Фізичний розвиток дитини по місяцях

Фізичний розвиток дитини по місяцях

0-6 місяців
Стаття
травня 10, 2024
7хв

Всі батьки хвилюються, чи нормально розвивається їх малюк, чи достатньо додає у вазі і чи відповідає зріст малюка нормі, чи всі відповідні ранньому віку навички він набуває. На першому році життя дитини ці показники фізичного розвитку дітей дуже важливі. Щоб тобі було легше оцінити темпи розвитку малюка і основні моменти виховання дітей раннього віку ми зібрали основні показники по місяцях.

Оцінити фізичний розвиток дитини можна, заглянувши в таблицю росту малюка. У ній вказаний середній зріст малюка і його вага, а також обсяги голови і грудей, відповідні різним місяцям життя дітей раннього віку. Не варто хвилюватися, якщо твоя дитина розвивається не у повній відповідності цим календарним показниками: це всього лише усереднені цифри для приблизної оцінки. Кожна дитина унікальна! Ми, дорослі, теж не всі однакові, так і наші діти можуть відрізнятися. Якщо у малюка відсутні вміння та здібності і тебе це турбує, звернися до лікаря. Виховання та розвиток дітей раннього віку має проходити під постійним наглядом педіатра.

Таблиця росту малюка

Місяці 0 1 2 3 4 5
Ріст малюка, см 50–51 53–54 56–58 59–61 62–64 64–68
Вага, кг 3,3–3,5 4,1–4,3 5,0–5,3 6,0–6,3 6,5–6,9 7,4–7,8
Обсяг голови, см 34–36 36,6–37,3 38,4–39,0 40,0–40,9 41,0–41,9 42,2–43,2
Об'єм грудей, см 32–34 36,0–36,3 38,1–39,0 40,0–41,3 41,8–42,0 43,0–44,3

 

Місяці 6 7 8 9 10 11 12
Ріст малюка, см 66–70 68–71 70–72 71–73 72–74 73–75 74–76
Вага, кг 7,7–8,0 8,3–8,9 8,5–9,5 9,3–9,9 9,5–10,4 9,8–10,5 10,1–10,7
Обсяг голови, см 43,2–44,2 44,0–44,8 44,3–45,4 45,3–46,3 45,6–46,6 46,0–46,9 46,0–47,2
Об'єм грудей, см 44,3–45,5 45,0–46,4 46,0–47,2 46,7–47,9 47,0–48,3 47,7–48,7 47,7–49,0

 

Виховання та розвиток дитини першого року життя по місяцях

Новонароджений малюк. Розвиток і виховання малюка тільки починається, він ще практично нічого не вміє: не може сам змінити положення тіла, не утримує голову у вертикальному положенні і не піднімає її, лежачи на животику. У такому ранньому віці, у дитини розвинені лише вроджені рефлекси: моргання, смоктання і ковтання (якщо провести пальцем по губах малюка, він складе губки трубочкою і почне робити смоктальні рухи), хапання (якщо вкласти палець у ручку дитини, вона міцно стисне його), «підошвенний» рефлекс (якщо провести пальцем по стопі, дитина відсмикне ніжку) і т.д.

1 місяць. Немовля вже може кілька секунд утримувати голову у вертикальному положенні, намагається підняти її, лежачи на животі. У відповідь на подразнення (гучний звук, різкий рух) рефлекторно розводить ручки в сторони, а потім притискає їх до себе, стискаючи кулачки (рефлекс Моро). Малюк може зосередити погляд на нерухомому предметі або над схиленим над ним обличчям. Рефлекторно переступає ніжками.

2 місяці. Правильний розвиток дитини у 2 місяці передбачає, що малюк легко піднімає голову і утримує її у вертикальному положенні протягом 1-1,5 хвилини. Лежачи на животі, піднімає голову і груди. Повертає голову в бік людини, що говорить. Стежить за рухами яскравих предметів, бере їх і міцно утримує. У дітей починається розвиток міміки – малюк може посміхатися у відповідь на твою посмішку, агукає.

3 місяці. Фізичний розвиток дитини в 3 місяці йде дуже швидкими темпами. До 3-х місяців дитина вже вміє перевертатися зі спини на бік, змінювати положення свого тіла, хоча рухи ще не дуже добре скоординовані. Вільно утримує голову у вертикальному положенні, крутить нею. Лежачи на животі, піднімається і спирається на передпліччя і лікті. Впирається ніжками в тверду поверхню за підтримки під пахвами, підтягує своє тіло, коли її беруть на руки. Активно стежить за рухомими предметами, тягнеться за ними ручками, тягне до рота. Любить, коли з нею грають дорослі. При емоційному спілкуванні у немовляти з'являється «комплекс пожвавлення» – рухове збудження, усмішка, сміх. Малюк часто гулить і агукає, повертає голівку на знайомий голос дорослого.

4 місяці. Дитина піднімає голову, лежачи на спині, вільно перевертається зі спини на живіт. Лежачи на животі, піднімається, спираючись на долоні. Сидить з підтримкою. Грає з іграшками, що висять над ліжком, бере їх у руки, обмацує. Що вміє в даний момент 4-місячний малюк? Розвиток дитини передбачає появу поділу на «улюблені» і «неулюблені» іграшки. Чотиримісячний малюк впізнає маму і віддає перевагу їй поряд з іншими дорослими. Лепече, голосно сміється, коли його лоскочуть. Цікавиться своїм відображенням у дзеркалі, посміхається йому.

5 місяців. Який зараз розвиток дитини? До п’яти місяців – малюк сидить і добре утримує голову, тримає її прямо. За підтримки під пахви малюк рівно стоїть на ніжках. Намагається повертатися з живота на спину. Подовгу утримує схоплені предмети. Може тримати пляшечку однією або двома руками. Вловлює інтонацію розмови, навіть не розуміючи слів, розрізняє тон голосу – і це вже можна використовувати в процесі виховання та розвитку дітей раннього віку. Любить грати під час їжі. До 5-ти місяців у дитини відбувається початковий розвиток мови, і вона вимовляє голосні і деякі приголосні звуки (б, д, л, м). Розрізняє знайомих і незнайомих людей.

6 місяців. Малюк самостійно сідає і деякий час може без підтримки рівно сидіти. За підтримки за руки або за груди встає і переступає ніжками. Намагається повзати. Перекладає іграшки з однієї руки в іншу, розмахує ними, піднімає іграшки, що впали, перекладає їх з ємності в іншу, подовгу вивчає і порівнює предмети. Простягає ручки, щоб його взяли на руки. Відбувається подальший розвиток мовних навичок дитини – вона починає вимовляти перші склади: «ма-ма», «ба-ба», освоює нові приголосні ( в, з, м, н, с, ф). Уважно вслухається в дорослу мову, відгукується на своє ім'я. Іноді у малюка різко змінюється настрій.

7 місяців. Фізичний та розумовий розвиток дитини 7 місяців – це вже величезний набір навичок і вмінь. Малюк стає дуже рухливим: піднімається на четвереньки і вільно повзає, впевнено сидить, нахиляє і випрямляє тулуб, при наявності опори встає на коліна, а при підтримці за обидві руки рівно стоїть і добре переступає ніжками. Любить досліджувати своє тіло за допомогою рук і рота. Тягнеться до свого зображення в дзеркалі. Шукає поглядом і знаходить предмети, які ти називаєш. Активно розвивається мова: маля вимовляє або співає все більше складів і звуків. Починає розуміти по тону твого голосу, що таке «ні».

8 місяців. Дитина сама встає і сідає, тримаючись за ліжечко, пробує ходити при підтримці за руки. Малюк шукає поглядом потрібний йому предмет і виявляє наполегливість у прагненні отримати його. Все пробує на смак. Подовгу може грати з іграшками: розглядає їх, постукує однією по іншій, намагається кинути вниз і т. д. Плескає в долоні і стукає предметами. До 8-ми місяців міміка стає більш різноманітною: на обличчі дитини часто можна побачити інтерес, здивування. Малюк прив'язаний до батьків, усвідомлено говорить «мама» і «тато», остерігається сторонніх.

9 місяців. Дитина повзає, долаючи невеликі перешкоди, встає з будь-якого положення, пробує ходити, тримаючись за опору, стояти без опори. Виконує досить складні рухи: перебирає кубики, збирає дрібні предмети, запам'ятовує назви іграшок. Показує носик, ротик та інші частини тіла у мами, ляльки, у себе в дзеркалі. Знає своє ім'я, виконує прості прохання ( «Дай ручку», «Помахай ручкою» і т.д.), розуміє слово «ні». Імітує різні звуки. Повторює свою дію, якщо чує похвалу.

10 місяців. Малюк ходить, тримаючись за руку або за коляску, обожнює рухатися, пританцьовує під музику. Любить наслідувати дії, жести і звуки інших. Із задоволенням досліджує зміст різних коробок, ящиків тощо, легко виконує маніпуляції з дрібними предметами – у дитини починається розвиток дрібної моторики. Обожнює гратися з водою. Боїться незнайомих місць. Починає вимовляти прості слова і дає односкладові назви навколишнім предметам і тваринам.

11 місяців. Дитина легко встає, сідає, нагинається, ходить при підтримці за руку. Знає назви багатьох предметів і показує названу іграшку, частини свого тіла і т. д. Виконує багато вимог, розуміє «не можна», при запереченні хитає головою. До 11-ти місяців помітно зростає координація рухів пальців дитини, вона акуратно бере пальчиками дрібні предмети, грає в ладусі і в м'ячик, махає на прощання ручкою, п'є з чашки. 11-місячна дитина користується дитячим жаргоном (лепече, розмовляючи на вигаданій нею мові), вимовляє кілька простих слів, крім «мама» і «тато».

12 місяців. Однорічний малюк ходить, підходить до тебе, якщо кличеш його. Присідає і випрямляється без опори. На твоє прохання може підняти і принести іграшку, відкрити двері. Любить спостерігати за рухом, з іграшок надає перевагу пірамідкам, кубикам. Розуміє майже все, що йому говорять, впізнає тварин на картинках, сам вимовляє близько 10-15 слів. Знає, як користуватися деякими простими предметами (телефон, молоток, чашка, ложка), намагається брати участь в одяганні, умиванні. Відкушує і жує тверду їжу. Виявляє прихильність до батьків, до улюблених іграшок та їжі, може відмовлятися від чогось нового і вередувати. У той же час починає виявляти почуття гумору.

Не варто забувати, що виховання і розвиток дитини до року – відповідальний процес, в якому важливо не тільки спиратися на факти та середні показники розвитку по місяцях, а й відчувати свого малюка. У ранньому віці фізичний розвиток дітей відбувається з такою швидкістю, якої більше не буде. Тому більше насолоджуйся цим часом і частіше порівнюй малюка з ним самим, яким він був тиждень або місяць тому, а не з іншими дітьми або нормативними показниками!

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.