Ягоди в харчуванні малюка
Першими в раціон малюка вводять овочеві пюре і каші, далі – фруктові пюре. Через місяць після знайомства з фруктами можна запропонувати малюку ягідне пюре.
Дуже важливо ретельно обробити ягоди перед вживанням. На їх поверхні можуть накопитися шкідливі речовини, якими поливають кущі для боротьби зі шкідниками. Навіть якщо ви самі виростили ягоди і не використовували хімічні засоби, порядок миття не змінюється. Адже по вашим екологічно чистим кущам могла пройтись сусідська кішка, їжак чи кріт. Ягоди ростуть ближче до землі, тому частіше фруктів заражені гельмінтами
Важливо!
Призначену для прикорму ягідку потрібно промити під проточною водою, а потім обробити окропом.
Для першого прикорму спеціалісти рекомендують використовувати ягоди чорної смородини, чорниці, малини і вишні. Вони рідше викликають алергічну реакцію і легко переварюються. В перший день розімніть ягоду ложкою і дайте малюку трішки пюре. Якщо реакції немає, наступного дня можете збільшити порцію. Через 4-5 днів можна вводити наступний вид ягід. В списку ягід, які можна вводити в прикорм дитини до року – ожина, аґрус, кизил, ірга. Поступово збільшуйте порцію до 15-30 грам. Також можна готувати комбіновані пюре з кількох уже відомих малюку ягід.
Пюре у зручній упаковці
Фруктове пюре Gerber® у м’якій упаковці – це 100% натуральних фруктів, які зручно взяти на прогулянку чи в гості. Смачний перекус для малюка, який до того ж сприяє розвитку його самостійності.
До року всі ягоди потрібно очищати від твердих шкірок, зернят, адже кишечник малюка ще не може перетравити їх. Ягоди в раціоні малюка заміняють фруктові пюре, тому при плануванні меню потрібно враховувати загальну кількість фруктів і ягід.
Порада
В 9-10 місяців малюк може з’їсти 100 грам фруктів і ягід. Цю порцію краще розділити на кілька прийомів їжі – частину додати в кашу, частину просто так. Намагайтесь щодня давати дитині фрукти і ягоди.
Ягодами можна регулювати стул малюка. Чорниця має закріплюючий ефект, а малина навпаки – послаблюючий. Послаблюючим ефектом також славиться аґрус, його можна вводити в раціон малюка з 10 місяців. Смак кислих ягід дуже рідко подобаються дітям і зайва кислота не стане корисною для шлунку. З таких ягід краще готувати морси, компоти та киселі.
Виноград відноситься до низькоалергенних ягід, але може викликати сильне бродіння і коліки, тому краще відкласти знайомство з ним до 12-14 місяців. Суниця і полуниця інколи викликають алергічну реакцію, тому їх варто вводити в раціон дитини після 10 місяців.
Ягоди чудовий спосіб урізноманітнити раціон. Звичайний домашній сир виглядає і смакує краще з ягодами. Ягоди чудово поєднуються з кашами, звичайна вівсянка набуде зовсім нового смаку з малиною чи чорницею.
На початку готуйте ягідне перетерте пюре, і тільки ближче до року переходьте на цілі ягоди. Чим свіжіша ягода, тим більше в ній вітамінів. Намагайтеся використовувати сезонні ягоди. В несезон використовуйте заморожені ягоди чи ягідні пюре промислового виробництва.
Порада
Знайомство з екзотичними ягодами краще відкласти до 1,5-2 років.
Рекомендовані статті