Меню дитини в 9 місяців: основний раціон і таблиця харчування для малюка до року | Nestlebaby.com.ua

Меню дитини в 9 місяців: основний раціон і таблиця харчування для малюка

6-12 місяців
Стаття
жов. 29, 2024
7хв

Хоча основою харчування немовляти в цьому віці залишається грудне молоко або дитяча суміш, меню дитини в 9 місяців стає більш різноманітним завдяки новим продуктам прикорму. Правильний раціон дитини — це основа її гармонійного розвитку, міцного здоров'я та гарного настрою. Але як організувати режим харчування, що можна давати в цьому віці та скільки має з'їдати дитина за один прийом їжі?  

Зміст

Потреба в грудному молоці та сумішах поступово скорочується, але не скасовується. Карапуз, якому скоро виповниться рік, все ще потребує достатньої кількості нутрієнтів, що містяться в маминому молоці або дитячій суміші, тому він може прикладатися до грудей вранці та ввечері, а також запивати нові продукти молочними сумішами. До дев'ятого місяця основні продукти для прикорму вже введені, й дитина харчується досить різноманітно: в її меню вже є каші, овочі, фрукти, м'ясо, кисломолочна продукція. Тепер важливо розширити раціон крихітки новою їжею, що складається з різноманітних страв.

View details Чим розширити раціон малюка?
inread-push

Чим розширити раціон малюка?

Щоб отримувати необхідні для організму речовини, раціон дитини потрібно поступово розширювати. М'ясні пюре Gerber® відповідають всім потребам крихітки та добре розвивають його смакові відчуття.

Правильний режим харчування для дев'ятимісячної дитини включає 5 прийомів їжі: за день малюк двічі отримує рідку їжу та тричі густу. Це пов'язано з тим, що пюре й каші довше перетравлюються, ніж молоко, тому дають малюкові більш тривалий енергетичний запас. Годування зазвичай здійснюється з інтервалами в 4 години. Якщо крихітка просить їсти через 2-3 години після рідкої їжі, запропонуйте їй дитячий снек, фрукт або овоч (маленькими шматочками або у вигляді пюре).

Меню дитини в 9 місяців: які продукти входять до раціону

Щоденний раціон малюка в 9 місяців містить багато корисних продуктів і напоїв, які забезпечують його організм важливими харчовими елементами, такими як вітаміни, білки, вуглеводи, жири та мінеральні речовини. Крім молока та дитячих сумішей, дитині можна давати такі продукти:

  • Фрукти й овочі у вигляді пюре (яблуко, груша, цвітна капуста тощо).
  • Фруктові соки та компоти без цукру.
  • М'ясо в різному вигляді.
  • Рибу.
  • Каші з різних круп.
  • Жовток курячого або перепелиного яйця.
  • Дитячий свіжий сир.
  • Дитячий нежирний кефір.
  • Дитяче печиво, сухарики, хліб.

Читайте також: Малюк відмовляється від нових продуктів

Згідно з рекомендаціями ВООЗ до 9 місяця в меню вже мають бути присутніми всі перераховані вище продукти. Якщо дещо із їжі ще досі невідомо вашій дитині, рекомендується поступово додавати це в раціон. Починати треба з мінімальних порцій, стежачи за тим, як реагує на нову їжу дитина. Якщо немає алергічної реакції на продукт, можна збільшувати кількість і додавати його в нові страви. Новий прикорм рекомендується вводити з інтервалом у 5-7 днів.

Скласти оптимальний для здоров'я режим харчуванням допоможе орієнтовна таблиця на один день. Вона також показує, скільки суміші або молока має з'їдати малюк за день.

Орієнтовне меню дитини в 9 місяців

**безмолочну кашу слід розводити грудним молоком або дитячою молочною сумішшю, яку отримує дитина. Молочну кашу розводять водою.

I годування 6 годинГрудне молоко чи лікувальна суміш для дітей з алергією на білки коров'ячого молока200 мл
II годування 10 годинБезмолочна каша*180 г
Рослинна оліяблизько 1 ч.л.
Фруктове пюре (яблуко, груша)70 г
III годування 14 годинОвочеве пюре або протертий суп180 г
Рослинна оліяблизько 1 ч.л.
М’ясне пюре (кролик, індичка)50 г
Фруктовий сік70 г
IV годування 18 годинФруктове пюре50 г
Овочеве пюре або безмолочна каша**180 г
Рослинна оліяблизько 1 ч.л.
М’ясне пюре50 г
V годин 22 годиниГрудне молоко чи лікувальна суміш для дітей з алергією на білки коров'ячого молока200 мл

*безмолочну кашу слід розводити грудним молоком або сумішшю для дітей з алергією на білки коров'ячого молока.

**можна як чергувати кашу або овочі, так і пропонувати змішану страву — каша з овочами.

1. Перший день

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокГречана каша з гарбузом, сік
ОбідПарові котлети з гарбуза, пюре з телятини
ПолуденокСухарі чи дитяче печиво, йогурт
ВечеряПюре із цвітної капусти
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

2. Другий день 

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокВівсяна каша, сік із ягід
ОбідРиба на пару, рис, компот із фруктів
ПолуденокКисіль з полуниці
ВечеряОвочеве пюре
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

3. Третій день 

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокМанна каша, жовток перепелиного яйця
ОбідКабачки на пару, відварна телятина, яблучний компот
ПолуденокПюре з гарбуза та яблука
ВечеряСирна запіканка з морквою
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

4. Четвертий день

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокРисова каша, фруктове пюре
ОбідКартопляне пюре або суп с фрикадельками з індички
ПолуденокМорквяно-яблучний сік
ВечеряКефір
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

5. Пятий день

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокВівсяна каша та пюре з яблук
ОбідСуп-пюре с куркою та овочами
ПолуденокМорквяний сік
ВечеряПюре із цвітної капусти, сухарі чи хліб
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

6. Шостий день

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокРисова каша, половина жовтка (куряче яйце)
ОбідОвочевий суп з курячою грудкою, сік
ПолуденокЗапечене яблуко
ВечеряКартопляне пюре зі шпинатом
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

7. Сьомий день

Перший сніданокГрудне молоко або молочна суміш
Другий сніданокПшенична каша, сухарики
ОбідКурячі котлети на пару, овочеве пюре
ПолуденокЯблучний сік
ВечеряДомашній сир з додаванням фруктів
Друга вечеряГрудне молоко або молочна суміш

 

Батькам потрібно поступово привчати дитину до вживання густої їжі, адже тепер вона переходить на новий рівень розвитку: з'являється більше зубів, тому малюк може пережовувати їжу. Якщо не зробити цього вчасно, у рік крихітка може відмовитися від твердої їжі. Зміна консистенції страв сприятливо впливає на розвиток травної системи.

Не треба подрібнювати рибу та картоплю в блендері — просто викладіть продукти на тарілку та добре розімніть виделкою. М'ясо можна запропонувати у вигляді фрикадельок, щоб розвивати навичку жування. Це може бути індичка, кролик, телятина, яловичина, курка. Норма м'яса за один прийом їжі становить 60-70 г.

Цілком нормально, якщо спочатку великі шматочки в страві викликатимуть у дитини невдоволення або навіть блювотний рефлекс — вона скоро звикне. Іноді буває навпаки — малюк охоче куштує шматочки, а від пюреподібної їжі відмовляється. Пригощайте малюка часточками яблука, хліба, сухариками або дитячими снеками. А ось м'ясо поки все-таки краще ретельно подрібнити.

Пропонуйте дитині обирати їжу

У цьому віці кількість споживання материнського молока або адаптованої суміші скорочується. На добу залишається лише два годування — вранці та ввечері. Все інше — «доросла» їжа. В ідеалі малюк має спати всю ніч і вставати о 06:00-07:00. Якщо карапуз прокидається вночі, вже можна поступово відучувати його від годування в темний час доби (за умови, якщо він нормально набирає вагу). Можна проконсультуватися щодо цього питання з педіатром.

Зверніть увагу, що залишки їжі (вже приготованої) не можна зберігати та розігрівати повторно. Також не рекомендується додавати в страву цукор і сіль.

Якщо даєте малюку готове дитяче пюре, рекомендуємо годувати його не відразу з баночки, а відсипати потрібну кількість у тарілку. В такому випадку залишок можна зберігати в холодильнику ще 24 години.

Дізнайтеся більше: Порція для малюка

Звертайте увагу на якість продуктів для приготування: зовнішній вигляд, запах і термін придатності. Краще використовувати сезонні овочі та фрукти й купувати в перевірених місцях.

Перед приготуванням ретельно мийте продукти під проточною водою. Також можна використовувати спеціальні дитячі засоби для миття фруктів і овочів.

Всі продукти потрібно доводити до повної готовності, а потім ретельно подрібнити до потрібної консистенції, щоб малюкові було зручно жувати маленькі шматочки. Після прийому їжі необхідно вимити посуд спеціальним мийним засобом.

Список покупок

Як правильно годувати 9-місячну дитину, якщо вона відмовляється від страви чи не їсть продукти, які ви пропонуєте?

Поганий апетит — один із показників здоров'я малюка. Проблема може стосуватися органів шлунково-кишкового тракту, рівня глюкози, ЦНС. Почуття голоду з'являється в разі зниження рівня цукру в крові. Але для цього потрібно робити перерви між вживанням їжі. Також на апетит впливає запах страв — він викликає виділення шлункового соку.

Як повернути апетит:

  • дотримуйтеся режиму харчування;
  • розробіть смачне меню дитини в 9 місяців;
  • красиво подавайте страви та сервіруйте стіл;
  • провітрюйте приміщення перед вживанням їжі;
  • дозволяйте дитині користуватися столовими приборами.

Щоб малюк охоче їв, він має бути у відмінному настрої. Намагайтеся уникати стресових і нервових ситуацій, годуйте його в спокійній комфортній атмосфері.

Якщо малюк відмовляється їсти або їсть дуже повільно, не квапте і не змушуйте його. Також не варто змушувати карапуза вживати продукти, від яких він відмовляється. В іншому випадку в майбутньому він буде негативно ставитися до процесу годування, відмовлятиметься їсти взагалі будь-які продукти. Його навіть може нудити лише від вигляду їжі.

Важливо

Ігри та мультфільми під час прийому їжі насправді не сприяють поліпшенню апетиту. Навпаки, так ви лише привчаєте дитину їсти, не помічаючи страв.

За допомогою наших порад ви зможете скласти меню дитини в 9 місяців на кожен день, яке відповідатиме вимогам здорового харчування та смакам малюка.

1. Що не можна давати дитині в 9 місяців?

До року не рекомендується давати коров'яче молоко. Воно містить занадто багато кальцію, який перевантажує нирки, і білка, який погано перетравлюється. Також будьте обережні з продуктами, які можуть викликати алергію або містять багато цукру.

2. Чи обов'язково мають бути в раціоні малюка масло та олія?

У меню дитини в 9 місяців має входити масло тваринного походження та рослинна олія, адже вони містять багато вітамінів, білків і жирних кислот, потрібних для правильного розвитку малюка. Серед корисних продуктів рослинного походження варто відзначити оливкову, кукурудзяну, кунжутну та лляну олію.

3. Чи можна давати 9-місячній дитині рибу?

Біла риба з невеликим вмістом жиру може стати корисною стравою в меню вашого малюка. Давати рибу рекомендується 1-2 рази на тиждень замість м'ясного обіду — підійде камбала, тріска, хек або судак. Якщо малюк добре реагує на продукт, спробуйте приготувати рибні котлети або фрикадельки.

Статті до теми:

Рекомендовані статті

View details Трав’яні чаї в харчуванні дитини
Стаття
Трав’яні чаї в харчуванні дитини

Трав’яні чаї в харчуванні дитини

Трав’яні чаї в харчуванні дитини

2хв на прочитання

View details Докозагексаєнова кислота (DHA) для дітей: у чому користь?
Стаття
Докозагексаєнова кислота (DHA) для дітей: у чому користь?

Докозагексаєнова кислота (DHA) для дітей: у чому користь?

Кожній мамі важливо, щоб її дитина була здоровою, активною, училася чомусь новому й інтелектуально розвивалася.

3хв на прочитання

View details Селен для малюка
Стаття
Селен для малюка

Селен для малюка

Селен – есенціальний елемент, тобто життєво необхідний. Він відіграє ключову роль в роботі антиоксидантної системи захисту організму.

2хв на прочитання

View details Арахідонова кислота (ARA): у чому користь для дітей?
Стаття
Арахідонова кислота (ARA): у чому користь для дітей?

Арахідонова кислота (ARA): у чому користь для дітей?

У перші роки життя організм дитини активно росте та розвивається.

3хв на прочитання

View details Раціон харчування малюка: складаємо меню дитини в 8 місяців
Стаття
Меню 8-месячного ребенка: рацион питания твоего малыша | Nestlebaby.com.ua

Раціон харчування малюка: складаємо меню дитини в 8 місяців

Перший рік життя малюка сповнений відкриттів. Він майже щодня дізнається щось нове про світ, зокрема знайомиться з новими продуктами. У 6 місяців малюк освоює кашки, овочеві та фруктові пюре.

5хв на прочитання

View details Морепродукти і малюк: сумісні чи ні?
Стаття
Морепродукти і малюк: сумісні чи ні?

Морепродукти і малюк: сумісні чи ні?

Морепродукти – це жителі моря, які не відносяться до риб, тобто: морська капуста, кальмари, омари, лангусти, криль, морські гребінці, устриці і т.д

3хв на прочитання

View details Яйця: скільки, коли, які?
Стаття
Яйця: скільки, коли, які?

Яйця: скільки, коли, які?

Після року ми вводимо в раціон малюка яєчний білок. Таким чином малюк може з’їсти ціле яйце в один з прийомів їжі. Саме на цьому етапі виникає багато питань.

2хв на прочитання

View details Кількість і якість білка в грудному молоці
Стаття
Кількість і якість білка в грудному молоці

Кількість і якість білка в грудному молоці

Кількість білка в грудному молоці ідеально пристосовується до віку Вашої дитини та потреб на кожному етапі її розвитку.

2хв на прочитання

View details Желе і холодець в раціоні дитини
Стаття
Желе і холодець в раціоні дитини

Желе і холодець в раціоні дитини

Желе — це студениста маса, яку отримують з бульону чи солодких напоїв шляхом додавання в них желюючих речовин, частіше за все – желатин. Чи потрібно давати дитині желе і холодець?

2хв на прочитання

View details Антиоксиданти
Стаття
Антиоксиданти

Антиоксиданти

Антиоксиданти — дуже важливі для здоров'я людини речовини: вони зменшують дію вільних радикалів, які можуть пошкодити клітини організму, й тим самим знижують ризик розвитку різних захворювань.

3хв на прочитання

View details Потреба в залізі у дітей. Комплекс вітамінів і заліза Iron+
Стаття
Потреба в залізі у дітей. Комплекс вітамінів і заліза Iron+

Потреба в залізі у дітей. Комплекс вітамінів і заліза Iron+

Залізо – один з найбільш важливих мікроелементів для організму людини. Воно входить в склад різних тканинних білків, ферментів, які забезпечують обмін речовин в клітинах.

3хв на прочитання

View details Раціон дитини в 10 місяців: складаємо меню
Стаття
Меню ребенка в 10 месяцев или рацион питания малыша | Nestlebaby.com.ua

Раціон дитини в 10 місяців: складаємо меню

Меню дитини в 10 місяців не може складатися з одного лише материнського молока або дитячої молочної суміші.

5хв на прочитання

View details Купівля і зберігання дитячого харчування
Стаття
Купівля і зберігання дитячого харчування

Купівля і зберігання дитячого харчування

Велика частка відповідальності з безпеки харчування дитини лежить на батьках.

2хв на прочитання

View details З якого віку дитині можна давати кефір
Стаття
З якого віку дитині можна давати кефір

З якого віку дитині можна давати кефір

Дозволяється давати дитині кефір не раніше, ніж з 8 місяців, але цей вік відноситься тільки до кефіру, який призначений спеціально для дитячого харчування

2хв на прочитання

View details Продукти для зміцнення імунітету дитині
Стаття
Продукти для зміцнення імунітету

Продукти для зміцнення імунітету дитині

Як зміцнити імунітет дитини ➢ Що включити в раціон, щоб зміцнити захисні сили організму та підтримати здоров'я дитини.

3хв на прочитання

View details Правильне харчування - основа майбутнього здоров’я
Стаття
Правильне харчування - основа майбутнього здоров’я

Правильне харчування - основа майбутнього здоров’я

Протягом перших 1000 днів життя оптимальне харчування визначає теперішній і майбутній розвиток вашої дитини.

3хв на прочитання

View details Чому коров'яче молоко НЕ для малюків?
Стаття
Чому коров'яче молоко не підходить для харчування малюків?

Чому коров'яче молоко НЕ для малюків?

Коров'яче молоко відрізняється від грудного надмірно високим вмістом білка, натрію, кальцію і при цьому містить недостатню кількість незамінних поліненасичених жирних кислот

3хв на прочитання

View details Шоколад для дітей: корисно чи шкідливо?
Стаття
Шоколад для дітей: корисно чи шкідливо?

Шоколад для дітей: корисно чи шкідливо?

Шоколад в перекладі з латинської мови означає «їжа богів». Таку назву він носить заслужено, адже відрізняється безліччю корисних властивостей. Але чи можна давати шоколад дітям? І з якого віку?

3хв на прочитання

View details Ягоди в харчуванні малюка
Стаття
Ягоди в харчуванні малюка

Ягоди в харчуванні малюка

Першими в раціон малюка вводять овочеві пюре і каші, далі – фруктові пюре. Через місяць після знайомства з фруктами можна запропонувати малюку ягідне пюре. 

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.