Друга дитина в сім'ї
Через якийсь час після народження первістка багато батьків замислюються про другу дитину. Всі розуміють, що це відповідальний крок, і особливо складним стає питання: коли ж зважитися на цей крок? Чи існує ідеальна різниця у віці між першою і другою дитиною?
Трохи історії
У різні періоди світової історії людство по-різному відповідало на питання, коли варто заводити другу дитину. Якщо бути точнішим – не завжди це питання виникало як таке.
Homo sapiens – біологічний вид, який довгий час залишається повністю залежним від батьків. Наші найдавніші предки вели кочовий спосіб життя і просто не могли дозволити собі народжувати дітей частіше, ніж раз на кілька років. В умовах постійних переміщень, пошуку їжі, полювання і збиральництва ростити одночасно двох або трьох нащадків було просто неможливо.
З розвитком землеробства і тваринництва та переходом до осілого способу життя в епоху неоліту (9 – 10 тисяч років тому) виховання відразу кількох дітей перестало бути проблемою. Мати більше не повинна була в пошуках їжі проходити десятки кілометрів в день з дитиною на плечах; вона могла залишатися на місці і виховувати відразу декілька дітей. Середня різниця у віці між братами і сестрами в одній сім'ї значно зменшилася.
Сучасні батьки можуть собі дозволити заводити кілька дітей, не побоюючись за безпеку сім'ї. Однак економічний фактор стає важливим аргументом, коли приймається рішення про народження другої чи третьої дитини.
А що кажуть психологи?
Психологи відповідають по-різному, називаючи як «правильну» різницю у віці часовий інтервал від півтора до шести-семи років. Причому на користь кожного з варіантів знаходиться n-на кількість доказів і деякі мінуси. Давай розглянемо їх.
Різниця в 1 – 2 роки
При такій маленькій різниці у віці у малюків є всі шанси стати хорошими друзями. Їхні інтереси перетинаються, вони можуть грати одними і тими ж іграшками, гуляти на одному майданчику і мати спільних друзів одного з ними віку. У таких дітей немає почуття ревнощів, суперництва за батьківську любов: адже старша дитина до народження молодшої ще не встигла усвідомити, що вся батьківська увага може належати тільки їй.
З іншого боку, такі дітки часто розвиваються трохи повільніше своїх однолітків. Це відбувається тому, що малюки проводять наодинці один з одним багато часу і як би замикаються на собі. Часто буває складно визначити, хто з таких близьких діточок старший, а хто молодший: вони розвиваються разом і фізично, й інтелектуально. При цьому молодший ніби пригальмовує старшого, і їх загальний розвиток зазвичай відповідає нижній віковий планці обох.
3 – 5 років
Коли первістку виповнюється 4 роки, мама вже зазвичай остаточно опам'ятовується після пологів та грудного вигодовування, нова вагітність вже не стає потрясінням для її організму. У той же час дитина вже багато чого розуміє, їй вже можна пояснити, що скоро у неї з'явиться братик або сестричка. Швидше за все, вона з нетерпінням чекатиме її разом з тобою. Проте дитина 3-4-х років вже встигла насолодитися батьківською увагою, яку не потрібно ні з ким ділити, і їй найчастіше складно не ревнувати маму до новонародженого братика або сестрички. Таким чином, вона починає сприймати його або її як суперника, з яким треба боротися.
6 – 10 років
Дитина вже достатньо добре знає своїх батьків і досить зріла, щоб прийняти тимчасові позбавлення, пов'язані з появою нового малюка. Дівчатка в цьому віці щосили грають у «дочки-матері», їм зазвичай подобається допомагати мамі у догляді за найменшим членом сім'ї, переймати у мами роль господині в будинку. Хлопчики 6-10 років теж скоріше не ревнують батьків до малюка, а пишаються ним перед однолітками, крім того, їм подобається роль «старшого захисника».
Єдине «але»: зі збільшенням різниці у віці ймовірність того, що діти будуть разом цікаво проводити час, зменшується: старша дитина вже освоює комп'ютер, а молодша ще тільки привчається до горщика – які вже тут загальні ігри. Велика різниця між дітьми перетворює старшу дитину скоріше в опікуна над молодшою, ніж в друга.
Висновок: ідеальним стане ваш варіант!
Як бачиш, однозначної і універсальної відповіді на питання про правильну різницю у віці між першою і другою дитиною немає. У кожному варіанті є свої принади і підводні камені. Знаючи їх, можна в будь-якій ситуації знайти максимум плюсів і звести до мінімуму будь-які мінуси.
Тому ідеальним моментом для народження другого малюка стане той, який вибереш ти. Не хвилюйся, ти відчуєш його!
Рекомендовані статті