Докозагексаєнова кислота (DHA) для дітей: у чому користь?
Кожній мамі важливо, щоб її дитина була здоровою, активною, училася чомусь новому й інтелектуально розвивалася. Дітям властива допитливість, бажання пізнавати світ, вони швидко підхоплюють манеру поведінки і лексикон батьків.
Але так буває не завжди. У ранньому шкільному та підлітковому віці в багатьох дітей починаються проблеми з концентрацією уваги, знижується успішність. Причиною цього може бути банальна нестача докозагексаєнової кислоти (Омега-3), яка безпосередньо впливає на роботу мозку.
У чому користь DHA для дітей та як поповнити запаси цієї кислоти в дитячому організмі – далі в матеріалі.
Що таке DHA і EPA
Докозагексаєнова кислота (DHA) та ейкозапентаєнова кислота (EPA) – поліненасичені жирні кислоти, що виконують роль будівельного матеріалу для клітин нашого організму, а також потрібні для нормального функціонування мозку. Поліненасичені жирні кислоти дуже важливі в період зростання і розвитку дитини. Омега-3 та Омега-6 просто необхідні для здоров'я органів зору. Науковими дослідженнями встановлено, що DHA – живильний компонент для сітківки ока. Окрім того, ця кислота потрібна для роботи нейронів, які відповідають за здатність до навчання та психологічне здоров'я дітей.
Читайте також: Чи потрібен дитині холестерин?
Водночас дефіцит поліненасичених жирних кислот у дітей молодшого та підліткового віку – розповсюджене явище. Наш організм не здатний виробляти ці речовини в потрібній кількості, тому основне джерело ненасичених кислот – продукти, які ми вживаємо. Якщо з Омега-6 труднощів немає – вони в достатній кількості є у вершковому і рослинних оліях, то з Омега-3 складніше. Докозагексаєнова кислота міститься в жирній рибі та водоростях. Але щоб забезпечити організм потрібною концентрацією такої речовини, ці продукти потрібно їсти регулярно. Кожна мама знає, як складно змусити дитину їсти рибу, а ще важче – морську капусту.
Читайте також: Морепродукти і малюк: сумісні чи ні?
Як усунути дефіцит докозагексаєнової кислоти
Чудовою альтернативою рибі, молюскам і водоростям може бути звичайний риб'ячий жир. Зрозуміло, мова не йде про традиційний формат, яким минуле покоління годували в дитячих садочках з ложечки. Зараз існує велике різноманіття концентрованого риб'ячого жиру в желатинових капсулах без смаку та запаху. Додати в щоденний раціон дитини препарати на основі цього компонента неважко.
Здоровий ріст та імунітет
В одній капсулі міститься достатня кількість DHA для того, щоб забезпечити необхідну добову норму. Варто зазначити, що курс препарату допоможе:
- Налагодити правильний розвиток мозку
- Поліпшити когнітивні функції
- Зміцнити імунітет
- Покращити стан шкіри, що особливо актуально для дітей перехідного віку
- Боротися з безсонням і неспокійним сном
- Заспокоїти нервову систему
Окрім уже згаданої риби та водоростей, поліненасичені кислоти Омега-3 є також в інших продуктах. Наприклад, у м'ясі, яйцях і молочних продуктах. Також варто згадати, що не всі сорти риби містять ці речовини. Віддайте перевагу оселедцю, скумбрії, лососевим, ікрі та печінці тріски.
Норми споживання DHA та побічні ефекти
Потреба організму в докозагексаєновій кислоті зростає у віці до 2 років, коли організм дитини активно розвивається. Цей елемент дуже важливий для формування структур головного мозку в перші дні життя. Ввести в раціон немовляти DHA можна через материнське молоко. Для дітей до двох років добову норму споживання визначають, керуючись масою тіла. Оптимальною дозою вважається 4,5-5,5 міліграмів на кілограм ваги.
Хоча Омега-3 кислоти мають безліч корисних властивостей, є у них і досить серйозні побічні ефекти. Так, споживання поліненасичених жирних кислот понад норму може спричинити проблеми з кров'ю, зокрема, розрідження крові. А це дуже небезпечно, особливо в дитячому віці. Навіть дрібні подряпини або серйозніші рани супроводжуватимуться сильною кровотечею та гематомами.
Препарат Омега-3 вважається біодобавкою і відпускається без рецепта, але, як і будь-який інший медикамент, він не може призначатися дитині самостійно. Це якраз той випадок, коли надмірна обережність не зайва. Проконсультуйтеся з лікарем, пройдіть діагностику, перевірте показники швидкості згортання крові та, якщо все добре, сміливо додавайте до раціону своєї крихітки продукти і препарати з DHA.
Рекомендовані статті