Вже скоро ви станете мамою. Ви можете помічати за собою підвищене бажання прибрати вдома або негайно відправитися на шопінг за дитячими речами. Це природний стан — починається період «гніздування».

Вважається, що підходящий термін для пологів — 40 тиждень. На 36 акушерському тижні вагітності плід вже повністю сформований, тому не варто хвилюватися, якщо малюк з’явиться на світ трохи раніше.

36 тиждень: перебіг вагітності

На цьому етапі ваше тіло готується до пологів. Вже не так легко впоратися з величезним животом. Для багатьох жінок це дуже дискомфортний період, що супроводжується болем в ногах, поганим сном і постійним відчуттям втоми. До всього ще можуть додатися різкі перепади настрою та перші провісники пологів, зокрема тренувальні перейми.

Тренувальні перейми

Перейми Брекстона-Хікса, або несправжні перейми, — це скорочення матки тривалістю до хвилини, які супроводжуються тягучим відчуттям внизу живота або в області попереку. Головна відмінність таких перейм від родових — вони нерегулярні та не сприяють розкриттю шийки матки.

Причини появи:

  1. Стрес або емоційні сплески.
  2. Підвищена фізична активність.
  3. Наповнений сечовий міхур.
  4. Дегідратація організму (зневоднення).
  5. Інтимна близькість.

 

У разі появи тренувальних переймів головне — намагатися розслабитися. Почніть з дихання, спробуйте наступні техніки:

  1. Повільний вдих під час скорочення матки, після — глибокий видих.
  2. Нешвидкий та глибокий вдих носом, потім різкий і короткий видих ротом. Уявіть, що задуваєте свічку на торті.
  3. Прискорене й неглибоке дихання, але не більш як 30 секунд.

 

Коли варто звертатися до лікаря?

  • Тривалі больові відчуття, особливо тягучий біль в попереку.
  • Перейми стали регулярними.
  • Відійшли води.
  • Поява кров’яних виділень.
  • Плід став менш рухливим.
View details Реєструйтесь на Nestle Baby&Me
Зареєструвати

Реєструйтесь на Nestle Baby&Me

Реєструйтесь на сайті та отримуйте: •‎ Персональну електронну розсилку •‎ Безкоштовне тестування продукції •‎ Інформацію про знижки та спеціальні пропозиції

Що відбувається з плодом на 36 тижні вагітності

Внутрішні органи малюка вже сформовані та працюють на повну потужність. Серце перекачує кров, забезпечуючи харчуванням всі тканини маленького організму. Легені виробляють речовину, необхідну для їхнього відкриття під час першого самостійного вдиху, але поки не готові без допомоги підтримувати дихання. Тому в медицині вважається, що дитина на 36 тижні ще недоношена.

Нирки вже працюють і навіть утворюють сечу, яка виділяється в навколоплідні води. Через повністю зрілу плаценту дитина отримує поживні речовини та кисень. Кишківник немовляти теж функціонує, в ньому вже з’явилися перші калові маси — меконій, які вийдуть протягом першої доби після народження.

Скелет малюка на 36 акушерському тижні вагітності вже досить міцний. Тільки кістки черепа покриваються хрящем, щоб зберегти рухливість під час проходження через родові шляхи матері. Шкіра дитини вирівнюється внаслідок підвищення кількості підшкірного жиру. Зі шкіри поступово сходить першородна змазка, яка оберігала її від розм’якшення під дією амніотичної рідини.

На 36 тижні вагітності вага малюка складає приблизно 2,6 кг, а довжина тіла може сягати 47 см. Ворушіння плода не таке активне, як на ранніх термінах, оскільки він стає все більше і йому затісно в матці.

З 36 тижня у дитини розвивається смоктальний рефлекс, а також малюк починає розрізняти відтінки смаку їжі, яку вживає мама.

Зв’язок між крихіткою і батьками міцніє. Почувши рідний голос, серце малюка б’ється інтенсивніше, частота може доходити до 140 ударів на хвилину.

Положення плода

З 36 тижня вагітності й до пологів малюк залишається в одному положенні. Дуже рідко діти перевертаються на останньому тижні або під час родового процесу.

Якщо ви вагітні первістком, то цілком ймовірно, що вже на цьому тижні головка дитини може почати опускатися. Це дасть змогу легеням і діафрагмі трохи розширитися й полегшить вам дихання. Якщо малюк знаходиться не в головному передлежанні, розгляньте з лікарем варіанти пологів.

Що відбувається з мамою на 36 тижні вагітності

Найпоширеніша скарга жінок на 36 тижні вагітності — болі в попереку. Це не дивно, адже живіт змістив центр ваги тіла, і тому доводиться мимоволі прогинатися в зоні попереку, щоб утримувати рівновагу. Як наслідок, м’язи спини надто напружені, що і спричиняє біль. Тому важче ходити й лежати.

Не рекомендується лежати на спині, оскільки це може перетискати судини та посилити нестачу кисню. Намагайтеся відпочивати, лежачи на боці. Для зручності купіть подушку для вагітних. Також можна підкласти під простирадло м’яку ковдру.

Ваша матка збільшиться настільки, що доведеться змиритися зі значно частими візитами до вбиральні — сечовий міхур буде переповнений навіть від невеликої кількості випитої рідини.

З приємного — з 36 тижня вагітності зменшуються набряки. Так організм готується до пологів. Візуально може здатися, що ви схудли, але не хвилюйтеся — просто з тіла йде зайва рідина. Будьте готові до відходження слизової пробки — невеликого згустку,

який закриває канал шийки матки протягом вагітності та захищає дитину від інфекцій. Також можна попрощатися з печією і болями в шлунку.

Читайте також: Слизова пробка та інші провісники пологів

Порада. Останні тижні й дні до пологів — незабутні. За кожної можливості спостерігайте за рухами, що відбуваються в животі. Ви зможете побачити контур крихітної ручки, ніжки або коліна. Спробуйте ніжно тикати пальцем у відповідь, ви побачите, як дитина відсувається від нього. Такі милі ігри допоможуть вам з партнером у зміцненні сімейного зв’язку.

Емоційні зміни

Незадовго до пологів ви можете зіткнутися з емоційними гойдалками, стати вразливою, боязкою та дратівливою. Нестабільний психічний стан може спровокувати небажані хворобливі симптоми:

  • судоми в кінцівках;
  • болі в стегнових суглобах, лобку;
  • тяжкість у хребті;
  • занепад сил;
  • нудоту.

Пам’ятайте, дитина відчуває ваш стрес. Бережіть себе і намагайтеся не нервувати через дрібниці.

36-й тиждень вагітності: необхідні аналізи та УЗД

Кожна вагітність індивідуальна, але все ж є перелік досліджень, обов’язкових для кожної жінки:

  1. Загальний аналіз сечі. Оцінка роботи нирок.
  2. Загальний аналіз крові.
  3. Аналіз на ВІЛ-інфекцію та венеричні захворювання.
  4. Аналіз крові на цукор.
  5. Аналіз крові на гормони (ТТГ, Т4, прогестерон та інші).
  6. Аналіз крові на торч-інфекції (вірус герпесу, гепатиту, краснуха, вовчак, токсоплазмоз, цитомегаловірус).
  7. Бактеріологічне дослідження сечі на приховані інфекції.
  8. Мазок на патогенну флору й цитологію.
  9. УЗД. Оцінка стану плаценти, моніторинг показників розвитку малюка і його розташування в матці.
  10. Кардіотокографія (у разі зниженої активності плода).

 

Крім ряду аналізів, на огляді лікар обов’язково вимірює об’єм живота, вагу жінки та висоту дна матки. Також за результатами ультразвукової діагностики спеціаліст співвідносить розміри дитини з розмірами таза вагітної. У разі підвищеного ризику непроходження плода через родові шляхи під час звичайних пологів, можуть запропонувати кесарів розтин, щоб не наражати на небезпеку ні майбутню маму, ні малюка. Тому вже на 36 акушерському тижні вагітності варто обговорити всі подробиці зі своїм гінекологом і прийняти рішення.

На терміні вагітності в 36 тижнів висота дна матки має складати приблизно 35 см, можливі відхилення в кілька сантиметрів.

Читайте також: 3 скринінг під час вагітності: терміни проведення

36 тиждень вагітності: харчування майбутньої мами

Розвиток дитини всередині утроби безпосередньо залежить від вашого способу життя. Ось чому продукти, які ви їсте протягом цих дев’яти місяців, важливі як ніколи. Дослідження показують, що не тільки гени, але й харчування під час вагітності може вплинути на вагу дитини під час народження, а також на її стан здоров’я в майбутньому.

Всупереч старому переконанню, «їсти за двох» під час вагітності не потрібно. Наприклад, «відро» з’їдених фруктів принесе вам замість користі тяжкість в шлунку й зайві кілограми. Якщо у вас нормальна вага, вам потрібно всього близько 450 додаткових калорій на день протягом третього триместру — це приблизно один сендвіч, пів склянки молока і яблуко.

5 основних поживних речовин, які потрібні вашій дитині зараз

  1. Фолієва кислота. Цей вітамін важливий для розвитку головного і спинного мозку дитини. Їжте більше листових зелених овочів, сушених бобів і гороху, апельсинів і цільнозернових продуктів.
  2. Білок є будівельним матеріалом для тканин тіла вашої дитини, що зростає. Джерела білка: м’ясо, а саме нежирна яловичина, баранина, свинина і птиця, молоко, сир, яйця і соєві боби.
  3. Цинк. Під час вагітності потреба в цинку збільшується майже на 25 %. Вживання в їжу таких продуктів, як яйця, морепродукти, червоне м’ясо, сушені боби й сочевиця, арахіс і цільнозернові продукти, забезпечить вашу дитину цинком і допоможуть побудувати здорову імунну систему.
  4. Омега-3 допомагає розвитку мозку й очей вашої дитини. Ці корисні жирні кислоти містяться в яєчних жовтках і жирній рибі, як-от лосось і сардини.
  5. Залізо — найважливіший компонент крові, відповідає за транспортування кисню, а також ріст і імунну функцію. Переконайтеся, що у вашому раціоні достатньо червоного м’яса, курки, яєць, квасолі, сочевиці, броколі й шпинату.

 

Небезпеки й можливі проблеми

Передчасні пологи

Діти, народжені на терміні до 37 повних тижнів вагітності, вважаються недоношеними. Причинами можуть бути гормональні порушення або хронічні захворювання жінки, патології вагітності, рідко — внутрішньоутробні інфікування плода. Наразі є можливість прогнозувати передчасні пологи та продовжувати вагітність. Для цього проводять чекап гормонального фону й вимір шийки матки.

У разі багатоплідної вагітності здебільшого родова діяльність починається набагато раніше 40 тижня. Це цілком нормально.

Якщо на 36 тижні вагітності у вас з’явилася нудота, блювота або діарея — це також може говорити про наближення пологів або ускладнення.

Маловоддя під час вагітності

Навколоплідні води захищають організм малюка від інфекцій і бактерій. Іноді, приблизно в 8 % жінок, в останньому триместрі може спостерігатися мала кількість амніотичної рідини. Найпоширеніші ознаки: больові відчуття під час рухів дитини та невеликий розмір живота. Такого роду стан може стати причиною передчасних пологів і потребує нагляду лікаря.

Виділення: чи варто побоюватися

На 36 тижні вагітності виділення стають щільними, схожими на слиз. Варто звертати увагу на їхній колір:

  • рожевий або коричневий говорить про наближення пологів і є сигналом для того, щоб якомога швидше звернутися до свого лікаря;
  • жовтий або зелений, іноді сірий, може свідчити про інфекцію, в таких випадках потрібна медична допомога;
  • червоний — тривожний сигнал, часто вказує на відшарування плаценти.

Болі внизу живота

Однією з причин можуть бути тренувальні перейми, про які ми писали вище. Але не виключено, що це симптом гестозу — передчасного старіння плаценти. Важливо вчасно діагностувати проблему, адже це може призвести до затримки розвитку дитини в майбутньому.

Секс на 36 тижні вагітності

Якщо жінка себе почуває добре, лікарі не забороняють інтимну близькість. Але статевий акт може стимулювати перейми: це відбувається внаслідок простагландинів — активних речовин, які містяться в спермі. Крім того, варто утриматися від позицій лежачи на спині.

36 акушерський тиждень вагітності: рекомендації лікаря

З 36 тижня можна потихеньку починати приготування до майбутніх пологів. Сюди входить не тільки покупка необхідних речей на перший час після появи малюка. Дуже важливо підготуватися психологічно.

Скоро майже весь ваш час доведеться присвятити маленькій людині, тому намагайтеся більше відпочивати та довше спати. Спільне проведення часу з партнером допоможе зміцнити ваш зв’язок.

Фізичні вправи на тридцять шостому тижні вагітності можливі, але будьте обережні — протипоказано підіймати важкі предмети, щоб не стимулювати активність матки. Підійдуть вправи з невисоким ризиком травмуватися, наприклад, водна аеробіка, йога для вагітних або дихальна гімнастика. Це сприятливо впливає на дихальну та серцево-судинну системи, й навіть може полегшити процес пологів.

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич.

Усі статті лікаря.

Рекомендовані статті

View details Слизова пробка та інші провісники пологів
Стаття
Слизова пробка | Як відходить слизова пробка у вагітних

Слизова пробка та інші провісники пологів

Вагітність і пологи — дивовижний процес. Після зачаття організм жінки перебудовується, щоб виносити здорову дитину і вберегти її від усіх зовнішніх загроз.

Оксана Негрич

6хв на прочитання

View details 12 тиждень вагітності
Стаття
12 тиждень вагітності

12 тиждень вагітності

В цей період дуже важливо, як можна більше гуляти на свіжому повітрі, ідеально – 1,5 – 2 години в день.

5хв на прочитання

View details 23 тиждень вагітності
Стаття
23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності не має особливостей і проходить спокійно. На цьому тижні мама може насолодитися своїм положенням, відчуваючи під серцем маленьку дитину, яка вже набула рис людини. 

5хв на прочитання

View details 4 тиждень вагітності
Стаття
4 тиждень вагітності

4 тиждень вагітності

4 тиждень вагітності – один з ключових етапів на шляху розвитку дитини.

3хв на прочитання

View details Молочниця під час вагітності: симптоми та лікування
Стаття
Молочниця під час вагітності: симптоми та лікування

Молочниця під час вагітності: симптоми та лікування

Така прикрість, як молочниця під час вагітності, досить звичне явище.

4хв на прочитання

View details 18 тиждень вагітності
Стаття
18 тиждень вагітності

18 тиждень вагітності

18 тиждень вагітності – чудовий період в житті кожної майбутньої мами.

4хв на прочитання

View details Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Стаття
Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною - досить поширений діагноз, який ставлять приблизно 25-30% вагітних. Чому це відбувається, чи небезпечно це для плода і що робити - читайте далі в статті.

 

4хв на прочитання

View details 27 тиждень вагітності
Стаття
27 тиждень вагітності

27 тиждень вагітності

Уже 27 тижнів вагітності — це важливий етап, який позначає перехід на останній триместр вагітності.

4хв на прочитання

View details 25 тиждень вагітності
Стаття
25 тиждень вагітності

25 тиждень вагітності

Вагітність – це захоплюючий та магічний період у житті кожної жінки, наповнений не лише новими відчуттями та емоціями, але і багатими змінами в організмі.

5хв на прочитання

View details Набір ваги під час вагітності по тижням
Стаття
Набір ваги під час вагітності по тижням

Набір ваги під час вагітності по тижням

Насамперед, набуваючи статусу майбутньої матусі, жінки хочуть дізнатися, на якій стадії розвитку перебуває малятко щотижня.

4хв на прочитання

View details Набряки ніг під час вагітності: як позбутися
Стаття
Отеки ног при беременности: как избавиться | Nestlebaby.com.ua

Набряки ніг під час вагітності: як позбутися

У першій половині дня набряки менш виражені або зовсім відсутні, а до вечора вони стають по

4хв на прочитання

View details 15 тиждень вагітності
Стаття
15 тиждень вагітності

15 тиждень вагітності

15 тиждень вагітності – прекрасний час, коли немає болів і неприємних відчуттів, у мами хороший настрій і апетит.

5хв на прочитання

View details 30 тиждень вагітності
Стаття
30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності – той термін, коли мама з нетерпінням чекає зустрічі зі своїм малюком, а маленька крихітка – це вже абсолютно сформована людина, яка готова з’явитися на світ.

3хв на прочитання

View details 3 тиждень вагітності
Стаття
3 тиждень вагітності

3 тиждень вагітності

Кожна жінка, яка очікує бажаного моменту вагітності, може сміливо говорити про диво, що сталося, починаючи з 3 тижня вагітності.

4хв на прочитання

View details Печія під час вагітності: як її позбутися
Стаття
Изжога при беременности: как от нее избавится | Nestlebaby.com.ua

Печія під час вагітності: як її позбутися

Печія під час вагітності, за деякими даними, трапляється у кожної другої жінки, що чекає на малюка. Найчастіше від неї страждають з 20 тижня і до настання пологів.

3хв на прочитання

View details 16 тиждень вагітності
Стаття
16 тиждень вагітності

16 тиждень вагітності

16 тиждень вагітності – це четвертий місяць «цікавого стану» жінки. Відповідно до календаря вагітності, все ще продовжується другий триместр.

4хв на прочитання

View details Гомоцистеїн при вагітності: норма і відхилення
Стаття
Гомоцистеїн при вагітності | Норма гомоцистеїну при вагітності

Гомоцистеїн при вагітності: норма і відхилення

Що таке гомоцистеїн? Чому знижений краще, ніж підвищений? І як перевірити рівень гомоцистеїну при вагітності?

3хв на прочитання

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

View details 20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами
Стаття
20 тиждень вагітності

20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами

20 тиждень вагітності — особливий період у житті майбутньої мами, коли вона перетинає півдороги до появи на світ своєї довгоочікуваної дитини.

9хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.