Підтікання навколоплідних вод
Навколоплідні води — перша колиска малюка, його комфортне середовище для проживання до появи на світ. Давайте з'ясуємо, чому воно таке важливе для розвитку дитини? Коли та як відходять води? І що робити в складних ситуаціях?
Навіщо потрібні навколоплідні води?
Навколоплідні води (також амніотична рідина або плодові води) заповнюють плодовий міхур (амніон) і створюють сприятливі умови для розвитку плода. Рідина на 97 % складається з води, яка містить у собі різні поживні речовини, мінеральні солі, ферменти, гормони та вітаміни.
Які важливі функції виконує плодова рідина?
- Гармонійне середовище для розвитку. Води забезпечують стабільну температуру 37 °C та містять імуноглобуліни, які нейтралізують віруси, мікроби та деякі шкідливі речовини.
- Захист малюка. Рідина гасить удари та поштовхи, зменшує тиск ззовні й гучність звуків. Окрім того, завдяки герметичності плодового міхура та наявності слизової пробки в цервікальному каналі до дитини не потрапить нічого небезпечного.
- Розвиток функцій організму. Коли малюк ковтає води, починають працювати нирки, а якщо втягує носом — тренуються легені.
- Полегшення пологів. Рідина, яка заповнює міхур, робить тиск голови немовляти на шийку матки більш м'яким, завдяки чому вона плавно розкривається. І вже після того, як відходять води, вони омивають родові шляхи, допомагаючи дитині рухатися вперед.
Скільки має бути рідини?
Об'єм навколоплідних вод варіюється залежно від терміну вагітності:
- у 10 тижнів — приблизно 30 мл;
- у 20 — 450 мл;
- до 38-40 — 1000-1500 мл.
Якщо рідини менше або більше, потрібно регулярно спостерігатися у лікаря, а якщо стан вагітної та плода погіршується — стаціонарне лікування. Оскільки й багатоводдя, й маловоддя можуть негативно вплинути на організм малюка, що тільки формується, та на здоров'я майбутньої матері.
Коли та як відходять води?
У разі ідеального перебігу вагітності, амніотична рідина виливається після того, як відходить слизова пробка або разом з нею в першому періоді пологів.
В активній фазі першого періоду перейми частішають і просвіт у шийці матки збільшується від 4 до 8 см. На піку перейм стоншений плодовий міхур розривається, виливаючи в середньому 150-200 мл навколоплідних вод. Якщо плодовий мішок залишається цілим, то його розкриває лікар.
Найчастіше в перший період виходять тільки передні води, тобто ті, що розташовані перед голівкою малюка. Задні виливаються вже після появи дитини на світ.
Виділення навколоплідних вод до пологів
Згідно зі статистистикою, 20 % жінок втрачають частину амніотичної рідини ще до повного розриву плодового міхура під час родових переймів.
Давайте поговоримо про це докладніше: коли та як це відбувається, і які наслідки може спричинити.
Якщо відійшли води, а переймів все ще нема — це означає, що вилиття сталося передчасно. Якщо перейми вже почалися, але шийка матки не розкрита, такий відхід називається раннім. Обидва варіанти можуть призвести до затяжного перебігу та слабкості родової діяльності, гіпоксії та травмування плода, а також до запальних процесів у породіллі.
Можливий і третій варіант — підтікання навколоплідних вод. У цьому випадку плодовий міхур лише надривається й рідина відходить потроху, іноді непомітно для вагітної жінки.
Як зрозуміти, що відійшли води? Щоб не переплутати плодову рідину зі слизовою пробкою, зверніть увагу на ряд відмінностей:
- колір: води прозорі, іноді рожевуватого або зеленуватого відтінку; пробка бежево-коричнева, буває з прожилками крові;
- консистенція: води рідкі, пробка — слизова;
- періодичність: води підтікають постійно, пробка виходить порціями (приблизно по 1 столовій ложці).
У разі підтікання, через втрату герметичності плодового міхура, відкривається шлях до малюка для бактерій та вірусів. Якщо пошкодження відбулося на терміні до 34 тижнів, лікарі захищають плід антибіотиками та продовжують вагітність. У разі розвитку інфекції жінку негайно готують до пологів.
Що робити, коли відходять води?
Якщо вагітна виявила підтікання амніотичної рідини, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Спеціаліст візьме мазок з шийки матки й після проведення аналізів зможе вирішити, що робити далі.
Коли води відходять різко, необхідно відразу їхати в пологовий будинок, незалежно від наявності та інтенсивності переймів. Запам'ятайте час, коли стався розрив плодового мішка, та зверніть увагу на колір і запах рідини. Якщо води не мають запаху, прозорі або злегка рожеві, то все в нормі. Але зеленуватий, темно-коричневий або чорний відтінок рідини — сигнал про те, що у малюка кисневе голодування й необхідна невідкладна допомога.
Читайте також: Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Візьміть до уваги, що після розриву плодового міхура зростає ризик інфекцій, оскільки дитина більше не захищена. І чим більше часу минуло після відходження вод, тим вище ймовірність ускладнень.
В цілому не важливо, є перейми чи ні, як відходять води, відразу або потроху — краще не відкладати поїздку в пологовий будинок. Адже для здоров'я майбутньої дитини та мами немає нічого важливішого, ніж своєчасна допомога.