Як правильно зціджувати молоко: ТОП-5 порад
Найприроднішою та найкориснішою їжею для дитини завжди було і є грудне молоко. Його склад і властивості ідеальні для маленького організму, і замінити цей раціон не зможе жодна, навіть найдосконаліша дитяча суміш.
Вважається, що годувати дитину грудьми потрібно мінімум до року, але не в кожної жінки вистачає молока, щоб забезпечити чимраз більший апетит дитини. Розв’язати проблему можна цілком природним шляхом, не вдаючись до прикорму. Існує чимало способів збільшити лактацію, і найпростіший з них – зціджування грудного молока.
Яким чином зціджування стимулює вироблення молока? Як зціджувати молоко правильно? Коли це потрібно робити, а коли – ні? Про це далі в матеріалі.
Зціджування грудного молока: стимулюємо лактацію
Годування грудьми – це завжди робота в тандемі. Дитина з'їдає стільки молока, скільки потребує її маленький організм, і вільне місце в грудях мами заповнюється новою порцією до наступного годування. Перші кілька місяців цей процес динамічний. Тобто по мірі того, як росте малюк і його апетит, кількість грудного молока збільшується. Але потім ситуація стабілізується, і молочні залози наповнюються приблизно однаковим об'ємом молока. Якщо помітили, що ваша крихітка не наїдається, не поспішайте переводити її на дитячі суміші. Спробуйте прийом – зціджуйте залишки молока після годування. Таким чином ви зможете перехитрити свій організм, змусивши його виробляти більше молока.
Зціджування корисне не лише тим, що стимулює лактацію, а й профілактикою непрохідності молочних проток. Мастит – запалення молочних залоз – досить поширена проблема молодих мам, пов'язана із застоєм надлишку молока в молочних залозах. Це небезпечний стан, який лікується антибіотиками та навіть здатний закінчитися оперативним втручанням. Не зайвим буде нагадати, що за такої ситуації про грудне вигодовування можна забути.
Коли потрібно зціджувати молоко?
Раніше вважали, що зціджувати залишки грудного молока необхідно після кожного годування. Сучасні педіатри переконані: у цьому є необхідність не завжди. І ті, й інші мають рацію.
Коли мама прикладає дитину до грудей на вимогу та не обмежує час годування, стимуляція молочних залоз відбувається природним шляхом. Організм жінки в цьому випадку самостійно «підраховує» кількість молока, яке необхідно виробити, і потреби додатково зціджуватися немає. Малюк з'їдає все, що накопичилося.
Читайте також: Правильне прикладання до груді
А проте існують випадки, коли в цих маніпуляціях є потреба.
- У період становлення лактації
У перші тижні після пологів молоко прибуває занадто швидко, малюк не встигає його з'їсти. Щоб надлишки не застоювалися в грудях, їх необхідно усувати. Це важливо робити з метою запобігання маститу.
- Коли молока не вистачає
Як уже вказувалося вище, зціджування – ефективний спосіб стимуляції вироблення молока. А також як тимчасовий захід для підтримки лактації в період, коли є необхідність зупинити грудне вигодовування. Наприклад, коли мамі потрібно пройти лікування.
- Якщо є необхідність догодовувати дитину
Переважно необхідність у зціджуванні виникає, коли дитина народилася недоношеною. Через передчасну появу в неї не встиг остаточно розвинутися смоктальний рефлекс, і крихітка смокче груди мляво. Якщо ж таких проблем немає, зціджування грудного молока для зберігання – чудовий спосіб забезпечити для дитини своєчасний прийом їжі, коли мамі необхідно відлучитися.
Як зціджувати молоко: корисні поради
Є два основні способи звільнити молочні залози від надлишків молока: зцідити молоко вручну або використовувати для цього молоковідсмоктувач – механічний чи автоматичний. Одразу зазначимо, що процедуру не рекомендують проводити в першу добу після пологів. Також не варто це робити ввечері та частіше, ніж тричі на день.
І при ручному зціджуванні грудного молока, і при зціджуванні за допомогою молоковідсмоктувача необхідно ретельно мити руки, а в другому випадку – ще й дезінфікувати воронку пристрою.
Техніка зціджування руками досить проста. Потрібно покласти долоню під груди, а великий палець розмістити над соском на відстані 5 міліметрів над ареолою. Трохи притискаючи груди до грудної клітки, охайно стискайте пальці в бік соска.
Пропонуємо 5 простих порад, які допоможуть правильно зціджуватися після годування.
- Розслабтесь і зробіть легкий масаж грудей протягом 5-10 хвилин. Це покращить виділення молока.
- Зціджування потрібно робити в ареолі навколо соска. Тиснути близько до соска не варто – це малоефективно та боляче. Якщо зціджуєте молоко молоковідсмоктувачем, труднощів з цим не виникне.
- У грудях є спеціальні сегменти, у яких накопичується молоко. Щоб ефективно їх звільнити, під час зціджування продовжуйте виконувати кругові масажні рухи.
- Давайте грудям перепочинок. Набагато ефективніше, якщо ви зціджуватимете кожну молочну залозу по 5 хвилин по черзі.
- Намагайтеся розслабитися та думати про хороше. Банально, але тільки в розслабленому стані молочні залози виділяють молоко.
Якщо проводити процедуру зціджування, дотримуючись усіх правил, це може покращити лактацію та уникнути можливих неприємностей з грудьми.
Рекомендовані статті