2160801_600x302_week-3

Перші ознаки вагітності

Вагітність
Стаття
бер. 15, 2023
6хв

Не кожна жінка здогадується, що довгоочікувана вагітність вже настала.

І справді, перші ознаки зародження нового життя легко прийняти за провісники менструації. То як визначити вагітність на ранніх термінах, дізнатися про перші ознаки вагітності та підготуватися до думки про те, що у вас буде малюк? 

У перші дні після зачаття тіло не дасть вам ніяких специфічних сигналів. Ознаки вагітності на ранніх термінах можуть спостерігатися не раніше 8-10-го дня з моменту запліднення яйцеклітини, коли ембріон прикріплюється до стінки матки та в організм матері починає надходити гормон вагітності. Такий гормон лікарі називають хоріонічний гонадотропін.  

Симптоми вагітності 

Після запліднення яйцеклітини в організмі жінки відбувається низка гормональних змін, які досить швидко даються взнаки у вигляді перших ознак вагітності на ранніх термінах. 

Ознаки вагітності можуть бути наступні: 

  • Збільшення та больові відчуття у грудях. Через кілька днів після передбачуваної дати менструації груди набухають, ореол соска розширюється і темніє, пухирці на ореолі, так звані горбки Монтгомері, збільшуються в розмірах. 
  • З'являється нудота. Вона може бути у легкій формі та ледь помітна, може зникнути апетит. У першому триместрі це абсолютно нормальний, хоч і неприємний прояв вашого нового стану. 
  • Часті позиви до туалету. У перші тижні вагітності у багатьох жінок спостерігається прискорене сечовипускання. Це також обумовлено зміною гормонального фону жінки. Особливо часто позиви до туалету турбують вночі. 
  • Висока чутливість до запахів та смаків. 
  • Зміни в організмі вагітної призводять до сонливості та втомлюваності. Зниження артеріального тиску на початку вагітності та інтенсивніші обмінні процеси в організмі нерідко провокують сильну втому.  
  • Затримка менструації. Одна з основних ознак настання вагітності. Місячні припиняються, оскільки ендометрій створює оптимальні умови для розвитку дитини. Однак порушення циклу також можуть бути пов'язані зі стресами, захворюваннями репродуктивних органів та гормональними порушеннями. 

Ознаки вагітності на ранніх термінах індивідуальні, тому не можна орієнтуватися лише на них. Якщо ви помітили у себе певні ознаки, радимо звернутися до лікаря, який під час огляду встановить причину зміни у самопочутті. 

Як визначити вагітність самостійно 

Якщо ви відчуваєте симптоми початку вагітності, але затримки менструації у вас ще немає, можна зробити тест на вагітність. Розрізняють 2 основні види тестів на вагітність:  

  • по аналізу сечі; 
  • по аналізу крові.  

Дослідження сечі є найбільш практичним та зручним, оскільки його виконання можливе в домашніх умовах. В аптечній мережі та на прилавках супермаркетів можна побачити велику різноманітність тестів. Вони відрізняються між собою рівнем чутливості до гормону вагітності. 

Деякі реагують на відносно низькі показники підвищення рівня гормону (10 мМЕ/мл), а отже, дають змогу уточнити факт материнства на ранніх термінах вже через 7 днів після зачаття (за 5 днів до затримки). Це дуже важливо, коли у вас з'явилися ранні ознаки вагітності. Інші показують після 1-3 днів затримки місячних, коли концентрація гормону в сечі становить щонайменше 25 мМЕ/мл. 

Також тести на вагітність відрізняються за способом застосування: 

  • Тест-смужки. Найпопулярніший та найбільш доступний варіант. Вони містять спеціальні реагенти, які сприймають ХГЛ. Їх необхідно опустити в ємність з сечею до певної мітки та почекати кілька секунд, після чого результат очікують 5-10 хвилин; 
  • Струменеві тести. Для його виконання немає потреби збирати сечу. Достатньо протягом кількох секунд потримати його під струменем та дочекатися результату; 
  • Планшетний тест. Цей варіант є смужкою, розміщеною в пластиковий планшет з двома віконцями. В одне з них за допомогою піпетки міститься невелика кількість сечі. У сусідньому вікні за кілька хвилин буде видно результат; 
  • Електронний тест. Є найточнішим з усіх попередніх. Принцип його дії аналогічний, але результат відображається на спеціальному екрані. 

УЗД вагітних на ранніх термінах 

Дізнавшись про свій стан жінці потрібно стати на облік лікаря, який призначає аналізи та інші необхідні дослідження. Одними з них є ультразвукова діагностика. Вперше її варто робити на 12 тижні вагітності, але якщо у жінки були викидні, завмерла вагітність, вік від 35 років тощо, або, наприклад, з'явилися кров'яні виділення чи просто жінка хоче переконатися, що все в неї добре, то може призначатися УЗД на ранніх термінах вагітності. 

Також УЗД ранніх термінів вагітності проводиться для діагностики вагітності та визначення її локалізації для виключення позаматкової вагітності, також на ранніх термінах необхідно для оцінки стану розвитку плодового яйця та стану здоров'я матері. 

Коли можна робити УЗД на ранніх термінах вагітності для її визначення? Через 5-7 днів затримки або на третьому тижні після зачаття. Ембріон набуває овального вигляду, починається формування головного та спинного мозку. Тиждень після початку затримки відповідає 21-му дню розвитку ембріона чи 5 акушерським тижням. На цьому терміні роблять перший знімок УЗД вагітності. 

Рекомендації: що робити, коли вагітність підтвердилась 

Коли, нарешті, лікар остаточно підтвердив, що жінка скоро стане мамою, дуже важливо дбайливо ставитися до свого фізичного та ментального здоровʼя. Основні правила, яким потрібно слідувати: 

  • Перейти на збалансоване харчування. Прибрати зайве та не корисне з раціону. 
  • Відмовитись від шкідливих звичок. 
  • Дбати про психологічну рівновагу. 

Вагітність на ранніх термінах майже непомітна для жінки та оточуючих, але в організмі вже починають відбуватися значні зміни. Вагітним жінкам стає недостатньо тих вітамінів, які містяться у харчових продуктах. Доповнювати збалансований раціон треба лише за рекомендацією лікаря.  

Найважливіші мікроелементи, які потрібні під час вагітності: 

  • Фолієва кислота бере участь у зростанні материнських тканин під час вагітності. Вона бере участь у синтезі амінокислот, у процесі кровотворення та клітинного поділу, у підтримці імунної системи. Фолієву кислоту ви знайдете в печінці, сочевиці та зелених листових овочах, наприклад у шпинаті. 
  • Залізо необхідне для того, щоб гемоглобін переносив кисень в крові. Найкраще засвоюється залізо з м'ясних продуктів  —  телятини, індички, кролика, яловичини. Достатньо багато заліза в яйцях, а в рибі його значно менше. У гречці цього елемента практично стільки ж, скільки та в м'ясі, проте при вживанні гречки разом із молоком всмоктування заліза помітно знижується. Вітамін С допомагає залізу краще засвоюватися, тому гречку корисніше запивати апельсиновим соком. 
  • Йод допомагає підтримувати функцію щитовидної залози матері, а згодом і дитину. Також йод необхідний нормального функціонування нервової системи та обміну речовин. Він міститься у морській капусті. 
  • Кальцій – основний матеріал для формування скелета та кісткової тканини малюка, тому майбутні мами можуть відчувати його дефіцит. Він міститься в першу чергу в молочних продуктах та листових зелених овочах, таких як шпинат. 

Будь-який лікар підтвердить, що майбутній мамі не можна курити. У тютюновому димі безліч шкідливих речовин: нікотин, окис вуглецю, ціанід водню, смоли та деякі канцерогени. Вони шкідливі для плоду, що розвивається. А ще при курінні організм втрачає вітаміни В та С, а також фолієву кислоту. Якщо її бракує, то це шкідливо для мами та дитини. 

Треба також відмовитися від алкоголю: не існує безпечних доз алкоголю для вагітних, це стосується і коньяку, і червоного вина. А ще важливо відмовитися від кофеїну, який міститься в чаї, каві, шоколаді, какао та багатьох прохолодних напоях: за даними досліджень, він також погано впливає на розвиток малюка. 

Вагітність дає змогу позбавитися шкідливих звичок і покращити своє здоров'я автоматично  —  адже ви харчуєтеся правильно заради малюка. Якщо раніше вам не вистачало сили волі, то зараз із мотивацією все гаразд. 

А які корисні звички варто придбати вагітній жінці, щоб вона почувалася максимально гармонійно? Насамперед це прогулянки на свіжому повітрі. Зараз вони вам неймовірно корисні: покращують кровообіг, допомагають вам тримати себе у формі, до того ж ви потихеньку готуєтеся до довгих прогулянок з малюком.

Рекомендовані статті

View details Ознаки початку пологів: сигнали тіла
Стаття
Ознаки початку пологів: сигнали тіла

Ознаки початку пологів: сигнали тіла

Усі терміни вказують на наближення пологів, сумка з речами до пологового вже готова, залишилося тільки дочекатися цієї миті і якнайшвидше взяти на руки своє маленьке щастя.

4хв на прочитання

View details 32 тиждень вагітності
Стаття
32 тиждень вагітності

32 тиждень вагітності

32 тиждень вагітності – період втоми вперемішку з радісним передчуттям зустрічі зі своїм крихітним створінням. На цьому терміні малюк практично повністю сформований.

3хв на прочитання

View details 36 тиждень вагітності двійнятами
Стаття
36 тиждень вагітності двійнятами | Nestlebaby.com.ua

36 тиждень вагітності двійнятами

Настає фінальний етап багатоплідної вагітності.

3хв на прочитання

View details 39 тиждень вагітності
Стаття
39 тиждень вагітності

39 тиждень вагітності

Ось і настав 39-й акушерський тиждень вагітності. Це означає, що ви на фінішній прямій. Дитина в утробі все ще продовжує рости, але в цілому вона вже сформована і готова побачити світ.

9хв на прочитання

View details Секс під час вагітності
Стаття
Що таке гестаційний діабет?

Секс під час вагітності

Коли жінка вагітна, крім того, що її тіло переживає кардинальні трансформації, їй часто доводиться зіштовхуватися з емоційними гойдалками.

Оксана Негрич

6хв на прочитання

View details 22 тиждень вагітності
Стаття
22 тиждень вагітності

22 тиждень вагітності

22 тиждень вагітності – продовження другого триместру виношування дитини. Часто це найбільш спокійний, легкий та приємний час за весь період «цікавого положення».

6хв на прочитання

View details Пронос при вагітності: що робити майбутній мамі?
Стаття
Пронос при вагітності | Як лікувати діарею при вагітності

Пронос при вагітності: що робити майбутній мамі?

Під час вагітності тіло жінки переживає серйозну перебудову. Зміни стосуються багатьох систем організму, роблячи його чутливішим і вразливішим.

Оксана Негрич

5хв на прочитання

View details 10 тиждень вагітності: стан мами та малюка
Стаття
10 тиждень вагітності: стан мами та малюка

10 тиждень вагітності: стан мами та малюка

До 10 тижня вагітності відчуття, викликані гормональною перебудовою в організмі жінки, зазвичай стихають.

Оксана Негрич

8хв на прочитання

View details 7 тиждень вагітності
Стаття
7 тиждень вагітності

7 тиждень вагітності

Рухаємось далі, і от ми вже на сьомому тижні. Цей тиждень вагітності, як і будь-який інший, готує для вас багато нового. 

3хв на прочитання

View details Вагітність 29 тиждень: поради, огляд та практичні рекомендації
Стаття
29 тиждень вагітності

Вагітність 29 тиждень: поради, огляд та практичні рекомендації

29 тиждень вагітності — це важливий період у житті майбутньої мами та її малюка. Це час, коли зміни в тілі жінки та розвиток дитини досягають нового рівня.

6хв на прочитання

View details Як поводиться дитина перед пологами?
Стаття
Как ведет себя ребенок перед родами | Nestlebaby.com.ua

Як поводиться дитина перед пологами?

Активність дитини в утробі матері – ключова ознака його життя. Малюк ворушиться та штовхається протягом усього періоду вагітності.

4хв на прочитання

View details Застуда під час вагітності: чим небезпечна і що робити?
Стаття
Застуда під час вагітності: чим небезпечна і що робити?

Застуда під час вагітності: чим небезпечна і що робити?

Застуда під час вагітності потребує відпочинку та чіткого дотримання лікарських рекомендацій. Якщо зробити все правильно, і ви, і ваш малюк будете здоровими.

3хв на прочитання

View details 28 тиждень вагітності
Стаття
28 тиждень вагітності

28 тиждень вагітності

Кожен тиждень вагітності приносить свої особливості, відчуття, радощі та невеличкі тривоги. Однак 28 тиждень вагітності займає особливе місце в календарі кожної майбутньої мами.

6хв на прочитання

View details Розвиток двійні по тижнях вагітності
Стаття
Розвиток двійні по тижнях вагітності

Розвиток двійні по тижнях вагітності

За різними оцінками сьогодні у світі налічується 70-80 мільйонів пар близнюків. При цьому багатоплідна вагітність стає все більш поширеним явищем.

6хв на прочитання

View details 23 тиждень вагітності
Стаття
23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності

23 тиждень вагітності не має особливостей і проходить спокійно. На цьому тижні мама може насолодитися своїм положенням, відчуваючи під серцем маленьку дитину, яка вже набула рис людини. 

5хв на прочитання

View details Ворушіння плоду
Стаття
Ворушіння плоду

Ворушіння плоду

Ворушіння дитини дуже важливі для майбутньої мами. Вони дозволяють відчути зв'язок із дитиною, її присутність, а іноді і настрій

3хв на прочитання

View details Вагітність та народження нового життя: 21 тиждень вагітності
Стаття
21 тиждень вагітності

Вагітність та народження нового життя: 21 тиждень вагітності

Вагітність — це дивовижний час у житті жінки, наповнений радістю, очікуванням та безліччю нових відчуттів. Кожен тиждень вагітності приносить свої особливості та цікавинки.

6хв на прочитання

View details Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка
Стаття
Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною: причини та наслідки для малюка

Обвиття пуповиною - досить поширений діагноз, який ставлять приблизно 25-30% вагітних. Чому це відбувається, чи небезпечно це для плода і що робити - читайте далі в статті.

 

4хв на прочитання

View details 37 тиждень вагітності
Стаття
37 тиждень вагітності

37 тиждень вагітності

Ось і настав 37 тиждень вагітності – більша частина часу позаду. Попереду – довгоочікувана подія, до якої і мама, і дитина вже цілком готові.

4хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.