Лактостаз у мами, що годує грудьми: симптоми і лікування
Молоко важко зціджується, а дитина постійно плаче від голоду? Можливо, у вас лактостаз.
Лактостаз — це застій молока в одному з ацинусів молочних протоків залози.
Лактостаз — це застій молока в одному з ацинусів молочних протоків залози. Якщо один з 15-25 ацинусів впродовж декількох днів не звільняється від молока, або, наприклад, один з каналів передавлюється, то утворюється молочна пробка, що заважає виведенню молока із залози та стає причиною застою. Якщо таке явище не лікувати, то лактостаз може перетворитися на неінфікований мастит.
У медичній сфері лактостаз класифікують за наступними видами:
- первинний чи «фізіологічний» – виникає у період формування лактаційної функції;
- вторинний чи патологічний – розвивається натомість первинного запального процесу.
І якщо перший має легший перебіг, то вторинний (ще називають премаститом) потребує екстреного кваліфікованого лікування.
Як виникає та класифікація лактостазу
Якщо у вас виникає питання — лактостаз що це? Простими словами — це застій у молочних залозах, який спричинений закупоркою молочного каналу. Виникає він у результаті пониження концентрації (або дефіциту) прогестерону та активного виділення в організм пролактину. Пролактин — це гормон, який відповідає за секрецію молока. А ось дефіцит прогестерону призводить до набряку тканин та затискання вивідних протоків.
Після пологів ці гормони ініціюють утворення молока у лактоцитах молочної залози для годування маленької дитини. Однак низка несприятливих факторів можуть порушити процес виділення молока, призвести до його застою та виникнення лактостазу.
Хоча лактостаз під час грудного вигодовування розглядається як основний фактор, який провокує розвиток маститу, проте провести точну границю між застійними та запальними змінами достатньо важко. Адже якщо вам призначать здачу загального аналізу крові, то за результатами не буде виявлено змін у збільшенні кількості лейкоцитів, що відповідають за запальні процеси. То як зрозуміти, що у вас почався лактостаз? Дізнаймося про його причини.
Причини появи лактостазу
У перші кілька діб після пологів лактостаз у матері-годувальниці розвивається через десинхронізацію процесів продукції молока і його виділення з молочної залози. Вважається, що впродовж першого тижня лактацію запускають ендокринні фактори.
Лактостаз при ГВ може бути з наступних причин:
- неправильна техніка прикладання немовляти до грудей;
- нечасте годування (не на вимогу, і з витримуванням певного часового інтервалу);
- болючі відчуття та тріщини в області сосків;
- мляве смоктання;
- певні стани матері та немовляти, які не дають змогу організувати повноцінне грудне вигодовування;
- анатомічні особливості грудей, коли є тонкі та звивисті молочні протоки, якими секрет майже не може пересуватися;
- рубці у тканині молочної залози після перенесених операцій чи травм;
- здавлювання молочних протоків набряклими оточуючими тканинами;
- внутрішньопротокове утворення щільних частинок, які порушують прохідність каналу;
- надмірний тиск пальцями на молочну залозу;
- грубе зціджування;
- одяг, що сильно стискає груди, автомобільні ремені або лямки від слінгу.
Щоб зрозуміти, що таке лактостаз, потрібно спочатку встановити причину його виникнення. Перший етап становлення лактації – ендокринний. З другого-третього тижня регуляція виділення молока відбувається за аутокринним механізмом, коли молоко виділяється на вимогу (груди спорожніли, запускається секреція молока). У зв'язку з цим характер причинних факторів лактостазу дещо видозмінюється. Найчастіше застій молока пов'язаний із неправильним прикладанням до грудей, які призводять до неефективного ссання.
Симптоми лактостазу
Ознаками лактостазу є:
- Ущільнення тканини молочної залози, відчуття її розпирання зсередини (зазвичай воно відбувається після годування).
- Болісні відчуття, особливо під час прощупування.
- Набряклість.
- На запалених грудях проявляється венозний малюнок.
- Іноді, коли ви помічаєте лактостаз, температура 38°C може турбувати вас разом з іншими симптомами.
Як відрізнити лактостаз від маститу? По суті це не два різні захворювання, а одне перетікає в інше. Лактостаз — це початкова форма, яку можна швидко позбутися, звернувшись до лікаря. Лактостаз проходить без інфікування, а мастит – це інфекційне захворювання грудної залози.
Перевірити можна за допомогою термометра. Для цього вам потрібно виміряти температуру під обома грудьми, під пахвами, у паху та під ліктем. Якщо під пахвами температура виявиться самою високою, то це і є мастит.
Різниця між лактостазом та маститом:
- Якщо лактостаз буває тільки у годуючих мам, то мастит може бути не тільки у жінок, а й у чоловіків.
- Причиною появи маститу є інфекційне вогнище (наприклад, на соску є тріщина, травма, в яку попадають бактерії). В такому випадку краще тимчасово припинити годування дитини груддю. А ось якщо це лактостаз, то навпаки потрібно частіше прикладати до грудей, щоб вивільнити протоки.
- При лактостазі виділення молока трохи утруднене, а при маститі — воно майже не виділяється.
- При лактостазі лімфовузли не збільшуються, а при маститі — пахвові вузли болючі та припухлі, з'являється відчуття інтоксикації.
Можливі ускладнення лактостазу
Якщо у вас виник лактостаз, що робити порекомендує лише лікар. Не потрібно займатися самолікуванням. А от самодіагностику робити потрібно кожного дня. Для цього потрібно перевіряти груди на предмет затвердінь (ви можете намацати невеличкі затвердіння, що нагадують кульки та болісні під час натискання). Як правило, вони виникають з боку молочної залози, ближчого до пахв.
Також важливо уникати перегрівання та переохолодження, адже причинами виникнення маститу можуть стати саме такі процеси. І якщо лактостаз не лікувати тривалий час, то це може стати причиною виникнення абсцесу, що в народі називають нагноєнням молочної залози.
Профілактика та лікування лактостазу
Лактостаз може виникнути у будь-який момент. не обов’язково, що він може бути тільки після пологів. Саме тому мамі потрібно правильно та на вимогу годувати малюка. Також дотримуватися деяких правил. Якщо у вас виявися лактостаз, що робити ви дізнаєтеся далі:
- Щоб не виникло молочної пробки, вам потрібно ретельно стежити за своїми відчуттями у грудях, особливо в перші три місяці годування.
- При великій кількості молока залишки необхідно зціджувати, а малюка прикладати по черзі до кожної молочної залози.
- Можна використовувати спеціальні креми від тріщин, які містять антибактеріальні речовини. Наноситься такий крем після кожного випорожнення грудей на соски чистими руками та змивається перед наступним годуванням.
Якщо з’явилися симптоми лактостазу або маститу, потрібно звернутися до лікаря – мамолога або гінеколога за консультацією, обстеженням та призначенням терапії або масажу. Як швидко лікується лактостаз, залежить від тяжкості протікання та правильного застосування терапії.
Лікування лактостазу виконується за допомогою консервативного втручання, а саме постійного зціджування, масажування грудей та інших маніпуляцій, призначених лікарем. А при інфекційному маститі призначається курс антибіотиків, а під час запущеної форми — хірургічне втручання.
Інші статті:
Рекомендовані статті