Алергія у дітей: види, причини, симптоми, діагностика та лікування захворювання

Алергічна висипка у дитини

0-6 місяців
Стаття
лист. 7, 2024
5хв

Кожна третя дитина в Європі має підвищений ризик розвитку дитячої алергії. Тому з появою малюка, дуже важливо розібратися, як виявляється алергія у дітей, які бувають види, причини реакцій і як діагностувати цю проблему.

Причини появи алергії у дітей

Алергічна реакція виникає, коли організм помилково сприймає будь-яку речовину як шкідливу. Іншими словами — це захисна реакція на вторгнення, якого насправді не було.

У групі ризику, насамперед, немовлята, у яких в родині є алергіки. Тому, якщо у вас або ваших родичів є це захворювання, зверніть особливу увагу на профілактику алергії у малюка. Водночас не важливо, які причини захворювання та які алергічні прояви зустрічаються у рідних. Це може бути астма, алергічний нежить немовляти, кропив'янка або атопічний дерматит. Чи передається захворювання у спадок? Ні, спадково передається не алергія сама, а лише схильність до неї.

Точно сказати, чи буде у вашої дитини алергія, не зможуть навіть лікарі. Можна лише приблизно оцінити ризик її розвитку: 10–20% — якщо в родині ніхто не страждає від алергії, 20–40% — якщо хворий один з батьків, 50–80% — якщо і мама, і тато мають індивідуальну непереносність чого-небудь.

Алергія у дітей, що живуть в мегаполісах, спостерігається частіше, ніж у жителів сільської місцевості. Фахівці припускають, що такий поділ відбувається через погані екологічні обставини в містах, які істотно знижують імунітет.

Види алергії у дітей

Виходячи з факторів розвитку реакції, розрізняють наступні види дитячої алергії:

  1. На пил. Найчастіше це непереносність пилових кліщів і продуктів їх життєдіяльності. Рідше — це індивідуальна чутливість до речовин, що містяться в пилу: пилку рослин, спор цвілі, частинок пуху, волосся, деревини.
  2. На тварин. І проблема не тільки в шерсті, а й в особливих протеїнах, які містяться в шкірі й слині кішок, собак та інших звірів. Тому, навіть завівши кота-сфінкса, ви не можете гарантувати, що у дитини у разі контакту з твариною не виникне алергії.
  3. На харчові продукти. Її розпізнати найважче, оскільки в ролі алергену може виступати практично будь-яка їжа або харчова добавка (цукор, прянощі, сіль). Найчастіше реакцію викликає коров'яче молоко й інші білкові продукти (риба, морепродукти, яйця, горіхи).
View details Профілактика алергії
NAN 3 HA

Профілактика алергії

NAN® Гіпоалергенний 3 OPTIPRO® HA містить особливий розщеплений білок, який легко засвоюється, адже чутливий організм малюка не завжди може впоратися з цільним білком.

Читайте також: Основні харчові алергени

  1. На пилок (поліноз). Це реакція на пилок трав і дерев, яка триває в період активного цвітіння і затихає до наступного сезону. При цьому організм дитини сприймає білки пилку як агресивні й захищається за допомогою нежитю, чхання, підвищеного сльозовиділення.
  2. На ліки та інші косметичні або гігієнічні засоби. Незміцнілий імунітет малюка частіше реагує на компоненти лікарських препаратів, синтетичних засобів гігієни та косметики.
  3. На укуси комах, на холод, на деякі види вітамінів. Ці типи непереносності зустрічаються набагато рідше.
  4. Контактна алергія у дітей — це реакція на зіткнення алергену зі шкірою. Її може викликати побутова хімія, косметика або деякі види тканин. При цьому на шкірі з'являються почервоніння, набряки й пухирці, які можуть перетікати в кропив'янку або атопічний дерматит.

 

Як проявляється алергія: симптоми

У алергії безліч симптомів, за якими можна визначити це захворювання. Найбільш часті з них:

  • Атопічний дерматит (діатез) — найпоширеніша форма прояву алергії у маленьких дітей. Ознаки реакції такого типу: почервоніння шкіри, висип (часто виникає на щоках і навколо рота), нерідко свербіж, лущення та сухість, тріщини, ранки. Крім того, що це дуже неприємне хронічне захворювання, діатез часто є початком «алергічної кар'єри». Тобто малюки, які страждають у дитинстві від атопічного дерматиту, в майбутньому з великою ймовірністю стають алергікам. Алергічний дерматит може перерости в алергічний риніт, бронхіальну астму та інші хвороби. Тому з перших тижнів життя немовляти важлива профілактика цього захворювання.
  • Алергічний риніт — це затяжне запалення слизової носа, що викликає нежить, чхання, утруднене дихання. Алергічний риніт може мати сезонний характер, найчастіше його викликає пилок рослин і побутовий пил. Якщо запустити це захворювання, воно може перерости в набряк Квінке.
  • Кропив'янка — висипання на шкірі, що схожі на укуси комах або сліди від опіку кропивою. Водночас кропив'янка супроводжується сильним свербінням.
  • Кон'юнктивіт — набряклість і свербіж верхньої та нижньої повіки, рясне слиновиділення, світлобоязнь, відчуття «піску» в очах.
  • Астма — утруднення дихання, напади виснажливого кашлю. Дихальні шляхи сильно звужуються, викликаючи задуху, хрипи та свист. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, який знайде причину проблеми та призначить лікування, хвороба може перейти у важку хронічну форму.

Також алергічна реакція може виявлятися як екзема та стоматит, викликати проблеми з травленням і анафілактичний шок, який розвивається протягом декількох хвилин і становить велику небезпеку для життя людини.

Профілактика та лікування дитячої алергії

Найпростіший спосіб профілактики алергії у дітей — годування грудьми. Вчені довели, що ми в буквальному сенсі вбираємо «імунітет» з молоком матері. Тому Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує годувати немовлят грудьми не менш ніж рік. У дітей, які перебувають на природному вигодовуванні перші 6 місяців життя, ризик появи алергічних реакцій приблизно у два рази менший, ніж у дітей на штучному вигодовуванні.

Все тому, що цілісний білок коров'ячого молока, що міститься зазвичай в дитячому молочці, є потужним антигеном і викликає розвиток алергії у немовлят.

Грудне вигодовування є найкращим для профілактики алергії, але якщо у мами немає можливості годувати малюка грудним молоком, то краще віддавати перевагу гіпоалергенним сумішам.

Якщо ви все ж виявили у дитини один із симптомів алергії, обов'язково зверніться до лікаря. Лікування підбирається індивідуально для кожного випадку залежно від віку пацієнта, алергену, тяжкості та форми прояву реакції.

Усуваємо помилки в харчуванні малюків-алергіків

Помилки в харчуванні малюків, схильних до алергії, часто починаються відразу ж після народження дитини. Зазвичай після пологів молока у мами зовсім небагато, але воно має особливий склад, «придуманий» природою для годування новонародженої людини. Це «початкове», дуже поживне молоко називається молозивом і поступово замінюється грудним молоком. Годування молозивом в перші 3–4 дні життя дитини — нормальне явище, додавати в раціон малюка будь-які спеціальні дитячі молочні продукти не потрібно.

Відразу після народження діти часто бувають неспокійними, і додаткове штучне харчування заспокоює їх. Таке бажання «нагодувати й заспокоїти» дитину суперечить законам природи та може виявитися ведмежою послугою. Годувати схильних до індивідуальної чутливості немовлят дитячою сумішшю або молочком на основі білка коров'ячого молока відразу після народження — значить, у кілька разів збільшити ризик розвитку харчової алергії у цих дітей надалі.

Рекомендовані статті

View details ТОП-5 способів, як підняти гемоглобін дитині
Стаття
ТОП-5 способів, як підвищити гемоглобін дитині

ТОП-5 способів, як підняти гемоглобін дитині

Що важливо знати про те, як гемоглобін у дітей впливає на їхній розвиток? Це питання турбує багатьох батьків, особливо коли мова йде про здоров'я та розвиток малюка.

4хв на прочитання

View details Пітниця у дітей та немовлят: як розпізнати та правильно лікувати?
Стаття
Пітниця у новонароджених: як виглядає і чим лікувати?

Пітниця у дітей та немовлят: як розпізнати та правильно лікувати?

Шкіра новонародженого є унікальним та надзвичайно чутливим органом, який вимагає особливого підходу до догляду.

5хв на прочитання

View details Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят
Стаття
Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят

Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят

Вітрянка - одне з найбільш поширених вірусних захворювань у дітей. Найчастіше виникає в дошкільному та молодшому шкільному віці, але іноді - і у немовлят.

3хв на прочитання

View details Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?
Стаття
Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Дві причини, які дуже часто змушують батьків хвилюватися — це проблеми з животиком і висипання на шкірі.

Андрій Шиманський

4хв на прочитання

View details Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення
Стаття
Ацетон у детей: основные симптомы и причины его повышения | Nestlebaby.com.ua

Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення

Ацетонемічний стан, за деякими даними, трапляється у кожної п'ятої дитини. Водночас до нього більше схильні хлопчики, ніж дівчатка. Що потрібно знати про ацетон у дітей і як йому запобігти?

4хв на прочитання

View details Глисти у дітей: профілактика та ознаки глистів у дитини
Стаття
Глисти у дітей: профілактика та ознаки глистів у дитини

Глисти у дітей: профілактика та ознаки глистів у дитини

Глистові інвазії у дітей – явище досить поширене. І їхню небезпечність часто недооцінюють.

3хв на прочитання

View details Як зробити клізму дитині правильно та безпечно
Стаття
Як зробити клізму дитині правильно і безпечно

Як зробити клізму дитині правильно та безпечно

Нині запор у маленьких дітей — одна з основних скарг батьків на візиті у педіатра. Побутує помилкова думка, що запор — це затримка випорожнень на кілька днів. Але це не так.

Дар’я Вакула

4хв на прочитання

View details Як і чим промити дитині ніс при нежиті?
Стаття
Як і чим промити дитині ніс при нежиті?

Як і чим промити дитині ніс при нежиті?

У маленьких дітей нежить зустрічається досить часто. При цьому вони страждають від закладеності носа, виділень та труднощів з диханням.

4хв на прочитання

View details Закисає око в немовляти: причини та рішення
Стаття
Закисає око в немовляти: причини та рішення

Закисає око в немовляти: причини та рішення

Закисання очей у немовляти – поширена проблема для молодих батьків. Але вона не є нормою і не терпить зневаги.

3хв на прочитання

View details Блювота в дитини: що робити, щоб допомогти малюкові
Стаття
Блювота в дитини: що робити, щоб допомогти малюкові

Блювота в дитини: що робити, щоб допомогти малюкові

Від чого може виникнути блювота в дитини та як надати першу медичну допомогу до прибуття лікаря.

3хв на прочитання

View details Запобiгання та лiкування алергiї на горiхи
Стаття
Запобiгання та лiкування алергiї на горiхи

Запобiгання та лiкування алергiї на горiхи

Відомо, що близько 1% населення має алергію на горіхи.

2хв на прочитання

View details Чим годувати дитину при поносі?
Стаття
Чим годувати дитину при поносі?

Чим годувати дитину при поносі?

Діарея — стан організму, під час якого у хворого спостерігаються прискорені рідкі або водянисті випорожнення.

Дар’я Вакула

5хв на прочитання

View details Герпес у дітей: поради батькам
Стаття
Как лечить герпес у детей: советы родителям | Nestlebaby.com.ua

Герпес у дітей: поради батькам

Герпесвірусні інфекції (ГВІ) — це група захворювань, які характеризуються швидкою епідемічною передачею та різноманітністю клінічних симптомів. Це одні з найпоширеніших вірусних хвороб.

Дар’я Вакула

5хв на прочитання

View details Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?
Стаття
Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?

Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?

Ячмінь — це запалений гнійник біля краю повіки, який може виникати навіть у найменших дітей.

Дар’я Вакула

4хв на прочитання

View details Чому дитина плаче: основні причини та що робити
Стаття
Чому дитина плаче

Чому дитина плаче: основні причини та що робити

Коли немовля плаче, це його природна та первинна мова спілкування зі світом.

4хв на прочитання

View details Як впоратися з почуттям провини перед дитиною
Стаття
Набридло почуття провини перед дитиною? Ось поради, як позбутися від нав'язливих думок

Як впоратися з почуттям провини перед дитиною

Втомилися боротися з почуттям провини перед дитиною? Це абсолютно нормально, але марно, якщо ви намагаєтеся впоратися з усіма емоціями, пов'язаними з появою дитини.

3хв на прочитання

View details Поради молодому татові
Стаття
Поради молодому батькові — як стати практичним татом

Поради молодому татові

Що потрібно знати майбутньому татові?

5хв на прочитання

View details Алкоголь при грудному вигодовуванні (ГВ): чи можна пити?
Стаття
Алкоголь при грудному вигодовуванні (ГВ): чи можна пити? | Nestlebaby.com.ua

Алкоголь при грудному вигодовуванні (ГВ): чи можна пити?

Грудне вигодовування – це процес, який має надзвичайний вплив на розвиток і здоров'я малюка.

3хв на прочитання

View details Перші два роки життя малюка – час дивовижних змін
Стаття
Перші два роки життя малюка – час дивовижних змін

Перші два роки життя малюка – час дивовижних змін

Як швидко ростуть діти, немов за помахом чарівної палички. У півроку малюк подвоїть свою вагу, а до року - потроїть і стане в півтора рази вище, ніж був при народженні. Це справжнє диво природи.

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.