Вітрянка у немовлят: симптоми і лікування немовлят
Вітрянка - одне з найбільш поширених вірусних захворювань у дітей. Найчастіше виникає в дошкільному та молодшому шкільному віці, але іноді - і у немовлят. Чи правда, що вітрянка у дітей до року проходить з ускладненнями? І як боротися з хворобою?
Вітряна віспа, за деякими даними, найчастіше вражає дітей від 6 місяців до 10 років. Перебіг хвороби у немовлят досить важкий і потребує ретельного догляду з боку батьків, а також обов'язкового звернення по допомогу до лікаря. Які симптоми свідчать про появу вітрянки у немовляти?
Симптоми вітрянки
Загальні ознаки виникнення хвороби:
- Рясне висипання
- Раптове підвищення температури
- Слабкість
- Головний біль
Основна ознака вітряної віспи – рясне висипання у вигляді невеликих бульбашок з рідиною на шкірі і слизових оболонках. Їхня поява супроводжується свербінням, яке приносить малюкам найсильніший дискомфорт.
Висипання з'являється на тілі, голові (і у волосистій частині, і на обличчі), в роті, на статевих органах.
Як лікувати вітрянку у маленьких дітей
Захворювання не лікується, тому всі заходи з боку дорослих спрямовані на мінімізацію симптомів у дитини. Наприклад, новонароджений може розчесати висипання, тому батьки повинні стежити, щоб ранка не інфікувалась. Також важливо боротися зі свербежем, щоб немовля могло спокійно спати. Зазвичай шкіру обробляють антисептиками: водним розчином марганцівки, зеленки, фукроцину або рідиною Кастелані (але в жодному разі не спиртовими розчинами). Однак не слід робити це дуже часто, інакше це може призвести до подразнення і навіть появи рубців.
Не варто забувати підстригати дитині нігті, частіше міняти постільну і натільну білизну.
Давайте малюкові якомога більше рідини. Можуть знадобитися і жарознижуючі засоби, антигістамінні препарати від свербежу (тільки за призначенням лікаря).
Ніколи не давайте дитині аспірин - він здатний спровокувати проблеми з печінкою.
Спеціальних таблеток від вітрянки не існує. Антисептики не діють на вірус, а противірусні препарати зазвичай не призначаються. Але якщо хвороба протікає особливо важко - довго не опускається температура, нагнивають бульбашки, - викликайте швидку допомогу. Але навіть якщо цього не сталося, не ризикуйте, а відразу зверніться до лікаря для розробки плану лікування.
Особливості вітрянки у дітей до року
Вітряна віспа у немовлят проявляється тими самими симптомами, що й у старших діток, але тільки в особливо складній формі, що може завдати серйозної шкоди організму. Наприклад, негативно вплинувши на розвиток внутрішніх органів (можуть постраждати суглоби, серце, легені та нирки) і нервову систему дитини. Тому лікування немовлят завжди має проходити під контролем фахівця.
Вітрянка у дітей до року нерідко супроводжується підвищеною температурою тіла, появою ранок, що не загоюються, судомами і навіть втратою свідомості.
Відмінний захист немовлят - мамин імунітет, якщо жінка перехворіла на вітрянку. Якщо ні, то до вагітності бажано зробити щеплення проти вітряної віспи. Уберегти малюка допоможе і грудне вигодовування, що підвищує імунітет.
Читайте також: Турбота про здоров'я дитини протягом всього життя
Навіть якщо карапуз захворіє, перебуваючи на ГВ, він перенесе вітрянку легше.
Перехворіти чи зробити щеплення?
Думки розділилися: одні вважають, що краще зробити щеплення, щойно малюкові виповниться 1 рік. Інші наполягають на тому, щоб карапуз якомога раніше перехворів на вітряну віспу і таким чином отримав імунітет на все життя.
Але все ж багато лікарів радять робити щеплення дітям. Не завжди хвороба протікає легко, особливо у немовлят. Тоді вітрянка може викликати важкі ускладнення, наприклад, запалення головного мозку, появу оперізувального лишаю, вторинної інфекції. Або на шкірі просто можуть залишитися рубці. І, звичайно ж, діткам з хронічними захворюваннями все ж краще уникати зараження будь-якими вірусами.
Читайте також: Календар щеплень для дітей в Україні
Ще раз повторимо: при вітрянці у дітей до року відразу звертайтеся до педіатра (а при серйозних ускладненнях викликайте швидку допомогу). Не займайтеся самолікуванням, адже немає нічого ціннішого за здоров'я дитини.