Здорове харчування: скільки має з'їдати дитина до року?

Здорове харчування: скільки має з'їдати дитина до року?

0-6 місяців
Стаття
лист. 28, 2024
7хв

Як тільки довгоочікувана подія сталася, і малюк з'явився на світ, мама стикається з безліччю питань. Одні з найбільш поширених: як правильно годувати та скільки має з'їдати новонароджений? І дійсно, це дуже важливий момент, адже правильно підібраний і налагоджений раціон дозволяє дитині гармонійно рости й розвиватися, сприяє гарному самопочуттю та зміцненню імунітету. Як же розрахувати норму для малюка з перших днів життя й до року?

Зміст

Прислухайтеся до фахівців

Розрахункові норми

  1. Перші тижні життя
  2. Другий етап — каші
  3. П'ять-шість місяців
  4. Від семи до дванадцяти місяців

Скільки грудного молока має з'їдати новонароджений: таблиця

Грудного молока не вистачає або немає зовсім: що робити

Норми й етапи введення прикорму

  1. Перший етап — овочі
  2. Другий етап — каші
  3. Третій етап — фрукти
  4. Четвертий етап — м'ясо
  5. П'ятий етап — нові смаки

Приклад добового раціону малюка в 6–8 місяців

Популярні питання

Прислухайтеся до фахівців

Педіатри вже давно розрахували норми щодо вживання дитиною молока або суміші, допустимі проміжки між прийомами їжі, а також норми збільшення ваги та росту залежно від віку малюка. Всі ці дані зазвичай озвучують батькам протягом консультації у лікаря й фіксують у картці для подальшої оцінки стану дитини. Порівняння фактичної ваги та встановлених норм дозволяє з'ясувати, чи достатньо добре дитина харчується й за необхідності виправити допущені під час вигодовування помилки.

Якщо на консультації у педіатра вам щось не зрозуміло, не бійтеся перепитувати й уточнювати. Адже тільки фахівець може дати слушні рекомендації саме для вашого малюка, спираючись на результати огляду або аналізів. Поради подруг, бабусь і мам з різних форумів, можливо, хороші, проте вони не враховують індивідуальних особливостей і потреб організму вашої дитини. А значить, можуть не спрацювати або навіть нашкодити.

View details Станьте частиною Nestle Baby&Me®
Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Станьте частиною Nestle Baby&Me®

Кожен етап розвитку малюка - неповторний, та викликає у батьків нові питання. Отримайте поради від експертів.

Розрахункові норми

1.Перший місяць життя

Як тільки крихітка з'являється на світ, її відразу ж підносять до материнських грудей, щоб погодувати. Це допомагає зміцнити імунітет малюка та стимулює лактацію у мами. В цей період у грудях ще немає молока, зате є дуже поживна прозора солодкувата рідина — молозиво. Воно виділяється в перші дві-три доби після пологів і забезпечує дитину всіма необхідними речовинами. Щоб наїстися, малюкові потрібно кілька крапель: у перший день життя маленький шлунок уміщує лише 7 мілілітрів. На другий день життя немовля починає їсти частіше. Його потрібно годувати на вимогу або кожні дві-три години, при цьому малюк за один раз з'їдає в межах 10–20 мілілітрів. Таким чином, за добу норма буде приблизно 90 мілілітрів. Починаючи з третього дня після пологів, у мами активно виробляється грудне молоко, кількість якого збільшується відповідно до росту дитини. В перший тиждень життя за один раз малюк має з'їдати від 50 до 80 мілілітрів молока, а за день — 400 мілілітрів. У двотижневому віці денний раціон мусить складати 20% від ваги новонародженого, а ближче до місяця — близько 600 мілілітрів. Важливо враховувати, що ці дані приблизні. Кожне немовля потребує свою, певну кількість молока або суміші, залежно від індивідуальних особливостей: зросту, ваги, якості молока у мами, калорійності суміші й темпів розвитку крихітки.

Читайте також: Перше годування грудьми після пологів

2.Від одного до чотирьох місяців

З кожним днем ​​немовля підростає, набирає вагу та збільшує свої денні порції молока. Досягнувши місяця, малюк їсть уже по 90–100 мілілітрів шість-сім разів на день. Після одного місяця норми стають наступними:

  • У два місяці дитина має з'їдати від 120 до 150 мілілітрів за один раз. Добова норма, таким чином, становить 700–800 мілілітрів.
  • Тримісячне немовля має з'їдати від 150 до 180 мілілітрів. При цьому рекомендується дотримуватися частоти годування не більше як шість-сім разів на день.
  • Починаючи з четвертого місяця, малюкові потрібно 180–210 мілілітрів молока або дитячої суміші. Середня кількість на добу — не менше ніж 1/6 ваги малюка.
Батьківство без фільтрів подкаст

Прослухати новий подкаст

3.П'ять-шість місяців

Піврічна дитина в нормі з'їдає 210–240 мілілітрів за раз, а загальний обсяг їжі за день має складати 1/7 маси тіла або ж 800–1000 мілілітрів. Також, якщо немає протипоказань, з шести місяців вводять продукти прикорму.

4.Від семи до дванадцяти місяців

У цей період разова порція грудного молока для малюка коливається від 210 до 240 мілілітрів. При цьому середня кількість на добу — не менше ніж 1/8 маси тіла дитини. В раціон вводять овочеві, фруктові й м'ясні пюре, безмолочні й молочні каші (якщо у немовляти немає алергії на білки коров'ячого молока).

Нижче наведено таблицю, де докладно розписана добова норма харчування новонародженого для кожного віку до року.

Скільки грудного молока має з'їдати новонароджений: таблиця

Вік дитиниКількість спожитого молока за одне годування, млКількість спожитого молока на добу, мл
3–4 дні20–60200–300
1 тиждень50–80400
2 тижні60–901/5 ваги дитини
1 місяць100–110600
2 місяці120–150800
3 місяці150–1801/6 ваги дитини
4 місяці180–2101/6 ваги дитини
5–6 місяців210–2401/7 ваги дитини (800–1000)
7–12 місяців210–2401/8 ваги дитини

Важливо!

Пам'ятайте, що кожна дитина унікальна, має індивідуальні особливості та потреби. Тому цілком можливі невеликі відхилення від стандартних показників.

вода

Грудного молока не вистачає або немає зовсім: що робити

Коли малюк плаче після пробудження — він зголоднів. Сучасні лікарі не радять мамам вести будь-який суворий графік годування. Якщо мама дає малюкові груди, коли він просить, а малюк їсть собі на втіху й при цьому міцно та добре спить, посміхається та не вередує, то він наїдається й повністю задоволений.

Але якщо дитина плаче й погано спить, то, можливо, їй не вистачає молока. В цьому випадку перевірте, чи з'їдає малюк свою вікову норму, й намагайтеся надалі відстежувати цей показник. Виявили, що у вас недостатньо грудного молока? Не варто переживати, краще відразу ж зверніться до лікаря. Фахівець допоможе знайти спосіб, як поліпшити лактацію.

Якщо розв'язати проблему та нормалізувати лактацію не вдається, проконсультуйтеся з педіатром і підберіть вашій дитині відповідну молочну суміш для догодовування. У разі точного дотримання всіх рекомендацій лікаря, інструкції з приготування та дозування, вказаних на упаковці, суміш дає можливість компенсувати брак грудного молока й забезпечити немовля необхідною кількістю поживних речовин.

Важливо!

Навіть якщо грудного молока не вистачає, щоб повністю задовольнити потреби малюка, намагайтеся залишатися на частковому грудному вигодовуванні якомога довше. Адже ідеальна їжа для дитини — це молоко матері.

Норми й етапи введення прикорму

Як правило, прикорм вводять у віці від шести місяців. Перед початком знайомства з новими продуктами необхідно проконсультуватися з педіатром. У цілому різні види їжі вводяться поетапно, починаючи з дуже маленьких порцій.

1. Перший етап — овочі

За даними й рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, оптимальний продукт для старту — однокомпонентне овочеве пюре, наприклад, з кабачка, броколі, цвітної капусти або картоплі. Якщо все йде добре, трохи пізніше можна спробувати гарбузове, морквяне, горохове і томатне пюре.

Щоб повністю ввести продукт у раціон малюка, необхідно від семи до десяти днів. Починаємо з половинки або цілої чайної ложки один раз на день до годування грудьми. Якщо алергічні або інші небажані реакції відсутні, можна продовжувати введення цього продукту, поступово збільшуючи кількість до повноцінної порції — 100–150 грамів.

текстура

2.Другий етап — каші

Після введення овочевого пюре, рекомендуємо урізноманітнити меню малюка кашами. Для знайомства краще обрати рідкі однокомпонентні каші без глютену, наприклад, рисову або гречану. Потім можна додати вівсяну або манну.

Початкова порція каші — половинка або одна чайна ложка. Поступово порцію збільшують до повноцінної — 150 грамів.

Дізнайтеся більше: Дитячі каші Nestle: асортимент продукції

3.Третій етап — фрукти

Фруктовий прикорм також починаємо з однокомпонентних низькоалергенних пюре, як-от яблучне, грушеве, сливове, бананове. Ці продукти не тільки смачні, але й містять необхідні для дитини вітаміни та мінерали.

Фруктові пюре також вводяться з обережністю, починаючи з половини або цілої чайної ложечки. Поступово порція збільшується до 100–150 грамів.

Дізнайтеся більше: Дитяче харчування Gerber: асортимент пюре

4. Четвертий етап — м'ясо

М'ясо — необхідний для розвитку продукт, багатий залізом і білком, який добре засвоюється в організмі. Вводиться у вигляді однорідного однокомпонентного пюре з дієтичної індички, кролика, курки, телятини або баранини.

Спочатку даємо скуштувати — половинку або одну чайну ложечку, з часом доводимо порцію до 60 грамів.

5. П'ятий етап — нові смаки

Після успішного введення вищеперелічених продуктів, у малюка формується повноцінне різноманітне меню. Це означає, що можна знайомити юного гурмана з новими смаками, які раніше могли спровокувати алергію: багатокомпонентними пюре, фруктово-злаковими коктейлями, дитячими снеками, шматочками свіжих фруктів, овочів.

Прикорм

Приклад добового раціону малюка в 6–8 місяців

Дитині від шести до восьми місяців потрібно давати продукти прикорму три рази на день. Далі, у віці від дев'яти до одинадцяти місяців, кількість збільшуємо до чотирьох разів на день. Щоби було простіше й наочніше, ознайомтеся з двома варіантами повноцінного денного раціону, де розписано, що та скільки має з'їдати новонароджений.

Таблиця меню

Читайте також: Харчування дитини в 7 місяців: складаємо меню для малюка

Популярні питання

1.Як підігріти грудне молоко?

Щоб підігріти грудне молоко, яке зберігалося в холодильнику, скористайтеся спеціальним підігрівачем для пляшечок. Якщо такого немає під рукою, покладіть щільно закриту пляшку в миску з теплою водою та тримайте там, поки молоко не нагріється до температури тіла — 37° C.

2.Як часто має їсти новонароджений?

Новонародженого потрібно годувати кожні 2–3 години, тобто 10–12 разів на добу.

3.Скільки молока з'їдає новонароджений?

Протягом перших днів життя в малюка ще дуже маленький шлунок і слабко розвинений смоктальний рефлекс. Тому за одне годування новонароджений з'їдає 7–9 мілілітрів молозива. Грудне молоко в матері з'являється лише на третю-четверту добу.

4.Щоб зрозуміти, скільки треба з'їдати новонародженому, необхідно знати його вік і вагу. Дані для розрахунку: з 10 днів до 1,5-місячного віку малюкові потрібна така кількість їжі, вага якої дорівнює приблизно 1/5 маси тіла дитини; з 1,5 до 4 місяців — 1/6, з 4 і до 6 місяців — 1/7; з 6 до 8 місяців — 1/8; з 8 до 12 місяців — 1/9 частина маси тіла.

Рекомендовані статті

View details Основні харчові алергени
Стаття
Основні харчові алергени

Основні харчові алергени

Алергічна реакція у дитини, так само як і у дорослого, виникає, коли організм помилково приймає яку-небудь речовину за шкідливу, інакше кажучи, це захисна реакція на вторгнення, якого насправді не

8хв на прочитання

View details Харчування годуючої мами
Стаття
Харчування  годуючої мами

Харчування годуючої мами

Більшість поживних речовин, які отримує твій малюк через грудне молоко, надходять до нього із запасів, що містяться в твоєму організмі.

4хв на прочитання

View details Кількість і якість білка в грудному молоці
Стаття
Кількість і якість білка в грудному молоці

Кількість і якість білка в грудному молоці

Кількість білка в грудному молоці ідеально пристосовується до віку Вашої дитини та потреб на кожному етапі її розвитку.

2хв на прочитання

View details Купівля і зберігання дитячого харчування
Стаття
Купівля і зберігання дитячого харчування

Купівля і зберігання дитячого харчування

Велика частка відповідальності з безпеки харчування дитини лежить на батьках.

2хв на прочитання

View details Раціон дитини в 7 місяців: складаємо меню для малюка
Стаття
Питание ребенка в 7 месяцев: составляем меню для малыша | Nestlebaby.com.ua

Раціон дитини в 7 місяців: складаємо меню для малюка

Яким має бути меню дитини в 7 місяців? Які продукти та в якій кількості можна вводити в раціон у цьому віці? Коли та через які проміжки часу давати їсти малюкові?

7хв на прочитання

View details Правильне харчування - основа майбутнього здоров’я
Стаття
Правильне харчування - основа майбутнього здоров’я

Правильне харчування - основа майбутнього здоров’я

Протягом перших 1000 днів життя оптимальне харчування визначає теперішній і майбутній розвиток вашої дитини.

3хв на прочитання

View details Харчування при грудному вигодовуванні
Стаття
Дієта в період лактації

Харчування при грудному вигодовуванні

Період лактації — це особливий етап у житті кожної жінки, коли її організм виконує надзвичайно важливу функцію: забезпечення немовляти всіма необхідними поживними речовинами через грудне молоко.

5хв на прочитання

View details 2 місяці дитині
Стаття
Розвиток дитини в 2 місяці

2 місяці дитині

Народження дитини  —  це дивовижна подія, яка змінює життя кожної родини.

5хв на прочитання

View details Дитяча алергія: як знизити ризик до нуля?
Стаття
Дитяча алергія: як знизити ризик до нуля?

Дитяча алергія: як знизити ризик до нуля?

Основні ознаки та симптоми алергії у дітей. ➢ Як розпізнати прояви дитячої алергії та визначити, на що саме виникає алергічна реакція.

4хв на прочитання

View details Імунітет у новонароджених
Стаття
Імунітет у новонароджених | Nestlebaby.com.ua

Імунітет у новонароджених

Захисна система людини починає формуватися ще на четвертому тижні розвитку ембріона, коли організм плоду поступово готується до середовища, в якому він буде жити.

3хв на прочитання

View details ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки
Стаття
ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

ТОП-8 порад, як привчити дитину до пустушки

Педіатри не мають спільної думки у питанні, чи потрібна малюку пустушка. Прихильники пустушок говорять про її користь, противники лякають небезпечними наслідками.

4хв на прочитання

View details Проблеми з животиком: як допомогти малюкові
Стаття
Проблеми з животиком у малюків

Проблеми з животиком: як допомогти малюкові

Однією з найпоширеніших проблем, з якою стикаються батьки — коли болить живіт у немовляти. Ця ситуація спричиняє багато занепокоєння, адже здоров'я і комфорт малюка має бути на першому місці.

2хв на прочитання

View details Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?
Стаття
Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?

Ячмінь у дитини: що робити і як лікувати?

Ячмінь — це запалений гнійник біля краю повіки, який може виникати навіть у найменших дітей.

Дар’я Вакула

4хв на прочитання

View details Як зрозуміти дитячу мову жестів
Стаття
Дитяча мова жестів

Як зрозуміти дитячу мову жестів

З моменту народження вашій дитині є що сказати. Для цього малюк використовує «дитячу мову»: він тре очі, коли втомився, і тягне до вас ручки, коли хоче обійматися.

2хв на прочитання

View details Контрацепція при грудному вигодовуванні (ГВ): ТОП-7 методів
Стаття
Контрацепция при грудном вскармливании (ГВ): ТОП-7 методов | Nestlebaby.com.ua

Контрацепція при грудному вигодовуванні (ГВ): ТОП-7 методів

Мінімальна перерва між пологами, за словами медиків, – 3 роки. Виношування та народження дитини, годування грудьми – усе це навантаження на жіночий організм.

3хв на прочитання

View details Друга дитина в сім'ї
Стаття
Друга дитина в сім'ї

Друга дитина в сім'ї

Через якийсь час після народження первістка багато батьків замислюються про другу дитину.

3хв на прочитання

View details Випадає волосся при грудному вигодовуванні (ГВ): що робити?
Стаття
Выпадают волосы при грудном вскармливании (ГВ): что делать? | Nestlebaby.com.ua

Випадає волосся при грудному вигодовуванні (ГВ): що робити?

Проблема випадіння волосся при лактації - досить поширена. Цей процес пов'язаний з цілою низкою чинників і в цілому вважається природним.

4хв на прочитання

View details Партнерські пологи: що треба знати
Стаття
Партнерські пологи: що треба знати

Партнерські пологи: що треба знати

У сучасному світі медицина не стоїть на місці, завдяки чому з’являється все більше можливостей зробити ключові моменти нашого життя якнайкращими.

3хв на прочитання

View details Перша прогулянка з новонародженим: корисні поради
Стаття
Перша прогулянка з новонародженим: корисні поради

Перша прогулянка з новонародженим: корисні поради

Поява новонародженої дитини в родині — це особливий період, наповнений радістю, новими відкриттями та, звісно ж, певними викликами.

6хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.