Введення прикорму
Введення прикорму дітям, які перебувають на грудному або змішаному вигодовуванні - це перший крок до формування здоров'я малюка, знайомство з різноманіттям смаків і становлення навичок самостійного вживання їжі.
Правила прикорму дітей
Навіщо вводити прикорм дитині при грудному вигодовуванні?
- у дитини 3 місяці життя дозрівають травні ферменти;
- в 3-4 місяця формуються місцевий імунітет кишечника і механізми проковтування;
- з 6 місяців молоко матері або його замінник не можуть повністю задовольнити потреби зростаючого організму дитини в енергії та поживних речовинах.
Нові продукти знайомлять дитини з різними смаками і текстурами.
Коли вводити прикорм немовляті?
Перший раз нові продукти вводяться в раціон дитини, що знаходиться на грудному або змішаному вигодовуванні, за рекомендацією лікаря не раніше 4 місяців і не пізніше 6 місяців.
Уважно спостерігай за малюком, він сам підкаже тобі, що готовий до введення прикорму.
Це відбудеться, коли:
- вага дитини, повинна як мінімум в два рази перевищити його вагу при народженні (для недоношених дітей - як мінімум в два з половиною рази);
- малюк перестане рефлекторно випльовувати густу їжу з рота (в дитинстві діти автоматично висовують язик, якщо в рот потрапляє щось, що відрізняється від звичної їжі, грудного молока або дитячого молочка, так як спрацьовує вроджений рефлекс, що захищає немовлят від загрози вдавитися чужорідним предметом). Перевірити це дуже легко - дай дитині трошки каші або пюре з ложечки, якщо все виявиться на підборідді, то вводити дані продукти ще рано; якщо дитина не висовує язик, а проковтує їжу, то виштовхувальний рефлекс язика вже пройшов;
- малюк почне приходить в збудження, коли бачить їжу і відкривати ротик, як маленьке пташеня, міцно стискати губи і відвертатися, якщо наївся;
- малюк буде проявляти величезний інтерес, спостерігаючи за тим, як мама щось готує, і почне проситися сісти за стіл разом з батьками і, сидячи у тебе на руках, прагнутиме спробувати їжу з твоєї тарілки.
Чому небажано вводити прикорм дитині на ранніх етапах грудного вигодовування (до чотирьох місяців)?
Якщо в такому ранньому віці замінити прикормом хоча б одне грудне годування, то у мами може зменшитися вироблення грудного молока, а значить, малюк ризикує отримати менше енергії, харчових речовин і захисних компонентів, що містяться в грудному молоці, ніж йому необхідно.
Кишечник дітей ще не готовий до введення якої-небудь іншої їжі, а це збільшує ризик виникнення розладів травлення і різного роду алергії.
Чому небажано занадто пізнє введення прикорму (пізніше 6 місяців)
- Грудне молоко вже не може забезпечити малюка, що підріс, необхідною кількістю енергії та поживних речовин, задовольнити його зростаючі потреби в мікроелементах (особливо це стосується цинку і заліза).
- Одноманітне харчування може привести до затримки росту.
- Не розвиваються такі важливі навички, як жування (жування готує ясна до прорізування зубів); гальмується розвиток дрібної моторики (дитина хоче і обов'язково повинна повозитися в їжі руками).
- Відсутність позитивного сприйняття дитиною нового смаку і текстури їжі гальмує психоемоційний розвиток.
При своєчасному введенні в раціон правильно підібраних продуктах зміцнюється здоров'я дитини, малюк правильно розвивається у фізичному і в психоемоційному плані. В якості основного прикорму використовуються овочеві і фруктові пюре, каші.
Як вводити перший прикорм немовляті?
- Починай введення першого прикорму при грудному або при змішаному вигодовуванні з однокомпонентних фруктових або овочевих пюре, каш, до складу яких не входять сіль, цукор, загусники. Ретельно вивчи етикетку, щоб у складі не було інших пюре або соків, крім фрукта чи овоча, зазначеного в назві. Інакше продукт не можна вважати однокомпонентним.
- Будь-який новий продукт слід давати, коли дитина здорова.
- Пропонуй новий продукт вранці до годування грудьми, щоб протягом дня відстежити реакцію на нього.
- Нові продукти вводяться поступово, починаючи з 1-2 чайних ложок до необхідного об'єму з поступовим збільшенням протягом 7-10 днів. Зручно вести харчовий щоденник, в який ти зможеш записувати можливі небажані реакції на продукти, що вводяться. Давати прикорм треба в теплому вигляді з ложечки, з 7 місяців можна привчати пити з поїльника. У разі поганої переносимості необхідно припинити введення продукту і спробувати ввести його знову через деякий час. При повторній негативної реакції слід відмовитися від продукту і спробувати замінити його аналогічним (наприклад, яблучне пюре - грушевим).
- Годуй малюка кожним новим продуктом протягом 5-7 днів перед тим, як вводити інший, ти даси малюкові звикнути до продукту, а також зможеш зрозуміти, в разі небажаної реакції, який саме продукт її спровокував.
- Якщо страва малюкові не до смаку, спробуй запропонувати його через кілька днів. Будь терпляча, пропонуючи новий продукт до 10-15 разів.
- Використовуй гнучку пластикову ложку, щоб не поранити дуже чутливі ясна малюка.
- Не поєднуй введення прикорму дитині з якими-небудь змінами його звичного укладу життя (наприклад, переїзд).
- Краще не поєднуй введення прикорму дитині і щеплення .
- З 6 місяців починай садити малюка за загальний стіл з усією родиною. Перед годуванням вимий малюкові ручки. Це привчить його до правил особистої гігієни. Виділи крихітці індивідуальний набір столового посуду (чашка , ложка , тарілка) і окремий рушник (для рук).
- Продукти, на початковому етапі їх введення в раціон, повинні бути гомогенними (дуже високого ступеня подрібнення можливо тільки в промислових умовах) і напіврідкими. Поступово прикорм роблять більш густим, а пізніше більш щільним для правильного формування навичок жування і ковтання у дитини. З 8-10 місяців можна давати їжу з м'якими шматочками. Які продукти вводити в раціон дитини і обсяг прикорму, повинен підказати лікар.
Які продукти включати в раціон першими?
Якщо ти годуєш свою дитину виключно грудним молоком, то починати слід з одно зернової каші, наприклад, рисової або гречаної, а пізніше - кукурудзяної і пшоняної. Це пов'язано з тим, що приблизно до середини першого року життя вміст заліза і цинку - найважливіших поживних речовин для правильного фізичного і розумового розвитку - в молоці вже не достатньо для повного задоволення потреб малюка. Каші для першого прикорму грудної дитини повинні бути безмолочні. Розводь їх грудним молоком або дитячим молочком. Надалі можуть використовуватися молочні та глютеновмістимі каші (вівсяна, пшенична, манна, ячна), а також каші з суміші круп.
Для дітей з надмірною вагою і схильністю до запорів як перший прикорм краще вибрати овочеве пюре. Спочатку запропонуйте малюкові овочеві пюре з одного виду овочів з ніжною клітковиною (наприклад, кольорова капуста, гарбуз, броколі) і тільки потім вводьте інші овочі (білокачанну капусту, моркву, кабачок, картопля та ін.) На введення кожного нового продукту необхідно виділити один тиждень, щоб Ви могли визначити, як малюк переносить даний продукт.
Сир, яєчний жовток, м'ясо і риба - цінні джерела тваринного білка, ряду мінеральних речовин (залізо, кальцій, фосфор тощо) і вітамінів А, Е, В1, В2, В6, В12, які якнайповніше забезпечують високі потреби дітей другого півріччя життя. Тому їх вводять в раціон після 6 місяців, а яєчний жовток після 7.
Прикорм овочевими пюре
Почати краще з овочевого пюре з кабачка, цвітної капусти, картоплі або гарбуза. Якщо ці овочі не викликали у малюка ніякої негативної реакції, то можна комбінувати овочі. Обсяг порції овочевого пюре залежить від віку дитини, починають його введення поступово: з 20 г за 1-2 тижні збільшуючи порцію до вікової норми - 100-150 г. Другі два тижні припадають на повну адаптацію дитини до нового блюда. Тільки після цього можна вести мову про комбінуванні овочевих страв і починати введення другої страви прикорму. Якщо з'явилася алергія або розлад шлунка, то введення прикорму припиняють, а подальші дії з харчування обговорюють з педіатром.
Пробуємо фрукти і овочі
Після того як малюк спробував сік, можна почати давати йому більш густу їжу - фруктові пюре. Пюре дається з ложечки: почніть з половини чайної ложки і поступово збільшуйте об'єм до 40-50 мл. Кількість фруктового пюре для малюка також , як і кількість соку , дорівнює числу місяців, помноженому на 10.
На самому початку перевагу віддають яблучному пюре. Прикорм яблучним пюре рідко викликає алергію і, до того ж, даний продукт містить пектин, що забезпечує хороше травлення. З п'яти місяців рекомендують пюре зі слив, персиків, абрикосів.
Перший прикорм при грудному вигодовуванні : як познайомити з ним малюка?
Грудне молоко або його замінник повинні становити основну частину денного раціону малюка.
- Годуй малюка тільки, коли він голодний, по можливості старайся годувати в одні і ті ж години посадивши його на високий стільчик, можна підкласти кілька подушок
- Посади дитину прямо, обличчям до себе. Йому так буде зручніше ковтати і ймовірність вдавитися зменшиться
- Годуй з ложечки, а не з пляшечки
- Ложечку з їжею тримай приблизно на відстані 20см від малюка. Дуже зручні спеціальні ложечки для немовлят з довгою ручкою
- Зачекай, доки малюк помітить їжу і відкриє ротик
- Годуй дитину в зручному для неї темпі
- Дозволь юному гурману помацати їжу. До невідомої їжі і дивного предмету - ложечки, він може поки ставитися з настороженістю. Він має на це право! Пройде якийсь час, перш ніж дитина звикне до ложечки і нового смаку. Розмовляй з крихіткою, але не розважай її. Дозволь їй з'їсти стільки, скільки вона захоче
- Зупини годування, як тільки малюк дасть зрозуміти, що він наситився.
Звертай увагу на те, як малюк поводиться під час годування Коли ти тільки починаєш годувати його чимось, окрім грудного молока або дитячого молочка, малюк може відмовитися від їжі. Запропонуй кілька разів, але не змушуй його: можливо, він ще не готовий. Відклади продукт і повтори спробу через кілька днів.Ознака звикання до ложки - рот малюка широко відкривається в той момент, коли ти підносиш до нього ложку. Іноді діти засовують пальці в рот, допомагаючи собі проковтнути нову їжу. Це добре - так немовля починає вивчати цей новий світ смакових відчуттів і різних сумішей.І як тільки малюк насититься, він тобі обов'язково дасть знати, відвертаючи голову від ложки або відмахуючись від неї кулачком.
Щоб мати змогу переглянути інфографіку, - будь ласка, зареєструйтеся у Клубі Турботливих Матусь Nestle Baby.
Рекомендовані статті