Під час вагітності, особливо на ранніх термінах, багато жінок помічають кров'янисті виділення, схожі на менструальні. Виникає закономірне питання: чи можуть під час вагітності йти місячні? Чи є вони нормою чи приводом для занепокоєння? Однозначна відповідь одна — якщо ви помітили кров у виділеннях, краще відразу звернутися до гінеколога. Хоча невелика кровотеча, що нагадує місячні, при вагітності досить поширене явище, воно може бути небезпечним. Детальніше про причини, ознаки та можливі ризики — у нашій статті.

Кровотеча чи місячні під час вагітності?

Деякі жінки стверджують, що під час вагітності у них були місячні. Нерідко про це можна прочитати на форумах, у блогах і соцмережах. Все це підігріває інтерес до теми та вносить плутанину.

Отже, чи можуть бути місячні під час вагітності? Скажемо відразу: менструальної кровотечі під час вагітності не може бути, оскільки одне виключає інше .

Справжня менструація відбувається лише у разі відсутності вагітності. Якщо яйцеклітина залишилася незаплідненою, багата кров'ю слизова оболонка матки виходить. Якщо відбулося зачаття, підготовлена ​​організмом оболонка буде потрібна для виношування плода. Тому кров'янисті виділення під час вагітності не можуть бути місячними.

То що ж плутають з менструацією під час вагітності? На різних термінах, особливо на початку першого триместру, у жінок нерідко виникають ознаки місячних:

  • невелика та короткочасна вагінальна кровотеча;
  • легкі спазми;
  • втома;
  • дратівливість;
  • біль у попереку.

Різниця в тому, що ці симптоми пов'язані з природним процесом підготовки організму майбутньої мами до виношування дитини (наприклад, імплантацією ембріона у тканини матки чи гормональною перебудовою).

Читайте також: Фізичні та гормональні зміни під час вагітності

Крім того, кровотеча може свідчити про певні захворювання, серйозні патології та ризики переривання вагітності. Особливо це стосується кров'янистих виділень у другому та третьому триместрі. Тому в разі появи «псевдомісячних» потрібно обов'язково сходити до лікаря та перевірити, чи все гаразд.

 

Місячні під час вагітності: правда чи міф?

 

«Фальшиві місячні» під час вагітності на ранніх термінах

Ми вже з'ясували, що місячних під час вагітності не може бути ні на ранніх, ні на пізніх термінах. Водночас кров'янисті виділення у першому триместрі — поширене явище. За даними лікарів, вони з'являються приблизно у 20–30% майбутніх мам. Саме їх найчастіше сприймають як менструальну кровотечу.

«Псевдомісячні» можуть піти будь-якої миті, але найчастіше виникають після статевого акту, цитологічного мазка, піхвового дослідження або на 3–4 тижні вагітності. Це може бути пов'язане з посиленим кровопостачанням матки, а також з тим, що в цей момент ембріон прикріплюється до стінки матки, викликаючи невеликі виділення крові. Але не можна виключати інші, більш небезпечні фактори, такі як викидень, позаматкова вагітність або інфекційне захворювання.

Отже, причиною появи кров'янистих виділень у перші 12 тижнів вагітності може бути:

1. Імплантаційна кровотеча

З'являється у перші 6–12 днів після зачаття, коли запліднена яйцеклітина кріпиться до слизової оболонки стінки матки. Саме ці виділення найчастіше плутають з місячними на ранніх термінах вагітності, оскільки за часом і супутніми симптомами вони приблизно збігаються. Крім того, у цей період майбутня мама ще може не знати про зачаття малюка.

Зазвичай імплантаційна кровотеча дуже легка і триває від кількох годин до кількох днів. Виділення не червоні, а блідо-рожеві або коричневі, мажучі. Може супроводжуватися легкими спазмами внизу живота та болем у попереку, підвищеною стомлюваністю та дратівливістю.

2. Гормональна кровотеча

Вплив гормонів посилює приплив крові до шийки матки та робить її поверхню ніжнішою і вразливішою. Тому на 4–8 тижні вагітності навіть незначний вплив (секс, мазок або огляд у гінеколога) може призвести до травми та спровокувати виділення крові. Вони не рясні, але можуть лякати та викликати плутанину з місячними під час вагітності.

Читайте також: Секс під час вагітності

3. Ектопія (ерозія) шийки матки

Це переміщення слизової оболонки цервікального каналу на вагінальну частину шийки матки, що може бути джерелом кровотечі, особливо після статевого акту.

4. Інфекція

Інфекційні захворювання шийки матки та піхви, а також інфекції, що передаються статевим шляхом (наприклад, хламідіоз, гонорея або герпес) можуть спровокувати кровотечу в першому триместрі.

Важливо!

Деякі інфекційні захворювання, прогресуючи, можуть передатися дитині, спровокувати викидень або передчасні пологи. Тому майбутній мамі обов'язково потрібна спеціалізована допомога та своєчасне лікування.

5. Позаматкова вагітність

Зрідка ембріон прикріплюється не в матці, а маткової трубі. Згодом це може спричинити розрив маткової труби та сильну кровотечу, що супроводжується спазмами, болем внизу живота та запамороченням. Такий стан дуже небезпечний не тільки для здоров'я, але й для життя жінки, тому потребує негайного лікування.

6. Молярна вагітність

Молярна вагітність, або гестаційна трофобластична хвороба, викликає патологічний ріст тканин усередині матки та її швидке збільшення. Все це супроводжується виділеннями крові, сильною нудотою та блюванням. Хвороба дуже небезпечна, але трапляється вкрай рідко.

7. Субхоріальна гематома (СХГ)

Це патологічний стан, що виникає на ранній стадії вагітності та розвивається внаслідок часткового відшарування плодової оболонки (хоріону). Водночас в субхоріальному просторі накопичується кров і з'являються кров'янисті виділення.

8. Викидень

Протягом перших 12 тижнів вагітності ризик викидня досить високий. Крім сильної кровотечі, про його наближення свідчать сильні спазми внизу живота. Якщо ви відчули щось подібне, негайно вирушайте до лікарні.

Проте не варто лякатися та панікувати, прочитавши цей список. Патології та хвороби трапляються досить рідко. У більшості випадків невелике виділення крові в перші місяці не дає критичних ускладнень, і пологи проходять нормально. Але оскільки кровотеча все ж таки може бути ознакою чогось серйозного, важливо якнайшвидше пройти огляд у лікаря, щоб переконатися у відсутності небезпеки.

View details Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me
Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Приєднуйтесь до Nestle Baby&Me

Вагітність не тільки змінює життя майбутньої мами, але й викликає багато сумнівів. Ми допоможемо розібратися з усіма страхами і знайти відповіді на найважливіші питання про материнство.

Кровотеча у другому та третьому триместрах

Кровотеча на пізніших термінах вагітності часто буває небезпечнішою, ніж у перші тижні після зачаття. Тому, якщо ви побачили кров у виділеннях протягом другого чи третього триметра — негайно телефонуйте лікарю.

Кровотечу в цей період можуть викликати:

  • передчасні пологи та розкриття шийки матки;
  • передлежання плаценти;
  • відшарування плаценти;
  • розрив матки (рідко);
  • передлежання судин (рідко).

1. Передчасні пологи

Пологи, які настають раніше 37 тижня, вважаються передчасними й можуть бути небезпечними для життя мами та малюка. Основні ознаки початку родової діяльності — рясне виділення слизу та кровотеча, схожа на менструальну. Зазвичай вони супроводжуються спазмами та переймами, болем у спині й відчуттям тиску в піхві.

Читайте також: Ознаки початку пологів: сигнали тіла

2. Передлежання плаценти

Якщо плацента прикріплюється дуже низько і близько до шийки матки або зовсім покриває її (таке положення називають передлежанням плаценти), це може спричинити кровотечу, а також ускладнення під час пологів.

3. Відшарування плаценти

Іноді плацента передчасно відокремлюється від матки. Зазвичай це відбувається в останні місяці вагітності й викликає рясну кровотечу, а також сильний біль у животі та спазми.

4. Розрив матки

Це рідкісна, але дуже небезпечна патологія. М'яз матки розривається, що може призвести до неконтрольованої кровотечі. Найчастіше розрив матки з'являється на старих рубцях у жінок, які народжували шляхом кесаревого розтину.

5. Передлежання судин

Виникає, коли навколоплідні оболонки з кровоносними судинами, що сполучають пуповину і плаценту, лежать поперек або поблизу отвору шийки матки. Це може призвести до масивної кровотечі у дитини та матері перед початком пологів, коли родовий канал розкривається й оболонки рвуться.

Що робити, якщо почалася кровотеча під час вагітності?

Як тільки ви помітили кров'янисті виділення, надягніть прокладку. Це допоможе відстежити інтенсивність кровотечі та її особливості. Запам'ятайте чи запишіть колір виділень (рожевий, коричневий чи червоний) та консистенцію (водяниста, зі згустками чи прожилками). Все це допоможе вашому лікарю визначити причину кровотечі.

Важливо!

У разі кровотечі не використовуйте тампони та не займайтеся сексом. Це може погіршити ситуацію. Також уникайте фізичних навантажень, вправ та поїздок.

Відразу зателефонуйте або напишіть своєму акушеру-гінекологу. Якщо ви ще не стали на облік, зверніться до найближчої доступної вам клініки.

 

Перше, що потрібно зробити у разі кров'янистих виділень

 

Якщо кровотеча рясна, супроводжується сильним болем, симптомами викидня або передчасних пологів, негайно викликайте швидку або відразу вирушайте у відділення невідкладної допомоги.

Ознаки небезпечних ускладнень, на які потрібно звернути увагу насамперед:

  • сильний біль;
  • сильні спазми внизу живота;
  • рясна кровотеча з болем або без нього;
  • виділення з піхви, що містять згустки крові чи тканини;
  • запаморочення або непритомність;
  • жар та озноб.

Лікар зможе проаналізувати симптоми та за необхідності призначить додаткові обстеження. Це дозволить визначити причину кровотечі та вжити необхідних заходів, щоб зберегти малюка та уникнути ускладнень. Наприклад, у разі передлежання плаценти потрібно утриматися від інтимної близькості та фізичних навантажень протягом усієї вагітності або до підняття плаценти, що часто відбувається завдяки збільшенню розмірів матки. А в третьому триместрі доведеться дотримуватися постільного режиму.

Підіб’ємо підсумки

Поява місячних під час вагітності неможлива. Будь-яка кровотеча після зачаття дитини — тривожний сигнал, який у жодному разі не можна ігнорувати. Якщо ви помітили кров у виділеннях на будь-якому етапі вагітності, негайно зверніться до лікаря та за наявності показань пройдіть обстеження. Не бійтеся і не панікуйте, адже самі собою кров'янисті виділення — не вирок і не факт, що у вас виявлять щось небезпечне. Багато жінок виносили й народили здорових дітей після кровотечі. Головне — вчасно звернутися по допомогу.

Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич.

Усі статті лікаря.

Статті на тему:

3 тиждень вагітності

4 тиждень вагітності

Фальшиві перейми

Рекомендовані статті

View details Як правильно зачати дитину: поради майбутнім батькам
Стаття
Как правильно зачать ребенка | Nestlebaby.com.ua

Як правильно зачати дитину: поради майбутнім батькам

Якщо ви свідомо вирішили завести дитину, то, найімовірніше, емоційно ви вже готові до батьківства. Але чи готове ваше тіло до цього?

7хв на прочитання

View details Фертильний період: що це таке?
Стаття
Фертильний період: що це таке?

Фертильний період: що це таке?

Планування вагітності – хвилюючий процес, але часом молода пара стикається з тим, що зачати малюка не так вже й просто, а період планування затягується на місяці.

3хв на прочитання

View details Як швидко завагітніти?
Стаття
Як швидко завагітніти?

Як швидко завагітніти?

Зачаття дитини – це складний біологічний процес, що вимагає підготовки, часу та здоров'я обох партнерів.

4хв на прочитання

View details Коли можна робити тест на вагітність
Стаття
Коли можна робити тест на вагітність

Коли можна робити тест на вагітність

Тест на вагітність – це один із перших кроків, який жінка робить, коли підозрює вагітність.

3хв на прочитання

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.