Асфіксія у новонароджених: симптоми і наслідки
Майбутні матусі з нетерпінням чекають на появу малюка. Але іноді ця радісна подія приносить неочікувану тривогу. Причиною може бути асфіксія новонародженого. Згідно зі статистикою, вона зустрічається у 4-7% немовлят. Що таке асфіксія у дітей і чим вона небезпечна?
Чому виникає асфіксія новонароджених?
Асфіксія – це патологія, за якої порушується процес дихання, і у дитини розвивається нестача кисню. Вона буває відразу після народження або в перші декілька діб.
Призвести до асфіксії новонароджених можуть чимало факторів:
- порушення розвитку плоду, в результаті яких виникають проблеми з диханням;
- несумісність крові мами і дитини;
- внутрішньочерепна травма у малюка, отримана під час пологів;
- внутрішньоутробна гіпоксія (найпоширеніша причина асфіксії новонароджених);
- потрапляння навколоплідних вод або слизу в дихальні шляхи малюка при народженні;
- гестоз і хвороби вагітної (цукровий діабет, серцево-судинні патології, анемія);
- порушення процесу виношування і пологів;
- хвороби нервової і дихальних систем, серця, порушення кровообігу у дитини.
Як проявляється патологія?
Ознаки асфіксії залежать від її форми. За легкої форми малюк після народження слабко дихає, тонус його м’язів знижений, носо-губний трикутник має синюватий відтінок.
Середня форма асфіксії новонародженого характеризується слабким диханням, синюшним відтінком шкіри обличчя, долонь і стоп. Також буває частий або, навпаки, повільний серцевий ритм, зниження тонусу м’язів, вгасання рефлексів.
За тяжкої форми дихання дитини нерегулярне, іноді відсутнє взагалі. Пуповина не пульсує, биття серця дуже слабке, шкіра бліда. Немовля не кричить, може тільки слабко стогнати.
Які наслідки асфіксії новонароджених?
Легка форма асфіксії практично не впливає на здоров’я немовляти. Воно буде розвиватися, як і всі діти.
Чим важчим був патологічний стан, тим більший ризик розвитку ускладнень. Лікарі розрізняють ранні і пізні наслідки асфіксії новонароджених.
Ранні проявляються протягом перших діб після родового процесу. Таких проявів достатньо багато, частіше за все спостерігаються:
- судоми;
- набряк головного мозку;
- зупинка дихання (одне з найнебезпечніших наслідків асфіксії новонароджених);
- підвищений внутрішньочерепний тиск;
- зниження тонусу судин;
- розлад серцевого ритму;
- порушення роботи органів сечовиділення і травної системи.
Пізні наслідки асфіксії проявляються через три доби після народження і пізніше. Зазвичай діагностуються:
- синдром підвищеної або зниженої збудливості;
- судомний синдром;
- проблеми із родничком;
- блювота і постійні зригування;
- інфекції мозку, легень, кишечника, які розвиваються через ослаблення імунітету після асфіксії новонародженого.
Особливості лікування
Відразу після народження дитині з асфіксією проводять реанімаційні процедури. Немовляті надають термінову допомогу: прочищають носоглотку і шлунок від слизу, за необхідності проводять інкубацію.
Потім новонародженого залишають у палаті інтенсивної терапії. Якщо у нього легка форма асфіксії, залишають у спеціальній кисневій палаті. Він перебуває там, доки його стан не нормалізується.
За середньої та тяжкої форми асфіксії новонароджений має бути в кюветі, куди подається кисень. Неонатолог контролює стан малюка, температуру його тіла, роботу кишечника. Зазвичай доводиться робити повторну чистку дихальних шляхів.
Коли починати грудне вигодовування малюка після асфіксії вирішує лікар. Як правило, дітей, що перенесли легку або середню форми патології, прикладають до грудей перший раз через 16 годин після народження. Малюків, що постраждали від тяжкої форми, годують через зонд.
Після виписки з пологового будинку діти, що перенесли асфіксію, мають спостерігатись у педіатра і невропатолога.
Профілактика асфіксії новонароджених
Дізнавшись, що таке асфіксія у дітей, кожна майбутня мама хоче уникнути цієї патології. Що для цього потрібно зробити? У першу чергу, слід регулярно проходити всі обстеження, які приписав акушер. Якщо виявлені які-небудь причини або захворювання, необхідно їх лікувати під контролем лікаря.
Вагітна має притримуватися правильного режиму дня, приділяти достатньо часу сну і відпочинку. Не можна забувати про щоденні піші прогулянки на свіжому повітрі. Краще, якщо вони будуть проходити у парку або сквері. Важливо зберігати позитивний настрій і отримувати позитивні емоції.
Якщо лікар призначає вітамінно-мінеральні комплекси, потрібно їх обов’язково приймати. Але не слід самостійно собі призначати препарати, навіть БАДи і гомеопатичні засоби. Вони можуть зашкодити дитині.
Знаючи, що таке асфіксія у дітей і яка її профілактика, батьки можуть попередити розвиток факторів, що призводять до цього стану. Якщо ж не вдалося її уникнути, слід виконувати всі рекомендації педіатра, щоб запобігти ускладненням.
Рекомендовані статті