Дитяча алергія: як знизити ризик до нуля?

Дитяча алергія: як знизити ризик до нуля?

0-6 місяців
Стаття
черв. 19, 2023
6хв

Учені б'ють тривогу: за останні 20 років в деяких регіонах Європи майже вдвічі збільшилась поширеність дитячої алергії. Чи передається алергія у спадок? Ні, передається тільки схильність до захворювання! Чи можна якось протистояти розвитку алергії у малюка? Виявляється, так! І робити це потрібно з перших місяців після народження.

Хто в групі ризику?

Кожна третя дитина в Європі має підвищений ризик розвитку дитячої алергії. Немовлята , що знаходяться в групі ризику, - це, в першу чергу, ті, у кого в родині є алергіки. Тому якщо у тебе чи у твоїх родичів присутній дане захворювання, зверни особливу увагу на профілактику алергії у малюка. При цьому не має значення, які причини захворювання та які саме алергічні прояви зустрічаються у рідних. Це може бути астма, алергічний нежить грудничка, кропив'янка або атопічний дерматит. Чи передається захворювання у спадок? - Ні, у спадок передається не алергія як така, а лише схильність до неї.
Точно сказати, чи виявиться у дитини алергія у спадок, на даний момент не можна. Можна лише приблизно оцінити ризик її розвитку: 10-20 % - якщо в родині ніхто не страждає від алергії, 20-40 % - якщо хворий один з батьків, 50-80 % - якщо обоє батьків хворі. При цьому у дітей, що живуть в мегаполісах, ризик розвитку алергічних реакцій підвищується: причина цьому - погана екологічна обстановка, яка істотно знижує імунітет.
Найпоширеніша форма прояву алергії у немовлят - це атопічний дерматит. Його симптоми - почервоніння шкіри, висип, нерідко свербіж, лущення і сухість шкіри, тріщинки, ранки. Крім того, що це саме по собі дуже неприємне хронічне захворювання, воно ще часто є початком « алергічної кар'єри ». Тобто діти, які страждають в дитинстві від атопічного дерматиту, у майбутньому з великою ймовірністю стають алергікам. Алергічний дерматит може перерости в алергічні риніти, бронхіальну астму та інші хвороби. Тому з перших тижнів життя малюка важлива профілактика цього захворювання.

Коли слід почати профілактику дитячої алергії?

Найпростіший спосіб профілактики алергії у малюків - годування груддю. Вчені довели, що ми в буквальному сенсі вбираємо «імунітет» проти алергії з молоком матері. У дітей, які знаходяться на природному вигодовуванні перші 6 місяців життя, ризик появи алергічних реакцій приблизно в два рази менше, ніж у малюків на штучному вигодовуванні.

Причина цьому - цілісний білок коров'ячого молока, що міститься звичайно в дитячих молочні продукти. Цей білок є потужним антигеном, який викликає розвиток алергії у немовляти.

Висновок простий: якщо існує можливість, краще не переводити дитину на штучне вигодовування. До речі, це буде корисно і для здоров'я твого малюка, і для тебе не тільки в якості профілактики дитячої алергії, що перейшла у спадок. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує годувати грудьми не менше року!

Чому так важливо захищати малюка від недоцільного введення дитячого молочка ще в пологовому будинку?
Помилки в харчуванні малюків, схильних до алергії, часто починаються відразу ж після народження дитини. Зазвичай після пологів молока у мами зовсім небагато, але воно має особливий склад, «придуманий» природою для годування щойно народженого чоловічка. Це «початкове», дуже поживне молоко називається молозивом і поступово замінюється грудним молоком. Удавана «брак» молока-молозива в перші 3-4 дні життя дитини - нормальне явище, догодовувати малюка якими спеціальними дитячими молочними продуктами не потрібно. Відразу після народження діти часто бувають неспокійні і додаткове штучне харчування заспокоює їх, створює помилковий ефект благополуччя. Таке бажання «нагодувати і заспокоїти» дитину суперечить законам природи і може виявитися ведмежою послугою, якщо у малюка є схильність до алергії. Годувати таких немовлят дитячим молочком на основі білка коров'ячого молока відразу після народження - значить, у кілька разів збільшити ризик розвитку харчових алергічних реакцій.

Чи знаєте ви?
40 мл звичайної дитячого молочка містить таку ж кількість білка Бета-лактоглобулина (що викликає алергію), скільки 40000 літрів грудного молока. Іншими словами, якщо малюкові в пологовому будинку дали зовсім небагато - 40 мл - простий дитячого моолчка, то він отримав алерген в тій же кількості, як якби випив 40000 літрів молока мами. Для милашей з схильністю до алергії - це бомба уповільненої дії. Алергічна реакція може проявитися не відразу, а коли вже малюк повернеться з мамою додому і батьки будуть довго гадати, звідки у малюка діатез.

У випадку необхідності штучного вигодовування не давайте дитині жодних сумішей, доки не отримаєте консультацію лікаря.

Гіпоалергенні дитячі молочні продукти: на що звернути увагу?

Як ми вже сказали, ризик розвитку алергії менше у малят, яких годують грудьми. Але що робити, якщо ти все-таки змушена з якихось причин відмовитися від грудного вигодовування (наприклад, у тебе не вистачає грудного молока)? У такому випадку єдиним рішенням, підтвердженим науково, стають гіпоалергенні дитячі молочні продукти на основі гідролізатів.

Такі дитячі молочні продукти випускаються з позначкою HA ( гіпоалергенний ) і можуть відрізнятися за ступенем гідролізу і за джерелом білка. У продажу їх можна знайти безліч. Але, на жаль, далеко не всі вони ефективні для профілактики атопічного дерматиту та інших видів алергії. Профілактичний ефект обов'язково повинен бути клінічно протестований. Питай у свого лікаря інформацію про продукти, які мають клінічно доведений ефект.

На перший погляд, будь-який дитячий молочний продукт - гідролізат, в якій цільний білок коров'ячого молока Гідролізований, повинна допомагати від алергії. Адже саме цей білок викликає розвиток захворювання. Але насправді високі гідролізати, в яких білок розбитий на найдрібніші пептиди, що не виліковують алергію. Правильніше виявилося виробляти харчову переносимість білка за рахунок присутності в дитячому молочку дрібних пептидів, які шляхом постійної «тренування» привчають організм дитини правильно реагувати на білок. Ця ідея реалізована в помірних гидролизатах: антигени в них прибрані, але залишені частинки білка, які « виховують » здорову реакцію організму на білок.

Частково розщеплений білок, що міститься в дитячих гіпоалергенних помірно гідролізованих дитячих молочних продуктів, надає подвійний ефект на імунну систему: сприяє запобіганню алергії і поступово «привчає» організм до білка молока, виробляючи готовність чинити опір викликам з боку навколишнього середовища.
Нещодавно німецька організація Джині (Німецький Дитяча Харчова Втручання) провела масштабне дослідження профілактики алергії, в рамках якого вчені порівняли вплив різних дитячих молочних продуктів на розвиток алергії. Різні дитячі молочні продукти показали різний ефект, найкращі результати - зниження ризику алергії на 50 % - були зафіксовані під час використання дитячих молочних продуктів на основі помірно гидролизованного сироваткового білка. Роблячи вибір на користь того чи іншого дитячого молочного продукту, обов'язково уточни у свого педіатра , чи має вона клінічно доведений профілактичний ефект.

Ще одна проблема, на яку варто звернути увагу, - це смак дитячого молочного продукту. Якщо це повний гідролізат, і особливо якщо це гідролізат казеїну, - він дуже гіркий. Змусити малюка їсти його може виявитися великою проблемою. Часто батьки починають пропонувати малюкові гідролізат, малюк відмовляється через смак і батьки вигнуждени перейти на звичайне дитяче молочко, що різко збільшує ймовірність алергії. Помірні гідролізати мають цілком прийнятний смак, в результаті малюк приймає це дитяче молочко досить тривалий період, щоб закріпився ефект «привчання» до білка молока.

Послідовність профілактики - ключ до успіху

Важливе зауваження: правильно підібрати дитяче молочко недостатньо, важливо ще й послідовно її застосовувати. Помірний гідролізат знижує ризик розвитку алергії тільки у випадку, якщо він є єдиним дитячим молочком, використовуваної для вигодовування. Тобто якщо не годувати дитину вибраним дитячим молочком постійно, її профілактичний ефект зведеться до нуля.

Будь послідовна ! Щоб домогтися успіху в попередженні алергії, потрібно годувати дитину виключно гіпоалергенним дитячим молочком протягом перших 4-6 місяців життя. Рекомендується використовувати гіпоалергенні дитяче молочко і в приготуванні каш. При цьому, як і при грудному вигодовуванні , кількість харчування на прийом залежить виключно від потреб твого малюка....

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.