Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?
Ячмінь — це запалений гнійник біля краю повіки, який може виникати навіть у найменших дітей. Водночас батькам важливо швидко і правильно надати допомогу малюкові, щоб зменшити дискомфорт й уникнути ускладнень. У чому причини виникнення ячменю, що робити у разі його появи та як уникнути рецидивів у майбутньому?
Що таке гордеолум: особливості захворювання
Ячмінь (гордеолум) — це червоний болючий нарив, часто наповнений гноєм, який утворюється на зовнішній, а зрідка і на внутрішній частині повіки. По суті, це запалена сальна залоза або волосяна цибулина.
Зазвичай само собою ячмінь у дітей не є небезпечним і починає зникати самостійно через кілька днів. Проте він заподіює дискомфорт малюкові. А в деяких випадках розрив гнійника може спричинити поширення інфекції, а також розвиток хронічних ускладнень. Тому краще не ігнорувати ячмінь, а звернутися до офтальмолога або сімейного лікаря за допомогою.
Причини появи ячменю
Ячмінь на оці у дитини виникає під час попадання в сальну залозу або волосяний фолікул хвороботворних бактерій, які спричиняють запальний процес. Найчастіше збудниками інфекції стають стафілококи.
Бактерія потрапляє під час дотиків брудними руками, купання в зараженій воді, у разі пошкодження шкіри повіки.
Крім того, розвитку хвороби сприяють:
- зниження імунітету;
- відсутність належної гігієни;
- погане харчування;
- переохолодження;
- наявність таких хронічних інфекцій, як-от гайморит, тонзиліт і блефарит.
Ячмінь у немовляти нерідко розвивається через незрілість імунної системи. У такому ранньому віці захисні сили організму ще не зміцніли, тому малюкові складніше подолати деякі інфекції, ніж дорослому.
Симптоми ячменю
Ячмінь може з’являтися і на верхній повіці в дитини, і на нижній. Зазвичай він поверхневий і зосереджений на лінії росту вій.
Симптоми хвороби:
- почервоніння повіки;
- нарив, часто гнійний;
- набряклість;
- болючість;
- сльозотеча;
- світлобоязнь;
- відчуття чужорідного тіла.
Прояви й розвиток ячменю на нижній повіці в дитини й на верхній повіці зазвичай нічим не відрізняються. Спочатку шкіра червоніє, потім починає набрякати, і на місці майбутнього нариву з’являється горбок. Він поступово збільшується в розмірах, формуючи на краю повіки запалений гнійник. Через 2–4 дні нарив розкривається і вміст, часто гнійний, виходить назовні. Після цього болючість зменшується, набряк і почервоніння поступово проходять.
Рідкісніше явище — внутрішній ячмінь у дитини. В цьому разі гнійник формується на внутрішній частині повіки. Таке запалення може бути значно вираженим, у немовляти навіть може піднятися температура (зазвичай невисока). У такому разі необхідно відразу звернутися до лікаря, щоб уникнути поширення інфекції та ускладнень.
Станьте частиною Nestle Baby&Me®
Діагностика захворювання
Досвідчений лікар може діагностувати ячмінь у новонародженого, уважно дослідивши повіку. Водночас часто використовується направлене джерело світла і збільшувальний пристрій.
В процесі діагностики вкрай важливо виключити інші можливі діагнози. Для цього потрібно враховувати характер запалення, швидкість його розвитку, супутні симптоми, а також випадки появи у дитини ячменю, які були до цього. Наприклад, пошкодження, які регулярно повторюються в певному місці, потрібно додатково обстежити, щоб виключити карциному або наявність хронічної інфекції.
Лікування ячменю у дитини
Здебільшого гордеолум не потребує спеціального лікування. Якщо ячмінь супроводжується значним підвищенням температури, не проходить довше двох діб або почервоніння і припухлість поступово поширюються навколо ока (охоплюють всю повіку, щоку або інші частини обличчя), негайно зверніться за спеціалізованою допомогою.
Лікар зможе точно визначити причину недуги й підібрати відповідне лікування з урахуванням віку дитини, тяжкості симптомів, наявності ускладнень, хронічних хвороб або вроджених патологій. За необхідності лікар може призначити:
- Антибіотики місцевої дії. Це можуть бути очні краплі від ячменю або антибактеріальна мазь, яку потрібно наносити на повіку.
- Антибіотики в таблетках. Застосовуються, якщо запалення не проходить або інфекція починає поширюватися обличчям.
- Мікрооперативне втручання. Якщо гордеолум не розкривається самостійно, лікар може зробити в гнійнику невеликий надріз, щоб зняти тиск і видалити гній.
Поради батькам
- Приділіть особливу увагу гігієні. Регулярно мийте і протирайте дитині ручки, якщо вона ще не миє їх самостійно. Виділіть їй свій рушник і регулярно змінюйте його на чистий.
- Не забувайте час від часу мити, прати або дезінфікувати улюблені іграшки крихітки.
- Вчасно обрізайте нігті малюкові та стежте, щоб він не тер руками й не травмував хворе око.
- Коли наносите мазь на ячмінь на повіці у дитини або закапуєте очі, не торкайтеся кінчиком тюбика або флакона поверхні слизової й шкіри. В іншому разі можливе повторне інфікування ока.
- Вибирайте одноразові піпетки з заокругленим кінцем, щоб випадково не травмувати слизову малюка.
- Якщо у дитини ячмінь обох очей, обробляйте їх окремими ватними тампонами або паличками.
- Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не давайте дитині ліки для дорослих.
Профілактичні заходи
Кращий засіб від будь-яких захворювань — це профілактика. Запобігти появі ячменю на оці у дітей та інших очних інфекцій допомагають прості методи:
- Привчіть малюка дотримуватися гігієни рук: регулярно і ретельно мити їх теплою водою з милом. Якщо він ще занадто маленький — мийте йому руки самостійно. Якщо ви гуляєте на вулиці або перебуваєте в дорозі, використовуйте дезінфекційний засіб для рук.
- Намагайтеся пояснити й продемонструвати дитині на особистому прикладі, що руки потрібно тримати якомога далі від очей і від обличчя загалом.
- Виділіть для малюка окремий рушник і змінюйте його частіше.
- Слідкуйте, щоб іграшки дитини були чистими.
- Час від часу застосовуйте теплі компреси, щоб запобігти повторній появі гордеолума.
Матеріал затверджений лікарем Дарiєю Вакула
Статті за темою
Джерела
Sty: Symptoms & causes
Sty: Diagnosis & treatment
ДОВІДНИК MSD: Професійна версія
Gary A. Jordan; Kevin Beier. Chalazion
Рекомендовані статті