Герпес у дітей: поради батькам
Герпесвірусні інфекції (ГВІ) — це група захворювань, які характеризуються швидкою епідемічною передачею та різноманітністю клінічних симптомів. Це одні з найпоширеніших вірусних хвороб. Відсоток зараження і захворюваності ними з кожним роком зростає. Більш як половина всіх людей на планеті інфіковані тим чи іншим герпесвірусом.
Герпес у дитини: види та шляхи зараження
Існує 8 типів герпесу. Перші два — віруси простого герпесу (ВПГ): першого типу й другого.
- ВПГ-1 спричиняє довічне зараження, потрапивши в організм дитини. Механізми передачі інфекції: контактним і повітряно-крапельним шляхом, часто від батьків або інших дітей в сім’ї (предмети побуту, через поцілунок, під час кашлю, чхання).
- ВПГ-2 передається насамперед статевим шляхом, в рідкісних випадках через контакт з пологовими шляхами жінки, внутрішньоутробно або через канал шийки матки, та може стати причиною неонатального герпесу в немовляти.
Неонатальна інфекція, спричинена ВПГ, розвивається досить рідко, приблизно в 1 з 10 000 новонароджених на світі, проте цей вкрай важкий стан може спровокувати неврологічну інвалідність або навіть смерть.
- Вітряна віспа — ще одна поширена форма ТОРЧ-інфекції (герпетичної), яку провокує герпесвірус 3-го типу. Передається повітряно-крапельним шляхом. Як правило, вітрянкою хворіють один раз, після чого в організмі виробляються антитіла, але вірус не зникає безслідно. Тому в людей зі слабким імунітетом під час контакту з інфікованою людиною підвищений ризик розвитку оперізувального лишаю.
Оперізувальний герпес (лишай) — це інфекційне захворювання, спричинене вірусом вітряної віспи. Проявляється висипом, схожим на висипання під час вітрянки. У разі локалізованої форми висип зазвичай з’являється з одного боку тіла у вигляді широкої смуги. При дисемінованому оперізувальному лишаї висип покриває ширшу область тіла.
- Вірус Епштейна-Барр — це 4-ий тип герпесвірусної інфекції. Проникає через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і ротоглотки. Класичний прояв ураження — інфекційний мононуклеоз. У маленьких дітей хвороба не проявляється, а ось у підлітків і дорослих розвивається типова клінічна картина.
- Цитомегаловірус — герпесвірус 5 типу. Може передаватися через тісний фізичний контакт, через рідини організму: кров (переливання), слину, грудне молоко, сперму й вагінальну змазку. Під час вагітності можливе зараження через плаценту або під час пологового процесу.
З цитомегаловірусною інфекцією живе майже 80 % всіх людей на світі. Перше інфікування найчастіше проходить безсимптомно, за винятком порушення імунологічної реактивності. Також в зоні ризику вагітні та діти в утробі матері.
- Віруси герпесу людини 6,7,8. Спричиняє екзантему новонароджених.
Герпес у дітей: причини захворювання
Герпетична інфекція у дітей може виникнути в будь-якому віці. Імунітет є тільки у тих, чиї мами вже хворіли на герпес до 2-го триместру вагітності. З 6 місяця життя антитіла, отримані від матері, зникають, внаслідок чого зростає частота первинної герпетичної інфекції. Герпес у дітей переважно проявляється на губі, супроводжується дискомфортом і вимагає особливого лікування.
В організмі практично кожної людини старше 4 років живе вірус простого герпесу 1-го типу, який проявляється час від часу, сигналізуючи про те, що імунна система наразі ослаблена або «бореться» з іншими інфекційними захворюваннями. Герпес може бути спровокований:
- високою температурою;
- ранками на шкірі;
- стресом;
- активним сонячним світлом;
- переохолодженням;
- пересиханням слизових оболонок.
Герпес у дітей: симптоми захворювання
Герпес на губі у дитини протікає, як правило, безсимптомно. Багато хто навіть не знає про те, що інфікований. Часті симптоми:
- болісні пухирці або виразки (відкриті ураження), навколо або в порожнині рота;
- перед появою уражень можливе відчуття свербіння чи поколювання в області рота;
- лихоманка;
- втома, біль у м’язах;
- у маленьких дітей висип може розташовуватися нетипово.
Крім губ, герпес може проявлятися на інших ділянках тіла дитини (на підборідді, на шиї, на голові, на плечі або передпліччі, на куприку, у вусі, під носом, на нозі, на сідницях, на підборідді й т. д.).
ВПГ-2, або вірус простого герпесу 2-го типу, теж може ніяк себе не проявляти. До симптомів відносять:
- пухирці та виразки в генітальній зоні й анальній області;
- підвищення температури;
- озноб;
- загальна втома;
- часто запалюються лімфатичні вузли;
- можливі поколювання або зрідка стріляючий біль в сідницях і стегнах.
Герпес у дітей: наслідки захворювання
Здатність боротися з вірусом герпесу визначається генетичними особливостями імунної системи.
Крім того, що «застуда на губі» у дитини частіше протікає складніше, ніж у дорослих, хвороба може спричинити ураження нервової системи й внутрішніх органів. Якщо вірус герпесу проникає в центральну нервову систему, то підвищується ризик розвитку запалення оболонок головного та спинного мозку, енцефалопатії, вражаються нервові сплетення.
Читайте також: Готуємо малюка до дитячого садка
Герпес у дитини: лікування захворювання
Складність лікування герпесу в дитини — те, що вона часто торкається до ранок, чеше їх, іноді до крові, або намагається здерти скоринки. А це робить процес загоєння важчим і довшим.
Зазвичай первинний курс терапії триває тиждень-півтора, або поки не зникнуть симптоми. Водночас призначають препарати системної дії. Найефективнішими лікарськими засобами для боротьби з вірусом простого герпесу вважаються препарати на основі змінених нуклеотидів: ацикловір, валацикловір, фамцикловір. Вони здатні зменшити прояви симптомів і скоротити частоту їх виникнення. Але вірус можливо лише «приспати», після першого інфікування він назавжди залишається всередині організму людини.
Якщо герпес у дитини спричиняє ускладнення, можливе введення лікарських засобів внутрішньовенно. Згідно з клінічними протоколами, не рекомендується використовувати препарати місцевої дії, адже їхня ефективність не доведена.
Щоб інфекція не набула хронічної форми, необхідно починати лікування, як тільки проявилися перші симптоми захворювання. Цим же знизити ймовірність ускладнень у ході хвороби. Головна мета терапії герпесу в дітей — придушення вірусу й зменшення виникнення симптомів. Лікарі радять у цей період пити багато рідини, а також у разі підвищеної температури тіла приймати жарознижувальні засоби.
Якщо захворювання турбує досить часто, варто звернутися до імунолога за кваліфікованою консультацією. Фахівець допоможе розібратися, яким способом зміцнити імунні сили дитячого організму. Лікування герпесу в дітей має проходити під контролем лікаря, щоб правильно розрахувати дозування, безпечне для дитини.
Герпес у дітей: профілактика захворювання
Зміцнити імунітет дитини допоможе правильне збалансоване харчування, вживання вітамінів восени й навесні, а також застосування імуностимулювальних засобів взимку.
Нерідко вірус герпесу в дітей «активізується» під час поїздок на відпочинок або на літо до бабусі. Запасіться на цей період сонцезахисними кремами. А перед подорожжю до теплих країн, де підвищений УФ-індекс, можна пройти профілактичний курс протигерпесними препаратами.
Якщо інфекція проявляється рідко, 1–3 рази на рік, вдаватися до терапії краще в разі загострення, інакше є ризик спричинити стійкість вірусу до лікарських препаратів.
Медикаментозна профілактика на постійній основі потрібна людям з ослабленою імунною системою після хіміотерапії, трансплантації органів, а також при різних станах імунодефіциту (ВІЛ, променева хвороба).
Зараз вчені проводять дослідження з розробки найефективніших методів боротьби та профілактики інфекцій, спричиненими вірусами герпесу.
Матеріал затверджений лікарем Дарiєю Вакула
Читайте також:
Рекомендовані статті