34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами

34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами

Вагітність
Стаття
жов. 21, 2024
9хв

Тридцять четвертий тиждень вагітності — великий термін, і до пологів залишається всього кілька тижнів. До радості скорої зустрічі та бажання облаштувати «гніздечко» для малюка нерідко додаються дискомфорт від живота, що значно збільшився, а також страхи та тривожність. Тим часом дитина підросла і почувається добре, готуючись до народження. Єдине, що її бентежить — це тіснота в маминому животику.

Author(s): Оксана Негрич

Розвиток плода на 34 тижні вагітності, його зріст і вага

Ембріон на 34 тижні все ще росте. Вага плоду досягає більш ніж 2 кілограмів, а зріст — 45 сантиметрів. Зараз він розміром приблизно, як великий ананас чи диня. Малюкові стає все тісніше в плодовому міхурі й усе складніше рухатися. Через тісноту малюк може бути менш активним, але його рухи, наприклад, поштовхи ступнею або ручкою, відчуваються сильніше.

У цей період слід уважно стежити за частотою ворушінь дитини. У нормі за дванадцять годин вона має нагадати про себе близько 10 разів. Підрахувати рухи можна у період денного відпочинку. Коли мама перебуває у спокійному стані й лежить на ліжку, малюк рухається не менше трьох разів на годину.

Важливо!
У разі різкої зміни частоти ворушінь плода (особливо, якщо кількість рухів менша за зазначені норми) слід якнайшвидше звернутися до лікаря.

Вже на цьому етапі дитина може прийняти положення, у якому пробуде до пологів. Дуже важливо, щоб малюк примостився правильно: ніжками догори, а голівкою донизу. Це називається головне передлежання. Саме в такій позиції він зможе найлегше та найбезпечніше пройти родовими шляхами.

Однак це ще не межа, малюк продовжує розвиватися. Цього тижня у нього з'являється все більше індивідуальних рис, округлюються щічки. Малюк починає активно запасати підшкірний жир, який після народження допомагатиме йому регулювати температуру тіла. Поступово зникає лануго, а первородне (сироподібне) мастило потовщується. Шкіра дитини розгладжується, а на ручках та ніжках виростають нігтики.

Згідно з календарем вагітності у плода на 34 тижні відбуваються наступні зміни:

  • Активно тренується шлунково-кишковий тракт.
  • Крихітка постійно смокче пальчик, готуючись до грудного вигодовування.
  • Завершується формування легень.
  • Налагоджується робота нирок малюка.
  • Закінчується формування статевих органів.
  • Очі дитини розвиваються настільки, що зіниці вже реагують на світло: розширюються, коли темно, і звужуватися за більш яскравого освітлення. Також малюк вміє моргати та мружитися, практикуючись у фокусуванні зору.

Загалом на 34 тижні вагітності більшість основних органів — травна, дихальна та нервова системи дитини — майже повністю готові працювати самостійно.

Якщо під впливом певних обставин чи зовнішніх факторів дитина народиться на цьому терміні, вона має всі шанси на повноцінний розвиток. Її дихальна система сформована, всі життєво важливі органи функціонують. Звичайно, недоношений малюк потребує більш ретельного догляду, і на деякий час його можуть помістити у спеціальний бокс. Після виписки й за умови виконання всіх рекомендацій лікаря, дитина росте здоровою та розвивається нарівні з іншими дітьми.

Читайте також: Календар вагітності по тижнях

Як змінюється організм жінки на 34 тижні вагітності?

У міру того як малюк росте, мама теж відчуває збільшення ваги. У нормі за збалансованого харчування у цей період жінка набирає від 400 до 900 г на тиждень.

Важливо!
Якщо ваша прибавка ваги набагато менша чи більша за норму, обов'язково розкажіть про це своєму лікарю. Можливо, це індивідуальна особливість організму. Але це може бути симптомом низки ускладнень. Тому краще перевірити та переконатися, що все гаразд.

Разом з дитиною, що активно росте та займає вже майже весь простір плодового міхура, матка на 34 тижні вагітності також збільшується. Зростає і кількість навколоплідних вод — саме в цей період об'єм амніотичної рідини може досягти максимуму за всю вагітність.

На обхват талії майбутньої мами впливають не лише розміри дитини, а й значна затримка рідини в організмі. З цієї ж причини посилюються набряки. Набряки на ногах зазвичай не становлять небезпеки. Але якщо ви помітили припухлість обличчя та рук (особливо стрімке) потрібно звернутися до лікаря, адже це може бути симптомом прееклампсії.

Порада
Здається, що в цьому немає логіки, але вивести надлишки рідини з організму може допомогти пиття. Крім того, для мами та малюка водний баланс в організмі є вкрай важливим.

До кінця вагітності живіт досягає таких розмірів, що знайти комфортну позу для сну стає дуже складно. Це може стати причиною сонливості, стомлюваності та підвищеної дратівливості вдень.

Порада
Намагайтеся спати на лівому боці. Для зручності можна використати спеціальну подушку для вагітних.

Деякі жінки помічають, що живіт на 34-му тижні вагітності починає опускатися, а пупок видається назовні. Не варто хвилюватися: це абсолютно нормально. Опущення живота говорить про те, що малюк вже зайняв позицію ближче до "виходу" і почав тиснути на дно матки. Матка стала нижчою, внаслідок чого опустився і живіт. У цей період позиви в туалет і запори можуть стати особливо частими.

Порада
Якщо пупок видався назовні та став особливо чутливим, спробуйте накласти на нього пов'язку. Це допомагає зменшити дискомфорт та подразнення.

Є й гарні новини. Завдяки тому, що матка опустилася нижче, органи черевної порожнини звільнилися від тиску. А отже — мамі стає легше дихати, а печія зменшується.

На 34 тижні у плодовому міхурі малюкові практично не залишається місця для рухів. Він зменшує активність, але мати все одно може відчувати дискомфорт під час ворушінь. Через тісноту малюк штовхається все відчутніше, особливо в період підготовки до сну. Поки мама спить, малюк максимально виявляє свою рухливість, заважаючи повноцінному відпочинку.

Та малеча не має наміру дошкулити мамі. Поштовхи та перевертання — це поки що єдина доступна дитині мова для спілкування. Рухами він може сигналізувати мамі про зміни самопочуття та настрою: про радість або страх, про задоволення чи прикрість, про бадьорість або дискомфорт. Наприклад, сильними та різкими ударами по стінках живота малюк часто повідомляє, що його налякав раптовий гучний звук або яскраве світло. Також така активність може стати першими проявами темпераменту малюка.

Важливо!
Намагайтеся уникати місць і ситуацій, у яких дитину можуть потурбувати гучний шум, музика, різкі спалахи або вібрації, особливо в останні тижні вагітності. Через стрес він може різко перевернутися, змінивши правильне положення на непридатне для природних пологів.

View details Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Вагітність не тільки змінює життя майбутньої мами, але й викликає багато сумнівів. Ми допоможемо розібратися з усіма страхами і знайти відповіді на найважливіші питання про материнство.

Емоційний стан на 34 тижні вагітності

Проблеми зі сном, втома, біль у спині, задишка і часті позиви до туалету — все це може сильно докучати майбутній мамі. На цьому терміні іноді здається, що вагітність триває не 34, а 134 тижні. До загальної втоми також може додатися тривожність, страх перед пологами та часті коливання настрою.

Іноді у вагітної може виникати раптове бажання розплакатися. Причиною стає будь-яка дрібниця або загальна втома, що накопичилася. У такі моменти не слід стримуватись. Якщо хочеться, краще поплакати, поділитися своїми переживаннями та емоціями з партнером, рідними чи друзями, попросити близьких про допомогу та розуміння.

Наближення пологів, особливо, якщо вони перші, дуже часто стає причиною побоювань і хвилювань. Страх невідомості, болю, перебування у лікарні, смерті чи можливих ускладнень — лише частина тривог, які відчуває майбутня мама. Але пам'ятайте, що боятися нормально. Головне не залишатися зі страхом віч-на-віч і не картати себе за недостатньо позитивне мислення.

Читайте також: Задишка при вагітності

Отже, що може допомогти впоратися із тривогами?

  • Залученість і підтримка навколишніх. Впевненість у тому, що партнер та близькі люди завжди поруч і будь-якої миті готові стати надійною опорою на всіх етапах вагітності, дуже важлива для спокою майбутньої мами.
  • Приємні турботи. У третьому триместрі багато жінок переживають так званий синдром гніздування. В очікуванні малюка вони активно облаштовують житло: роблять ремонт, вибирають нові меблі та речі для дитини, ретельно прибирають у домівці. Це допомагає відволіктися та заспокоїтися.
  • Спілкування. Зустрічі з подругами та близькими людьми, душевні розмови — все це допомагає розвантажитися та відчути підтримку. Також у боротьбі з тривогами та страхами можуть бути корисні відвідування курсів з підготовки до пологів, заняття в групах та зустрічі з жінками, які вже народили та можуть поділитися позитивним досвідом.
  • Відпочинок. Догляд за собою, сон, медитації, йога та вправи для вагітних, дихальна гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі — все це допомагає розслабитися та покращити самопочуття.
  • Читання книг. Книги про дитячу психологію, розвиток, формування та виховання дитини дозволяють сконцентруватися на малюку, зняти завісу невідомості та подумки перенестися трохи в майбутнє, коли всі страхи залишаться позаду.
  • Допомога спеціалістів. Якщо нічого не допомагає у боротьбі з тривожністю, не варто терпіти. Обговоріть свої страхи з акушером-гінекологом, можливо, експертна думка допоможе розвіяти їх. І не бійтеся звертатися за консультацією до психолога чи психотерапевта.

Чи можна займатися сексом на 34 тижні вагітності?

Щодо цього є різні думки. Але більшість фахівців згодні, що коли медичних протипоказань немає, а взаємне бажання партнерів є — секс під час вагітності відмінний спосіб зміцнити близькість стосунків, відволіктися та розслабитися. Крім того, це дає можливість майбутній мамі підвищити самооцінку, яка часто страждає через зміни фігури, відчути себе привабливою та бажаною жінкою.

Важливо!
Під час вагітності багато жінок невдоволені собою, через великий живіт, зміни фігури й ваги, почуваються некрасивими та неповноцінними. У такі моменти дуже важлива є підтримка партнера. Компліменти, лагідні слова, турбота, ніжність та увага — все це допоможе підняти настрій та покращити самооцінку.

Крім того, секс під час вагітності може бути корисним. Річ у тім, що під час оргазму виділяються гормони ендорфін («гормон щастя») та окситоцин, які викликають відчуття задоволення, спокою та захищеності. Вони не тільки покращують настрій жінці цей непростий період, але й передаються разом із кровотоком дитині.

Стосовно страхів нашкодити малюку під час статевого акту — більшість із них безпідставні. Якщо не робити нічого екстремального, то дитині нічого не загрожує. Вона в утробі добре захищена плодовим міхуром, амніотичною рідиною та навколишніми тканинами. Захисна оболонка не пропускає нічого зайвого, значно приглушує звуки та пом'якшує рухи.

Та варто зауважити, що для безпечного сексу в третьому триместрі вагітності є кілька умов:

  • Здоров'я майбутньої мами та відсутність ускладнень.
  • Суворе дотримання правил особистої гігієни обома партнерами.
  • Відсутність будь-яких захворювань сечостатевої системи.
  • Пози, що виключають надмірне стискання живота або занадто глибоке проникнення.

Але в яких ситуаціях від сексу на 34-му тижні вагітності варто відмовитися? По-перше, якщо є серйозні медичні протипоказання, такі як недостатність шийки матки або передлежання плаценти. Також секс заборонено, якщо є ризик передчасних пологів.

Порада
Якщо ваш лікар каже «секс», уточніть, що саме він має на увазі — лише проникнення чи будь-яку сексуальну стимуляцію.

По-друге, займатися сексом варто лише за взаємним бажанням. І якщо один із партнерів має сумніви чи страхи щодо цього — то краще знайти альтернативу. Наприклад, сходити на спільне побачення, повечеряти при свічках і подивитися разом фільм або просто полежати й пообійматися.

Рекомендації від лікаря для майбутньої мами

За кілька тижнів до пологів варто приділити максимальну увагу своєму здоров'ю та самопочуттю, а також якнайбільше дізнатися про процес пологів і провісників пологової діяльності.

1. Слідкуйте за своїм станом

Дуже важливо рахувати ворушіння малюка, уважно спостерігати за вагінальними виділеннями та своїми відчуттями, контролювати артеріальний тиск. Наприклад, рясні виділення можуть свідчити про відходження слизової пробки або підтікання навколоплідних вод. І якщо перше особливо нічим не загрожує малюкові, то друге говорить про пошкодження плодового міхура і потребує негайної медичної допомоги.

Крім того, у третьому триместрі за рекомендацією лікаря може проводитись УЗД. Обстеження на цьому терміні може знадобитися для кількох цілей:

  • щоб визначити стан малюка;
  • щоб виключити ймовірність розвитку гіпоксії;
  • щоб дізнатися про стан дитини в матці;
  • щоб оцінити, в якому стані знаходиться плацента, а також виявити маловоддя або багатоводдя, перевірити чи не обвиває малюка пуповина.

На основі цих даних лікар зможе визначити подальший перебіг вагітності, зокрема порекомендувати кесарів розтин, якщо природні пологи загрожують ризиками.

2. Більше відпочивайте

У третьому триместрі мамі як ніколи потрібен здоровий сон та відпочинок. Тому намагайтеся лягати спати раніше, а також виділити собі час для денного сну. Після пробудження не вставайте різко, робіть це повільно та поступово. Якщо ви приймете вертикальне положення занадто швидко, то можете відчути запаморочення або навіть знепритомніти.

Спробуйте також різні техніки релаксації, наприклад, йогу, медитативні або дихальні практики. І намагайтеся уникати сильних емоційних навантажень, якнайбільше думайте про приємне і мрійте.

3. Звертайтеся до лікаря за будь-яких тривожних ознак

Якщо у вас почалися справжні перейми, негайно зателефонуйте лікарю. Щоб відрізнити їх від тренувальних переймів Брекстона-Хікса, стежте за тим, як довго триває кожне скорочення і наскільки вони близькі одне до одного.

Якщо ви помітили кров на білизні або виділення стали дуже рясними та водянистими, відчуваєте сильний біль у животі й області тазу чи сильний головний біль, терміново вирушайте до лікарні.

Довгоочікуваний день знайомства з новим членом вашої родини стає дедалі ближче. Тому уникайте стресів, хвилювань і більше часу приділяйте час собі та майбутньому малюкові.

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич.

Усі статті лікаря.

Рекомендовані статті

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

View details 20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами
Стаття
20 тиждень вагітності

20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами

20 тиждень вагітності — особливий період у житті майбутньої мами, коли вона перетинає півдороги до появи на світ своєї довгоочікуваної дитини.

9хв на прочитання

View details Перші ознаки вагітності
Стаття
2160801_600x302_week-3

Перші ознаки вагітності

Не кожна жінка здогадується, що довгоочікувана вагітність вже настала.

6хв на прочитання

View details Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах
Стаття
Перші ворушіння плода під час вагітності: відчуття майбутньої мами

Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах

Відчуття перших ворушінь плода — одна з найбільш захопливих подій під час вагітності.

6хв на прочитання

View details 33 тиждень вагітності
Стаття
33 тиждень вагітності

33 тиждень вагітності

33 тиждень вагітності – термін, коли мама стоїть на порозі священного таїнства появи малюка на світ. 

4хв на прочитання

View details Як поводиться дитина перед пологами?
Стаття
Как ведет себя ребенок перед родами | Nestlebaby.com.ua

Як поводиться дитина перед пологами?

Активність дитини в утробі матері – ключова ознака його життя. Малюк ворушиться та штовхається протягом усього періоду вагітності.

4хв на прочитання

View details 17 тиждень вагітності
Стаття
17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності – вже настав довгоочікуваний п’ятий місяць. Ви не помічаєте, як йде час, все більше з’являється хвилювань і чітко прослідковується материнський інстинкт.

4хв на прочитання

View details 11 тиждень вагітності
Стаття
11 тиждень вагітності

11 тиждень вагітності

Одинадцятий тиждень в календарі вагітності. Токсикоз залишає в спокої майбутню маму, дозволяючи насолоджуватися своїм чарівним станом.

4хв на прочитання

View details 3 скринінг під час вагітності: терміни проведення
Стаття
3 скринінг під час вагітності

3 скринінг під час вагітності: терміни проведення

Останні три місяці вагітності – водночас приємний та бентежний період.

4хв на прочитання

View details 1 тиждень вагітності
Стаття
1 тиждень вагітності

1 тиждень вагітності

Початком вагітності вважають перший день останньої минулої менструації. Така точка відліку є загальноприйнятною та найточнішою. З неї і починається перший тиждень вагітності.

4хв на прочитання

View details Ознаки початку пологів: сигнали тіла
Стаття
Ознаки початку пологів: сигнали тіла

Ознаки початку пологів: сигнали тіла

Усі терміни вказують на наближення пологів, сумка з речами до пологового вже готова, залишилося тільки дочекатися цієї миті і якнайшвидше взяти на руки своє маленьке щастя.

4хв на прочитання

View details 22 тиждень вагітності
Стаття
22 тиждень вагітності

22 тиждень вагітності

22 тиждень вагітності – продовження другого триместру виношування дитини. Часто це найбільш спокійний, легкий та приємний час за весь період «цікавого положення».

6хв на прочитання

View details Ознаки вагітності до затримки місячних
Стаття
Признаки беременности до задержки месячных | Nestlebaby.com.ua

Ознаки вагітності до затримки місячних

Вагітність на ранніх термінах можна визначити не лише за відсутністю місячних. Існує більше десятка ознак вагітності, які допоможуть вам ще до затримки дізнатися про зародження малюка.

4хв на прочитання

View details 38 тиждень вагітності
Стаття
38 тиждень вагітності

38 тиждень вагітності

38 тиждень вагітності – практично закінчення терміну. Ще пару тижнів і малюк назавжди покине животик мами.

4хв на прочитання

View details 9 тиждень вагітності
Стаття
9 тиждень вагітності

9 тиждень вагітності

Повільно, але цілком упевнено, ми рухаємося далі, перший триместр підходить до кінця.

4хв на прочитання

View details Що таке гестаційний діабет?
Стаття
Що таке гестаційний діабет?

Що таке гестаційний діабет?

Підвищення цукру в крові під час вагітності – це одне з найпоширеніших порушень обміну речовин у майбутньої мами.

4хв на прочитання

View details Задишка у вагітних
Стаття
Задишка у вагітних

Задишка у вагітних

У другій половині вагітності у багатьох жінок виникає задишка. При цьому вона буває такою сильною, що стає причиною для хвилювань.

2хв на прочитання

View details 31 тиждень вагітності
Стаття
31 тиждень вагітності

31 тиждень вагітності

31 тиждень вагітності наближає молоду маму до пологів. Це хвилюючий період, коли батьки вже готують дитячу кімнату і купують святковий комплект на виписку з пологового будинку.

4хв на прочитання

View details 36 тиждень вагітності двійнятами
Стаття
36 тиждень вагітності двійнятами | Nestlebaby.com.ua

36 тиждень вагітності двійнятами

Настає фінальний етап багатоплідної вагітності.

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.