Пийте на здоров'я коров'яче молоко?
Зараз багато говориться про шкоду коров'ячого молока для немовляти, але ж саме на ньому виросли наші бабусі і мами. Чи справді коров'яче молоко так шкідливо, і в чому конкретно полягає його негативний вплив? Коли ж варто вводити коров'яче молоко в раціон дитини, і як правильно це робити?
Щоб відповісти на ці питання, можна порівняти склад ста грамів жіночого грудного молока зі ста грамами молока корови.
Білки. 3,2 г в коров'ячому молоці і 1,2 г в жіночому. Різниця в три рази. Білок - будівельний матеріал, необхідний для росту. Теля подвоює свою вагу через півтора місяці, немовля - через півроку. Організм малюка не може засвоїти таку кількість білка. До того ж склад білків сильно відрізняється.
У жіночому молоці казеїну всього близько 30%. У коров'ячому молоці 80% казеїну. Цей білок при згущенні утворює великі грубі пластівці, він важко перетравлюється організмом дитини і може викликати порушення травлення
Важливо!
Вживання цільного коров'ячого молока може стати причиною мікрокрововиливів в кишечнику і, як наслідок, анемії у дитини.
Надлишок білка перевантажує нирки, які у дитини ще незрілі. Але найголовніше, що надмірне споживання білка сприяє закладці більшої кількості жирових клітин ще на першому році життя. Що значно підвищує ризик розвитку ожиріння і захворювань, пов'язаних з ним, таких, як цукровий діабет і серцево-судинні захворювання. Тому при відсутності грудного молока найпильнішу увагу дбайливої мами необхідно звертати на рівень білка в раціоні дитини.
Жири. 3,5 г в коров'ячому молоці і 4,3 г в жіночому молоці. Начеб-то близький показник, але склад жирів дуже різний.
Лінолева кислота займає 13,6% всіх жирів в жіночому молоці і всього 3,8% в коров'ячому. Адже лінолева кислота відноситься до незамінних жирних кислот, вона не синтезується в організмі. Багато мам знають цю кислоту під комерційною назвою Омега-6, вона життєво необхідна для правильного розвитку мозку і обміну речовин.
Вуглеводи. 4,5 г в коров'ячому молоці і 7 г в жіночому. Значна частина вуглеводів - це лактоза. Існує два види лактози. У коров'ячому молоці більше легкозасвоюваній α-лактози. У жіночому більше β-лактози, вона повільніше всмоктується і за рахунок цього доходить до товстого кишечника, де служить харчуванням для корисних бактерій.
Кальцій і фосфор. Кількість кальцію в коров'ячому молоці 120 мг і 25 мг в жіночому, а фосфору - 95 мг в коров'ячому молоці і 13 мг в жіночому. Чому в коров'ячому молоці так багато кальцію? Теля зростає швидко, йому потрібен кальцій для побудови скелета. Для засвоєння кальцію з продуктів харчування вкрай важливо, в якому співвідношенні він знаходиться з фосфором.
Грудне молоко має оптимальне співвідношення, рівне 2: 1. Це означає, що на 2 молекули кальцію припадає 1 молекула фосфору. Тому кальцій добре засвоюється з грудного молока. У коров'ячому молоці співвідношення майже 1: 1. Тому, незважаючи на те, що кальцію в коров'ячому молоці багато, засвоюється він погано. Велика кількість кальцію не всмоктується, а залишається в просвіті кишечника, що робить стілець дитини дуже щільним. Результат сумний: запори, порушення мікрофлори, рахіт, остеопороз, проблеми з зубами.
Вітамін Е. 0,18 мг в коров'ячому молоці і 0,63 мг в жіночому молоці. Нестача вітаміну Е знижує імунітет, підвищує ризик захворювань. Необхідний для правильного формування нервової системи і мозку немовляти.
Калій, натрій і хлор. У коров'ячому молоці їх майже в три рази більше, ніж в жіночому. Надлишок мінералів перевантажує нирки, викликає набряки.
Залізо, магній, сірка, марганець і цинк. Їх зміст в коров'ячому молоці в кілька разів нижче, ніж в жіночому. Недолік заліза викликає анемію
Порада
Педіатри не рекомендують давати незбиране коров'яче молоко дітям молодше року. А після року слід віддати перевагу кисломолочним продуктам: кефіру, йогурту, сиру, вони легше перетравлюються. Також відмінним рішенням для дітей старше року є адаптовані молочні продукти, спеціальні дитячі молочні суміші (наприклад, НАН 3,4, Нестожен 3,4).
До трьох років травна система дитини дозріє, і коров'яче молоко не принесе шкоди. Так, що пийте на здоров'я, але після трьох років.