Як правильно пережовувати їжу?
Добре пережовуй! Всім відомо, що їсти потрібно спокійно, не поспішаючи і ретельно пережовувати їжу. А ти знаєш, навіщо це все?
Справа не лише в естетичній складовій. Хоча, це теж дуже важливо, адже набагато приємніше бачити дитину, що спокійно жує, ніж маленького замазуру, який намагається якнайшвидше відправити до рота найбільший шматок їжі. Справа в тому, що ретельне пережовування їжі має значення для здоров’я малюка.
По-перше, зовнішній вигляд їжі, її сприйняття рецепторами язика налаштовує організм на процес травлення, сприяє виділенню травних соків, а значить, сприяє кращому перетравленню їжі.
Як вже було сказано, на язиці є спеціальні смакові рецептори, які допомагають нам розрізняти всі смакові відтінки. Коли малюк шматками ковтає їжі, він не може в повній мірі відчути смак їжі, його смакові відчуття звужуються. В ротовій порожнині холодна їжа нагрівається, а суха – зволожується. Це має велике значення для комфортного травлення.
Важливо!
Дитина, яка погано пережовує їжу, спішить, разом з їжею ковтає багато повітря. Це може призвести до дискомфорту, печії, болю в животику та підвищеному газоутворенню в кишечнику.
В найгіршому випадку надлишкове скупчення повітря в шлунку може призвести до зворотного закидання їжі з шлунку в стравохід, що при регулярному повторенні може викликати запалення стравоходу. Крім того, при квапливому прийомі їжі є вірогідність потрапляння їжі до дихальних шляхів. При ретельному пережовуванні їжі набагато легше видалити компоненти їжі, які заважають ковтанню або небезпечні для здоров’я дитини. Це риб’ячі кісточки, жилки, хрящики.
В роті починає перетравлюватись їжа. Неправильно думати, що цей процес відбувається тільки в шлунку чи кишечнику. Наприклад, вже в роті під дією ферментів слини починається процес розщеплення складних вуглеводів. Далі, в інших відділах травного тракту, добре подрібнена їжа краще засвоюється і перетравлюється. Ретельне пережовування їжі розвиває м’язовий апарат обличчя, що добре впливає на артикуляцію і міміку дитини. Тобто можна сказати, що дитина, яка пережовує їжу ретельно, заговорить швидше, а обличчя буде більше рухоме і виразне.
Пережовування їжі впливає і на здоров’я зубів. Слина, яка виділяться при пережовуванні, створює на емалі зубів захисну плівку, яка називається пелікула. Лужне середовище цієї плівки перешкоджає розмноженню бактерій.
Не можна забувати про те, що усвідомлення ситості за часом відстає від часу справжньої ситості. Тому при швидкому прийомі їжі дитина може з’їсти більше, ніж йому потрібно. Це особливо актуально для діток, схильних до повноти. Однак, навіть якщо ваш малюк мало їсть, «швидкісні» прийоми їжі не врятують ситуацію, адже погано пережована їжа засвоюється значно гірше.
Порада
Скільки ж потрібно жувати? Спеціалісти радять прожовувати рідку, напіврідку і пюреподібну їжу близько 10-ти раз, тверду – 30-40 разів. Для кращого дотримання цих умов рекомендують не квапити дитину під час їжі, не відволікати його увагу (телевізор, телефон, комп’ютер). Намагайся зберігати тишу під час прийому їжі.
Рекомендовані статті