Розвиток дитини в 13 місяців
Лепетання, що складалися в основному з окремих звуків і складів, поступово трансформувалися в слова «мама» і «тато». Тепер, коли малюк хоче поспілкуватися, він не просто гукає, щоб на нього звернули увагу, а цілком осмислено звертається до батьків. До року словниковий запас деяких дітей становить вже 5-6 слів. Якщо вашій дитині скоро рік, а вона поки що не говорить, не варто засмучуватися, більшість дітей починають говорити після року.
Відкриваємо двері в світ
Чим більше малюк дізнається про навколишній світ, тим більше йому хочеться потримати в руках, помацати, зрозуміти. Йому подобається стежити за вами і повторювати ваші рухи і вираз обличчя. Малюк по-своєму бере активну участь в житті сім'ї. Не бійтеся доручати йому те, що він може зробити. Він буде дуже гордий собою, показавши вам, що впорався із завданням.
Я вмію все сам!
Саме зараз у малюка з'являється бажання робити все самостійно. Батькам потрібно це цінувати і всіляко заохочувати своє чадо. Якщо малюк намагається сам зняти кофточку, похваліть його і трохи допоможіть — через деякий час він прекрасно впорається з цим завданням сам. Починайте привчати дитину класти іграшки на свої місця. Хоча б одну, найулюбленішу. Дитина охоче виконуватиме прохання дорослих, адже так вона зможе продемонструвати батькам свої навички та вміння.
У цьому віці малюк швидко навчається. Він активно пізнає навколишній світ, тому дуже важливо приділяти дитині багато уваги: читати вірші і казки, грати в розвиваючі ігри, слухати разом з ним музику.
Малюк дивує і радує батьків своєю кмітливістю і допитливістю. Так, наприклад, малюк вже бачить зв'язок між діями дорослих і тими наслідками, до яких ці дії призводять. Малюк намагається повторювати за батьками: клацнути вимикачем і включити лампу, натиснути на кнопку телевізора і побачити цікаві картинки. Коли малюк досягає успіху, то із задоволенням демонструє дорослим свої навички.
Однорічний малюк розуміє і виконує величезну кількість інструкцій: він охоче відгукується на твої прохання: «дай м'ячик», «покажи бабусі ведмедика», «підемо гуляти». Чим більше ви спілкуєтеся зі своєю дитиною, чим більше «завдань» перед ним ставите, тим швидше вона розвивається. У цей період малюк добре розрізняє емоційне забарвлення мови дорослого. Наприклад, переконливо виголошене батьківське «не можна» вже має для нього вагому силу. Ще один сюрприз — про свої потреби крихітка тепер заявляє не плачемо, а цілком «по-дорослому» намагається пояснити, що йому в даний момент потрібно. Деякі дітки висловлюють свої бажання, виголошуючи різні склади і їх поєднання, інші використовують мову жестів, а також інші невербальні способи вираження своїх думок (наприклад, мукання).
Що нового?
Скоро настане другий рік в житті малюка. Початок покладено, але багато ще попереду: потрібно навчитися говорити, бігати, проситися в туалет. Після року у малюків з'являється інтерес до паперу і олівців. Допоможіть маленькому освоїти ці нові, дивовижні для нього дрібнички. Покажіть йому, як правильно тримати олівець і як ним користуватися: візьміть чистий аркуш паперу і намалюйте кілька простих фігур. Малюк з подивом буде спостерігати, як з-під вашої руки з'являється квіточка або будиночок, а потім зажадає віддати йому олівець і намалює свій перший «шедевр».
Спочатку в цих малюнках буде складно розрізнити впізнавані фігури, скоріше, це будуть каракулі, але скільки радості вони будуть приносити вашому малюку і вам! Найкраще купити спеціальні олівці для дітей такого віку — воскові, вони не ламаються, не мають гострих кінців і абсолютно нешкідливі, навіть якщо дитина спробує олівець на смак, а ваш непосида обов'язково спробує це зробити. Особливий інтерес у дітей викликають тварини і різні рухомі предмети: машини, літаки ... Якщо ви попросите малюка, він із задоволенням покаже вам, як гавкає собачка, нявкає кішечка, або який звук видає машина.
Ігри теж стають все більш осмисленими: період безладного кидання змінився періодом творення. Перше творіння — вежа з двох, а може бути, навіть з трьох кубиків.
Як ми їмо
Малюк вже навчився брати шматочки їжі і не тиснути їх в руках, користуватися спеціальними дитячими пластиковими приладами і чашкою.
З'явилися нові зубки
Малюк навчився жувати невеликі, не дуже тверді шматочки. Він все хоче їсти сам, пальчиками або ложкою.
Оскільки малюк вже розжовує невеликі шматочки їжі, за столом він відчуває себе набагато впевненіше. Звичайно, дитина дуже хоче їсти те саме, що і мама, але її потреби поки відрізняються від ваших, і раціон повинен бути іншим.
Вчіть незалежності
Протягом майже 12 місяців ваша дитина у всьому залежав від вас. Тепер вона залежить від вас рівно настільки, наскільки ви можете допомогти їй стати незалежним. Можливо, ви вже побачили ознаки «пробуджується самосвідомості». Непосида хапає ложку під час їжі, намагається зняти шкарпетки відразу ж після того, як ви їх йому наділи, перевертає і мне сторінки своєї улюбленої книги.
Все це абсолютно нормальні кроки до незалежності. І хоча надавати дитині самостійність іноді ризиковано, а іноді і втомлює (адже вона діє так незграбно!), потім вам доведеться возитися з малюком набагато більше, якщо ви зараз будете обмежувати його ініціативу.
Порада
Коли малюк вже досить підріс для того, щоб йому захотілося в усьому бути самостійним, існує поки що мало справ, які ви можете йому доручити. Але навіть якщо ви змирилися з його «самовизначенням», пам'ятайте: навіть дуже жваву дитину, яка тільки почала ходити, ні в якому разі не можна залишати без нагляду. Тому обов'язково залишайтеся в межах досяжності.
Дозвольте малюкові почистити зуби зубною щіткою, відповідного розміру.
Покажіть, як ви сама чистите зуби, і юний наслідувач спробує зробити те саме. Не очікуйте негайного успіху — це наука, яка вимагає часу.
Дозвольте дитині самостійно вимити руки. Підсуньте стілець, на якому сидить малюк, до раковини, пустіть несильно струмінь теплої води і покажіть як дозувати рідке мило. (Використання кускового мила поки що не рекомендується, оскільки воно, по-перше, дуже слизьке, а по-друге, може здатися однорічній дитині чимось смачним). Густа піна перетворить миття рук в розвагу.
Дозвольте дитині їсти самостійно. Ймовірно, ви вже давали малюкові в руки щось їстівне. Тепер настав хороший момент для того, щоб дозволити йому експерименти з ложкою. Найкраще підходить для цього густа їжа: спробуйте запропонувати малюкові його улюблений йогурт, в який можна додати кашу. Дайте дитині пару дитячих ложок, і нехай вона їсть сама. Не дивуйтеся, якщо малюк спробує брати їжу руками. Будьте готові до безладу і запасіться серветками у великій кількості!
Дозвольте дитині прибирати свої іграшки. Якщо ви будете веселі, наводячи порядок, дитина подумає, що це чудова забава. Співайте якусь «пісеньку для прибирання» кожен раз, коли ви розставляєте все по місцях, і незабаром дитина буде вам із задоволенням підспівувати.
Управлятися з однорічним малюком, який наполягає на тому, щоб все робити самостійно, не так просто. Звичайно, ви можете набагато швидше і краще вимити його, нагодувати і одягнути, але в решті решт ви будете радіти з того, як багато він вміє в такому ніжному віці. А зараз похваліть його за успіхи, виділіть додатковий час для самостійних занять, угамуйте свою спокусу допомогти йому і... візьміть фотоапарат, щоб відобразити старання своєї крихітки.
Рекомендовані статті