Чим годувати дитину при поносі?
Діарея — стан організму, під час якого у хворого спостерігаються прискорені рідкі або водянисті випорожнення. Може супроводжуватися больовими відчуттями в животі, блювотою, серйозною втратою ваги, підвищеною температурою тіла або кровотечею.
За даними ВООЗ, діарея є другою провідною причиною смерті серед дітей віком до 5 років у всьому світі!
Переводити дитину на звичне харчування можна тільки після відновлення нормального водного балансу і припинення блювоти. Під час лікування потрібно збільшити об’єми рідини для регідратації організму. Для малюків, які харчуються виключно молоком матері, грудне вигодовування потрібно продовжувати, як і раніше.
Так в яких випадках потрібна дієта і чим саме годувати дитину при поносі — далі в статті.
Діарея у дитини: симптоматика і лікування
Найнебезпечніший симптом гострої діареї — зневоднення, оскільки в організмі дітей значно вищий відсоток води. Так, у новонародженого майже 70 % маси тіла — вода.
Ознаки зневоднення у дітей:
- Погіршення загального стану здоров’я, млявість.
- Сухість у роті, відсутність слини або білувата піниста слина.
- Шкіра дитини суха, в’яла.
- Блідість.
- Запале тім’ячко у малюків першого року.
- Прискорене дихання.
- Плач без сліз.
- Скорочення позовів до сечовипускання, сеча темного кольору.
- Підвищена спрага.
- Головний біль.
Показання для госпіталізації
- Не може пити з пляшечки або смоктати груди;
- нудота і блювота кожен раз після їди;
- судоми під час захворювання;
- нейротоксикоз, інфекційно-токсичний шок;
- тяжке зневоднення;
- затяжна діарея;
- лихоманка, що не проходить протягом довгого часу (температура тіла понад 38,5 градуса);
- діарея у дітей до 1 року.
Причини діареї у дітей
- Інфекції шлунково-кишкового тракту (90 % всіх випадків).
- Синдром мальабсорбції (порушення всмоктування речовин).
- Синдром роздратованого кишківника.
- Хронічні запальні захворювання кишківника.
- Харчова алергія.
- Порушення функції щитоподібної залози.
- Реакція на лікарські засоби.
- Неправильне харчування або різка зміна раціону.
- Брак вітамінів К, F, В2 і ніацину.
- Стрес.
Питний режим при проносі у дитини
Регідратаційна терапія — дуже важлива складова відновлення функцій організму при діареї й зневодненні. Оральна регідратаційна терапія (ОРТ) — перше, що необхідно зробити при діареї, найефективніша на перших стадіях захворювання.
В основному до складу розчинів для ОРТ входить збалансована кількість іонів калію, натрію, хлору, гідрокарбонату, цитрату, а також глюкози, сахарози або декстрози. Найчастіше препарати продаються у вигляді порошків, які зручні у використанні, а також у вигляді готових до вживання розчинів.
Рекомендації щодо відновлення водного балансу в малюків:
- Збільшити частоту й тривалість годування грудьми.
- Дитині, що знаходиться виключно на грудному вигодовуванні, потрібно давати також розчин або чисту питну воду.
- Якщо дитина на змішаному вигодовуванні або ви її годуєте сумішшю, додатково треба давати такі рідини: чиста питна вода, розчин (Декстроза + Калію хлорид + Натрію хлорид + Натрію цитрат), рідку їжу (наприклад, суп або бульйон).
Об’єми розчину:
- До 2 років: 50–100 мл кожен раз після рідких випорожнень.
- Старше 2 років: 100–200 мл кожен раз після рідких випорожнень
Розчин потрібно пити часто маленькими ковтками. Якщо у малюка блювота, почекайте хвилин 10–15, потім повільно продовжуйте. Додаткові рідини потрібні до тих пір, поки не зникнуть всі симптоми діареї.
Дієта і режим харчування при діареї у дітей різного віку
Під час лікування діареї неприпустимо голодування понад 4 години. Для відновлення функції кишківника важливе раціональне харчування.
Дозволено:
- Харчування, що відповідає певному віку, незалежно від кількості рідини ОРР.
- Під час діареї, що пов’язана з кишковою інфекцією, часто розвивається лактазна недостатність. Ваш педіатр може призначити вживання безлактозної суміші на час хвороби (кожні 3 години).
Суха дитяча суміш NAN® безлактозна від компанії Nestle — це повноцінна поживна суміш для спеціальних медичних цілей: призначена для дітей з лактазною недостатністю. Продукт забезпечує дитину всіма поживними речовинами, необхідними для оптимального росту й розвитку та не містить лактози, сприяючи усуненню травного дискомфорту в умовах тимчасового або постійного дефіциту лактази.
Важливо! Суміш не призначена для використання у разі галактоземії або порушення всмоктування глюкози-галактози, оскільки містить незначну кількість лактози, яку деякі фахівці вважають значущою для даних захворювань. Не для парентерального (внутрішньовенного) використання.
- Часте харчування невеликими порціями протягом дня (6 разів на день).
- Калорійна їжа, що містить мікроелементи (зернові, м’ясо, овочі).
- Рекомендується включити в раціон: картоплю, рис, банани, підсушений білий хліб, цільні злаки, овочі (варені або печені), пісне м’ясо (маленькі порції).
- Пити більше звичайної питної води (негазованої) маленькими ковтками, бажано кімнатної температури.
- Овочевий або курячий суп.
Головне правило вибору харчових продуктів: вони мають бути широко доступними, висококалорійними та містити адекватну кількість важливих мікронутрієнтів. Також їжа мусить пройти хорошу термічну обробку, подавати краще в протертому або подрібненому вигляді для легшого засвоєння.
Важливо! Повноцінне харчування дуже важливе для розвитку та функціонування організму дитини. Отримуючи всі поживні речовини, прискорюється процес відновлення нормальної роботи органів шлунково-кишкового тракту. Тому, якщо при діареї обмежувати дитину в їжі, вона може сильно втратити у вазі, а також їй буде необхідно значно тривалий період повернення до звичного режиму.
Продукти-табу в меню: коров’яче молоко, свіжі фрукти, зелені овочі, а також жирна, смажена і гостра їжа; консервовані фруктові соки.
Молоко при діареї
- Дітей, які перебувають виключно на грудному вигодовуванні, треба продовжувати годувати молоком матері так довго і часто, як їм хочеться. Малюки будуть просити груди частіше, ніж звичайно, і це варто заохочувати.
- Якщо ви годуєте дитину сумішшю, це потрібно робити кожні три години й не рідше.
- Немовлят, яким менш як 6 місяців, але вони, крім молока матері, отримують інші продукти прикорму, потрібно годувати грудьми на період захворювання інтенсивніше. Якщо це можливо, краще перевести малюка на виключно грудне вигодовування.
Читайте також: Чому коров’яче молоко не підходить для харчування малюків?
Профілактика діареї у немовляти
ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя немовляти. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку алергії під час початкового періоду життя, а також забезпечує захист від інфекцій.
З 6 місяців молоко матері або його замінник не можуть повністю задовольнити потреби дитячого організму, що росте, в поживних речовинах. Після введення прикорму грудне вигодовування потрібно продовжувати якомога довше, хоча б до 2-х років.
Чистота і свіжість продуктів — ключове правило, щоб знизити ймовірність діареї. Не варто давати дитині яблуко, ополоснувши його лише водою з-під крана. Овочі мають проходити ретельну термічну обробку, а фрукти краще очищати від шкірки.
Особиста гігієна дитини — важливий фактор профілактики захворювань!
Поради батькам: Вибираючи, чим годувати дитину при діареї, насамперед проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Самолікування може не тільки не дати бажаних результатів, а й нашкодити здоров’ю вашого малюка.
Джерела:
- Публікації Всесвітньої організації охорони здоров’я
Матеріал затверджений лікарем Дарiєю Вакула
Рекомендовані статті