Дитина в 6 місяців витрачає дедалі більше енергії, досліджує навколишній простір і багато спілкується. Що має вміти робити 6-місячна дитина, в нашій статті.

Під час перших 12 місяців малюки активно знайомляться зі світом, досліджуючи все навколо, досягають перших цілей, попри сотні невдалих спроб. У перші роки закладається фундамент когнітивного, емоційного та особистісного розвитку крихітки, а також розвивається зв’язок з рідними та іншими людьми. Те, як малюк надалі буде себе вести в соціумі, безпосередньо залежить від того, як батьки спілкуються і грають з ним з раннього віку.

Дитині 6 місяців: розвиток, меню і сон

Що в нормі має вміти шестимісячна дитина?

  • Любить гратися.
  • Реагує на емоції інших людей і часто сміється.
  • Любить дивитися на себе в дзеркало.
  • Видає звуки, щоб передати радість і смуток, і любить по черзі з батьками видавати звуки.
  • Реагує на власне ім’я.
  • Починає вимовляти приголосні звуки (бурмоче «ем», «бе»).
  • Дивиться на речі поблизу.
  • Тягне іграшки й руки в рот.
  • З цікавістю вивчає нові речі, намагається отримати те, що недоступно.
  • Мацає предмети двома руками одночасно.
  • Перевертається без допомоги на живіт і назад.
  • Починає вчитися сидіти без опори.
  • Лежачи на животі, відштовхується від ліктів і робить перші спроби поповзти.
View details Станьте частиною Nestle Baby&Me®
Nestle baby&me Club

Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Кожен етап розвитку малюка - неповторний, та викликає у батьків нові питання. Отримайте поради від експертів.

Як зрозуміти, що дитина готова до прикорму?

  1. Наявність харчового інтересу. Малюк тягнеться до вашої їжі на тарілці й не заспокоїться, якщо дати йому іншу чисту тарілку і столові прибори — буде і далі просити те, що ви їсте.
  2. Проходить рефлекс виштовхування. Приблизно до 5–6 місяців дитина буде інстинктивно виштовхувати з рота все, що потрапляє на кінчик язика. Як тільки вона перестане так робити, можна спробувати запропонувати крихітці перші продукти прикорму. Якщо ви годуєте дитину з пляшечки або даєте соску, рефлекс може згаснути раніше.
  3. Розвиток координації.
  4. Малюк сидить. Самостійно або з невеликою підтримкою.

Скільки мусить спати маленька дитина в 6 місяців?

З 4 місяця малюк спить 14–15 годин на добу, тривалість сну в нічний час довше. Дитина стає все активнішою протягом дня. Ближче до вечора поступово переходьте від заохочувальних занять до спокійного розпорядку дня, щоб заспокоїти малюка і підготувати до сну.

Розвиток дитини в 6 місяців: ріст, вага і прорізування зубів

Середні показники росту 6-місячної дитини: хлопчики — 61,7–71,2 см, дівчатка — 60,8–70 см. Вага дитини 6 місяців може бути в межах 5,9–8,7 кг (дівчата) та 6,1 -9,4 кг (хлопчики).

Ріжуться зуби у дитини 6 місяців: симптоматика та догляд

У 6 місяців здебільшого у малюків вже можна розглянути нижні центральні різці. Молочні зуби хоч і маленькі, але гострі, з хвилястими краєчками, розташовані дуже щільно один до одного і зазвичай мають жовтуватий відтінок. У таких зубів дуже тонка емаль. Все це може спричинити швидку появу та поширення карієсу. Тому навіть такі маленькі зубки вже треба регулярно чистити: підійде звичайна дитяча зубна щітка і зубна паста з фтором. Правильно чистити зуби — від ясен до краю напівкруговими рухами, не горизонтальними. Досить двічі на день.

Роль батьків у правильному розвитку дитини 6 місяців

  1. Говоріть зі своїм малюком. Ваш голос може його заспокоювати.
  2. Читайте своїй дитині. Це допоможе в розвитку навичок спілкування та слухання.
  3. Співайте своєму малюкові й включайте музику.
  4. Частіше говоріть дитині, як ви нею пишаєтеся, і проводьте більше часу разом.
  5. Обіймайте і тримайте дитину на руках. Це допоможе їй відчути захищеність і турботу.
  6. Грайте разом, коли малюк енергійний і розслаблений. Але не забувайте постійно стежити за ознаками втоми або занепокоєння, важливо робити перерви на відпочинок.
  7. Сьогодні не злічити кількість і різноманітність дитячих іграшок для розвитку. Головне — пам’ятайте про безпеку під час ігор.
  8. Також приділяйте увагу і собі, як фізично, так і морально. Хто сказав, що виховання — це легко? Коли ви щасливі й спокійні, легше бути позитивними та люблячими батьками.

Меню дитини в 6 місяців: годування, харчування і прикорм

З 6 місяців ваш малюк стає активніше, і молоко матері не може повністю забезпечити його організм у всіх поживних речовинах. Саме час познайомити малюка з новими смаками та текстурами. Перший прикорм 6-місячної дитини — захопливий і важливий етап її розвитку. Вона почала свій шлях відкриттів у світ їжі, і у вас є прекрасна можливість прищепити їй любов до здорового харчування на все життя.

Важливо! Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців життя. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, коли вводити прикорм дитині. Після введення прикорму грудне вигодовування варто продовжувати якомога довше.

Харчування дитини в 6 місяців

1. Продовжуйте грудне вигодовування «на вимогу».

У віці від шести до восьми місяців близько 70 % калорій малюки мають отримувати з грудного молока і тільки 30 % — з продуктів для прикорму. У перші дні, ймовірно, кількість випитого молока істотно не зменшиться. Продовжуйте пропонувати дитині грудне молоко так часто, як вона хоче, вдень або вночі. Грудне молоко містить антитіла, пробіотики, білки та HMO (олігосахариди грудного молока). Ці чотири дивовижні інгредієнти допомагають оберігати організм вашої крихітки від інфекцій і вірусів.

2. Вибирайте продукти, багаті залізом.

Залізо є важливою поживною речовиною для здорового росту та розвитку мозку вашої дитини. Запаси заліза, з якими народилася ваша дитина, починають вичерпуватися приблизно в шість місяців.

Звичайно, ще рано вводити в меню дитини 6 місяців продукти, які малюкові буде важко жувати. Один з головних джерел заліза для дитини — цільнозернові кашки.

Каші Gerber® — чиста рецептура і нічого зайвого. У складі тільки цільнозернове вівсяне борошно, ніякого цукру (містить цукор природного походження) і пальмової олії. Ми також додаємо в каші Gerber® залізо, адже цей елемент сприяє розвитку когнітивної функції мозку.

3. Почніть з однокомпонентних пюре, поступово пропонуючи нові різноманітні смаки.

Дозвольте вашій дитині спробувати й вивчити різні смаки й текстури.

Овочеві однокомпонентні дитячі пюре Gerber® чудові для першого прикорму і дитячого харчування. До складу продукту входить тільки той овоч, який вказаний на упаковці, — і немає ніяких сторонніх добавок.

4. Ніякого коров’ячого молока.

Малюкам віком менше одного року не можна пити коров’яче молоко. Це тому, що в ньому занадто багато білка, натрію і кальцію, що може стати причиною розладу травлення. Також цей продукт — один з головних алергенів. Грудне молоко як і раніше забезпечує відмінне харчування і підтримує імунну систему вашої дитини.

Читайте також: Чому коров’яче молоко не підходить для харчування малюків?

5. Зробіть процес веселим!

Дайте дитині можливість вирішувати, чи голодна вона і скільки їй хочеться їсти та пити. Годування 6-місячної дитини має бути приємним і позитивним для вас обох, тому уникайте тиску та отримуйте задоволення. Спостерігати за виразом обличчя крихітки, коли вона вперше куштує новий смак, — це особливі моменти, які потрібно берегти.

6. Подбайте про здорове майбутнє дитини.

Деякі мами припиняють годування груддю, коли починають прикорм, тому що вважають, що грудне молоко більше не має значення. Дослідження показують, що діти, яких годували грудьми в дитинстві, як правило, люблять і їдять більше фруктів і овочів та менше солодких напоїв у старшому віці.

Дитина — привереда в їжі? Поради батькам

  • Не здавайтеся: почекайте пару днів, щоб знову запропонувати їжу. Може знадобитися до 8 разів, перш ніж продукт сподобається вашому малюкові.
  • Експериментуйте: змішуйте нові продукти з продуктами, які, як ви знаєте, подобаються вашій дитині.
  • Перетворіть це в захопливу гру: кривляйтеся, дивлячись на їжу на тарілці вашої дитини. Це може зацікавити крихітку.
  • Будьте прикладом: спробуйте спочатку з’їсти цю їжу, щоб показати дитині, що вона вам подобається. Потім нехай ваш дитина спробує це.
  • Останнє слово — за малюком: дайте дитині можливість скуштувати різні продукти. Дозвольте їй самій вирішити, який з них спробувати сьогодні.

Яких продуктів варто уникати?

  1. Мед. Може містити бактерії, які можуть спричинити дитячий ботулізм, хворобу, що виникає, коли дитина вживає токсини Clostridium botulinum. Ось чому, коли мед використовується в наших продуктах, він проходить зовнішню термічну обробку, яка інактивує будь-які присутні в ньому спори Clostridium botulinum, забезпечуючи безпеку наших продуктів для споживання.
  2. Непастеризовані напої або продукти (наприклад, соки, молоко, йогурт або сири). Збільшують ризик зараження шкідливими бактеріями, які можуть стати причиною важкої діареї.
  3. Продукти з цукром, низькокалорійними або безкалорійними підсолоджувачами.
  4. Напої з цукром (наприклад, газовані напої, молоко зі смаковими наповнювачами, соки).
  5. Продукти з високим вмістом солі (натрію), як-от деякі консерви, оброблене м’ясо (наприклад, ковбаси, хот-доги, шинка) і заморожені обіди.
  6. Коров’яче молоко. У ньому занадто багато білків і мінералів, також може спричинити тяжку алергічну реакцію.
  7. Напої з кофеїном, як-от безалкогольні напої, чай, кава і спортивні напої.

Сон дитини в 6 місяців

13 вечірніх ритуалів для міцного сну дитини в 6 місяців

  1. Тепла заспокійлива ванна.
  2. Легкий масаж.
  3. Зміна підгузка, а також повсякденного одягу на м’яку піжамку.
  4. Не дуже активна гра, наприклад, можна порахувати пальчики малюку, придумавши кожному назву.
  5. Читання улюбленої казки.
  6. Спів колискової.
  7. Ніжні погойдування і приємні звуки (ш-ш-ш).
  8. Теплі обійми.
  9. Невелика прогулянка кімнатою з малюком на руках.
  10. Якщо дитина сонна, але ще не спить, саме час лягати в ліжечко.
  11. У кімнаті має бути тихо і темно. Ніякого телевізора і мультфільмів на планшеті.
  12. Намагайтеся вкладати дитину спати в один і той же час кожен день.
  13. Тихо виходьте з кімнати. Дитина мусить навчитися засинати наодинці.

Матеріал затверджений лікарем Дарiєю Вакула

Усі статті лікаря

*Мед відіграє важливу роль у розвитку смакових відчуттів, особливо на ранніх етапах життя, оскільки знайомить дітей з різноманіттям смаків і допомагає формувати їх смакові вподобання.

Однак мед може містити бактерії, що викликають дитячий ботулізм. Тому мед не слід вводити в раціон до 12 місяців, якщо спори Clostridium botulinum не були інактивовані шляхом належної обробки під високим тиском та високою температурою, як це робиться в промисловості.

Кожен раз, коли мед використовується в наших продуктах, він проходить зовнішню термічну обробку, що гарантує безпеку нашої продукції для споживання.

Рекомендовані статті

View details Як вкласти дитину спати: ТОП-15 секретів
Стаття
Як вкласти дитину спати: ТОП-15 секретів

Як вкласти дитину спати: ТОП-15 секретів

Малюк не хоче засинати, а вночі кілька разів кличе маму? Тоді наші поради, як вкласти дитину спати без істерики, обов'язково стануть вам у пригоді.

4хв на прочитання

View details Як правильно пережовувати їжу?
Стаття
Як правильно пережовувати їжу?

Як правильно пережовувати їжу?

Добре пережовуй! Всім відомо, що їсти потрібно спокійно, не поспішаючи і ретельно пережовувати їжу. А ти знаєш, навіщо це все?

3хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 9 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 9 місяців

Розвиток дитини в 9 місяців

Коли твоєму малюкові 9 місяців, він продовжує розвиватися як особистість і починає заявляти про свої інтереси.

5хв на прочитання

View details Обід під мультики: забороняти чи ні?
Стаття
Обід під мультики: забороняти чи ні?

Обід під мультики: забороняти чи ні?

Коли малюк народжується, мами, теоретично добре підковані в питаннях виховання, мають достатньо категоричну аргументовану точку зору в деяких моментах.

2хв на прочитання

View details Фізичний розвиток дитини по місяцях
Стаття
Фізичний розвиток дитини по місяцях

Фізичний розвиток дитини по місяцях

Всі батьки хвилюються, чи нормально розвивається їх малюк, чи достатньо додає у вазі і чи відповідає зріст малюка нормі, чи всі відповідні ранньому віку навички він набуває.

7хв на прочитання

View details Якщо малюк багато їсть
Стаття
Якщо малюк багато їсть

Якщо малюк багато їсть

Апетит малюка залежить від стану здоров’я, темпів росту, рухливості протягом дня. Тому перш ніж панікувати, розберись, скільки насправді з’їдає малюк.

3хв на прочитання

View details Друга дитина в сім'ї
Стаття
Друга дитина в сім'ї

Друга дитина в сім'ї

Через якийсь час після народження первістка багато батьків замислюються про другу дитину.

3хв на прочитання

View details Якщо малюк мало їсть?
Стаття
Якщо малюк мало їсть?

Якщо малюк мало їсть?

Дитина довго і задумливо сидить над тарілкою. Якщо щокастий малюк активно відкриває рота назустріч ложці, батьківське серце спокійне.

3хв на прочитання

View details ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки
Стаття
ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

Педіатри не мають спільної думки у питанні, чи потрібна малюку пустушка. Прихильники пустушок говорять про її користь, противники лякають небезпечними наслідками.

4хв на прочитання

View details Якщо малюк погано спить
Стаття
Якщо малюк погано спить

Якщо малюк погано спить

Новонароджений малюк спить більшу частину часу. Але чим старше він стає, тим більше не спить, інтервали між сном стають все більшими.

2хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 10 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 10 місяців

Розвиток дитини в 10 місяців

Навіть не віриться, що незабаром ви відзначатимете перший рік життя вашого малюка. 10-ти місячна дитина вже не так стрімко набирає у вазі, але все активніше пізнає світ і вчиться новому.

10хв на прочитання

View details Сон дитини
Стаття
Сон дитини

Сон дитини

Порушення сну - одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються батьки на першому році життя дитини.

2хв на прочитання

View details Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад
Стаття
Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад

Як навчити дитину плавати: ТОП-6 порад

Плавання — це не лише приємне проведення часу, але й важлива навичка, яка може забезпечити безпеку дитини у воді.

6хв на прочитання

View details Як відучити дитину від заколисування: ТОП-10 порад
Стаття
Как отучить ребенка от укачивания | Nestlebaby.com.ua

Як відучити дитину від заколисування: ТОП-10 порад

З якого віку, навіщо та як відучити дитину від заколисування? Ми підготували 10 перевірених порад для втомлених мам.

3хв на прочитання

View details 7 місяців дитині
Стаття
Розвиток дитини в 7 місяців

7 місяців дитині

У житті кожної сім’ї є моменти, які стають особливо важливими та незабутніми. Перший рік життя дитини — це час стрімкого розвитку, відкриття світу й багато нових відчуттів.

5хв на прочитання

View details Топ 9 порад при виборі книжки для малюка
Стаття
Топ 9 порад при виборі книжки для малюка

Топ 9 порад при виборі книжки для малюка

Психологи та фізіологи вважають, що найінтенсивніший розвиток мозку відбувається у віці до трьох років. Перш за все, мозок розвивається за рахунок продуктивного спілкування з дорослими.

2хв на прочитання

View details Розвиток дитини в 11 місяців
Стаття
Розвиток дитини в 11 місяців

Розвиток дитини в 11 місяців

11 місяців дитині: що повинна вміти, етапи розвитку, меню дитини, поради щодо харчування, що можна давати немовляті на першому році життя.

4хв на прочитання

View details Вчимо малечу мити руки
Стаття
Вчимо малечу мити руки

Вчимо малечу мити руки

Як тільки малюк стає більш рухливим і здатним самостійно брати чи дотягуватися до предметів, необхідно привчати його мити ручки протягом дня.

3хв на прочитання

View details Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів
Стаття
Як відучити дитину спати з мамою

Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів

Коли і як відучити дитину спати з мамою? Дізнайтеся про основні переваги окремого сну та про 10 способів привчити маля до власного ліжка.

4хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.