Як допомогти дитині випорожнитися: поради молодим батькам

Як допомогти дитині випорожнитися: поради молодим батькам

6-12 місяців
Стаття
груд. 3, 2024
6хв

Запори у дітей — далеко не рідкість. Як малюки, що харчуються дитячими сумішами, так і ті, хто знаходиться на грудному вигодовуванні, можуть зіткнутися з цією проблемою. Крихітка тужиться, плаче, по кілька днів не ходить в туалет. Так у чому причина дитячих запорів і як допомогти дитині покакати?

Зміст

Причини й ознаки дитячих запорів Способи, як допомогти дитині покакати

Коли потрібно звернутися до лікаря

Популярні питання

Джерела

Причини й ознаки дитячих запорів

Запор (або закреп) — це тривала затримка або труднощі під час спорожнення кишківника (дефекації). Стілець стає твердішим, іноді — більшим, тому походи малюка на горщик можуть викликати больові відчуття.

Причини дитячих закрепів можуть бути пов'язані:

  • з неправильним харчуванням (наприклад, через нестачу клітковини, надлишок твердої їжі, продуктів із неадаптованим білком або невідповідним складом дитячої суміші);
  • зі зневодненням;
  • з різкими змінами в раціоні (зміна суміші, відлучення від грудей);
  • із застосуванням ліків або впливом токсину;
  • з захворюваннями шлунково-кишкового тракту та фізичними порушеннями (іноді запор може бути симптомом гіпотиреозу, харчової алергії, муковісцидозу, порушень обміну речовин тощо);
  • зі стресом або іншими проблемами. Іноді дитина може навмисно утримувати стілець через неприємні відчуття або біль, бажання продовжувати гру, перегляд мультиків або прогулянку.

Єдиної норми частоти та консистенції стільця для дітей немає, оскільки вони змінюються на різних етапах розвитку і сильно залежать від харчових продуктів. У новонароджених буває чотири або більше рідкуватих жовтих зернистих дефекацій на день. За грудного вигодовування це зазвичай відбувається частіше, ніж у разі годування сумішами. Загалом немовлята, яких годують грудним молоком, рідше страждають закрепами. Воно містить оптимальну кількість жиру та білка, тому стілець частіше залишається м'яким, навіть якщо дитина довго не какає.

Грудне годування

Протягом першого року життя кількість брудних підгузків зменшується до двох-чотирьох на день. На другому році життя малюки какають один або два рази на день, при цьому стілець стає оформленим.

Ознаки появи закрепу в малюків:

  • затримка стільця довше, ніж звичайно;
  • утруднення або біль під час випорожнення (малюк довго тужиться, плаче, вередує або зовсім відмовляється какати та сідати на горщик);
  • поганий апетит;
  • сухий і твердий кал великого діаметра;
  • крапельки крові на поверхні калу.

Що я можу зробити?

Способи, як допомогти дитині покакати

1. Легкий масаж животика

Масаж — ефективна допомога малюкові у разі появи закрепів. Педіатри рекомендують робити його кілька разів на добу тим діткам, які часто не можуть покакати. Робіть процедуру відразу після пробудження немовляти вранці, перед обідом і за 1–2 години до нічного сну.

Всі рухи мають бути легкими, без зусиль. Зазвичай малюк із задоволенням сприймає масаж. Під час процедури розмовляйте з малюком, заспокоюйте його.

Перед тим як почати масажу, вимийте руки з милом. Для кращого ковзання пальців нанесіть на руки дитячий крем.

Спочатку погладжуйте животик за годинниковою стрілкою, трохи натискаючи біля пупка. Потім просувайте пальці від центру животика до боків. Після погладжувань пройдіться тими ж масажними лініями, злегка натискаючи на шкіру. Це сприятиме виходу калових мас. Середня тривалість масажу — 10–12 хвилин.

2. Повзання, ігри та гімнастика

Легкі вправи та фізична активність зміцнюють м'язи черевного преса, активізують кровообіг, перистальтику кишківника та роботу жовчного міхура, запобігаючи появі закрепу. Якщо немовля не може покакати, робіть гімнастику щодня, краще в один і той самий час. Важливо, щоб після вживання їжі минуло не менше, ніж 1,5–2 години.

  • Вправа перша.Покладіть немовля на спину. Візьміть ніжки за гомілкостопи, почергово їх згинайте і розгинайте. Зробіть 6–8 разів.
  • Вправа друга.Початкове положення дитини те ж саме. Візьміть ніжки за гомілкостопи, згинайте і розгинайте одночасно обидві ніжки. Повторіть вправу 6–8 разів.
  • Вправа «Велосипед».Дитина лежить на спинці. Імітуйте катання на велосипеді. Одну ніжку випряміть, а іншу зігніть у коліні й тазостегновому суглобі. Ритмічно змінюйте їх положення. Зробіть 8–10 разів.
  • Вправа четверта.У положенні лежачи на спині робіть почергові з'єднання коліна та ліктя з протилежних сторін. Лівим коліном тягніться до правого ліктика і навпаки. Повторіть 6–7 разів.

Якщо малюк вже вміє повзати або ходити, мотивуйте його рухатися більше: грайте з ним, гуляйте на свіжому повітрі тощо.

3. Більше рідини

Часто причиною того, що немовля не може покакати, є нестача води. Перші місяці життя дитина на грудному вигодовуванні не потребує додаткового пиття: потрібну кількість рідини малюк отримує з материнського молока. З шести місяців до року дитині потрібно 120–180 мл води на добу.

Крім чистої питної води, від дитячого запору можуть допомогти проносні напої:

  • Натуральні соки з чорносливу, яблука чи груші без додавання цукру. Ці фрукти містять сорбіт, підсолоджувач, який діє як проносне. Але малюкам молодше 6 місяців давати соки не рекомендовано.
  • Спеціальні дитячі трав'яні чаї, які сприяють нормалізації стільця.

Порада

Також для дітей старше 6 місяців підійде пюре з чорносливу.

Важливо!

Перед тим як давати дитині ті чи інші настоянки, чаї, соки або інші проносні напої, обов'язково порадьтеся з лікарем.

4. Збалансоване харчування

На роботу кишківника сильно впливає їжа. Якщо дитина на штучному вигодовуванні, переконайтеся, що суміш їй підходить, поговоріть із вашим лікарем про можливу заміну дитячого харчування. Також важливо готувати суміш чітко за інструкцією з необхідною кількістю води

Важливо!

Згідно з рекомендаціями ВООЗ найкраща їжа для малюка — це молоко матері. Склад грудного молока і корисні бактерії, що містяться в ньому, сприяють здоровому травленню і перешкоджають появі закрепів.

Діткам старше 6 місяців, у чий раціон вже входять продукти прикорму, варто давати їжу, багату клітковиною: перетерті фрукти й овочі (пюре з чорносливу, яблук, груш, абрикосів, гороху), кашки з цільними злаками. Водночас важливо виключити з меню продукти, які можуть спровокувати або посилити закреп, такі як банани та рисова каша.

Дізнайтеся більше: Фруктові пюре Gerber®

Екстрена допомога: проносне

Що робити, якщо в дитини закреп, але ні масаж, ні гімнастика, ні інші домашні засоби не дають результату? Насамперед — звернутися до лікаря. Фахівець може порекомендувати проносне або клізму, скоригувати харчування та підібрати відповідну дитячу суміш.

Проносні, наприклад, гліцеринові супозиторії зволожують і пом'якшують кал, завдяки чому швидко знімають сильні закрепи. Але такі засоби потрібно застосовувати рідко, з обережністю і тільки після консультації з педіатром.

Важливо!

Не давайте дитині ліки проти запору і не використовуйте клізми, якщо вони не прописані лікарем. Не використовуйте мінеральну олію і стимулювальні проносні засоби для лікування запорів у немовлят.

View details Календар прикорму
banner-2-2

Календар прикорму

Коли потрібно звернутися до лікаря

Знаючи, як допомогти дитині покакати, батьки можуть полегшити її стан простими домашніми методами. Однак є ситуації, коли краще відразу звернутися до лікаря:

  • дитині менш як 4 місяці й у неї дуже твердий стілець або вона не ходить у туалет понад 24 години;
  • дитина відмовляється від їжі та втрачає вагу;
  • крихітка страждає від болю в животі,здуття і блювоти;
  • ви помітили кров у стільці малюка;
  • не допомагають базові методи, наприклад, зміна раціону або додаткове пиття.

Залежно від симптомів, лікар може порекомендувати продукти з проносним ефектом, вживання певних пробіотиків або попросити батьків привести малюка на обстеження, щоб точно встановити причину запору та підібрати відповідне лікування.

Контрольний список

Популярні питання

1. Чим небезпечний закреп для дитини?

Затримка калу в кишківнику викликає виділення аміаку, який, накопичуючись, може стати причиною втоми, дратівливості, порушення сну та концентрації дитини. Через регулярні запори можуть з'явитися тріщини прямої кишки, випадання слизової, уповільнення обмінних процесів, а також гострий закреп і енкопрез (неконтрольоване протікання рідкого стільця). Крім того, біль під час дефекації призводить до розвитку страхів у малюка, що може ще більше погіршити ситуацію в майбутньому. Тому уважно стежте за стільцем дитини й у разі появи ознак закрепу не залишайте проблему поза увагою.

2. Чи можна давати дитині проносне?

Попри різноманітність проносних ліків для дітей в аптеці, не рекомендуємо займатися самолікуванням і давати дитині препарати самостійно. Підібрати потрібні ліки з урахуванням причини запору та можливих побічних ефектів препарату може тільки лікар.

3. Чи існує профілактика закрепів у дітей?

Найкраща профілактика запору та інших проблем зі шлунково-кишковим трактом у дітей — це грудне вигодовування. Також важливі збалансований раціон із достатнім вмістом вітамінів, мінералів, клітковини та харчових волокон (овочі, фрукти, цільні злаки), дотримання питного режиму, фізична активність і правильне привчання до горщика.

Джерела:

  • Constipation in babies. By Karen Miles | Medically reviewed by Jennifer Shu, M.D., FAAP, pediatrician.
  • Справочники MSD: Запоры у детей. Авторы: Deborah M. Consolini, MD, Sidney Kimmel Medical College of Thomas Jefferson University.
  • What are the signs of infant constipation? And what's the best way to treat it? Answer From Jay L. Hoecker, M.D.

Рекомендовані статті

View details Закисає око в немовляти: причини та рішення
Стаття
Закисає око в немовляти: причини та рішення

Закисає око в немовляти: причини та рішення

Закисання очей у немовляти – поширена проблема для молодих батьків. Але вона не є нормою і не терпить зневаги.

3хв на прочитання

View details Поліноз у дітей: боремося з алергією на пилок
Стаття
Поліноз у дітей: боремося з алергією на пилок

Поліноз у дітей: боремося з алергією на пилок

Сезонна алергія на пилок рослин - явище, яке може істотно затьмарити радість весняних прогулянок на свіжому повітрі для вашого малюка.

4хв на прочитання

View details Блювота в дитини: що робити, щоб допомогти малюкові
Стаття
Блювота в дитини: що робити, щоб допомогти малюкові

Блювота в дитини: що робити, щоб допомогти малюкові

Від чого може виникнути блювота в дитини та як надати першу медичну допомогу до прибуття лікаря.

3хв на прочитання

View details Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення
Стаття
Ацетон у детей: основные симптомы и причины его повышения | Nestlebaby.com.ua

Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення

Ацетонемічний стан, за деякими даними, трапляється у кожної п'ятої дитини. Водночас до нього більше схильні хлопчики, ніж дівчатка. Що потрібно знати про ацетон у дітей і як йому запобігти?

4хв на прочитання

View details Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят
Стаття
Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят

Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят

Вітрянка - одне з найбільш поширених вірусних захворювань у дітей. Найчастіше виникає в дошкільному та молодшому шкільному віці, але іноді - і у немовлят.

4хв на прочитання

View details Глисти у дітей: профілактика та ознаки глистів у дитини
Стаття
Глисти у дітей: профілактика та ознаки глистів у дитини

Глисти у дітей: профілактика та ознаки глистів у дитини

Глистові інвазії у дітей – явище досить поширене. І їхню небезпечність часто недооцінюють.

3хв на прочитання

View details Як зробити клізму дитині правильно та безпечно
Стаття
Як зробити клізму дитині правильно і безпечно

Як зробити клізму дитині правильно та безпечно

Нині запор у маленьких дітей — одна з основних скарг батьків на візиті у педіатра. Побутує помилкова думка, що запор — це затримка випорожнень на кілька днів. Але це не так.

Дар’я Вакула

4хв на прочитання

View details Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?
Стаття
Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?

Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?

Ячмінь — це запалений гнійник біля краю повіки, який може виникати навіть у найменших дітей.

Дар’я Вакула

4хв на прочитання

View details Герпес у дітей: поради батькам
Стаття
Как лечить герпес у детей: советы родителям | Nestlebaby.com.ua

Герпес у дітей: поради батькам

Герпесвірусні інфекції (ГВІ) — це група захворювань, які характеризуються швидкою епідемічною передачею та різноманітністю клінічних симптомів. Це одні з найпоширеніших вірусних хвороб.

Дар’я Вакула

5хв на прочитання

View details Зайва вага у дитини: причини, небезпека та як боротися з дитячим ожирінням
Стаття
Зайва вага у дитини: причини, небезпека та як боротися з дитячим ожирінням

Зайва вага у дитини: причини, небезпека та як боротися з дитячим ожирінням

У свідомості багатьох здоровий малюк асоціюється з міцненьким, у складочках і перетяжках, карапузом.

5хв на прочитання

View details ТОП-5 способів, як підвищити гемоглобін дитині
Стаття
ТОП-5 способів, як підвищити гемоглобін дитині

ТОП-5 способів, як підвищити гемоглобін дитині

Яким повинен бути гемоглобін у дитини, причини низьких показників і п'ять способів, як підняти гемоглобін у дітей.

3хв на прочитання

View details Чим годувати дитину при поносі?
Стаття
Чим годувати дитину при поносі?

Чим годувати дитину при поносі?

Діарея — стан організму, під час якого у хворого спостерігаються прискорені рідкі або водянисті випорожнення.

Дар’я Вакула

5хв на прочитання

View details Пітниця у новонароджених: як виглядає і чим лікувати?
Стаття
Пітниця у новонароджених: як виглядає і чим лікувати?

Пітниця у новонароджених: як виглядає і чим лікувати?

Шкіра немовляти ніжна та чутлива, вона легко піддається зовнішньому впливу. Надмірне тепло, підвищена вологість призводять до появи пітниці у новонароджених. Це завдає немало страждань малюкові.

4хв на прочитання

View details Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?
Стаття
Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Дві причини, які дуже часто змушують батьків хвилюватися — це проблеми з животиком і висипання на шкірі.

Андрій Шиманський

4хв на прочитання

View details Яке молоко краще для дитини – коров’яче чи козяче?
Стаття
Яке молоко краще для дитини – коров’яче чи козяче?

Яке молоко краще для дитини – коров’яче чи козяче?

Якщо малюку вже виповнилося рік, мами поступово вводять в його раціон незбиране молоко. Спочатку в дуже невеликій кількості, щоб тільки познайомити організм дитини з новим продуктом.

3хв на прочитання

View details Алергія у дітей: види, причини, симптоми, діагностика та лікування захворювання
Стаття
Алергія у дітей: види, причини, симптоми, діагностика та лікування захворювання

Алергія у дітей: види, причини, симптоми, діагностика та лікування захворювання

Кожна третя дитина в Європі має підвищений ризик розвитку дитячої алергії.

5хв на прочитання

View details Запобiгання та лiкування алергiї на горiхи
Стаття
Запобiгання та лiкування алергiї на горiхи

Запобiгання та лiкування алергiї на горiхи

Відомо, що близько 1% населення має алергію на горіхи.

2хв на прочитання

View details Як і чим промити дитині ніс при нежиті?
Стаття
Як і чим промити дитині ніс при нежиті?

Як і чим промити дитині ніс при нежиті?

У маленьких дітей нежить зустрічається досить часто. При цьому вони страждають від закладеності носа, виділень та труднощів з диханням.

4хв на прочитання

View details Якщо малюк мало їсть?
Стаття
Якщо малюк мало їсть?

Якщо малюк мало їсть?

Дитина довго і задумливо сидить над тарілкою. Якщо щокастий малюк активно відкриває рота назустріч ложці, батьківське серце спокійне.

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.