13 тиждень вагітності

13 тиждень вагітності

Вагітність
Стаття
жов. 22, 2024
9хв

З 13 по 27 тиждень триває другий триместр вагітності. Це час приємностей: животик округлюється, відчуваються перші поштовхи малюка, зазвичай у жінок проходить токсикоз. За ці три місяці плід активно розвивається, тому в мами має бути збалансоване корисне харчування із достатньою кількістю поживних речовин.

13 тиждень вагітності: розвиток дитини та зміни в організмі майбутньої мами

Хоча зовні ще важко помітити зміни в організмі жінки, всередині матки розвиток плода не припиняється ні на секунду, дитина стає все більше з кожним днем.

До 13-го акушерського тижня вагітності повністю формується структура плаценти, яка покликана захищати плід від інфекцій та вірусів до народження. Це унікальний орган, який розвивається разом з дитиною, задовольняючи потреби організму, що росте. У середньому плацента досягає 23 сантиметрів завдовжки та близько 3 сантиметрів завтовшки, а важить приблизно 500–600 грамів. Функції органу:

  • захист дитини від довкілля;
  • забезпечення здорового зростання малюка;
  • запобігання резус-конфлікту між організмами малюка та матері;
  • вироблення необхідних гормонів та їх доставка до плоду;
  • транспортування поживних речовин;
  • постачання дитини киснем.

Розвиток плода на 13 тижні вагітності, його розмір та вага

На початок четвертого місяця майбутня крихітка вже має зачатки всіх органів і систем. Зростання ембріона на 13 тижні досягає 6–7 сантиметрів, а важить плід приблизно 13–20 грамів.

Початок другого триместру характеризується активним збільшенням плода завдовжки. Поки що тіло малюка далеке від звичних пропорцій. Скелет починає тверднути, шкіра потовщується, цілком сформовані легені. Дивно, але плід на 13 тижні вже має зачатки всіх молочних зубів.

Попри свої крихітні розміри, серце працює на повну потужність, скорочуючись із частотою 140–170 ударів за хвилину. Також починає розвиватися нервова система та слух майбутньої дитини.

Розвивається мускулатура. Завдяки вдосконаленню м’язів обличчя ускладнюється міміка, з’являються смоктальні рухи. Поліпшується система травлення. На кишковій стінці вже починають формуватися тонкі ворсинки, завдяки яким надалі в організм малюка надходитимуть поживні речовини. У підшлунковій залозі починає вироблятися інсулін.

Зміни в організмі на 13 тижні вагітності

У зв’язку зі зростанням матки та розвитком плоду в утробі, майбутня мама поступово починає набирати вагу. Якщо за перші 12 тижнів жінка трохи втратила в масі, що пов’язано зі стресом і токсикозом, то до 13-го тижня вагітності її вага, імовірніше, повернеться до початкової. Надбавка в основному спричинена підвищеним об’ємом лімфи та крові, а також збільшенням кількості підшкірного жиру.

Найчастіше у жінок вже пройшли симптоми токсикозу на 13 тижні вагітності, зменшилося відчуття сонливості, нудоти та різких змін апетиту. Часто поліпшується психоемоційний стан. Другий триместр — це радісний час очікування, коли можна без поспіху підготуватися до зустрічі з малюком.

Крім приємних моментів, вагітна жінка може зіткнутися з деякими складнощами:

  • тунельний синдром — оніміння кисті, поколювання в долоні;
  • темна лінія на животі від пупка до лобка (зникає за кілька місяців після пологів);
  • мелазма — пігментація на обличчі;
  • біль у ділянці тазу та попереку;
  • потемніння ареол та поява венозної сітки;
  • розтяжки на животі, грудях, сідницях та стегнах.

Якщо симптоми проявляються рідко, не варто турбуватися, продовжуйте вести активний спосіб життя, але завжди дослухайтеся до свого самопочуття. Багато жінок під час другого триместру відчувають приплив енергії, не так швидко втомлюються, як на початку вагітності. Це шанс скористатися перевагою та повернутися до свого колишнього режиму (якщо ви до вагітності займалися спортом) або спробувати нову активність, наприклад, плавання чи йогу.

З ростом живота з 13 тижня вагітності періодично можуть з’явитися неприємні сигнали з боку травного тракту — це печії, запори. Також іноді у жінок виникають болючі відчуття в животі на 13 тижні вагітності. Можливо, це пов’язано із розширенням круглих зв’язок матки. Коли болі сильні й тривалі, краще звернутися за допомогою до лікаря.

Збільшення розміру матки позначається на ході. Постарайтеся носити зручне ергономічне взуття на невисоких підборах або без них та з нековзною підошвою. Це убереже вас від травмування, що так важливо у цей період.

Емоційний стан на 13 тижні вагітності

У сучасному світі складно постійно зберігати стабільне позитивне мислення та врівноваженість. Що вже казати про період життя жінки, коли в організмі відбуваються такі чималі зміни. Причин емоційних гойдалок під час вагітності безліч:

  • коливання гормонального фону;
  • тяжкий токсикоз;
  • анемія;
  • підвищена втома;
  • страхи та тривожність.

З другого триместру емоційна чутливість слабшає. Проходить паніка щодо нової ролі. Настає етап щасливого очікування. Але якщо все ж таки часом з’являються негативні думки, є перевірені варіанти їх подолання:

  • Більше руху — більше енергії. Крім звичайних прогулянок у парку, можна урізноманітнити свої будні гімнастикою, йогою чи плаванням. Обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем, чи немає жодних індивідуальних протипоказань у вас для занять спортом.
  • Але від прогулянок не варто відмовлятися. Адже свіже повітря корисне для хорошої циркуляції крові.
  • Тільки позитив. Даруйте собі враження та приємні емоції. Кіно, смачна їжа, хобі, зустрічі з найкращими друзями. Нехай цей час буде сповнений радістю.

Лайфхаки дбайливого чоловіка! Будьте завжди поруч, коли весело і якщо майбутня мама не в кращому настрої. Щоб поганий настрій скоріше зник, не потрібно мати суперздатності. Прості вчинки часто сильніші за гучні слова. Чашка ароматного чаю, теплий плед, найніжніший десерт — і очі вашої дружини сяють від щастя.

Сон на 13 тижні вагітності

З другого триместру стає важче заснути. На животі спати не можна, а на спині не рекомендується, тому що матка, що збільшилася в розмірах, здавлює нижню порожнисту вену, провокуючи цим набряклість. Вважається, що найкраща поза для сну — на лівому боці. Для зручності можна підкласти подушку під коліно правої ноги та живіт, підперти поперек. Знайти зручне положення для здорового сну допоможе спеціально створена подушка для вагітних. Її ергономічна форма дозволяє правильно розподіляти навантаження на хребет.

Примхи в їжі

Це нормально, коли під час вагітності у жінки змінюються харчові звички. Але деякі бажання можуть свідчити про проблеми зі здоров’ям. Хочеться спробувати крейду чи землю? Варто здати додатковий аналіз крові: такий потяг може говорити про початок анемії. Зниження кількості еритроцитів особливо властиве другому триместру, оскільки активне утворення клітин крові в організмі малюка знижує запаси заліза в крові майбутньої матері.

Їжа з користю для дитини

Вам потрібно споживати приблизно на 50 % більше важливих поживних речовин, щоб якнайкраще підтримувати ріст та розвиток вашої дитини в утробі. Це не означає, що потрібно купувати найдорожчу та «модну здорову їжу». Яйця з вівсянкою — чудовий варіант сніданку, що містить цинк та білок. Цинк — це мінерал, який допомагає побудувати здорову імунну систему, а білок є будівельним блоком для багатьох основних компонентів, від ферментів до антитіл.

Майбутні мами зіштовхуються з неприємною проблемою — запорами. Щоб цього уникнути, рекомендують додати до харчування більше клітковини. Також важливо стежити за водним балансом: обов’язково випивати близько півтора літра чистої води на день. Водночас не забувати про фізичну активність, що добре для стимуляції роботи шлунково-кишкового тракту.

Термічна обробка разом із бактеріями «вбиває» і корисні речовини у продуктах. Щоб компенсувати нестачу цих компонентів в організмі, порадьтеся зі своїм лікарем щодо вживання додаткових вітамінно-мінеральних комплексів.

Медичне обстеження на 13 тижні вагітності

Цього тижня призначено плановий візит до акушера-гінеколога, а також здавання низки аналізів. Найімовірніше, вам запропонують пройти такі аналізи:

  • загальний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • комплексний аналіз крові з метою оцінки гемостазу (коагулограма). Завдяки йому можна своєчасно виявити проблеми системи згортання крові й запобігти виникненню наслідків цих проблем, насамперед це кровотечі або підвищене згортання крові;
  • антитіла до краснухи, токсоплазми (якщо досі не здавали), герпесу та цитомегаловірусу;
  • аналізи на інфекції.

Крім того, лікар може надіслати вас на ультразвукове дослідження для кращої оцінки розвитку плода. Стать дитини на 13 тижні поки що визначити складно.

View details Реєструйтесь на Nestle Baby&Me
Реєструйтесь в клубі Nestle Baby&Me

Реєструйтесь на Nestle Baby&Me

Реєструйтесь на сайті та отримуйте: •‎ Персональну електронну розсилку •‎ Безкоштовне тестування продукції •‎ Інформацію про знижки та спеціальні пропозиції

УЗД на 13 тижні вагітності

Перше скринінгове УЗД на 13 тижні невипадково вважається обов’язковим. Крім грубих вроджених вад, на цьому терміні можна виявити непрямі ознаки хромосомної патології плода.

За допомогою біохімічного скринінгу визначають рівень показників, що змінюються протягом вагітності. З 13 тижня проводиться «подвійний тест» із визначенням двох маркерів: білка ПАПП-А та гормону ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини). Щоб виявити групу ризику щодо наявності хромосомних захворювань, потрібно оцінювати відразу два ці показники. Зміна лише одного з них не дасть повної картини для підтвердження генетичної аномалії. Наприклад, при синдромі Дауна часто спостерігається підвищення рівня бета-ХГЛ разом зі зменшенням концентрації ПАПП-А, а для синдрому трисомії 18 хромосоми характерне зниження обох величин. Додатково може бути рекомендований аналіз крові на концентрацію плацентарного фактора росту (ПФР) для ранньої діагностики прееклампсії.

Читайте також: Скринінг 2 триместру вагітності: коли робити?

Проблеми з зубами

Ріст та розвиток кісток дитини потребує кальцію, тому вагітним варто подбати про здоров’я своїх зубів. Додайте в раціон їжу, багату цим макроелементом, і ретельніше доглядайте за ротовою порожниною. Намагайтеся чистити зуби відразу після їди, користуйтеся зубною ниткою або йоржиком. Через гормональні зміни слизові оболонки можуть стати чутливішими. З 13 тижня можлива кровоточивість ясен під час чищення зубів. Не хвилюйтеся, це минеться, подумайте про купівлю м’якшої зубної щітки.

Склянка молока або порція йогурту — гарне джерело кальцію, яке разом із вітаміном D є основою здоров’я кісток та зубів.

Вживання прогестерону: функції препарату

Прогестерон запобігає скороченням матки, а також забезпечує нормальний розвиток плода та перебіг родової діяльності. В організмі жінки гормон виробляє жовте тіло яєчників, після — плацента. Додаткове вживання прогестерону можуть призначити:

  • у разі недостатньої кількості гормону, коли є загроза переривання вагітності;
  • при утворенні коричневих чи кров’янистих виділень;
  • під час планування вагітності за наявності показань;
  • для запобігання загрозі викидня.

Рекомендації від лікаря майбутній мамі

1. З’явилися виділення з піхви, чи варто турбуватися?
Рясні білі виділення — це норма. Тільки у випадку, якщо з’явився неприємний запах, змінився колір виділень або вони почали викликати подразнення на шкірі, варто проконсультуватися з лікарем та пройти обстеження.

2. Як боротися з набряклістю ніг?
Подумайте про купівлю компресійних гольфів або панчіх із нульовим класом компресії. Як тільки випадає можливість, потрібно влаштовуватися з піднятими ногами. Важливо забезпечити в цей період потреби організму майбутньої мами та крихітки у біофлавоноїдах (вітамін P). Вони зміцнюють капіляри, мають антиалергічну дію і полегшують засвоєння вітаміну С.

3. Іноді важко дихати. Це нормальний стан?
І справді матка з кожним тижнем стає дедалі більше і починає тиснути на внутрішні органи. Від чого стає важче дихати. Невелика задишка при фізичному навантаженні — це нормально. Просто сядьте і дайте собі час спокійно віддихатися. А ось раптова сильна задишка без вагомої причини — привід звернутися до лікаря.

4. Чи можна вагітним займатися спортом?
Прогулянки та легка фізична активність ще нікому не зашкодили. Але варто втриматися від екстремальних видів спорту та занять, де підвищено ризик падінь та травм. Наприклад, катання на роликах чи ковзанах краще залишити на майбутнє. Якщо жінка до вагітності регулярно займалася бігом, можна не виключати заняття повністю з життя. Біг не протипоказаний до середини другого триместру, лише за умови гарного самопочуття, носіння бандажа та зручного спортивного взуття. Силові навантаження — індивідуально після консультації лікаря. Протипоказані всі вправи, здатні підвищити внутрішньочерепний тиск: присідання, випади, жим ногами.

5. Чи існує інтимне життя на 13 тижні вагітності?
З другого триместру найчастіше проходить токсикоз і зменшуються емоційні гойдалки. Через сильне кровопостачання матки та статевих органів підвищується сексуальне бажання. Якщо вагітність протікає без ускладнень, секс не протипоказаний, але уникайте поз, у яких є тиск на живіт.

6. Вагітність та солодощі: яка кількість нешкідлива?
Спочатку варто розібратися, через що виникає сильне бажання з’їсти солодке.

  • На харчові звички під час очікування малюка часто впливають стрибки гормонів. Шоколадка — не єдиний метод підняття настрою. Знайдіть заняття, що приносять вам радість.
  • Зараз поживні речовини потрібні не тільки вам, але й організму, що росте всередині утроби. Можливо, ви просто не доїдаєте. Прості вуглеводи — здобна випічка, печиво, тортики — насичують швидко, але не на довгий час. Імовірно, це принесе замість енергії зайві кілограми. Спробуйте перейти на дробове харчування. Їжте часто маленькими порціями. Додайте до раціону складні вуглеводи: каші, бобові, макарони з твердих сортів пшениці. Вони подарують вам довге відчуття ситості.
  • Нестача мінералів та мікроелементів. Продукти, що містять кальцій, сприяють зменшенню потягу до солодкого. Це, наприклад, сир, йогурти та зелень.

Завжди гарний виграшний варіант — здоровий перекус. Запасіться та носіть з собою горішки, ягоди, овочеві та фруктові чипси.

Матеріал затверджено лікарем Оксаною Негрич

Рекомендовані статті

View details Слизова пробка та інші провісники пологів
Стаття
Слизова пробка | Як відходить слизова пробка у вагітних

Слизова пробка та інші провісники пологів

Вагітність і пологи — дивовижний процес. Після зачаття організм жінки перебудовується, щоб виносити здорову дитину і вберегти її від усіх зовнішніх загроз.

Оксана Негрич

6хв на прочитання

View details 12 тиждень вагітності
Стаття
12 тиждень вагітності

12 тиждень вагітності

В цей період дуже важливо, як можна більше гуляти на свіжому повітрі, ідеально – 1,5 – 2 години в день.

5хв на прочитання

View details 23 тиждень вагітності
Стаття
23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності не має особливостей і проходить спокійно. На цьому тижні мама може насолодитися своїм положенням, відчуваючи під серцем маленьку дитину, яка вже набула рис людини. 

5хв на прочитання

View details 4 тиждень вагітності
Стаття
4 тиждень вагітності

4 тиждень вагітності

4 тиждень вагітності – один з ключових етапів на шляху розвитку дитини.

3хв на прочитання

View details Молочниця під час вагітності: симптоми та лікування
Стаття
Молочниця під час вагітності: симптоми та лікування

Молочниця під час вагітності: симптоми та лікування

Така прикрість, як молочниця під час вагітності, досить звичне явище.

4хв на прочитання

View details 18 тиждень вагітності
Стаття
18 тиждень вагітності

18 тиждень вагітності

18 тиждень вагітності – чудовий період в житті кожної майбутньої мами.

4хв на прочитання

View details Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Стаття
Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною - досить поширений діагноз, який ставлять приблизно 25-30% вагітних. Чому це відбувається, чи небезпечно це для плода і що робити - читайте далі в статті.

 

4хв на прочитання

View details 27 тиждень вагітності
Стаття
27 тиждень вагітності

27 тиждень вагітності

Уже 27 тижнів вагітності — це важливий етап, який позначає перехід на останній триместр вагітності.

4хв на прочитання

View details 25 тиждень вагітності
Стаття
25 тиждень вагітності

25 тиждень вагітності

Вагітність – це захоплюючий та магічний період у житті кожної жінки, наповнений не лише новими відчуттями та емоціями, але і багатими змінами в організмі.

5хв на прочитання

View details Набір ваги під час вагітності по тижням
Стаття
Набір ваги під час вагітності по тижням

Набір ваги під час вагітності по тижням

Насамперед, набуваючи статусу майбутньої матусі, жінки хочуть дізнатися, на якій стадії розвитку перебуває малятко щотижня.

4хв на прочитання

View details Набряки ніг під час вагітності: як позбутися
Стаття
Отеки ног при беременности: как избавиться | Nestlebaby.com.ua

Набряки ніг під час вагітності: як позбутися

У першій половині дня набряки менш виражені або зовсім відсутні, а до вечора вони стають по

4хв на прочитання

View details 15 тиждень вагітності
Стаття
15 тиждень вагітності

15 тиждень вагітності

15 тиждень вагітності – прекрасний час, коли немає болів і неприємних відчуттів, у мами хороший настрій і апетит.

5хв на прочитання

View details 30 тиждень вагітності
Стаття
30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності – той термін, коли мама з нетерпінням чекає зустрічі зі своїм малюком, а маленька крихітка – це вже абсолютно сформована людина, яка готова з’явитися на світ.

3хв на прочитання

View details 3 тиждень вагітності
Стаття
3 тиждень вагітності

3 тиждень вагітності

Кожна жінка, яка очікує бажаного моменту вагітності, може сміливо говорити про диво, що сталося, починаючи з 3 тижня вагітності.

4хв на прочитання

View details Печія під час вагітності: як її позбутися
Стаття
Изжога при беременности: как от нее избавится | Nestlebaby.com.ua

Печія під час вагітності: як її позбутися

Печія під час вагітності, за деякими даними, трапляється у кожної другої жінки, що чекає на малюка. Найчастіше від неї страждають з 20 тижня і до настання пологів.

3хв на прочитання

View details 16 тиждень вагітності
Стаття
16 тиждень вагітності

16 тиждень вагітності

16 тиждень вагітності – це четвертий місяць «цікавого стану» жінки. Відповідно до календаря вагітності, все ще продовжується другий триместр.

4хв на прочитання

View details Гомоцистеїн при вагітності: норма і відхилення
Стаття
Гомоцистеїн при вагітності | Норма гомоцистеїну при вагітності

Гомоцистеїн при вагітності: норма і відхилення

Що таке гомоцистеїн? Чому знижений краще, ніж підвищений? І як перевірити рівень гомоцистеїну при вагітності?

3хв на прочитання

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

View details 20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами
Стаття
20 тиждень вагітності

20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами

20 тиждень вагітності — особливий період у житті майбутньої мами, коли вона перетинає півдороги до появи на світ своєї довгоочікуваної дитини.

9хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.