baby-and-mother

Меню прикорму в грудні: на які продукти звернути увагу

6-12 місяців
Стаття
груд. 4, 2024
7хв

Зима — сезон, коли організм особливо потребує вітамінів. Тому варто віддавати перевагу поживній їжі з високим вмістом корисних речовин. Поговоримо, що це за продукти та як їх вводити до раціону малюка.

Перший грудневий прикорм: схема введення    

У 6 місяців настає час для першого прикорму. Він дуже важливий, адже впливає на формування правильних харчових звичок у майбутньому та здоров’я малюка в цілому. Тому на цьому етапі варто ретельно добирати продукти та дотримуватися рекомендацій лікаря щодо їх введення.

table_food

 

Каші 
Дитячий організм потребує багато заліза. Тому часто введення прикорму починають з безмолочної однокомпонентної каші, збагаченої залізом. Наприклад, гречаної, рисової або кукурудзяної, яку розводять грудним молоком, молочною сумішшю або водою.

Броколі
Однокомпонентні овочеві пюре, зокрема з броколі — також гарний вибір для початку прикорму. Овоч містить вітаміни А, С, групи B, фолієву кислоту, біотин, калій, лимонну, яблучну і винну кислоти. Він сприяє зміцненню нервової системи, допомагає дитині краще засвоювати залізо.
Протертий броколі можна приготувати власноруч або використати готове пюре для дітей Gerber® «Броколі»

View details Овочеве пюре Gerber Броколі
Продукт
6-12 місяців
Овочеве пюре Gerber Броколі
5
4.5 (898)

Овочеве пюре Gerber Броколі

Овочеві пюре Gerber® є ідеальними для першого знайомства малюка із розмаїттям смаків. Адже перші відчуття нового смаку формують звичку до правильного харчування із раннього дитинства.

Цвітна капуста 
Джерело вітамінів С, В, Н, клітковини та мінеральних речовин. Її вводять у раціон з 6–7 місяців у вигляді однокомпонентного пюре. А з 12-місячного віку дитині можна давати невеликі шматочки цвітної капусти, зварені до м’якості.2 

Гарбуз 
Багатий на вітаміни групи B, С, Н, РР, калій, фосфор і магній. Містить фтор, мідь, кальцій, цинк, пектини, цукри, білки та жири. 
Спочатку краще давати однокомпонентне пюре з відвареного або запеченого гарбуза. Згодом у меню малюка можна додавати гарбузовий суп-пюре, кашу, запіканку тощо.3,4 

Картопля 
Містить калій, магній, вітаміни групи B та вуглеводи. Не викликає алергічних реакцій, сприяє підвищенню імунітету та покращенню травлення.5,6,7,8 
Перший раз варто спробувати овоч у чистому вигляді, а згодом поєднувати його з іншими низькоалегенними продуктами, як-от Gerber® «Цвітна капуста і картопля».
 

Морква 
Джерело бета-каротину (провітаміну А), вітамінів групи B, С, Е, К, нікотинової кислоти, цинку, калію та інших поживних речовин. Варену моркву дають у вигляді пюре з 6–7 місяців.9 

Яблука 
Низькоалергенний фрукт, багатий на пектини, клітковину, вітаміни групи B, А та С. Допомагає підвищити рівень гемоглобіну, вивести токсини, покращити травлення. 
Спочатку у раціон дитини вводять однокомпонентне яблучне пюре. Пізніше його можна змішувати з іншими фруктами чи ягодами. А з 9 місяців малюк може споживати запечені яблука.10 

Груші
Джерело вітамінів, фолієвої кислоти, калію, антиоксидантів, флавоноїдів, харчових волокон.
Грушу дають дитині у вигляді фруктового пюре. Введення можна починати з 6 місяців з ½ чайної ложки. 

М’ясо індика 
Має низький вміст холестерину — лише 30 мг на 100 г. Натомість має в складі чимало вітамінів, зокрема В1, В2, В6, РР і В12, цинк, кобальт, калій, мідь, селен і залізо. Сприяє розвитку нервової, серцево-судинної системи, запобігає виникненню анемії. 
Пюре з індика вводять у раціон з 6–7 місяців. Його можна приготувати власноруч або використати готове пюре Gerber® «Ніжна індичка».
Крім того, м'ясне пюре можна додавати до вже знайомих для дитини продуктів, наприклад, пюре з броколі чи кабачка.14,15,16
 

View details М'ясне пюре Gerber® Ніжна індичка
Продукт
6-12 місяців
М'ясне пюре Gerber Ніжна індичка
4
3.7 (268)

М'ясне пюре Gerber® Ніжна індичка

Включаючи у меню малюка м’ясні пюре Gerber®, ви не тільки допомагаєте йому правильно зростати та розвиватися, але й попереджуєте можливість розвитку анемії. Правильне харчування дозволяє поповнювати нестачу заліза в організмі малюка та попередити розвиток анемії.

М'ясо кролика
Містить залізо, що так потрібне малюку в період активного росту та розвитку. А також вітаміни В, РР, білок і цинк, кобальт, калій, мідь і селен. 
Завдяки низькому вмісту жиру і відмінній засвоюваності м'ясо кролика вважають дієтичним продуктом. Його можна додавати до дитячого раціону після знайомства з першими овочами та кашами, у вигляді м'ясного пюре власного або промислово приготування.  
Пізніше у меню малюка можна вводити м'ясний бульйон, а з появою зубів — парові котлети або фрикадельки без спецій.11,12,13

food-daily

 

Введення пюре у прикорм варто починати з ½–1 чайної ложки. Каші можна давати по 1–2 столові ложки не більше ніж 1–2 разів на добу. Поступово порцію доводимо до вікової норми:
●    овочі, каші — до 100–150 грамів на одне годування;
●    фрукти — до 60 грамів на одне годування;
●    м'ясо — до 60 грамів на день.

Важливо! Основою меню дитини в ранньому віці має залишатися грудне молоко. Адже це найкраща їжа для вашого малюка. Тому Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує продовжувати грудне вигодовування разом із прикормом до 2-річного віку чи навіть довше. 

Розширюємо прикорм в грудні: овочі

Білокачанна капуста
Джерело багатьох вітамінів і мінералів. Сприяє зміцненню кісток, впливає на регулювання діяльності нервової системи. 
Її вводять у раціон дитини у 7–8 місяців як добавку до овочевого пюре з інших, уже знайомих, інгредієнтів. Споживання великої кількості капусти в цьому віці може спричинити здуття живота та розвиток кишкової коліки.17  

Брюссельська капуста 
Багата на клітковину, аскорбінову кислоту та рибофлавін. Її можна давати дитині після 7-місячного віку.18 

Буряк 
Містить багато поживного, зокрема: 
●    пектин, клітковину, фолієву кислоту;
●    вітаміни групи B, РР, С, К та Е;  
●    кальцій, калій, магній, йод, цинк, залізо та мідь. 

Вводити буряк у прикорм рекомендовано з 8–10 місяців у відвареному подрібненому вигляді. Згодом його можна додавати в супи та салати, овочеві запіканки та оладки.19 

Селера 
Джерело вітамінів А й С, цинку, заліза, міді, кальцію, селену та йоду. Селера сприяє правильному розвитку й обміну речовин, має гіпоалергенні властивості. Її можна давати дитині з 7–8 місяців у вигляді пюре, домішуючи до каш і супів.20 

Пастернак 
Містить калій, кальцій, залізо та цинк. Також багатий на клітковину, фолієву кислоту, вітаміни В та С. Сприяє профілактиці анемії та діабету, збалансованій роботі серцево-судинної та нервової систем тощо.
Протертий пастернак додають у дитячі пюре з інших овочів, у супи та крем-супи.21,22 

Болгарський перець 
Містить бета-каротин, рибофлавін, фолієву й аскорбінову кислоти. Сприятливо впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, імунну відповідь, має загальнозміцнювальну дію.
Для першого знайомства у 10-місячному віці підійде пюре з вареного або запеченого перцю. Під час приготування видаліть зернятка та шкірку. 
Свіжий перець у невеликих кількостях можна давати дітям з 1,5–2 років. Перед цим його треба очистити від шкірки, насіння і порізати на дрібні шматочки, які малюк зможе прожувати.23 

table-food-december

 

Поради щодо введення фруктів і ягід у прикорм

Банани 
Ці плоди містять вітаміни групи B, аскорбінову кислоту, калій, магній, залізо, натрій, крохмаль і клітковину. А також — велику кількість триптофану, що перетворюється в організмі на серотонін («гормон щастя»). 
Банани можна вводити до дитячого раціону з 6,5–7 місяців. Для початку варто приготувати рідке бананове пюре з термічно оброблених фруктів. Його розводять грудним молоком, кип’яченою водою або молочною сумішшю, яку споживає малюк.
Після 8–9 місяців дитина може скуштувати пюре зі свіжого банана. Якщо вона добре сприйме цей продукт, надалі банани можна вживати 1 раз на тиждень.38-50 

Гранат 
Багатий на вітаміни A, B1, B2, B3, B5, B6, E та антиоксиданти. Натуральний сік граната малюк може спробувати після 6 місяців. Проте важливо, щоб він не містив доданих цукрів або штучних підсолоджувачів.
Старшим дітям як альтернативу можна давати фруктовий салат з додаванням ягідок граната.24,25,26

Ківі 
Потужне джерело аскорбінової кислоти, калію, вітамінів групи B, бета-каротину, клітковини та пектину. Містить магній, ретинол, вітамін Д та органічні кислоти. Допомагає зміцнити імунітет, нормалізувати рівень цукру в крові та покращити роботу серцево-судинної системи. 
Знайомство з ківі починають у 6–7 місяців. Для першого разу варто вибрати м’який, стиглий плід і ретельно розім’яти його до однорідної консистенції. 
Якщо малюк добре сприйме продукт, давайте ківі не більше ніж 2 рази на тиждень по 1/2 чайної ложки протягом 2–4 тижнів. Після цього — ще 3–4 тижні продовжуйте годування по 1 чайній ложці. Надалі поступово збільшуйте кількість тим самим способом.27,28

Авокадо 
Містить безліч речовин, корисних для гармонійного розвитку малюка, зокрема: 
●    поліненасичені жирні кислоти; 
●    вітаміни А, D, E, РР, групи В та аскорбінову кислоту;
●    цілий комплекс мікроелементів. 
Авокадо можна вводити до дитячого раціону після 6 місяців.29,30

Журавлина 
Ця ягода містить вітаміни Е, С, РР, А та групи В. Також має в складі велику кількість пектинів, фосфор, залізо, калій, кальцій. 
Вводити журавлину в дитячий раціон варто після 6–7,5 місяців, коли малюк вже звик до овочевих пюре і каш. Але для алергіків знайомство з ягодою краще відкласти до 12-місячного віку.31,32

Калина 
Багата на вітаміни та мінерали ягода. Гармонійне поєднання корисних речовин, які вона містить, сприяє їх кращому засвоєнню. Зокрема це: 
●    вітаміни групи B, К та Е, аскорбінова кислота (вітамін С) та бета-каротин; 
●    макро- і мікроелементи;
●    харчові волокна, органічні кислоти та вуглеводи.  
Якщо малюк не має схильності до алергії, то він може спробувати до 5 мл калинового соку після 6–8 місяців. Для цього сік варто розвести 50/50 з кип’яченою водою, морсом або чаєм. 
Важливо! Після першого знайомства з калиною слід уважно спостерігати за реакцією дитячого організму. 
Після 12 місяців малюку можна пропонувати кисіль, мус, пудинг або желе з додаванням калини. Свіжі ягоди дають не раніше ніж у 1,5 року, до 1 столової ложки на добу.33

Мандарини 
Багаті на природні цукри, органічні кислоти, вітамін C, мінерали й інші поживні речовини. Допомагають краще засвоювати залізо з інших харчових продуктів, сприяють зміцненню імунітету.
Давати дитині мандарини рекомендовано у вигляді ретельно протертого пюре. Починати слід з 1/2–1 чайної ложечки, поетапно збільшуючи порцію. Також протертий мандарин стане чудовим доповненням до пюре з яблук та груш.
Щоб спробувати мандарин, дитині має бути щонайменше 6 місяців. Але зазвичай дітям не рекомендують давати цитрусові до року.34

Хурма 
Джерело рослинної клітковини, бета-каротину, вітамінів А, С, групи В. Містить калій, залізо, кальцій, фосфор, йод, мідь, натрій, магній, органічні кислоти, таніни та катехіни. 
Проте більшість лікарів не рекомендують давати хурму дітям щонайменше до 12 місяців, поки травна система ще не сформована до кінця. Залежно від стану здоров’я малюка, знайомство з цим фруктом краще відкласти до 2–3 років.35,36,37
 

Джерела:

  1. 1.    NHS. Start for Life. Broccoli recipe. URL: https://www.nhs.uk/start-for-life/baby/recipes-and-meal-ideas/broccoli/

  1. 2.    Amy Kaczor, MS, RD. Can Babies Eat Brussels Sprouts? Do They Cause Gas? URL: https://www.pregnancyfoodchecker.com/babies-eat-brussels-sprouts-cause-…

  1. 3.    SolidStarts.com. Pumpkin. URL: https://solidstarts.com/foods/pumpkin/

4.    Kulczyński, B., & Gramza-Michałowska, A. The Profile of Carotenoids and Other Bioactive Molecules in Various Pumpkin Fruits (Cucurbita maxima Duchesne) Cultivars (2019). Molecules (Basel, Switzerland), 24(18), 3212. DOI:10.3390/molecules24183212.
5.    SolidStarts.com. Potato. URL: https://solidstarts.com/foods/potato/ 
6.    Beluska-Turkan, K., Korczak, R., Hartell, B., Moskal, K., Maukonen, J., et al. Nutritional Gaps and Supplementation in the First 1000 Days (2019). Nutrients, 11(12), 2891. DOI: 10.3390/nu11122891. 
7.    Robertson, T.M., Alzaabi, A.Z., Robertson, M.D., Fielding, B.A. Starchy Carbohydrates in a Healthy Diet: The Role of the Humble Potato (2018). Nutrients, 10(11), 1764. DOI:10.3390/nu10111764. 
8.    Dogru, M., Ozmen, S., Bostanci, I., Keles, S. Clinical features of potato sensitivity in children with allergic disease (2015). La Clinica terapeutica, 166(1), 12–15. DOI:10.7417/CT.2015.1794. 
9.    Chandani Nekitsing, Marion M. Hetherington. Implementing a ‘Vegetables First’ Approach to Complementary Feeding. Current Nutrition Reports. 2022. Vol.11. URL: https://link.springer.com/article/10.1007/s13668-022-00399-z
10.    Ланцюжок харчування. Львів: Медицина світу. 2010. 320 с.
11.    SolidStarts.com. Rabbit. URL: https://solidstarts.com/foods/rabbit/
12.    American Academy of Allergy, Asthma, & Immunology. Alpha-gal Defined. URL: https://www.aaaai.org/Tools-for-the-Public/Allergy,-Asthma-Immunology-G…  
13.    Kroliczewska et al. Comparative evaluation of the quality and fatty acid profile of meat from brown hares and domestic rabbits offered the same diet. (2018). Dihub, 145 (8), 292-299. DOI: 10.1016/j.meatsci.2018.07.002. URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0309174018302468…%
14.    SolidStarts.com. Turkey. URL: https://solidstarts.com/foods/turkey/ 
15.    Carpenter TO, Pettifor JM, Russell RM, et al. (1987). Severe hypervitaminosis A in siblings: evidence of variable tolerance to retinol intake. J Pediatr, 111(4), 507-512. doi:10.1016/s0022-3476(87)80109-9. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3655980/ 
16.    Centers for Disease Control. (2021). Salmonella and food: https://www.cdc.gov/foodsafety/communication/salmonella-food.html
17.    The Beginners Guide to Cruciferous Vegetables. URL: https://www.eatright.org/food/food-groups/vegetables/the-beginners-guid…
18.    Amy Kaczor, MS, RD. Can Babies Eat Brussels Sprouts? Do They Cause Gas? URL: https://www.pregnancyfoodchecker.com/babies-eat-brussels-sprouts-cause-…
19.    Parvin Mirmiran, Zeinab Houshialsadat, Zahra Gaeini, Zahra Bahadoran and Fereidoun Azizi. Functional properties of beetroot (Beta vulgaris) in management of cardio-metabolic diseases. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6947971/
20.    Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. Fewtrell, Mary; Bronsky, Jiri; Campoy, Cristina, et al. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 64(1). 2017. URL: https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2017/01000/Complementary_Feeding…
21.    SolidStarts.com. Parsnip. URL: https://solidstarts.com/foods/parsnip/ 
22.    McGee, H. (1984). On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. New York, NY: Scribner.
23.    How do I give my baby Peppers as a first food for baby led weaning. Baby Led Feeding. URL: https://www.babyledfeeding.com/how-do-i-give-my-baby-peppers-as-a-first…
24.    Sheng Wu, Li Tian. Diverse Phytochemicals and Bioactivities in the Ancient Fruit and Modern Functional Food Pomegranate (Punica granatum). (2017). Molecules, 22(10), 1606. doi: 10.3390/molecules22101606. URL: https://www.mdpi.com/1420-3049/22/10/1606
25.    Arnd Petersen, Andreas Kleinheinz and Uta Jappe. Anaphylactic reactions to pomegranate: identification and characterization of eliciting IgE-reactive components (2011). Clinical and Translational Allergy, 1(1), 88. doi: 10.1186/2045-7022-1-S1-P88. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3354222/  
26.    Jung-Hyun Kim, Sae-Hoon Kim, et al. Oral Allergy Syndrome in Birch Pollen-Sensitized Patients from a Korean University Hospital. Korean Academy of Medical Sciences. (2018). URL: https://doi.org/10.3346/jkms.2018.33.e218
27.    SolidStarts.com. Kiwi. URL: https://solidstarts.com/foods/kiwi/
28.    Richardson, D. P., Ansell, J., & Drummond, L. N. The nutritional and health attributes of kiwifruit: a review. (2018). European journal of nutrition, 57(8), 2659–2676. DOI: 10.1007/s00394-018-1627-z. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267416/
29.    Comerford, KB, Ayoob, KT, Murray, RD, & Atkinson, SA. The Role of Avocados in Complementary and Transitional Feeding. Nutrients 2016, 8(5). URL:  https://www.mdpi.com/2072-6643/8/5/316
30.    Телез-Діас Г., Елліс М. Х., Моралес-Руссо Ф. та Хайнер О.К. (1995). Алергічні процедури: Офіційний журнал регіональних і державних алергологічних товариств, 16(5), 241–243. DOI: 10.2500/108854195778702594.
31.    SolidStarts.com. Cranberry. URL: https://solidstarts.com/foods/cranberry/
32.    http://www.allergyclinic.co.nz/salicylate-sensitivity
33.    Lijana Dienaitė, Milda Pukalskienė, et al. Valorization of European Cranberry Bush (Viburnum opulus L.) Berry Pomace Extracts Isolated with Pressurized Ethanol and Water by Assessing Their Phytochemical Composition, Antioxidant, and Antiproliferative Activities. Foods 2020, 9(10). URL: https://www.mdpi.com/2304-8158/9/10/1413
34.    Guidelines for complementary feeding in healthy infants. Enrique Romero-Velarde et al. Boletín Médico del Hospital Infantil de México (English Edition). 2016. Vol.73. URL: https://www.elsevier.es/en-revista-boletin-medico-del-hospital-infantil…
35.    Jiang, Y., Gong, NN, Matsunami, H. (2014). Astringency: A More Stringent Definition. Chem Senses. 2014 Jul; 39(6), 467–469. DOI:10.1093/chemse/bju021. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064959/
36.    Bae SH. (2014).  Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 17(4):203-208. doi:10.5223/pghn.2014.17.4.203. Retrieved February 16, 2022. 
37.    Kim, J.H., Kim, S.H., Park, H.W., Cho, S.H., Chang, Y. S. (2018). Journal of Korean medical science, 33(33), e218. DOI:10.3346/jkms.2018.33.e218. Retrieved July 29, 2021. URL: https://jkms.org/DOIx.php?id=10.3346/jkms.2018.33.e218
38.    SolidStarts.com. Banana. URL: https://solidstarts.com/foods/banana/ 
39.    Singh, B., Singh, J.P., Kaur, A., Singh, N. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits - A review. Food Chemistry, 206, 1-11. DOI:10.1016/j.foodchem.2016.03.033. 
40.    Holscher H.D. (2017). Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut microbes, 8(2), 172–184. DOI:10.1080/19490976.2017.1290756. 
41.    Zhang, P., Whistler, R.L., BeMiller, J.N., Hamaker, B.R. (2004). Banana starch: production, physicochemical properties, and digestibility—a review. Carbohydrate Polymers, 59(4), 443-458. DOI:10.1016/j.carbpol.2004.10.014. 
42.    Barraza, D., Jansen, K., van Wendel de Joode, B., Wesseling, C. Pesticide use in banana and plantain production and risk perception among local actors in Talamanca, Costa Rica. Environ Res. 2011 Jul;111(5):708-17. DOI:10.1016/j.envres.2011.02.009. 
43.    Amini Khoozani, A., Birch, J., Bekhit, A. Production, application and health effects of banana pulp and peel flour in the food industry. Journal of food science and technology, 56(2), 2019. 548–559. DOI:10.1007/s13197-018-03562-z. 
44.    Gomes, H.O., Menezes, J., da Costa, J., Coutinho, H., Teixeira, R., et al. Evaluating the presence of pesticides in bananas: An integrative review (2020). Ecotoxicology and environmental safety, 189, 110016. DOI:10.1016/j.ecoenv.2019.110016. 
45.    El-Sayed, Z.A., El-Ghoneimy, D.H., El-Shennawy, D., Nasser, M.W. Evaluation of Banana Hypersensitivity Among a Group of Atopic Egyptian Children: Relation to Parental/Self Reports (2013). Allergy, asthma & immunology research, 5(3), 150–154. DOI:10.4168/aair.2013.5.3.150. 
46.    Grob, M., Reindl, J., Vieths, S., Wüthrich, B., Ballmer-Weber, B.K. Heterogeneity of banana allergy: characterization of allergens in banana-allergic patients (2002). Annals of allergy, asthma & immunology: official publication of the American College of Allergy, Asthma, & Immunology, 89(5), 513–516. DOI:10.1016/S1081-1206(10)62090-X. 
47.    Blackman, A. C., Anvari, S., Davis, C. M., & Anagnostou, A. Emerging triggers of food protein-induced enterocolitis syndrome: Lessons from a pediatric cohort of 74 children in the United States (2019). Annals of allergy, asthma & immunology : official publication of the American College of Allergy, Asthma, & Immunology, 122(4), 407–411. DOI: 10.1016/j.anai.2019.01.022. 
48.    Müller-Lissner, S.A., Kaatz, V., Brandt, W., Keller, J., & Layer, P. The perceived effect of various foods and beverages on stool consistency (2005). European journal of gastroenterology & hepatology, 17(1), 109–112. DOI:10.1097/00042737-200501000-00020. 
49.    Falcomer, A. L., Riquette, R., de Lima, B. R., Ginani, V. C., & Zandonadi, R. P. Health Benefits of Green Banana Consumption: A Systematic Review (2019). Nutrients, 11(6), 1222. DOI: 10.3390/nu11061222. 
50.    Bae S.H. (2014). Diets for constipation. Pediatric gastroenterology, hepatology & nutrition, 17(4), 203–208. DOI:10.5223/pghn.2014.17.4.203. 
 

View details Календар прикорму
banner-2-2

Календар прикорму

Рекомендовані статті

View details Чому дитина плаче: основні причини та що робити
Стаття
Чому дитина плаче

Чому дитина плаче: основні причини та що робити

Коли немовля плаче, це його природна та первинна мова спілкування зі світом.

4хв на прочитання

View details Прикорм для дитини в липні
Стаття
Прикорм для дитини у липні

Прикорм для дитини в липні

Літо набирає обертів, і під щедрим сонцем достигає все більше овочів, фруктів та ягід. Вони є цінним джерелом вітамінів і мікроелементів для організму, що активно росте та розвивається.

Іськів Мар`яна Юріївна

8хв на прочитання

View details Як впоратися з почуттям провини перед дитиною
Стаття
Набридло почуття провини перед дитиною? Ось поради, як позбутися від нав'язливих думок

Як впоратися з почуттям провини перед дитиною

Втомилися боротися з почуттям провини перед дитиною? Це абсолютно нормально, але марно, якщо ви намагаєтеся впоратися з усіма емоціями, пов'язаними з появою дитини.

3хв на прочитання

View details Харчова непереносимість та алергія у дітей
Стаття
Харчова алергія або непереносимість: на що варто звернути увагу

Харчова непереносимість та алергія у дітей

Харчова алергія у дитини або непереносимість деяких продуктів можуть проявитися в будь-який момент. Алергія — це реакція імунної системи на речовину, яку вона вважає шкідливою.

5хв на прочитання

View details Рефлюкс у дітей: як допомогти
Стаття
Рефлюкс у дітей: як допомогти

Рефлюкс у дітей: як допомогти

Рефлюкс у новонароджених — це один із найпоширеніших симптомів, який може турбувати малюка в перший рік життя.

4хв на прочитання

View details Поради молодому татові
Стаття
Поради молодому батькові — як стати практичним татом

Поради молодому татові

Що потрібно знати майбутньому татові?

5хв на прочитання

View details Поліноз у дітей: боремося з алергією на пилок
Стаття
Поліноз у дітей: боремося з алергією на пилок

Поліноз у дітей: боремося з алергією на пилок

Сезонна алергія на пилок рослин - явище, яке може істотно затьмарити радість весняних прогулянок на свіжому повітрі для вашого малюка.

4хв на прочитання

View details Арахідонова кислота (ARA): у чому користь для дітей?
Стаття
Арахідонова кислота (ARA): у чому користь для дітей?

Арахідонова кислота (ARA): у чому користь для дітей?

У перші роки життя організм дитини активно росте та розвивається.

3хв на прочитання

View details Алкоголь при грудному вигодовуванні (ГВ): чи можна пити?
Стаття
Алкоголь при грудному вигодовуванні (ГВ): чи можна пити? | Nestlebaby.com.ua

Алкоголь при грудному вигодовуванні (ГВ): чи можна пити?

Грудне вигодовування – це процес, який має надзвичайний вплив на розвиток і здоров'я малюка.

3хв на прочитання

View details 8 місяців дитині
Стаття
Календарь прививок в Украине: правила вакцинации | Nestlebaby.com.ua

8 місяців дитині

Безумовно, що кожен період життя супроводжується своїми особливостями, викликами та моментами радості.

5хв на прочитання

View details Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят
Стаття
Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят

Вітрянка у дітей до року: симптоми і лікування немовлят

Вітрянка - одне з найбільш поширених вірусних захворювань у дітей. Найчастіше виникає в дошкільному та молодшому шкільному віці, але іноді - і у немовлят.

3хв на прочитання

View details Анемія у дітей
Стаття
Потреба в залізі у дітей. Комплекс вітамінів і заліза Iron+

Анемія у дітей

Залізо – один з найбільш важливих мікроелементів для організму людини. Воно входить в склад різних тканинних білків, ферментів, які забезпечують обмін речовин в клітинах.

7хв на прочитання

View details Перші два роки життя малюка – час дивовижних змін
Стаття
Перші два роки життя малюка – час дивовижних змін

Перші два роки життя малюка – час дивовижних змін

Як швидко ростуть діти, немов за помахом чарівної палички. У півроку малюк подвоїть свою вагу, а до року - потроїть і стане в півтора рази вище, ніж був при народженні. Це справжнє диво природи.

3хв на прочитання

View details Контрацепція при грудному вигодовуванні (ГВ): ТОП-7 методів
Стаття
Контрацепция при грудном вскармливании (ГВ): ТОП-7 методов | Nestlebaby.com.ua

Контрацепція при грудному вигодовуванні (ГВ): ТОП-7 методів

Мінімальна перерва між пологами, за словами медиків, – 3 роки. Виношування та народження дитини, годування грудьми – усе це навантаження на жіночий організм.

3хв на прочитання

View details Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?
Стаття
Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Діатез у немовляти: що це і як допомогти дитині?

Дві причини, які дуже часто змушують батьків хвилюватися — це проблеми з животиком і висипання на шкірі.

Андрій Шиманський

4хв на прочитання

View details Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення
Стаття
Ацетон у детей: основные симптомы и причины его повышения | Nestlebaby.com.ua

Ацетон у дітей: основні симптоми та причини його підвищення

Ацетонемічний стан, за деякими даними, трапляється у кожної п'ятої дитини. Водночас до нього більше схильні хлопчики, ніж дівчатка. Що потрібно знати про ацетон у дітей і як йому запобігти?

4хв на прочитання

View details Введення прикорму: як і коли вводити прикорм?
Стаття
Перший прикорм малюка? Будьте у всеозброєнні!

Введення прикорму: як і коли вводити прикорм?

Введення прикорму – це процес, під час якого дитина поступово знайомиться з новими харчовими продуктами, окрім грудного молока чи адаптованої молочної суміші.

5хв на прочитання

View details Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів
Стаття
Як відучити дитину спати з мамою

Як відучити дитину спати з мамою: ТОП-10 способів

Коли і як відучити дитину спати з мамою? Дізнайтеся про основні переваги окремого сну та про 10 способів привчити маля до власного ліжка.

4хв на прочитання

View details Як молодій мамі впоратися з почуттям самотності
Стаття
Відчуваєте себе самотньо? Ось 10 порад, чим зайнятися з новонародженим і повернутися до колишнього життя

Як молодій мамі впоратися з почуттям самотності

Навіть з достатком інтернет-форумів для батьків, молоді мами часто відчувають себе самотніми.

4хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.