Слизова пробка | Як відходить слизова пробка у вагітних

Слизова пробка та інші провісники пологів

Вагітність
Стаття
лист. 7, 2024
6хв

Author(s): Оксана Негрич

Зміст:

  1. Що таке слизова пробка і навіщо вона потрібна? 
  2. Як відрізнити слизову пробку від інших виділень? 
  3. Раннє відходження пробки: причини та небезпека 
  4. Що робити, коли відійшла пробка? 
  5. Інші провісники пологів 

Вагітність і пологи — дивовижний процес. Після зачаття організм жінки перебудовується, щоб виносити здорову дитину і вберегти її від усіх зовнішніх загроз. Зокрема в шийці матки формується невеликий згусток слизу — слизова пробка. Вона стає додатковим бар'єром, який запобігає потраплянню інфекцій у цервікальний канал, а її вихід, разом з іншими провісниками пологів, є свідченням наближення появи малюка на світ. Давайте розберемося, що собою являє слизова пробка, коли і як вона відходить і які складнощі при цьому можуть виникати.

Що таке слизова пробка і навіщо вона потрібна?

Слизова пробка — це невеликий згусток, який закриває цервікальний канал шийки матки протягом вагітності. Разом з плодовим міхуром і навколоплідною рідиною вона захищає дитину від інфекцій і хвороботворних мікробів.

Слизова пробка формується ще на початку вагітності під впливом спеціальних гормонів. Шийка матки виробляє слиз, який надалі ущільнюється, перетворюючись на згусток. Зазвичай цей згусток захищає плід довгі місяці й виходить за кілька днів до пологів, коли в організмі майбутньої мами знову змінюється гормональний фон і все тіло активно готується до появи малюка на світ.

Отже, механізм простий:

  • На 38 тижні рівень прогестерону — гормону, який відповідає за виношування плоду — поступово падає.
  • Стінки шийки матки розгладжуються, стають м'якшими, і родовий канал поступово розширюється.
  • Розм'якшується і відходить пробка перед пологами, в ідеалі за 3–5 днів до початку першого періоду. Слиз може вийти відразу в повному обсязі або відходити частинами протягом кількох годин.

 

Прослухати новий подкаст

Батьківство без фільтрів подкаст

Але так відбувається не завжди. Ми описали середньостатистичну ситуацію, а вагітність — індивідуальний процес, на який впливають особливості організму майбутньої мами, стан її здоров'я, спадковість та інші фактори.

Іноді після виходу слизового згустку жінка може очікувати появи дитини ще два-три тижні. А у деяких мам, частіше у тих, хто народжує вперше, пробка під час пологів виходить разом з плодовою рідиною.

View details Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Вагітність не тільки змінює життя майбутньої мами, але й викликає багато сумнівів. Ми допоможемо розібратися.

Як відрізнити слизову пробку від інших виділень?

Під час вагітності кількість виділень може збільшитися. Це пов'язано зі зростанням рівня гормонів естрогену і прогестерону, посиленням припливу крові до піхви, і не є відхиленням від норми.

Щоб відрізнити слизову пробку від інших виділень, зверніть увагу на колір і консистенцію. Пробка — це невеликий згусток слизу, схожий на яєчний білок, розміром приблизно, як волоський горіх. Її відтінок може варіюватися від кремового і коричневого до рожевого і жовтого, іноді з прожилками крові. Звичайні виділення прозорі або жовтувато-білі, менш щільні та злегка липкі.

Також дуже важливий фактор — час. У нормі відходження пробки під час вагітності відбувається напередодні пологів, приблизно на 38–39 тижні. Звичайні виділення з'являються регулярно, а найбільш рясними бувають у другому триместрі.

Навколоплідні води та слизову пробку також розрізняють за зовнішнім виглядом і періодичністю виділень. Амніотична рідина найчастіше прозора і більш водяниста у порівнянні з пробкою. Крім того, слизова пробка відходить частинами або відразу в повному обсязі, а плодова рідина підтікає постійно, особливо при покашлюванні.

Слизова пробка та інші провісники пологів

Але навіть з урахуванням усіх характеристик, візуально буває складно відрізнити плодову рідину від слизової пробки або інших виділень. Тому якщо вас щось турбує, зверніться до фахівця. Для точної діагностики лікар може використовувати спеціальні тести на підтікання навколоплідних вод.

Раннє відходження пробки: причини та небезпеки

За нормального перебігу вагітності слизова пробка виходить в останні тижні, коли тіло вже активно готується до пологів. Але деякі зовнішні чинники можуть спровокувати передчасний відхід слизу, коли до орієнтовної дати народження дитини ще не один тиждень. Це можуть бути:

  • тренувальні (несправжні) перейми;
  • сильні потуги;
  • зовнішні пошкодження, наприклад, під час медичного огляду в гінекологічному кріслі;
  • сильне скорочення м'язів піхви під час сексу;
  • надмірні фізичні навантаження.

Після раннього відходження пробки цервікальний канал стає відкритим для бактерій, що послаблює захист плода і збільшує ризик розвитку інфекції. Але це не привід для паніки. Якщо у вас немає гінекологічних інфекційних захворювань і підтікання амніотичної рідини, то від неприємностей малюка захистить герметичний плодовий міхур.

Що робити, коли відійшла пробка?

Якщо ви помітили, що відійшла пробка, а до прогнозованої дати пологів ще далеко, рекомендуємо проконсультуватися зі своїм лікарем. Він підкаже, як діяти далі, щоб знизити ризики зараження. Крім того, уникнути ускладнень може допомогти низка загальних запобіжних заходів

  • відмова від купання у відкритих водоймах, басейнах і джакузі;
  • відмова від прийняття ванни на користь душа;
  • суворе дотримання щоденної гігієни;
  • регулярна зміна білизни, зокрема постільної;
  • відмова від сексу до пологів або хоча б використання бар'єрних методів контрацепції.

Якщо відходження слизової пробки відбулося в кінці третього триместру, то все йде за планом і ваш організм розпочав фінальні приготування до пологів: зріс рівень естрогену і під його впливом шийка матки стала згладжуватися та відкриватися. Тому прийшов час збирати сумку в пологовий будинок. А якщо разом з пробкою відійшли води або ви відчуваєте біль і родові перейми, то малюк вже на підході й потрібно якомога швидше вирушати в лікарню.

Важливо!

Якщо виділення яскраво-червоні та рясні (понад 30 грамів — близько двох столових ложок), необхідно відразу ж звернутися лікаря. Слизова пробка з кров'ю вказує на можливість таких серйозних ускладнень, як передлежання або відшарування плаценти.

Інші провісники пологів

Про наближення дати пологів говорить не лише відходження слизової пробки, а й інші зміни, які може відчувати майбутня мама.

Слизова пробка та інші провісники пологів

1. Опускання живота

До наближення пологів готується не тільки мамин організм, але й сама дитина. За два-три тижні до появи на світ крихітка притискається до низу матки, зазвичай голівкою вперед. Додатковий тиск викликає опускання матки в тазову область. Вона перестає давити на грудну клітку й органи черевної порожнини, тому жінці стає легше дихати, а печія і відрижка зменшуються або зовсім зникають. Але заразом ходити та сидіти стає важче, частішає сечовипускання, оскільки матка сильніше тисне на сечовий міхур. Також майбутня мама може відчувати тяжкість внизу живота і легкий біль в області пахових зв'язок.

2. Зниження ваги

За кілька тижнів до пологів гормональний баланс в організмі вагітної змінюється: кількість прогестерону скорочується, зате зростає вироблення естрогену. Завдяки цьому накопичена за час вагітності рідина починає виводитися з організму. Майбутня мама втрачає 0,5–2 кг ваги та менше страждає від набряків — стає легше носити взуття, каблучки та ​​рукавички.

3. Несправжні перейми

Несправжні (фальшиві) перейми часто з'являються після 38 тижня вагітності, щоб тренувати матку перед пологами. На відміну від справжніх родових переймів, вони виникають нерегулярно і минають без болю. Також немає поступового зменшення інтервалів і зростання інтенсивності скорочень.

Поява несправжніх переймів ще не привід їхати в пологовий будинок, але вірна ознака того, що зустріч з малюком потроху наближається.

Читайте також: Збираємо сумку в пологовий будинок: список необхідних речей

Отже, якщо відійшла пробка, з'явилися несправжні перейми, опустився живіт і знизилася вага, це означає, що в організмі жінки відбувається фінальна підготовка до появи малюка на світ. Тіло говорить нам, що потрібно бути напоготові, прислухатися до себе і збирати все необхідне в дорогу за довгоочікуваним малюком.

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич

Всi статтi лiкаря

39 тиждень вагітності

40 тиждень вагітності

Рекомендовані статті

View details Перший триместр вагітності: розвиток плоду, симптоми токсикозу, харчування
Стаття
Перший триместр вагітності по тижнях: етапи формування плоду, симптоми токсикозу, харчування мами, тонус матки

Перший триместр вагітності: розвиток плоду, симптоми токсикозу, харчування

З першого дня вагітності організм майбутньої мами концентрується на нових завданнях: перебудова на максимальну фізичну працездатність та емоційна адаптація до нової ситуації.

Марина Шудель

4хв на прочитання

View details 33 тиждень вагітності
Стаття
33 тиждень вагітності

33 тиждень вагітності

33 тиждень вагітності – термін, коли мама стоїть на порозі священного таїнства появи малюка на світ. 

4хв на прочитання

View details Як поводиться дитина перед пологами?
Стаття
Как ведет себя ребенок перед родами | Nestlebaby.com.ua

Як поводиться дитина перед пологами?

Активність дитини в утробі матері – ключова ознака його життя. Малюк ворушиться та штовхається протягом усього періоду вагітності.

4хв на прочитання

View details 35 тиждень вагітності
Стаття
35 тиждень вагітності

35 тиждень вагітності

35 тиждень вагітності – і більша частина шляху вже пройдена. Вже зовсім скоро ви побачите вперше свого малюка. Він вже повністю сформований і виріс до потрібних розмірів.

4хв на прочитання

View details 11 тиждень вагітності
Стаття
11 тиждень вагітності

11 тиждень вагітності

Одинадцятий тиждень в календарі вагітності. Токсикоз залишає в спокої майбутню маму, дозволяючи насолоджуватися своїм чарівним станом.

4хв на прочитання

View details 1 тиждень вагітності
Стаття
1 тиждень вагітності

1 тиждень вагітності

Початком вагітності вважають перший день останньої минулої менструації. Така точка відліку є загальноприйнятною та найточнішою. З неї і починається перший тиждень вагітності.

4хв на прочитання

View details Кашель під час вагітності: чим і як лікувати?
Стаття
Кашель під час вагітності: чим і як лікувати?

Кашель під час вагітності: чим і як лікувати?

Кашель під час вагітності — досить поширене явище. Найчастіше він виникає як один із симптомів гострої респіраторної інфекції.

Оксана Негрич

6хв на прочитання

View details 22 тиждень вагітності
Стаття
22 тиждень вагітності

22 тиждень вагітності

22 тиждень вагітності – продовження другого триместру виношування дитини. Часто це найбільш спокійний, легкий та приємний час за весь період «цікавого положення».

6хв на прочитання

View details Пологи двійні без кесаревого розтину
Стаття
Пологи двійні без кесаревого розтину

Пологи двійні без кесаревого розтину

На новину про багатоплідну вагітність кожна мама реагує по-своєму.

4хв на прочитання

View details 39 тиждень вагітності
Стаття
39 тиждень вагітності

39 тиждень вагітності

Ось і настав 39-й акушерський тиждень вагітності. Це означає, що ви на фінішній прямій. Дитина в утробі все ще продовжує рости, але в цілому вона вже сформована і готова побачити світ.

9хв на прочитання

View details 9 тиждень вагітності
Стаття
9 тиждень вагітності

9 тиждень вагітності

Повільно, але цілком упевнено, ми рухаємося далі, перший триместр підходить до кінця.

4хв на прочитання

View details Клізма перед пологами: коли і як її робити
Стаття
Клізма перед пологами: коли і як її робити

Клізма перед пологами: коли і як її робити

Ще зовсім нещодавно кожній породіллі, яка прибувала до пологового будинку, робили клізму. Сьогодні цю очисну процедуру проводять не у всіх медичних закладах.

4хв на прочитання

View details 31 тиждень вагітності
Стаття
31 тиждень вагітності

31 тиждень вагітності

31 тиждень вагітності наближає молоду маму до пологів. Це хвилюючий період, коли батьки вже готують дитячу кімнату і купують святковий комплект на виписку з пологового будинку.

4хв на прочитання

View details 10 тиждень вагітності: стан мами та малюка
Стаття
10 тиждень вагітності: стан мами та малюка

10 тиждень вагітності: стан мами та малюка

До 10 тижня вагітності відчуття, викликані гормональною перебудовою в організмі жінки, зазвичай стихають.

Оксана Негрич

8хв на прочитання

View details 36-й тиждень вагітності: розмір плода, відчуття, аналізи та поради експертів
Стаття
36-й тиждень вагітності: розмір плода, відчуття, аналізи та поради експертів

36-й тиждень вагітності: розмір плода, відчуття, аналізи та поради експертів

Вже скоро ви станете мамою. Ви можете помічати за собою підвищене бажання прибрати вдома або негайно відправитися на шопінг за дитячими речами.

Оксана Негрич

8хв на прочитання

View details Секс під час вагітності
Стаття
Що таке гестаційний діабет?

Секс під час вагітності

Коли жінка вагітна, крім того, що її тіло переживає кардинальні трансформації, їй часто доводиться зіштовхуватися з емоційними гойдалками.

Оксана Негрич

6хв на прочитання

View details Як відходять води у вагітних?
Стаття
Як відходять води у вагітних?

Як відходять води у вагітних?

Навколоплідні води — перша колиска малюка, його комфортне середовище для проживання до появи на світ. Давайте з'ясуємо, чому воно таке важливе для розвитку дитини? Коли та як відходять води?

4хв на прочитання

View details Вагітність та народження нового життя: 21 тиждень вагітності
Стаття
21 тиждень вагітності

Вагітність та народження нового життя: 21 тиждень вагітності

Вагітність — це дивовижний час у житті жінки, наповнений радістю, очікуванням та безліччю нових відчуттів. Кожен тиждень вагітності приносить свої особливості та цікавинки.

6хв на прочитання

View details 23 тиждень вагітності
Стаття
23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності не має особливостей і проходить спокійно. На цьому тижні мама може насолодитися своїм положенням, відчуваючи під серцем маленьку дитину, яка вже набула рис людини. 

5хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.