Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Вагітність
Стаття
жов. 12, 2023
4хв

Обвиття пуповиною - досить поширений діагноз, який ставлять приблизно 25-30% вагітних. Чому це відбувається, чи небезпечно це для плода і що робити - читайте далі в статті.

Вагітність - стан хвилюючий і радісний, але нерідко він пов'язаний з цілою низкою занепокоєнь і тривог. Часто майбутні мами переживають марно, але іноді привід для занепокоєння все-таки є. Наприклад, коли УЗД показує, що плід обмотаний пуповиною.

Такий діагноз не завжди вважається патологією і зустрічається приблизно у кожної третьої вагітної. Якщо про це стало відомо на ранніх термінах вагітності, боятися немає чого. Розміри плоду в цей час досить невеликі, місця у нього багато, він може вільно перевертатися і плавати в навколоплідних водах, заплутуючись в пуповині по кілька разів на день і успішно розплутуючись з неї. Однак в разі виявлення проблеми на пізніх стадіях вагітності, особливо, коли дитина вже зайняла своє місце і підготувалася до появи на світ, слід вжити заходів негайно.

Чому відбувається обвиття пуповиною

Пуповина - орган, який з'єднує плід з плацентою і є своєрідним транспортером крові і корисних речовин від материнського організму до дитячого. Вона формується, починаючи з 11 тижня вагітності, її довжина в нормі становить 40-70 сантиметрів, а товщина - до 2 сантиметрів. Обвиття пуповиною відбувається з низки причин:

  • Занадто довга пуповина.

Довжина цього органу визначається генетично і не залежить від таких зовнішніх факторів, як спосіб життя жінки, її вага та інше. Якщо пуповина довша за 70 сантиметрів, вона утворює петлі, в які може потрапити дитина. Пуповина навколо шиї під час вагітності - найбільш поширений варіант. Але в петлі пуповини можуть потрапити і кінцівки дитини.

  • Надмірна активність дитини.

Деякі малюки поводяться надто активно в утробі, що підвищує ризик обвиття пуповиною. Така рухливість може вказувати на непосидючість характеру малого, а може – на симптом хронічної гіпоксії (кисневого голодування). Коли дитині не вистачає кисню, вона починає хвилюватися і повідомляти мамі про свій стан активними ворушіннями. Тому лікарі рекомендують дуже уважно прислухатися до поштовхів дитини і відстежувати їхню інтенсивність.

У нормі кількість ворушінь протягом доби має бути не менше 6 і не більше 10. Якщо помітили, що кількість поштовхів значно перевищує цей показник, або ж навпаки - їх занадто мало, варто негайно звернутися до лікаря.

  • Багатоводдя.

Надмірна кількість навколоплідних вод, особливо на пізніх термінах, вважається ускладненням перебігу вагітності. Велика кількість амніотичної рідини створює в утробі умови, при яких малюк продовжує активно пересуватися в той час, як уже повинен зайняти місце і підготуватися до народження. Стан небезпечний і тим, що дитина ризикує заплутатися в пуповині.

Чи небезпечне обвиття пуповиною?

Факт обвиття пуповиною встановлюється під час ультразвукового обстеження, як правило, - в межах одного з планових скринінгів. Щоб визначити кратність обвиття, призначають додаткове, допплерометричне дослідження. Одинарне нетуге обвиття - найпоширеніше і найбезпечніше. Але, буває, пуповина утворює і кілька петель навколо плоду. Чи небезпечно це? Пояснюємо і розвінчуємо міфи.

  1. Чи може малюк задихнутися в утробі, якщо пуповина обвила шию?

Багато майбутніх мам переконані, що обвиття пуповиною навколо шиї може призвести до того, що дитина задихнеться в утробі. Це не відповідає дійсності. Дихати самостійно малюк починає тільки після народження, коли з його ротової порожнини буде видалено слиз. До цього його дихальні шляхи не задіяні, а постачання киснем відбувається через пуповину.

  1. Чи впливає обвиття пуповиною на внутрішньоутробний розвиток плода?

У певних випадках - так. Щоб зрозуміти, чи є ризик для дитини, проводять кардіотокографію, яка дає змогу оцінити роботу її серця. Якщо дослідження зафіксувало зменшення кількості серцевих скорочень, це привід вжити заходів. Уповільнене серцебиття і порушення кровотоку можуть спровокувати кисневе голодування плода. Наслідки цього можуть бути непоправними.

  1. Чи можна розплутати пуповину ще в утробі?

Ніяких медичних маніпуляцій, за допомогою яких можна усунути обвиття пуповиною - не існує. Але дещо зробити ви все ж можете. Спробуйте спеціальний комплекс вправ для вагітних.

  1. Чи є обвиття пуповиною показанням до кесаревого розтину?

Саме по собі обвиття пуповиною не може бути приводом для оперативного втручання під час пологів. Однак, воно несе небезпеку для малюка саме в процесі народження. Якщо обвиття пуповиною багаторазове і туге, є ризик, що її довжини не вистачить, щоб дозволити дитині безперешкодно пройти родовими шляхами. Крім того, в такій ситуації можливе передчасне відшарування плаценти - найнебезпечніше ускладнення під час пологів. Поки малюк не почне дихати самостійно, кисень він буде отримувати через плаценту. Її відшарування раніше терміну загрожує гіпоксією для малюка.

Обвиття пуповиною не завжди несе ризик для дитини. Але нехтувати цим станом не варто. Якщо лікар поставив такий діагноз, варто більш уважно спостерігати за перебігом вагітності і звертатися до фахівця за найменшої підозри на те, що щось не так.

Статті по темі:

Як поводиться дитина перед пологами

Клізма перед пологами: як і коли її робити

Рекомендовані статті

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

View details 25 тиждень вагітності
Стаття
25 тиждень вагітності

25 тиждень вагітності

Вагітність – це захоплюючий та магічний період у житті кожної жінки, наповнений не лише новими відчуттями та емоціями, але і багатими змінами в організмі.

5хв на прочитання

View details Перші ознаки вагітності
Стаття
2160801_600x302_week-3

Перші ознаки вагітності

Не кожна жінка здогадується, що довгоочікувана вагітність вже настала.

6хв на прочитання

View details Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах
Стаття
Перші ворушіння плода під час вагітності: відчуття майбутньої мами

Ворушіння плода під час вагітності: що важливо знати на різних термінах

Відчуття перших ворушінь плода — одна з найбільш захопливих подій під час вагітності.

6хв на прочитання

View details 40 тиждень вагітності
Стаття
40 тиждень вагітності

40 тиждень вагітності

40 тиждень вагітності – тиждень пологів і довгоочікуваної зустрічі. Невелика частина жінок народжує у визначений термін.

4хв на прочитання

View details Набір ваги під час вагітності по тижням
Стаття
Набір ваги під час вагітності по тижням

Набір ваги під час вагітності по тижням

Насамперед, набуваючи статусу майбутньої матусі, жінки хочуть дізнатися, на якій стадії розвитку перебуває малятко щотижня.

4хв на прочитання

View details 17 тиждень вагітності
Стаття
17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності – вже настав довгоочікуваний п’ятий місяць. Ви не помічаєте, як йде час, все більше з’являється хвилювань і чітко прослідковується материнський інстинкт.

4хв на прочитання

View details 13 тиждень вагітності
Стаття
13 тиждень вагітності

13 тиждень вагітності

З 13 по 27 тиждень триває другий триместр вагітності. Це час приємностей: животик округлюється, відчуваються перші поштовхи малюка, зазвичай у жінок проходить токсикоз.

9хв на прочитання

View details 34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами
Стаття
34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами

34 тиждень вагітності: розвиток плода та самопочуття мами

Тридцять четвертий тиждень вагітності — великий термін, і до пологів залишається всього кілька тижнів.

Оксана Негрич

9хв на прочитання

View details 3 тиждень вагітності
Стаття
3 тиждень вагітності

3 тиждень вагітності

Кожна жінка, яка очікує бажаного моменту вагітності, може сміливо говорити про диво, що сталося, починаючи з 3 тижня вагітності.

4хв на прочитання

View details Ознаки початку пологів: сигнали тіла
Стаття
Ознаки початку пологів: сигнали тіла

Ознаки початку пологів: сигнали тіла

Усі терміни вказують на наближення пологів, сумка з речами до пологового вже готова, залишилося тільки дочекатися цієї миті і якнайшвидше взяти на руки своє маленьке щастя.

4хв на прочитання

View details 6 тиждень вагітності
Стаття
6 тиждень вагітності

6 тиждень вагітності

У цей період всередині маленького організму ведеться дуже інтенсивна робота зі створення нових органів. Зовні зародок більше нагадує пуголовка.

4хв на прочитання

View details Ознаки вагітності до затримки місячних
Стаття
Признаки беременности до задержки месячных | Nestlebaby.com.ua

Ознаки вагітності до затримки місячних

Вагітність на ранніх термінах можна визначити не лише за відсутністю місячних. Існує більше десятка ознак вагітності, які допоможуть вам ще до затримки дізнатися про зародження малюка.

4хв на прочитання

View details 38 тиждень вагітності
Стаття
38 тиждень вагітності

38 тиждень вагітності

38 тиждень вагітності – практично закінчення терміну. Ще пару тижнів і малюк назавжди покине животик мами.

4хв на прочитання

View details 20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами
Стаття
20 тиждень вагітності

20 тиждень вагітності: розвиток дитини та поради для майбутньої мами

20 тиждень вагітності — особливий період у житті майбутньої мами, коли вона перетинає півдороги до появи на світ своєї довгоочікуваної дитини.

9хв на прочитання

View details Що таке гестаційний діабет?
Стаття
Що таке гестаційний діабет?

Що таке гестаційний діабет?

Підвищення цукру в крові під час вагітності – це одне з найпоширеніших порушень обміну речовин у майбутньої мами.

4хв на прочитання

View details Задишка у вагітних
Стаття
Задишка у вагітних

Задишка у вагітних

У другій половині вагітності у багатьох жінок виникає задишка. При цьому вона буває такою сильною, що стає причиною для хвилювань.

2хв на прочитання

View details 33 тиждень вагітності
Стаття
33 тиждень вагітності

33 тиждень вагітності

33 тиждень вагітності – термін, коли мама стоїть на порозі священного таїнства появи малюка на світ. 

4хв на прочитання

View details Як поводиться дитина перед пологами?
Стаття
Как ведет себя ребенок перед родами | Nestlebaby.com.ua

Як поводиться дитина перед пологами?

Активність дитини в утробі матері – ключова ознака його життя. Малюк ворушиться та штовхається протягом усього періоду вагітності.

4хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.