11 тиждень вагітності
Одинадцятий тиждень в календарі вагітності. Токсикоз залишає в спокої майбутню маму, дозволяючи насолоджуватися своїм чарівним станом.
Для оточуючих вагітність, як і раніше, є непомітною. Визначити її можна швидше по перепадам настрою і частим відвідуванням туалету, ніж по животу, розмір якого ще зовсім незначний.
На одинадцятому тижні вагітності жінка стає спокійнішою, вона вже звикла до свого нового стану і статусу. Зміни настрою, звісно, нікуди не зникли, гормони не дають спокою. Дитина в цей час починає відчувати запахи та особливості їжі, якою харчується мама.
Матуся вже навчилася розслаблятися та давати своєму організму відпочинок. Якщо ви таке уміння ще не освоїли – то саме час, воно пригодиться на більш пізніх термінах вагітності, при родах…та й після них.
Які зміни відбуваються на одинадцятому тижні вагітності з дитиною, як це відображається на самопочутті мами?
Прогрес в організмі малюка
Плід може стискати і розтискати долоньки. Починають працювати нирки. Працюють м’язи рота: малюк морщить свої губи, відкриває і закриває рот. Він здатний всмоктувати і ковтати рідину, яка його оточує. В цей період вдосконалюється травний тракт, з’являється пряма кишка. Починає працювати кишечник. 44 – 60 мм – такого зросту досягає дитя на терміні 11 тижнів, вага його наближається до 8 – 10 грамів. Своїми розмірами він може змагатися з крупною абрикосою.
Що нового, малюк? Дитина вже здатна підняти голову, відмічаються хапальні реакції, харчовий тракт змінюється, формуються статеві органи. Матуся, нарешті, може відчути ворушіння малюка.
Відчуття жінки на одинадцятому тижні
Як ми вже відзначили, на цьому тижні вагітності, зазвичай, жінку покидає токсикоз. У випадку, якщо цього не сталося, не потрібно панікувати – інколи токсикоз супроводжує майбутню маму аж до 14-о тижня.
Незалежно від того, чи покинув вас токсикоз, з одинадцятого тижня зростає ймовірність, що компанію вам з малюком будуть складати печія і запори. Їх причиною, знову таки, є гормони.
Ледь помітно збільшується животик, ближче до низу. Зі сторони це непомітно, але улюблені брюки можуть не зійтись. Для більшого комфорту хочеться носити одяг з високою талією. Жінка починає відчувати свою матку, яка збільшується. Якщо ви відчуваєте, що живіт незвично тягне або з’явилися больові відчуття в спині – терміново зверніться до гінеколога.
Цей період також відзначається більш сильними вагінальними виділеннями, які будуть вас супроводжувати до кінця терміну. Білі виділення з кислуватим запахом – це норма. Можливі також виділення з сосків. Не намагайтеся їх видавити, все повинно виходити природним шляхом.
Стає помітним підвищена ломкість нігтів та випадіння волосся. Боротися з цим під час вагітності неефективно, організм відновиться після родів.
Реєструйтесь в клубі Nestle Baby&Me
Перше УЗД
11-й тиждень – тиждень першого УЗД. Багато жінок роблять УЗД на більш ранньому терміні, коли то не є обов’язковим. УЗД допомагає визначити, чи все добре з ембріоном, його розташування, чи в нормі внутрішньоматкові тканини. На ранньому терміні більш ефективно робити трансвагінальне УЗД. Воно буде більш інформативне в той момент, поки малюк ще крихітний. Таке дослідження проводиться за допомогою спеціального датчика, який вводиться всередину піхви. Процедура безболісна, сам датчик в діаметрі має близько 2 см, а для безпеки від інфекцій на нього надівають презерватив.
Одинадцять тижнів – це саме час для УЗД в стандартних ситуаціях. Але бувають випадки, коли по направленню гінеколога потрібно зробити ультразвукове дослідження на більш ранньому терміні:
- підозра на прикріплення плідного яйця поза порожниною матки;
- якщо перед цим у жінки була завмерла або позаматкова вагітність;
- кров’яні виділення із піхви, біль в нижній частині живота і попереку;
- аномалії розвитку статевих органів жінки, наявність пухлин та інших утворень.
При підозрі, що плідне яйце закріпилося в фаллопієвій трубі, необхідно, як можна раніше робити УЗД. Адже діагностування позаматкової вагітності на ранньому терміні дозволяє зробити операцію зі збереженням маточної труби.
Як підготуватися до УЗД?
Якщо вам будуть проводити трансвагінальне УЗД, то особливо готуватися не потрібно. Захопіть з собою на процедуру пелюшку, в деяких клініках просять взяти презерватив. Безпосередньо на процедурі потрібно буде зняти білизну. Лікар вводить в піхву датчик, через який на екран монітора виводиться картинка.
Якщо ж ви йдете на трансабдомінальне обстеження, то до нього потрібно завчасно підготуватися. За годину перед проведенням процедури необхідно випити близько літра рідини. Робити такий тип УЗД є сенс, тільки якщо сечовий міхур повний.
Але на ранньому терміні все ж краще провести трансвагінальне обстеження. Також воно буде призначено гінекологом жінці з загином матки.
Рекомендовані статті