Закрепи у немовлят: що робити?
Поява маляти в будинку супроводжується і радістю і переживаннями молодих батьків. Кожна зміна в поведінці та стані малюка насторожує матусю, особливо якщо це викликає дискомфорт і сльози у малюка. Одним з таких явищ є закреп у новонародженого. Поки малюк не в змозі сказати про самопочуття, мама є головним детектором стану і здоров'я своєї дитини, вона повинна розуміти, коли малюк відчуває дискомфорт або біль, чим це викликано, і що робити в таких випадках.
Закреп у немовляти – що це?
Закрепи у немовляти - досить поширене явище, при цьому назвати нормою його не можна, адже воно є ознакою порушень шлунка та кишківник дитини. Першим дзвіночком для мами, про те, що у малюка може бути закреп, має бути те, що малюк не сходив в туалет за добу. Однак, такий показник залежить від конкретного віку немовляти. Також відрізнятись режим випорожнень може у малюків з різною системою харчування. У немовлят, яких годують маминим молочком і тих, кого перевели на штучне вигодовування «походи» в туалет, а також стан випорожнень будуть різні.
Наприклад, у перший місяць життя, якщо малюк харчується маминим молоком, він спорожняє кишківник з частотою годувань. Якщо немовля їсть суміші, його нормальний показник - дві три дефекації на добу. У будь-якому випадку батьки повинні боротися із закрепами у новонароджених. Але для початку необхідно дізнатися причину нестабільної функції кишечника, а визначити її грамотно зможе тільки дитячий лікар. Для того щоб не дзвонити педіатру по 10 разів на день, молоді мами повинні розібратися в тому, що є нормою і всього лише стадією розвитку дитини, а що повинно бути приводом для занепокоєння. Це підкажуть такі характеристики як консистенція, характер запаху, колір і щільність калових мас.
Станьте частиною Nestle Baby&Me®
Як зрозуміти що це закреп?
Коли крихітний чоловічок страждає від запору, молоді батьки можуть помітити такі ознаки:
- малюк не випорожнявся тривалий період часу (з урахуванням його звичної вікової норми);
- малятко плаче, кричить, безрезультатно напружується;
- випорожнення малюка мають в'язку консистенцію. У малюків на грудному молоці, випорожнення повинні мати рідку консистенцію жовтих світлих відтінків;
- кал відходить невеликими частинами.
Чому немовля страждає на закреп?
У перші місяці життя причини закрепу у немовлят нескладно з'ясувати. І найчастіше молоді батьки турбуються даремно: фактори, які викликають закреп, легко усунути. До числа таких факторів відносяться:
- Закреп у новонародженого через брак рідини. Таке частіше трапляється з дітьми, що харчуються сумішами, а також із немовлятами під час літньої спеки або у випадку занадто сухого повітря в приміщенні. Воду можна давати малюкам з перших днів життя. Головне, щоб це була спеціальна очищена вода. Також проблему сухих приміщень в зимовий час вирішують прилади, які утворюють необхідну вологість в кімнаті. На температуру повітря вони ніяк ні впливають.
- Неправильне харчування. Тут знову-таки два варіанти: або малятко не засвоює суміш, або мама неправильно харчується, вживаючи занадто важку для засвоєння маленьким шлуночком їжу. Звичайно, дитина приймає материнське молоко, а не ту смажену свинину, яку з'їла мама, але склад молока і його якість безпосередньо залежить від раціону матері.
- Прийом медикаментозних препаратів мамою або малюком. Буває, що в разі складних інфекційних або вірусних захворювань, дитині, як і мамі, призначають медикаментозне лікування. Воно і сприяє такій проблемі як закреп. Однак призначення і скасування прийому медикаментів може здійснювати тільки лікар.
- Брак маминого молочка. Якщо з якихось причин дитина недоотримує грудне молоко, його всмоктують стінки організму, а кишечник залишається ні з чим.
- Інфекція. Калові маси можуть ущільнитися на тлі того, що малюк захворів і у нього підвищилася температура.
- Прикорм. Коли дитинка звикла до маминого молока, а його змінюють на прикорм, організм дитини спочатку може насилу засвоювати і перетравлювати нову їжу, що призводить до проблем із випорожненнями.
Як допомогти малюкові?
Що робити якщо у немовляти закреп, залежить від тієї причини, яку встановив педіатр. Навіть якщо причина здається очевидною, краще перестрахуватися і відвідати кабінет дитячого лікаря, щоб усунути ризик ускладнень. Адже в деяких випадках, коли видимі причини запору відсутні, таке явище може свідчити про захворювання, виявити які можна тільки аналізами.
Але всі мами повинні знати, як допомогти малюкові при закрепах, оскільки маленький чоловічок страждає від болю і дискомфорту, виснажуючи себе плачем. Є кілька способів позбавити дитину від закрепу, який з них буде найбільш актуальним залежить від першопричини порушення:
- спеціальні масажі животика;
- коригування маминого раціону або заміна дитячого харчування (суміші);
- прийом лікарських препаратів призначених лікарем;
- механічні прийоми (клізма, газовідвід, свічки з гліцерином).
Закреп у новонародженого ліквідується, починаючи з першого і закінчуючи останнім способом. Так як перші методи допомагають малюку завершити процес природно, а останні зараховуються до групи радикальних.
Рекомендовані статті