Ось і настав 39-й акушерський тиждень вагітності. Це означає, що ви на фінішній прямій. Дитина в утробі все ще продовжує рости, але в цілому вона вже сформована і готова побачити світ. То чого чекати цього тижня і як упоратися з тим, що має бути?

Дитина на 39 тижні: її розвиток, зріст і вага

Плід на 39 тижні виглядає як новонароджений: маленькі пальчики рук і ніг вже сформовані, на них виросли нігтики, на маківці з'явилося пушкове волосся, округлилися милі щічки.

Зріст малюка в середньому сягає 50 сантиметрів, а вага ембріона коливається від 3 до 3,5 кілограмів. Водночас малюк продовжує рости та накопичувати підшкірний жир, попри те, що мама вже не додає у вазі.

У матці в цей період вже практично немає місця, тому дитина поводиться не так активно, як було ще кілька тижнів тому. Але вона має проявляти себе від 10 до 12 разів на день: штовхати маму в живіт, рухатися і перевертатися. За допомогою рухів вона покращує координацію та поступово нарощує м'язову силу.

Як і раніше, на 39 тижні потрібно продовжувати стежити за ворушіннями малюка. Будь-які зміни активності можуть бути ознакою ускладнень, наприклад, нестачі кисню або обвиття пуповиною.

Важливо!
У разі надмірної рухливості або навпаки — відсутності звичної кількості рухів — негайно зверніться до лікаря.

Все, що слід знати про стан малюка на цьому терміні:

  • вдосконалення мозку, легенів та інших органів продовжується, але всі важливі системи дитини вже готові працювати самостійно;
  • малюк не тільки реагує на світло, він може бачити та чути те, що відбувається довкола;
  • у підшлунковій розпочалося вироблення ферментів, які необхідні для розщеплення їжі, що потрапляє в шлунок.

Плацента, через яку протягом усієї вагітності поживні речовини потрапляли до організму малюка, на цьому терміні досягає зрілості — закінчується час її служби. У процесі пологів вона відшарується і вийде за малюком.

Зазвичай до 39 тижня дитина вже приймає остаточне положення, в якому вона пробуде до пологів. Найкращий варіант — головне передлежання потилицею вперед. Буває, що діти повертаються вперед обличчям. Таке розміщення може зробити пологи більш болючими та тривалими для мами.

Відчуття в організмі мами на 39 тижні вагітності

Останній місяць — часто один із найважчих періодів. Великий живіт на 39-му тижні вагітності заважає ходити й спати, тиск і тяжкість не відпускають, наростає хвилювання перед пологами. Але не варто піддаватися смутку. Лише подумайте — зовсім скоро все це закінчиться і ви побачитеся зі своїм малюком!

Порада
Якщо речі для пологового будинку ще не запаковані, займіться зборами. Не варто відкладати це завдання на останній момент: перейми можуть розпочатися найближчим часом.

Дивіться також чекліст: Збираємо сумку в пологовий будинок: список необхідних речей

Протягом 39 тижня вагітності майбутню маму можуть турбувати різні відчуття:

  • печія та нудота;
  • втома, яка не минає після сну;
  • погіршується апетит;
  • тягне й опускається живіт;
  • трохи знижується вага;
  • болить поперек;
  • погіршується сон;
  • періодично на 5–10 секунд кам'яніє живіт, іноді виникають больові відчуття — це тренувальні перейми Брекстона-Хікса (фальшиві перейми);
  • посилюється занепокоєння.

Це звичайні симптоми, які свідчать про те, що вагітність розвивається за планом. А є низка сигналів, на які потрібно звернути особливу увагу, адже це безпосередні провісники наближення пологів.

Провісники пологів на 39 тижні вагітності

1. Зміни шийки матки

Під впливом гормонів шийка матки на 39-му тижні вагітності починає розм'якшуватися та згладжуватися. Тиск голівки плода сприяє її поступовому розширенню. Перевірити ступінь розкриття шийки матки та наявність ознак її дозрівання загалом може лікар під час щотижневого огляду.

2. Діарея (пронос)

Щоб дитині було простіше народитися, організм мами заздалегідь посилає сигнал м'язам, що треба розслабитися. Команду «вільно» отримують не лише м'язи, які будуть безпосередньо задіяні під час пологів, а й інші системи, зокрема травна. Це викликає розслаблення кишківника, тому їжа проходить ним набагато швидше, викликаючи діарею.

3. Часте сечовипускання

У міру того як дитина опускається все нижче в напрямку тазу, зростає тиск на сечовий міхур. Це не лише змушує майбутню маму все частіше заглядати у вбиральню, але й може спричинити підтікання сечі. Нетримання часто проявляється під час сміху, кашлю та чхання, а також, якщо потрібно нахилитися чи щось підняти. Розв'язати цю проблему може використання щоденних прокладок.

4. Вихід слизової пробки

Під час вагітності шийку матки захищає від проникнення мікробів і бактерій щільна грудочка слизу — слизова пробка. Коли тіло готується до пологів, пробка виходить разом із вагінальною кров'ю. Вона може залишити шийку матки відразу в повному обсязі, наприклад, випасти в унітаз. У такому разі її легко не помітити. Але в деяких випадках пробка виходить поступово, протягом декількох годин або навіть днів, залишаючи на білизні грудочки густого коричневатого слизу з кривавими прожилками.

Читайте також: Слизова пробка та інші провісники пологів

5. Відходження навколоплідних вод

У фільмах у породіль води відходять миттєво. Насправді все індивідуально: в когось води можуть відходити швидко й інтенсивно, а в когось — повільно підтікати тонким струмочком. Щоб відрізнити амніотичну рідину від сечі або вагінальних виділень, які на 39 тижні вагітності часто стають ряснішими, зверніть увагу на:

  • кількість — навколоплідних вод багато (1–1,5 літра), вони просочуються через спідню білизну або продовжують виділятися незалежно від того, рухаєтеся ви або лежите;
  • зовнішній вигляд і запах — амніотична рідина безбарвна, прозора та без вираженого запаху.

Важливо!
З початку змін шийки матки, діареї чи виходу слизової пробки до пологів може минути кілька днів, а іноді й тиждень. Але відходження амніотичної рідини свідчить, що у вас в запасі приблизно доба. Тому, якщо ви підозрюєте, що води відійшли, якнайшвидше зателефонуйте своєму лікареві. Для точного визначення, чи це дійсно амніотичні води лікар проведе спеціальний тест.

View details Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Вагітність не тільки змінює життя майбутньої мами, але й викликає багато сумнівів. Ми допоможемо розібратися з усіма страхами і знайти відповіді на найважливіші питання про материнство.

Аналізи та УЗД на 39 тижні вагітності

З 36 тижня вагітності й до пологів рекомендується відвідувати лікаря щотижня. Як і під час попередніх відвідувань у третьому триместрі, він перевірятиме:

  • зміни ваги;
  • окружність живота;
  • артеріальний тиск;
  • висоту стояння дна матки (ВДМ) та її тонус.

Також лікар обмацує пальцями (пальпує) живіт, щоб зрозуміти розташування дитини, і слухає її за допомогою стетоскопа. Він може запитати вас про ворушіння малюка та будь-які зміни, які відбулися протягом тижня.

УЗД на 39 тижні вагітності зазвичай не роблять, якщо ви вже проходили цей вид скринінгу в третьому триместрі. Проте лікар може призначити його за наявності індивідуальних показань і з метою проведення вторинного обстеження. Як і на ранніх термінах, під час проведення УЗД лікар вивчає малюка, його габарити та рівень розвитку.

Важливими показниками є якість та кількість навколоплідних вод. Фахівець обов'язково встановлює ступінь дозрівання плаценти: в нормі в цей період вона знаходиться на третій стадії зрілості. Доки плацента дієздатна, через неї проходять всі необхідні для розвитку малюка речовини.

За наявності показань лікар може порекомендувати зробити КТГ — кардіотокографію. Це дослідження дає можливість записати та вивчити серцебиття дитини, виключити кисневе голодування плода (гіпоксію), а також оцінити скорочувальні функції матки під час вагітності.

Також на 39-му тижні вагітності лікар може направити вас на аналізи, які допомагають вчасно виявити або виключити:

  • Гестаційний цукровий діабет (ГЦД), що іноді розвивається під час вагітності.
  • Залізодефіцитну анемію, що виникає через брак здорових кров'яних клітин — еритроцитів, необхідних для доставки кисню до тканин.
  • Стрептокок групи B — тип бактерій, які можуть жити в піхві або прямій кишці й під час пологів передатися малюкові.

Пологи на 39 тижні вагітності

Деякі маленькі непосиди так поспішають познайомитися з мамою і татом, що з'являються на світ на 39-му тижні. У цьому випадку не варто хвилюватися: малюк вже готовий до життя поза утробою.

Але як зрозуміти, що пологи вже почалися? Найважливіша ознака старту родового процесу — це перейми. Головне не сплутати їх із фальшивими переймами Брекстона-Хікса.

Є три основні відмінності справжніх і тренувальних переймів, які допоможуть зорієнтуватися в день «ікс»:

  • Регулярність. Перейми Брекстона-Хікса можуть повторюватися іноді, але інтервали між ними то збільшуються, то скорочуються. Справжні перейми виникають через рівні проміжки часу, наприклад кожні 7 хвилин.
  • Зростання інтенсивності. Тренувальні перейми залишаються незмінними кожного дня. А родові перейми з часом посилюються, заважаючи вам говорити, ходити чи сміятися. Крім того, час між скороченнями поступово зменшується.
  • Утихання. Один із найкращих способів перевірити, справжні перейми чи фальшиві — випити склянку води та прилягти. Перейми Брекстона-Хікса після цього уповільнюються або припиняються зовсім. На родові перейми така хитрість не подіє.

Отже, якщо ні вода, ні відпочинок, ні зміна пози не допомогли, і ваші перейми продовжують набирати обертів — негайно телефонуйте лікарю або відразу вирушайте до пологового будинку.

Водночас важливо пам'ятати, що все індивідуально. І це нормально, якщо ви не відчуваєте на 39 тижні вагітності переймів, а ваша слизова пробка та навколоплідні води на місці. Не варто поспішати та займатися стимуляцією пологів, якщо у вас немає до цього медичних показань. Можливо, вашій дитині потрібно трохи більше часу і вона з'явиться на світ на 40 або навіть на 41 тижні вагітності. Або ж вона готує вам сюрприз: буває, що ще вранці немає жодних ознак пологів, а вдень — ви вже заколисуєте малюка на руках.

Дивіться також чекліст: Чи готова я народжувати: провісники пологів

Рекомендації від лікаря та корисні поради майбутній мамі

  • Продовжуйте рахувати ворушіння малюка. Попри тісноту, дитина має виявляти свою активність щодня не менше 10 разів. Вона може трохи притихнути перед пологами, але навіть тоді рух не має припинятися повністю. Якщо ви помітите радикальні зміни активності, одразу зателефонуйте лікарю.
  • Продовжуйте вживати вітаміни для вагітних, призначені вашим лікарем. Вам знадобиться багато поживних речовин і на цьому етапі, і під час грудного вигодовування.
  • Будьте уважні до себе: контролюйте артеріальний тиск, спостерігайте за вагінальними виділеннями та прислухайтесь до своїх відчуттів.

Важливо!
Якщо ви відчуваєте погіршення стану: почався жар чи озноб, різке підвищився або знизився тиск, болить живіт, з'явилися дивні виділення (з неприємним запахом, зелені або кров'яні) — не чекайте поки це минеться. Якнайшвидше зв'яжіться зі своїм лікарем, а якщо не виходить — зверніться до найближчої доступної клініки.

  • Продовжуйте рухатися. Безперечно, зараз не час для інтенсивних тренувань і сильних фізичних навантажень. Проте лежати на дивані весь день, якщо у вас немає жодних медичних обмежень, — не найвдаліше рішення. Неспішні піші прогулянки на свіжому повітрі та прості вправи, зокрема для позиціонування плода, допомагають залишатися в тонусі, почуватися краще та підготувати тіло (особливо область таза) до тяжкої роботи під час пологів.

Також лікарі не рекомендують самостійно шукати способи, як прискорити пологи, і дослухатися до порад тітоньок і бабусь, використовуючи гостру їжу або секс на 39 тижні вагітності як стимулятор. Дитина з'явиться на світ, коли буде максимально готова до цього. В іншому — покладіться на фахівців.

А щоб було простіше впоратися з очікуванням:

  • Не відмовляйтеся подрімати вдень, якщо великий живіт, дискомфорт і рухи малюка заважають вам виспатися вночі. Для зручності покладіть подушки під спину, ноги та ступні. Спіть напівсидячи, якщо це трохи полегшує дихання.
  • Їжте маленькими порціями, щоб уникнути печії та нудоти. Також поки що краще не зловживати гострою їжею.
  • Пийте достатньо рідини. Це допоможе підтримати роботу кишківника, якому зараз нелегко, і тонус організму загалом.
  • Не робіть різких рухів. Якщо ви лежали, вставайте поступово: спочатку переверніться на бік, а потім сядьте. А якщо вам важко даються якісь побутові завдання, не соромтеся просити свого партнера чи близьких про допомогу.
  • Більше відпочивайте і займайтеся тим, що приносить задоволення. Ароматерапія, пренатальна йога, улюблена музика чи серіали — робіть те, що підвищує вам настрій. Якщо з'явилося бажання прибрати та прикрасити будинок — не ігноруйте його, але й не виснажуйте себе: важких фізичних навантажень у цей період краще уникати.

Отже, 39 тиждень вагітності — час, коли до початку пологів може минути 2 тижні або 2 доби. Тому переконайтеся, що у вас все готове до поїздки в пологовий будинок, і якнайбільше відпочивайте: спіть якнайкраще, займіть своє дозвілля чимось приємним і думайте про хороше.

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич

Рекомендовані статті

View details 27 тиждень вагітності
Стаття
27 тиждень вагітності

27 тиждень вагітності

Уже 27 тижнів вагітності — це важливий етап, який позначає перехід на останній триместр вагітності.

4хв на прочитання

View details 28 тиждень вагітності
Стаття
28 тиждень вагітності

28 тиждень вагітності

Кожен тиждень вагітності приносить свої особливості, відчуття, радощі та невеличкі тривоги. Однак 28 тиждень вагітності займає особливе місце в календарі кожної майбутньої мами.

6хв на прочитання

View details Перші ознаки вагітності
Стаття
2160801_600x302_week-3

Перші ознаки вагітності

Не кожна жінка здогадується, що довгоочікувана вагітність вже настала.

3хв на прочитання

View details Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах
Стаття
Перші ворушіння плода під час вагітності: відчуття майбутньої мами

Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах

Відчуття перших ворушінь плода — одна з найбільш захопливих подій під час вагітності.

6хв на прочитання

View details Токсикоз під час вагітності
Стаття
Токсикоз - норма чи патологія

Токсикоз під час вагітності

Токсикоз при вагітності: ➢ що це таке, коли починається, основні симптоми, нудота та як боротися з токсикозом для полегшення стану

3хв на прочитання

View details Набряки ніг під час вагітності: як позбутися
Стаття
Отеки ног при беременности: как избавиться | Nestlebaby.com.ua

Набряки ніг під час вагітності: як позбутися

У першій половині дня набряки менш виражені або зовсім відсутні, а до вечора вони стають по

4хв на прочитання

View details 12 тиждень вагітності
Стаття
12 тиждень вагітності

12 тиждень вагітності

В цей період дуже важливо, як можна більше гуляти на свіжому повітрі, ідеально – 1,5 – 2 години в день.

5хв на прочитання

View details 34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами
Стаття
34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами

34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами

Тридцять четвертий тиждень вагітності — великий термін, і до пологів залишається всього кілька тижнів.

Оксана Негрич

9хв на прочитання

View details 5 тиждень вагітності
Стаття
5 тиждень вагітності

5 тиждень вагітності

Цей етап виношування дитини може проходити непомітно для майбутньої мами. Але у більшості жінок особливості такого чудового процесу починають даватися взнаки саме на 5 тижні вагітності.

4хв на прочитання

View details Печія під час вагітності: як її позбутися
Стаття
Изжога при беременности: как от нее избавится | Nestlebaby.com.ua

Печія під час вагітності: як її позбутися

Печія під час вагітності, за деякими даними, трапляється у кожної другої жінки, що чекає на малюка. Найчастіше від неї страждають з 20 тижня і до настання пологів.

3хв на прочитання

View details 18 тиждень вагітності
Стаття
18 тиждень вагітності

18 тиждень вагітності

18 тиждень вагітності – чудовий період в житті кожної майбутньої мами.

4хв на прочитання

View details Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Стаття
Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною - досить поширений діагноз, який ставлять приблизно 25-30% вагітних. Чому це відбувається, чи небезпечно це для плода і що робити - читайте далі в статті.

 

4хв на прочитання

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

View details 26 тиждень вагітності
Стаття
26 тиждень вагітності

26 тиждень вагітності

Наближаючись до ключового моменту в житті кожної жінки, ми досягли важливої дати — 26 тижнів вагітності. Цей тиждень значущий і для мами, і для малюка, що збирається з’явитися на цей світ.

5хв на прочитання

View details Що таке гестаційний діабет?
Стаття
Що таке гестаційний діабет?

Що таке гестаційний діабет?

Вагітність — це унікальний період у житті жінки, сповнений радощів і очікувань. Проте разом із позитивними емоціями можуть виникати й певні медичні виклики.

4хв на прочитання

View details Задишка у вагітних
Стаття
Задишка у вагітних

Задишка у вагітних

У другій половині вагітності у багатьох жінок виникає задишка. При цьому вона буває такою сильною, що стає причиною для хвилювань.

2хв на прочитання

View details Багатоплідна вагітність: 7 ознак
Стаття
Багатоплідна вагітність: 7 ознак

Багатоплідна вагітність: 7 ознак

Дізнавшись про те, що вагітна, жінка якомога швидше хоче дізнатися, що ж за крихітне диво знаходиться всередині неї. А іноді виявляється, що диво не одне, а цілих два, а то і три.

4хв на прочитання

View details 17 тиждень вагітності
Стаття
17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності – вже настав довгоочікуваний п’ятий місяць. Ви не помічаєте, як йде час, все більше з’являється хвилювань і чітко прослідковується материнський інстинкт.

4хв на прочитання

View details 15 тиждень вагітності
Стаття
15 тиждень вагітності

15 тиждень вагітності

15 тиждень вагітності – прекрасний час, коли немає болів і неприємних відчуттів, у мами хороший настрій і апетит.

5хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.