Мала вага дитини. Що робити з низькою вагою?
Кожна мама турбується про те, щоб її малюк ріс здоровим, тому так радіє пухким щічкам і новим кілограмам. Але є діти, які повільно набирають масу тіла, і тоді їх батьків починає турбувати мала вага дитини. Коли ж варто починати хвилюватися та що робити, щоб карапуз розвивався правильно?
Вага дитини як основний показник здоров'я
Вага та ріст малюка зазвичай вважається основним показником його стану здоров'я, тому батьки починають турбуватися, якщо дитина не набрала норму для свого віку. Найчастіше такі переживання виявляються безпідставними, адже кожен карапуз розвивається по-своєму. Також не всі знають, що діти ростуть поступово та досить стрибкоподібно, тому надбавка ваги іноді відбувається рідше, ніж того б хотілося.
КОМФОРТНЕ ТРАВЛЕННЯ
Давайте розберемося, скільки має важити дитина. До моменту досягнення одного року норма малюка складає близько 10 кг, але на це також впливає його зріст і спадковість. Важливо враховувати не лише показники росту та ваги, але і їх співвідношення. Наступний рік маса набирається вже повільніше — приблизно 2,5-4 кг за 12 місяців. Пам'ятайте, що прибавка ваги відбувається поступово, а не рівномірно щомісяця.
Для хлопчиків нормою вважається, якщо він важить:
- 10-13 кг в 1,5 року;
- 11-14,5 кг у 2 роки;
- 13-17 кг у 3 роки;
- 16-22 кг у 5 років.
Дівчата можуть набирати вагу повільніше:
- 9,5-12 кг в 1,5 року;
- 10,5-13,5 кг у 2 роки;
- 12,5-16,5 кг у 3 роки;
- 15,5-21,5 кг у 5 років.
Мала вага дитини: що впливає
На вагу та подальший розвиток малюка впливають такі чинники:
- Харчування мами під час вагітності. Жінка має стежити за своїм раціоном і вживати всі необхідні для малюка поживні речовини.
- Емоційний стан мами. Можлива причина низької ваги у дитини — постійні тривожні думки та депресія під час вагітності.
- Шкідливі звички. Паління та вживання алкоголю також можуть затримати набір ваги дитини.
- Спадковість, конституція тіла мами й тата. У великих батьків частіше народжуються більші дітки.
- Пологи. Недоношене немовля завжди важить менше малюка, який народився у відповідний термін.
Чому дитина ніяк не набирає вагу
Якщо у малюка гарний апетит, але він не набирає вагу, зверніться до фахівця. Педіатр проведе необхідні дослідження, щоб виключити можливі захворювання. Недостатня вага дитини може бути наслідком проблем з кишківником, за яких їжа погано засвоюється, а організм втрачає багато рідини. Також «винуватцем» може бути діабет, неврологічні хвороби, порушення функції щитоподібної залози, низький рівень гемоглобіну.
До інших причин недобору ваги у дітей належать:
- глисти, за яких може зберігатися хороший апетит, але вага не збільшується;
- незбалансоване й одноманітне харчування, коли малюк не отримує достатню кількість вітамінів і поживних речовин;
- якщо йдеться про немовля, то причиною нестачі ваги може бути неправильне введення прикорму.
Збільшення ваги: як сприяти
Перегляньте меню дитини, але перед цим краще проконсультуйтеся з фахівцем. Лікарі рекомендують не годувати малюка «порожніми» калоріями: якщо дитина погано набирає вагу, спробуйте збільшувати калорійність їжі, але робіть це поступово. Харчування має бути порційним.
Також важливо не просто збільшити кількість споживаної їжі, але й додати вітамінів, тому що дуже часто у дітей з малою вагою знаходять гіповітаміноз. Фізичний ріст дитини не нормалізується, якщо у малюка дефіцит вітамінів, тому педіатр може порадити прийом вітамінно-мінерального комплексу, щоб малюк міг правильно та своєчасно розвиватися. Спробуйте пропонувати 3-5 різних видів фруктів і овочів щодня, які доповнюють комплекс препаратів. Не можна забувати про м'ясні продукти, рибу, молоко, каші, тому що в дитячому раціоні має бути достатньо білків і легкозасвоюваних вуглеводів.
Якщо вас турбує мала вага дитини, варто відзначити, що це ніяк не впливає на його майбутній зріст і вагу. Часто такі дітки вже за перший рік життя наздоганяють своїх однолітків, а ось великі малюки набирають масу повільніше. Ви завжди можете звернутися до педіатра за порадою, та головне пам'ятайте, що для правильного розвитку карапуза важливий фізичний і психологічний стан батьків. А отже, приділяйте достатньо часу собі, стежте за настроєм, харчуванням, а ще — частіше обіймайте свого малюка.
Рекомендовані статті