Третій триместр вагітності по тижнях: розвиток плода, харчування і вправи для мами
Останні три місяці вагітності – водночас приємний та бентежний період. Ще трохи, і довгоочікуваний малюк з'явиться на світ та даруватиме щастя батькам своєю мімікою, усмішками, а пізніше – першим словом, першими невпевненими кроками маленьких ніжок. Але зараз, на третьому триместрі вагітності, майбутня матір має ще безліч клопоту й переживань.
Крім підготовки до пологового будинку та появи дитини, особливу увагу важливо приділити й стану свого здоров'я. Правильно харчуватися, дотримуватися режиму, уникати фізичних навантажень і більше бувати на свіжому повітрі. А також пройти ще один – останній скринінг.
3 скринінгом під час вагітності більшість жінок нехтують, вважаючи його непотрібним. Адже ймовірність будь-яких патологій, вроджених хвороб чи затримок у розвитку вже виключена першими двома скринінгами. Однак пройти обстеження на останньому терміні вагітності не просто рекомендовано, а вкрай важливо.
Навіщо потрібен скринінг 3 триместру, коли його робити та що покаже УЗД – далі в матеріалі.
Читайте також: Скринінг 2 триместру вагітності: коли робити?
3 скринінг під час вагітності: коли й навіщо робити
Скринінг третього триместру включає кілька особливих процедур, результати яких допоможуть лікареві зробити остаточний висновок про стан організму майбутньої мами та дитини. Це обстеження потрібне, щоб оцінити готовність органів вагітної жінки до пологів, а також аби визначити наявність структурних аномалій, які не були виявлені під час попередніх двох скринінгів.
Останній, третій скринінг проводять на 30-36 тижнях вагітності. У комплекс входять як обов'язкові, так і рекомендовані дослідження.
Основу 3 скринінгу під час вагітності становлять результати, отримані на УЗД. Також вагітній назначають доплерографію – обстеження стану й роботи судин малюка, у матці та пуповині. Додатково можуть зробити біохімічний аналіз крові й КГТ (кардіотокографію).
Що це за аналізи, навіщо їх проводять і чого очікувати – поговоримо детальніше.
Реєструйтесь в клубі Nestle Baby&Me
Скринінгове УЗД під час вагітності
Ультразвукова діагностика на останньому терміні вагітності – основне дослідження, мета якого – виміряти життєво важливі показники, параметри дитини в утробі та стан органів майбутньої мами.
Результати покажуть:
- чи правильно розвивається малюк;
- чи відповідає його розмір, вага і положення нормі;
- стан і кількість навколоплідних вод;
- чи зможе жінка народжувати самостійно або ж буде потрібен кесарів розтин.
Положення плаценти
На УЗД лікар звертає увагу на плаценту. Від її положення залежить, чи зможе жінка виносити дитину 38-40 тижнів та як пройдуть пологи. За медичними стандартами плацента має кріпитися до передньої або задньої стінки матки, не дуже низько. Якщо ж наявні будь-які відхилення від норми, є ризик передчасних пологів. Жінкам з такою аномалією можуть порадити госпіталізацію для збереження дитини.
Стан і кількість навколоплідних вод
Інший важливий параметр, який досліджує лікар на УЗД, це кількість і стан навколоплідних вод. Недостатня кількість або ж надлишок рідини однаково небезпечні. Коли навколоплідних вод мало, умови для нормального розвитку дитини порушені. І навпаки, коли їх занадто багато, існує ризик передчасного вилиття вод, і в такому випадку доведеться зберігати вагітність на останніх термінах.
Передлежання плода
Також одне з ключових завдань УЗД у третьому триместрі – визначити положення дитини в утробі. Здебільшого на 33 тижні малюк вже займає стартову позицію і не змінює її до настання пологів. На УЗД лікар дізнається про положення дитини та приймає рішення про те, чи буде жінка народжувати природним шляхом або ж знадобиться оперативне втручання.
Доплерографія: що це та коли роблять
Доплерографія – один з методів діагностики стану судин. Вагітним таке дослідження нерідко назначають під час третього скринінгу разом з УЗД. Мета аналізу полягає в тому, щоб визначити, чи витримують судини матки й пуповини транспортування кисню та інших необхідних для розвитку речовин до організму малюка.
Також Доплер дає змогу лікареві оцінити роботу серця й кровоносної системи дитини. Чи все гаразд із її серцем, чи правильно воно переганяє кров по судинах і венах, чи всі органи отримують достатню кількість поживних речовин – на всі ці питання лікар зможе дати відповідь, лише провівши доплерографію.
Іноді до цього дослідження також додають КГТ (кардіотокографію). Її мета – виміряти частоту серцебиття дитини, оцінити загальний стан малюка та зробити висновки про розвиток плода на цьому терміні вагітності.
3 скринінг під час вагітності дуже важливий і пропускати його не можна в жодному разі. Нагадаємо, що саме на цьому терміні дослідження дають змогу медикам точно оцінити всі ризики й ускладнення, які здатні з’явитися під час пологів. Тому вкрай важливо, щоб і ви, і ваш лікар були добре поінформовані про всі нюанси. Адже проінформований, значить озброєний.
Рекомендовані статті