Шоколад для дітей: корисно чи шкідливо?
Шоколад в перекладі з латинської мови означає «їжа богів». Таку назву він носить заслужено, адже відрізняється безліччю корисних властивостей. Але чи можна давати шоколад дітям? І з якого віку?
Шоколад є висококалорійним і поживним продуктом: у 100 г міститься до 5 г білка, 40 г жирів й до 55 г вуглеводів. А також від 50 до 170 мг фосфору та до 200 мг кальцію, що позитивно впливає на ріст і розвиток скелета. У шоколаді є триптофан, який бере участь у виробленні серотоніну й ендорфінів — природних «гормонів щастя», що підвищують настрій.
У складі шоколаду міститься магній, який позитивно впливає на роботу мозку та підтримує функцію кровотворення. Він сприяє зниженню рівня холестерину в крові й навіть запобігає виникненню карієсу: завдяки маслу какао-бобів шоколад огортає зуби й не дозволяє бактеріям розмножуватися. Але також не потрібно виключати інші засоби профілактики карієсу.
Чорний гіркий шоколад містить багато корисних мінералів, таких як селен, цинк і калій. У 100 г цього продукту — 67% добової норми заліза.
Додавання молока підвищує калорійність шоколаду, знижує кількість триптофану й може збільшити ймовірність розвитку алергії. Хімічний склад молочного шоколаду трохи відрізняється від складу чорного: білки — до 8 г, жири — до 30 г, вуглеводи — до 60 г.
Важливо вибирати високоякісний шоколад без додавання рослинних жирів, ароматизаторів, підсилювачів смаку і барвників — тільки так можна отримати максимум користі від цього продукту. Ще одна особливість хорошого шоколаду — він швидко тане в руках, але не моментально. Зберігати шоколад рекомендується за температури від 5 до 18 °C.
Важливо пам'ятати, що шоколад може також мати негативний вплив на організм і викликати алергію, збудження та набір ваги, тому потрібно уникати його надмірного вживання.
Порада
Шоколад — дуже жирний продукт і для його перетравлення необхідна посилена робота підшлункової залози, печінки та жовчовивідних шляхів. Тому в раціон дитини його потрібно вводити з обережністю й спостерігати за реакцією організму. Стосовно віку, коли можна починати давати шоколад дітям, думка педіатрів розходиться. Одні кажуть — не раніше 2-3 років, інші радять — не раніше 5.
Шоколад не рекомендовано вживати:
- дітям до 2 років, оскільки органам травлення буде складно його переробити;
- у вечірній час, адже він містить теобромін і кофеїн, які збуджують серцево-судинну й нервову системи;
- людям, у яких нервово-артритичний діатез, невроз або захворювання серцево-судинної системи;
- хворим на цукровий діабет (за винятком спеціальних продуктів для цієї категорії пацієнтів);
- дітям з надлишковою масою тіла, бо це висококалорійний продукт, що містить вуглеводи;
- дітям з дисметаболічними нефропатіями, адже шоколад посилює солеутворення;
- у разі наявності у дитини захворювань підшлункової залози та жовчовивідної системи;
- алергікам.
Важливо!
Норма споживання шоколаду для дітей — не більше 2-3 квадратиків плитки щодня або 100 г на тиждень.
Слід зазначити, що алергічні реакції часто виявляються саме на добавки (молоко, горіхи, цитрусові), а не на шоколад. Проте стверджувати, що шоколад є гіпоалергенним продуктом теж не можна.
Порада
Іноді буває дуже складно втриматися в рамках рекомендованої норми. У таких випадках дієтологи рекомендують використовувати цей продукт як нагороду за гарний вчинок або досягнення. Тоді шоколад точно стане для вас і вашої дитини джерелом радості, а не медичних проблем.
Шоколад містить безліч корисних для організму елементів і підвищує настрій завдяки «гормону щастя» в складі, але до його вживання потрібно ставитися з обережністю й уникати надмірних доз.
Рекомендовані статті