Набір ваги при вагітності по тижням
Насамперед, набуваючи статусу майбутньої матусі, жінки хочуть дізнатися, на якій стадії розвитку перебуває малятко щотижня. Потім виникає ще одне нагальне питання – як в процесі розвитку малюка відбувається набір ваги при вагітності по тижнях у самої мами?
Стежити за своєю вагою абсолютно нормально, і не тільки тому, що молода матуся хоче залишатися стрункою і красивою, а й тому, що її вага є одним з показників нормального протікання вагітності.
Чи можна не набирати або знижувати вагу при вагітності?
Будь-який гінеколог скаже, що збільшення ваги в період вагітності — неминучий процес. І це не тільки грами маленького щастя всередині мами, але і відкладання жиру, зростання молочних залоз, збільшення обсягу крові. При цьому існує норма набору ваги, не набираючи яку, майбутня мама повинна насторожитися і розповісти про свої побоювання гінекологу.
Щоб набір ваги відбувався природно і правильно, в першу чергу жінка повинна зробити все, що залежить від неї, а саме – не намагатися знизити вагу за допомогою дієт і недоїдання та не переїдати, харчуючись «за двох» в прямому сенсі. Недоїдання і дієти, навіть якщо вони здаються нешкідливими, можуть стати причиною порушення мозкового розвитку малюка, збоїв обміну речовин, фізичних і психологічних відхилень від норми. Також недоїдання в першому триместрі підвищує ризик того, що у жінки трапиться викидень.
Переїдання під час вагітності
Майбутні мами як ніхто інший знають, що таке хороший апетит. Але як би не хотілося з'їсти третю порцію картопляного пюре з котлеткою, робити того не варто, оскільки переїдання також не кращим чином позначається на малюкові. Переїдаючи, вагітна жінка ризикує отримати діабет, який сприяє надмірній вазі у немовляти. Також зайві кілограми стають причиною складних, довгих пологів і пізнього токсикозу, здатного викликати порушення.
Правильний набір ваги залежить від того, скільки жінка важила до вагітності. Саме від природної ваги жінки потрібно відштовхуватися, щоб визначити індивідуальну норму набору. Це стосується тих, хто не мав проблем з вагою, наприклад, ожиріння або занадто низької ваги.
Норми набору ваги для жінок з різною масою тіла
Щоб розрахувати свою норму збільшення ваги і контролювати цей процес, потрібно відштовхуватися від своєї звичної маси тіла. Але навіть жінки з однаковою вагою можуть по-різному набирати кілограми, оскільки на збільшення ваги впливає безліч факторів, починаючи від фізіологічних особливостей, закінчуючи раціоном.
За всю вагітність норма набору ваги виглядає приблизно так:
- для жінок із зайвою вагою менше норми ожиріння - не більше 12 кг;
- при власній вазі - не більше 18 кг;
- при нормальній вазі - не більше 16 кг;
- для породілей з ожирінням - не більше 6 кг;
- набір ваги при вагітності двійнятами - не більше 21 кг.
Якщо показники значно відхиляються від зазначеної таблиці, слід звернутися до гінеколога. Щоб контролювати правильність набору і продемонструвати його динаміку гінекологу, буде простіше і краще скласти таблицю, зважуватися щотижня і фіксувати результати.
Набір ваги при вагітності по тижнях для жінок з нормальною масою тіла
Додаткова вага під час всієї вагітності у жінки з нормальною масою тіла коливається у межах 12-16 кг. У перший триместр прибавка становить 300-400 г, другий - 250-300 г. У другий і третій триместр прибавка підвищується до 400-450 г щотижня. На останньому місяці вага може бути знижена на 1 кг, це не свідчить ні про які відхилення, таке відбувається тому, що організм готується до появи малюка на світ.
Що стосується жінок з надмірною масою тіла, надбавка, відповідна нормі, не перевищує 300 г. А мініатюрні і худенькі мами набирають до 500 г на тиждень. Подивитися більш точні цифри можна, скориставшись графіком і онлайн-калькулятором, який визначить індивідуальну норму, з огляду на вагу до моменту вагітності, термін, вік і зріст майбутньої мами.
Чим і скільки харчуватися, щоб контролювати нормальну вагу?
Складаючи свій щоденний раціон, молодим мамам краще дотримуватися правил «золотої середини». Це означає, що не слід впадати в крайнощі, відмовляючи собі в улюблених смаколиках або заїдати оселедець тістечками о 3-й годині ночі. У перший триместр до норми щоденного раціону слід додавати 200 калорій, у другий і третій — не більше 300 калорій. При цьому додаткова калорійна їжа повинна бути здоровою і корисною, це:
- молочні продукти;
- куряче м'ясо;
- пластівці;
- ягоди;
- горіхи;
- фрукти та овочі.
При надмірному наборі ваги не можна сідати на дієту або оголошувати голодування, просто слід скоротити вживання деяких продуктів: шоколаду, тваринних жирів, солодощів, виробів з борошна.
Відстежуючи набір ваги при вагітності по тижнях, можна скласти власний графік і вже з перших тижнів контролювати свій стан. Помітивши недобір або перевищення допустимої ваги, зверніться за рекомендацією до лікаря, який призначить діагностику і визначить заходи для нормалізації набору ваги.
Рекомендовані статті