Клізма перед пологами: коли і як її робити
Ще зовсім нещодавно кожній породіллі, яка прибувала до пологового будинку, робили клізму. Сьогодні цю очисну процедуру проводять не у всіх медичних закладах. Існують різні думки щодо її необхідності. Усе ж більшість майбутніх мам і лікарів вважають, що клізма необхідна. Зазвичай її роблять у пологовому будинку. Однак жінка може самостійно очиститись у домашніх умовах. Як правильно зробити клізму перед пологами?
Навіщо потрібна ця процедура?
Під час природних пологів кишечник жінки постійно знаходиться під тиском. М’язи живота особливо напружуються у період потуг. Під час вигнання плоду кишечник спорожнюється.. Якщо там знаходяться щільні калові маси, вони стануть своєрідним бар'єром на шляху плоду, який просуватиметься тазовою ділянкою.
Окрім очищення кишечника, клізма перед пологами тонізує піхву, підвищує маточні скорочення. Активується пологова діяльність.
Важливий і психологічний фактор. Після клізми породілля може спокійно тужитись і не боятись «осоромитись» перед медичним персоналом.
Раніше вважалось, що контакт новонародженого з фекаліями матері може загрожувати його здоров’ю. Але багато лікарів звертають увагу на те, що випорожнення кишечника відбувається ще на етапі потуг. Тож дотримання норм гігієни убереже від можливості потрапляння калу на дитину.
У деяких мам після пологів залишаються болісні шви. Вони ускладнюють відвідування туалетної кімнати. Після клізми у жінки може не бути потреби у спорожненні кишечника протягом 1 – 2 діб. Це полегшить їй перші декілька діб після пологів.
Обов’язково клізму ставлять майбутнім мамам, які страждають від закрепів. У такому випадку без очищення кишечника потуги можуть призвести до серйозних наслідків.
Коли роблять клізму перед пологами?
Вагітній треба спитати свого гінеколога, чи необхідна їй клізма перед пологами. Краще заздалегідь дізнатися, чи роблять цю процедуру у пологовому будинку, у якому майбутня мама збирається народжувати.
Якщо вирішили ставити клізму вдома, тоді треба дізнатись, коли краще робити цю процедуру.
Рекомендовано робити її на момент початку переймів або одразу після відходження пробки.
Що потрібно для клізми?
Заздалегідь підготуйте все необхідне для процедури. Придбайте чашу Есмарха – гумовий резервуар об’ємом 1,5 – 2 л з тонким наконечником. Також візьміть вазелін або дитячий крем. Якщо плануєте робити клізму лежачи, знайдіть зручну рівну поверхню, підготуйте клейонку і простирадло.
Для клізми потрібна вода температури +35 – 37 °С. Для більш м’якого очищення у воду можна додати 150 – 200 мл настою ромашки. Щоб його приготувати, столову ложку сухого цвіту рослини залити 200 мл окропу. Настоюйте 20 хвилин, потім процідіть.
Коли роблять клізму перед пологами, інколи у воду додають трохи солі, ретельно її розчинюючи. Солона вода сприяє більш повному спорожненню кишечника.
Як правильно зробити клізму?
Добре, якщо майбутній мамі допоможе ставити клізму хтось з рідних. Це полегшить процес і попередить можливий дискомфорт.
Спочатку визначтеся, у якому положенні вам буде зручно провести цю процедуру. Можна стати рачки, спираючись на лікті чи лягти на лівий бік. Знаходячись у лежачому положенні, зігніть ноги у колінах.
Клізму роблять у такій послідовності:
- Наповнюють чашу Эсмарха водою, змащують наконечник дитячим кремом або вазеліном.
- Розміщують чашу Есмарха на висоті 1 – 1,5 м вище поверхні, на якій знаходиться вагітна.
- Щоб спустити повітря, з чаші випускають трохи води.
- Легко вводять наконечник чаші Есмарха у задній прохід. Якщо жінка не відчуває, як рухається вода, слід змінити напрям наконечника. Під час процедури майбутня мама повинна бути максимально розслабленою.
- Після спорожнення чаші треба обережно виймати наконечник.
Відразу після клізми можна йти до туалетної кімнати. З кишечника повинна вийти уся вода з каловими масами. На це вам вкаже відчуття повного полегшення.
Інколи жінка відчуває, що їй не вдалось випорожнитись повністю. У цьому випадку клізму можна зробити повторно. Але не раніше, ніж через 40 хвилин після попередньої процедури.
Чи можна обійтись без клізми?
Як альтернативу процедурі інколи використовують мікроклізми. Це лікарські препарати, які можна придбати в аптеках. Вони випускаються у маленьких тюбиках, зручних для застосування. Ефект відчутний одразу ж після введення вмісту тюбика у пряму кишку.
Деякі майбутні мами використовують ректальні послаблювальні свічки. Зазвичай до їхнього складу входить гліцерин. Свічку треба вводити в анальний отвір, лежачи на боці з підігнутими колінами. Через 10 – 15 хвилин можна йти в туалет.
Лікарські препарати повинен призначати лікар. Багато з них мають побічні дії та протипоказання.
Питання, чи потрібна клізма перед пологами, зазвичай ставлять ті жінки, які готуються стати мамою уперше. Більшість жінок, що вже народжували, роблять чистку кишечника перед початком пологів. Це не тільки вбереже від деяких проблем, а ще зробить процес пологів більш комфортним.
Схожі статті:
Рекомендовані статті