Які овочі можна їсти при грудному вигодовуванні (ГВ)?

Які овочі можна їсти при грудному вигодовуванні (ГВ)?

0-6 місяців
Стаття
груд. 4, 2024
3хв

Бути чи не бути огіркам і картоплі в меню матері-годувальниці? Які овочі можна їсти при грудному вигодовуванні, а вживання яких варто обмежити?

Склад грудного молока впливає на здоров'я дитини – це факт. Тому, побоюючись кольків, газиків, алергії та здуття живота у крихітки, жінки нерідко обмежують своє меню. Але якісне та різноманітне харчування – запорука відновлення організму після пологів. Клітковина допомагає уникнути закрепу. Низькокалорійна дієта – скинути зайві кілограми й не набрати додаткові. Також важливо пам'ятати, що карапузові потрібні вітаміни та мікроелементи, а отримати він їх може тільки з грудного молока. Що з овочів можна їсти матерям-годувальницям, а що варто прибрати або хоча б мінімізувати в раціоні?

Які овочі можна при ГВ

Різні джерела та фахівці пропонують різні продукти. Ми проаналізували інформацію і створили короткий перелік рекомендованих овочів для мами, що годує.

Рекомендовані продукти при годуванні грудьми:

  • Картопля. Вважається висококалорійним, але водночас нейтральним продуктом. Їжте помірно. Віддайте перевагу печеній та вареній картоплі. А від смаженої картоплі й картоплі-фрі варто відмовитися.
  • Капуста (цвітна та броколі). Фолієва кислота, вітамін С, залізо та цинк роблять продукт обов'язковим інгредієнтом у раціоні і мами, і карапуза. Якщо переживаєте, що сира капуста може спричинити здуття живота у крихітки, готуйте броколі на парі або відваріть.

Американці вважають, що немає заборонених продуктів при ГВ. Головне, прибрати інгредієнти, які спричиняють газики, та сильні алергени.

  • Морква. Високий вміст вітаміну А – ось, за що мами люблять моркву. Але вводити продукт краще потроху, стежачи за реакцією організму крихітки. Якщо висипу на шкірі немає, сміливо додавайте моркву до постійного меню.
  • Буряк. Корисний низькокалорійний продукт. Але може спричинити алергію і не рекомендується людям з цукровим діабетом та остеопорозом (в першому випадку через високий вміст цукру, у другому – через здатність перешкоджати засвоєнню кальцію).
  • Кабачки. Виводять токсини з організму. Не спричиняють алергію та газики.
  • Солодкий перець. Багатий на кальцій і рутин. Дієтологи рекомендують віддати перевагу зеленому і жовтому перцю.
  • Баклажани. Містять пектин, який поліпшує обмін речовин. Ще один яскравий приклад того, які овочі можна їсти при грудному вигодовуванні.
  • Селера. Може похвалитися наявністю вітамінів В і Е. Не тільки не зумовлює здуття живота, а й допомагає при такій проблемі.

Читайте також: Які фрукти можна годуючій мамі

Овочі, які потрібно їсти з обережністю

Тепер вам відомо, що можна їсти мамі, яка годує. Ми не говоримо, що інші продукти суворо заборонені. Але їх варто вживати дуже обережно. Серед них:

  • Огірки. Низькокалорійний і низкоаллергенний продукт, здатний спричинити газики. Тому не зловживайте ним (зокрема, поки дитині не виповниться 1 місяць).
  • Томати. Багаті на залізо, цинк і кальцій. Але краще не вводити їх в раціон малюка до місяця – ризик алергічної реакції досить високий. Як альтернативу, можна спробувати томати жовтих сортів.
  • Капуста (білокачанна). Може стати причиною здуття. Але якщо дуже хочеться, намагайтеся не їсти її у свіжому та квашеному вигляді, віддавши перевагу вареній і тушкованій.
  • Часник і цибуля. Корисні, але надають молоку специфічний смак. Тому карапуз може відмовитися від молока.

Основні правила вживання овочів при ГВ

Продукти не обов'язково повинні бути сирими (крім того, деякі фахівці рекомендують обмежити вживання сирих овочів, поки малюку не виповниться 3 роки). Готуйте запіканки, супи, рагу і пюре. Інші рекомендації:

  • Кожен новий продукт вводьте окремо і протягом 2-3 днів стежте за самопочуттям дитини. Якщо у карапуза з'явилася негативна реакція, на час відмовтеся від продукту.
  • Занадто багато овочів – так само погано, як і занадто мало. Дотримуйтесь рекомендованої добової норми.
  • Відмовтеся від майонезу та інших соусів у складі овочевих страв. Альтернативою може стати рослинне або вершкове масло.
  • Будьте обережні зі свіжим і смаженим. Краще віддати перевагу запеченим, вареним і паровим стравам.
  • Вибирайте органічні овочі, вирощені без використання хімікатів.
  • Завжди ретельно мийте продукти перед вживанням.
  • Якщо ви плануєте робити заморозку, то пам'ятайте, що розморожування допускається 1 раз.

Тепер ви знаєте, які овочі можна їсти при грудному вигодовуванні, а вживання яких варто обмежити. Харчуйтеся правильно, і це принесе користь і вам, і вашому малюкові.

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.