Під час вагітності тіло жінки переживає серйозну перебудову. Зміни стосуються багатьох систем організму, роблячи його чутливішим і вразливішим. Як наслідок — майбутня мама може зіткнутися з деякими неприємностями, наприклад, з діареєю.

Пронос у вагітних: норма і патологія

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), діарея — це прискорена дефекація більш як 3 рази на добу з водяними рідкими випорожненнями.

Розлад кишківника досить часто виникає під час вагітності у зв’язку з гормональною перебудовою організму. В такому разі пронос має легкий, епізодичний характер і не несе особливого ризику. Водночас кишківник добре очищається від шкідливих речовин, і в організм малюка через плаценту потрапляє тільки потрібне та корисне.

5 груп продуктів

Але також важливо враховувати, що діарея може бути спричинена кишковою інфекцією. В такому разі розлад супроводжується інтенсивною втратою рідин і за відсутності лікування може негативно відбитися і на здоров’я дитини, і на самопочутті майбутньої мами.

Головна небезпека проносу під час вагітності на пізніх термінах і в перші тижні — зневоднення. Вода дуже швидко йде з організму, а разом з нею — і мінеральні солі. Порушення водно-сольового балансу призводить до проблем в роботі важливих органів і систем.

Крім того, під час тривалого розладу кишківника може виникати загальна інтоксикація організму. З потоком крові шкідливі речовини проникають в кровоносну систему малюка, порушуючи його розвиток.

View details Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
inread_push1

Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Вагітність не тільки змінює життя майбутньої мами, але й викликає багато сумнівів. Ми допоможемо розібратися з усіма страхами і знайти відповіді на найважливіші питання про материнство.

Причини появи проносу під час вагітності

Діарею під час вагітності можуть спричинити:

  • Гормональні зміни в організмі жінки.
  • Наближення пологів. Матка все сильніше тисне на органи малого таза, провокуючи прискорене сечовипускання і пронос перед пологами.
  • Функціональні розлади кишківника, наприклад, синдром подразненого кишківника.
  • Непереносимість певних продуктів.
  • Харчове отруєння неякісними продуктами або стравами, які неправильно зберігалися.
  • Гострі кишкові інфекції. Це найпоширеніша причина діареї. Їх спричиняють бактерії й віруси, які потрапляють в організм разом з погано вимитими фруктами й овочами, через брудні руки або під час контакту з хворими ротавірусною інфекцією (так званий «кишковий грип»).
Припиніть їсти сире м'ясо сиру рибу непастеризований сир

Важливо!

У разі появи ознак отруєння або гострої кишкової інфекції (висока температура, нудота, біль у животі та ін.) необхідно негайно звернутися до лікаря.

Особливості діагностики діареї під час вагітності

Щоб встановити причину появи рідких випорожнень під час вагітності, необхідно враховувати безліч чинників:

  • тяжкість перебігу діареї;
  • стан шлунково-кишкового тракту жінки до вагітності, наприклад, наявність хронічних функціональних порушень;
  • термін вагітності;
  • особливості раціону (нестача або надлишок певних поживних речовин, різка зміна звичного меню, вживання підозрілих або неперевірених продуктів);
  • контакти з хворими ротавірусом;
  • наявність і характер супутніх симптомів: біль в животі, нудота і блювота, висока температура тіла і загальна слабкість

Тому для повноцінної діагностики діареї потрібно звернутися до свого лікаря.

Діарея на ранніх термінах вагітності

Розлад травлення часто виникає у майбутніх мам у першому триместрі. Причина проносу на ранніх термінах вагітності до затримки та після неї — гормональні перепади, в результаті яких організм починає по-іншому сприймати звичні продукти. Але також не можна виключати інші чинники, наприклад, загальне ослаблення імунітету й схильність до різних інфекцій.

Тому найважливіше, що потрібно знати щодо проносу в першому триместрі — ні в якому разі не варто займатися самолікуванням або залишати симптоми без уваги, допускаючи інтоксикацію і зневоднення організму.

У перші тижні вагітності активно формуються зачатки всіх життєво важливих органів і систем малюка. Нестача рідини, важливих мінеральних солей, вітамінів і поживних речовин на цьому етапі може спровокувати порушення в розвитку плода на пізніших термінах. Також небезпечне неконтрольоване вживання лікувальних препаратів, оскільки багато звичних засобів протипоказані під час вагітності.

Лікування діареї під час вагітності

Отже, перш ніж почати боротьбу з поносом під час вагітності, треба з’ясувати його причини. Залежно від чинників, які спричинили діарею, лікар зможе підібрати ефективну терапію.

Одна з найважливіших складових в лікуванні діареї — це боротьба зі зневодненням організму. Водночас важлива не тільки кількість спожитої рідини, але і вибір напоїв. Крім чистої питної води, бажано пити рідини, що містять сіль, наприклад:

  • спеціальний розчин ПРС (пероральні регідратаційні солі);
  • підсолені напої (нежирний йогуртовий напій або рисовий відвар);
  • підсолений овочевий або курячий суп.

Важливо!

Використовуючи відвари, трав’яні чаї та інші народні методи, будьте обережні. Деякі плоди й трави сприяють скороченню матки, що дуже небезпечно під час вагітності.

Якщо говорити про медикаментозну терапію, то лікар може призначити від проносу вагітним сорбенти. Вони вбирають і виводять шкідливі речовини з організму і допомагають нормалізувати мікрофлору кишківника. Також можуть порекомендувати регідратаційний розчин для заповнення нестачі рідини й солей.

У разі, якщо діарея спричинена гострими кишковими інфекціями, потрібне ґрунтовніше лікування, аж до вживання антибіотиків і госпіталізації.

Дієта під час діареї

Крім медикаментозної терапії й рясного пиття, лікар може підібрати спеціальну дієту, яка допоможе впоратися з діареєю під час вагітності.

  • По-перше, потрібно виключити з раціону жирне, смажене і солодке, спеції, соуси та консерви, а також ті харчові продукти, які можуть спричинити індивідуальну непереносимість.
  • По-друге, не рекомендовано вживати незбиране молоко і більшість сирих овочів і фруктів, оскільки вони можуть посилити понос.
  • По-третє, потрібно уникати солодких і газованих напоїв, а також напоїв із сечогінною або проносною дією (наприклад, каву та деякі лікувальні чаї).

Зате можна додати в меню нежирні супи, варені та парові овочі, запечені яблука, варений рис і густий ягідний кисіль на крохмалі без додавання цукру.

Отже, стежте за своїм здоров’ям, їжте тільки свіжу та корисну їжу й головне — не соромтеся вчасно звернутися до лікаря за допомогою і порадою.

 

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич.

Усі статті лікаря.

Статті за темою:
Печія під час вагітності: як від неї позбутися?

Джерела

ВООЗ: ЛІКУВАННЯ ДІАРЕЇ. Навчальний посібник

Кушнір І.Е. Патофізіологічні аспекти синдрому діареї й підходи до патогенетичної терапії

Рекомендовані статті

View details 27 тиждень вагітності
Стаття
27 тиждень вагітності

27 тиждень вагітності

Уже 27 тижнів вагітності — це важливий етап, який позначає перехід на останній триместр вагітності.

4хв на прочитання

View details 32 тиждень вагітності
Стаття
32 тиждень вагітності

32 тиждень вагітності

32 тиждень вагітності – період втоми вперемішку з радісним передчуттям зустрічі зі своїм крихітним створінням. На цьому терміні малюк практично повністю сформований.

3хв на прочитання

View details Перші ознаки вагітності
Стаття
2160801_600x302_week-3

Перші ознаки вагітності

Не кожна жінка здогадується, що довгоочікувана вагітність вже настала.

3хв на прочитання

View details Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах
Стаття
Перші ворушіння плода під час вагітності: відчуття майбутньої мами

Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах

Відчуття перших ворушінь плода — одна з найбільш захопливих подій під час вагітності.

6хв на прочитання

View details Ворушіння плоду
Стаття
Ворушіння плоду

Ворушіння плоду

Ворушіння дитини дуже важливі для майбутньої мами. Вони дозволяють відчути зв'язок із дитиною, її присутність, а іноді і настрій

3хв на прочитання

View details Набряки ніг під час вагітності: як позбутися
Стаття
Отеки ног при беременности: как избавиться | Nestlebaby.com.ua

Набряки ніг під час вагітності: як позбутися

У першій половині дня набряки менш виражені або зовсім відсутні, а до вечора вони стають по

4хв на прочитання

View details 14 тиждень вагітності
Стаття
14 тиждень вагітності

14 тиждень вагітності

А ви знали, що дитина починає активно рухатись у животі мами вже з 8 тижня? Але найчастіше перші поштовхи жінка відчує ближче до 18–20 тижня вагітності.

9хв на прочитання

View details 30 тиждень вагітності
Стаття
30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності – той термін, коли мама з нетерпінням чекає зустрічі зі своїм малюком, а маленька крихітка – це вже абсолютно сформована людина, яка готова з’явитися на світ.

3хв на прочитання

View details 7 тиждень вагітності
Стаття
7 тиждень вагітності

7 тиждень вагітності

Рухаємось далі, і от ми вже на сьомому тижні. Цей тиждень вагітності, як і будь-який інший, готує для вас багато нового. 

3хв на прочитання

View details Печія під час вагітності: як її позбутися
Стаття
Изжога при беременности: как от нее избавится | Nestlebaby.com.ua

Печія під час вагітності: як її позбутися

Печія під час вагітності, за деякими даними, трапляється у кожної другої жінки, що чекає на малюка. Найчастіше від неї страждають з 20 тижня і до настання пологів.

3хв на прочитання

View details 24 тиждень вагітності: розвиток малюка, самопочуття мами та поради
Стаття
24 тиждень вагітність

24 тиждень вагітності: розвиток малюка, самопочуття мами та поради

Вагітність  —  це неймовірний період в житті жінки, протягом якого вона має можливість бачити та відчувати, як нове життя розвивається всередині неї.

7хв на прочитання

View details Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Стаття
Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною - досить поширений діагноз, який ставлять приблизно 25-30% вагітних. Чому це відбувається, чи небезпечно це для плода і що робити - читайте далі в статті.

 

4хв на прочитання

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

View details 28 тиждень вагітності
Стаття
28 тиждень вагітності

28 тиждень вагітності

Кожен тиждень вагітності приносить свої особливості, відчуття, радощі та невеличкі тривоги. Однак 28 тиждень вагітності займає особливе місце в календарі кожної майбутньої мами.

6хв на прочитання

View details Що таке гестаційний діабет?
Стаття
Що таке гестаційний діабет?

Що таке гестаційний діабет?

Вагітність — це унікальний період у житті жінки, сповнений радощів і очікувань. Проте разом із позитивними емоціями можуть виникати й певні медичні виклики.

4хв на прочитання

View details Задишка у вагітних
Стаття
Задишка у вагітних

Задишка у вагітних

У другій половині вагітності у багатьох жінок виникає задишка. При цьому вона буває такою сильною, що стає причиною для хвилювань.

2хв на прочитання

View details Токсикоз під час вагітності
Стаття
Токсикоз - норма чи патологія

Токсикоз під час вагітності

Токсикоз при вагітності: ➢ що це таке, коли починається, основні симптоми, нудота та як боротися з токсикозом для полегшення стану

3хв на прочитання

View details 17 тиждень вагітності
Стаття
17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності – вже настав довгоочікуваний п’ятий місяць. Ви не помічаєте, як йде час, все більше з’являється хвилювань і чітко прослідковується материнський інстинкт.

4хв на прочитання

View details 12 тиждень вагітності
Стаття
12 тиждень вагітності

12 тиждень вагітності

В цей період дуже важливо, як можна більше гуляти на свіжому повітрі, ідеально – 1,5 – 2 години в день.

5хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.