Фруктова шкірка — корисна чи шкідлива?
Якби ми жили в ідеальному світі, де абсолютно всі фрукти екологічно чисті і ростуть в тому регіоні, де живе дитина, відповідь на питання: «Чи зчищати шкірку з фруктів?» звучала би твердо і однозначно: «Ні, не зчищати».
Важливо!
У шкірці яблука і в тонкому шарі прямо під шкіркою більше цінних речовин, ніж в яблучній м'якоті: харчові волокна, цінні для правильного травлення, а значить, для імунітету малюка; клітковина, яка добре механічно очищає кишечник; пектини, які зв'язують в кишечнику токсини та інші шкідливі речовини, які потім виводяться з організму.
У яблучній шкірці містяться вуглеводи, вітамін С, вітамін А, кальцій, калій, фосфор і залізо, рослинні антиоксиданти. У шкірці сливи велика кількість вітаміну Р, корисного для зміцнення стінок судин, також в ній є цинк, магній, йод. Несолодка шкірка компенсує солодкість самої сливи. Шкірка груші так само корисна, як яблучна, при цьому вона більш ніжна і м'яка, ризик вдавитися нею для малюка невеликий.
На жаль, ми живемо у недосконалому світі. Тому фахівці радять знімати шкірку з фруктів, які доставляються в магазини здалеку. Вони оброблені спеціальним воском для зберігання, змити його повністю дуже важко, а в організмі малюка ця хімія абсолютно зайва.
Знімати шкірку з яблука чи груші потрібно дуже гострим ножем або спеціальною овочечисткой, щоб зчищена шкірка була якомога тоншою. А ось зі сливою так не вийде. Щоб зняти шкірку зі сливи, ретельно вмийте її, надріжте хрест-навхрест в районі плодоніжки, залийте окропом на 30 секунд (не довше, щоб не знищити корисні речовини, що містяться у сливі) і опустіть у воду з льодом.
Якщо ж фрукти вирощені на вашій ділянці або в вашому регіоні і виглядають не такими ошатними, і шкірка у них не блищить від воску, їх можна дати малюку зі шкіркою. Тільки не забудьте як слід вимити їх кип'яченою водою і щіткою.
Порада
Якщо у малюка є проблеми з травленням, давати йому фрукти з шкіркою варто тільки після консультації з педіатром.
Рекомендовані статті