Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення
Ацетонемічний стан, за деякими даними, трапляється у кожної п'ятої дитини. Водночас до нього більше схильні хлопчики, ніж дівчатка. Що потрібно знати про ацетон у дітей і як йому запобігти?
Що таке ацетон у дітей? Це накопичення кетонових тіл внаслідок збою процесу жирового обміну та лише часткового перетравлення вуглеводів. Кетонові тіла – це ацетооцтова кислота, що з’являється в печінці після надходження жирів. Якщо ацетонові тіла в межах норми, вони навіть корисні, оскільки заряджають організм енергією. Але перевищуючи норму, вони впливають на нього вкрай негативно. Як наслідок – інтоксикація з усіма притаманними їй симптомами.
Вперше ацетонемічний стан може бути діагностовано у дітей до року та супроводжувати їх до 12-річного віку. З початком статевого дозрівання, зазвичай, усі симптоми зникають.
Дізнаємося, від чого підвищується ацетон в організмі дитини.
Причини ацетону у дітей
Основна причина – переважання шкідливих жирів у раціоні малюка. Що молодша дитина, то гірше вона засвоює жири. Тому навіть одне переїдання здатне спричинити ацетонемічне блювання.
Іноді трапляється й навпаки – малюк не переїдає, а їсть менше норми. Як результат, організм, щоб насититися, виснажує внутрішні запаси, переробляючи вже наявний жир. Внаслідок цього в кров надходить більше кетонових тіл, що може зумовити появу чергового нападу. Тому голодування так само шкідливе для малюка, як і переїдання.
Симптоми
Сигналізувати про напад можуть такі симптоми:
- Погіршення апетиту
- Млявість і сонливість
- Головний біль
- Блідість шкіри
Запах ацетону з рота у дитини – яскравий симптом ацетонемічного стану. Дихання, сеча та блювота пахне як кислі яблука чи перегар.
Під час нападу спостерігається блювота (зазвичай відразу після їди), біль у животі (найчастіше біля пупка), підвищення температури тіла, зневоднення.
ПЕРШИЙ ПРИКОРМ
Як перевірити рівень кетонових тіл
Норма ацетону в сечі – до 0,5-1 ммоль / л (ідеально, якщо він взагалі відсутній). Коли показники вище норми, речовина виводиться через нирки, і в сечі з'являються кетонові тіла. Визначити їх наявність можна за допомогою спеціальних смужок з аптеки.
Метод виявлення підвищеного рівня ацетонових тіл заснований на принципі лакмусового паперу. На кожній смужці є індикатор, який допомагає «зчитувати» результат.
Щоб виконати тест, зберіть сечу (вона має бути свіжою) в чисту ємність, опустіть в неї смужку на кілька секунд, а потім витягніть і через 1-2 хвилини оцініть результат. Дізнатися рівень кетонових тіл допоможе колірна шкала на упаковці: що інтенсивніший колір, то серйозніший стан малюка.
Що робити, якщо у дитини ацетон
Одразу звернутися до лікаря. Якщо стан дуже тяжкий – викликати швидку допомогу. А поки фахівці їдуть, ви можете уникнути повторення блювоти. Для цього давайте малюкові пити чай з лимоном, лужну негазовану мінеральну воду або розчин електролітів, часто й невеликими порціями. Їсти дитині, поки не зникне інтоксикація, не можна.
Симптоми щезнуть, щойно припиниться інтоксикація. Зазвичай при правильному та своєчасному лікуванні дитина одужує за 2-5 днів.
Харчування при ацетоні
Як лікувати дитячий ацетон, вам розповість лікар. А ми дамо поради з правильного харчування, які допоможуть запобігти нападів:
- Віддайте перевагу частому харчуванню. Малюка не можна перегодовувати або, навпаки, робити великі перерви між прийомами їжі
- Відмовтеся від таких продуктів: свинина, телятина, субпродукти, жирні сорти риби, копченості, червона ікра, бульйон на м'ясі або рибі, сметана, майонез, соління, бобові, здобне тісто, газовані напої тощо
- Додайте до раціону молочні та кисломолочні продукти, крупи, овочі, фрукти, яйця, цитрусові, овочевий бульйон, яловичину, м'ясо кролика, нежирну рибу, морси, компоти
- Давайте дитині вітаміни (але спочатку проконсультуйтеся з лікарем – він призначить вітаміни, що відповідають віку й потребам малюка)
- Дотримуйтеся питного режиму при ацетоні у дітей. Вибирайте лужну мінеральну воду, фруктові соки та відвари
Є правило для харчування дітей з підвищеним рівнем кетонових тіл: жири можна давати лише в комбінації з вуглеводами. Наприклад, кашу з маслом, м'ясо з овочами або крупами.
Ацетон у дітей не лікується самостійно. Дитина повинна перебувати на обліку в лікарні та регулярно проходити профілактичні курси за рекомендацією лікаря.
Інші статті:
Рекомендовані статті