Імунітет у новонароджених | Nestlebaby.com.ua

Імунітет у новонароджених

0-6 місяців
Стаття
лип. 17, 2023
4хв

Захисна система людини починає формуватися ще на четвертому тижні розвитку ембріона, коли організм плоду поступово готується до середовища, в якому він буде жити. Молоді батьки переймаються питанням, чи є імунітет у новонароджених і як його можна зміцнити. Давайте ж розберемося, що треба робити, щоб зменшити сприйнятливість дітей до інфекцій і мікроорганізмів.

Імунітет новонародженого та дорослого: головні відмінності

Організм людини має здатність захищати себе від негативного впливу зовнішнього середовища. Імунітет допомагає боротися з різними вірусами, хворобами та бактеріями. Якщо інфекція проникає в наш організм, то відразу ж активізуються захисні сили, які спрямовані на боротьбу зі збудниками. Також імунітет допомагає знаходити антиген (чужорідну речовину) та спрямовувати ресурси на його ліквідацію.

 

Імунітет новонародженої дитини відрізняється від імунного захисту дорослих людей тим, що з 10 типів клітин лейкоцитів у імунній системі малюка в активному стані знаходиться лише один тип, тому збудник може залишатися непоміченим, а інфекція буде розвиватися швидше.

 

Особливості імунітету в новонароджених

Новонароджений малюк здебільшого покладається на імунітет матері: у дитини майже така ж кров, що дає певний рівень сприйнятливості до перенесених хвороб. Захист крихітки повністю залежить від стану здоров'я його мами, а саме від:

 

  • наявності інфекцій, особливо це стосується захворювань, що передаються статевим шляхом;
  • ускладнень під час вагітності та пологів;
  • шкідливих звичок;
  • способу життя жінки;
  • її раціону харчування.

 

Недоношена дитина найбільше підпадає під вплив навколишнього середовища, що сповнене ворожих мікроорганізмів. Трансплацентарний (материнський) імунітет зберігається у малюка до 4 місяців, а за грудного вигодовування — до 6 місяців. Далі малюк поступово починає сам захищатися від інфекцій і вірусів, але перший рік життя карапуза є найважливішим етапом для формування імунітету.

 

Як підвищити імунітет у новонароджених

Щоденне зміцнення імунітету дитини — це головне завдання всіх батьків. Починати підвищувати захисні властивості організму треба ще під час вагітності: правильно повноцінно харчуватися, більше гуляти на свіжому повітрі, менше нервувати, займатися гімнастикою, проводити профілактику захворювань.

 

Після народження головним методом для підвищення імунітету дитини є грудне молоко матері, яке є джерелом необхідних поживних речовин. Якщо ваш малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, купуйте якісну суміш, яка не викликає алергічних реакцій. Важливо також з дитинства загартовувати дитину: менше кутати, практикувати більше водних процедур і багато гуляти на свіжому повітрі.

 

Читайте також: Алергія у дітей: види, причини, симптоми, діагностика та лікування захворювання

 

Щоб зміцнити імунітет малюка своїми силами, пропонуємо ознайомитися з наступними рекомендаціями:

 

  1. Немовля, як і старші малюки, потребує захисту від бактерій, тому звертайте увагу на чистоту його кімнати, іграшок, одягу, а також уникайте контактів з хворими дітьми та дорослими.
  2. Постарайтеся не вживати занадто багато ліків під час вагітності, а дитині давайте їх тільки за порадою лікаря. Часом організм малюка швидше долає хворобу, ніж таблетки.
  3. Уважно стежте за харчуванням крихітки під час прикорму. Уникайте алергенних продуктів. Щоденний раціон має бути максимально збалансованим.
  4. Дотримуйтесь правильного режиму дня, щоб дитина не дуже втомлювалась і досить відпочивала.
  5. Подбайте про якість сну малюка: йому потрібно спати двічі на добу.

 

Кількість критичних періодів у дитини

У процесі розвитку дитини виокремлюють п'ять критичних періодів, протягом яких існує найвищий ризик розвитку інфекційних захворювань:

 

  • перший критичний період — до місяця життя, коли організм малюка захищений виключно антитілами матері, які він отримав через плаценту та грудне молоко;
  • другий критичний період — від 4 до 6 місяця життя, коли малюк вже втратив материнські антитіла, але ще погано продукує свої, тому організм крихітки дуже сприйнятливий до кишкових і повітряно-крапельних інфекцій;

 

Читайте також: Здоровий кишечник — запорука імунітету

 

  • третій критичний період — час між 1 і 2 роком життя, коли дитина починає більше спілкуватися із зовнішнім світом, в якому багато інфекційних збудників;
  • четвертий критичний період — від 6 до 7 років, коли в крові зменшується кількість лімфоцитів;
  • п'ятий критичний період — підлітковий вік, коли відбувається різкий стрибок росту.

 

Отже, імунітет у новонароджених не функціонує на повну силу, адже вперше зустрічається з багатьма антигенами й дуже залежить від здоров'я матері. Але щоб виростити міцну дитину, важливо не лише стежити за її режимом сну та харчуванням, а й створити сприятливу атмосферу в сім'ї.

 

Статті до теми:

Починаємо годування груддю правильно

Основні харчові алергени

 

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.