До 10 тижня вагітності відчуття, викликані гормональною перебудовою в організмі жінки, зазвичай стихають. Ранкова нудота, запаморочення і слабкість можуть ще турбувати, але поступово поступаються місцем «медовому місяцю» вагітності, який приходить у другому триместрі. Ембріон продовжує активно рости, розвиватися і на 10 акушерському тижні вагітності набуває статусу плода.
Розвиток плода на 10-му тижні
На 10-му тижні вагітності малюк досягає розміру полуниці або невеликої сливки. Тепер його зріст 30–40 мм, а вага близько 5 грамів. Тіло дитини вкрите тонкими пушковими волосками — лануго.
Всі життєво важливі органи крихітки вже сформовані, але продовжують рости та вдосконалюватися. Все ще велика відносно до тіла голова округляється, проявляється шия, активно розвиваються мозок і нервові закінчення.
До 10 тижня вагітності з'являються всі лицьові кістки, тому риси обличчя стають чіткішими. Вже сформувалися очі та повіки, починають рости брівки, вушка отримали мочки. З'являються зачатки молочних зубів, які прорізуються в перший рік життя дитини.
Кістки скелета, раніше більше схожі на хрящики, тверднуть. Тому дитині в цей період потрібно більше кальцію. Міцніють кінцівки, між пальчиками зникають перетинки, починають рости нігтики. Інтенсивно розвиваються м'язи, малюк вчиться згинати й розгинати руки в ліктях і зап'ястях. Разом з цим пуповина стає довшою, що дозволяє дитині переміщатися всередині плодового міхура, відштовхуючись від його стінок. Вже на 10 акушерському тижні вагітності плід активно рухається, але майбутня мама поки цього не відчуває.
М'язові тканини з'являються не тільки на кінцівках, але й у ротовій порожнині, що дозволяє маляті ковтати. Крихітний язик покривається смаковими сосочками. Кишківник, нирки, печінка і підшлункова залоза дитини вже працюють. Серце, як і раніше, б'ється дуже швидко — до 160–170 ударів на хвилину.
10 тиждень вагітності: самопочуття та зміни в тілі мами
Реєструйтесь на Nestle Baby&Me
На 10 тижні вагітності живіт ще мало помітний, але фігура поступово округляється: відчутно збільшуються груди, а стегна під час ходьби подаються вперед. Матка в цей період досягає розмірів великого апельсина і може тиснути на сусідні органи, провокуючи часті позиви до сечовипускання. Іноді до цього може приєднатися нетримання, яке проявляється під час сильного напруження, сміху, чхання або кашлю.
Попри незначне збільшення обхвату талії, протягом 10 тижня вагітності відчуття в животі бувають не дуже приємними. Круглі зв'язки, які підтримують матку, розтягуються, що викликає біль внизу живота. Дискомфорт посилюється, якщо крутитися в положенні лежачи або займатися фізично важкими справами.
Важливо!
У нормі біль у круглих зв'язках минає сам собою. Але якщо неприємні відчуття занадто сильні, супроводжуються підвищенням температури або дивними виділеннями — обов'язково зверніться до лікаря.
У крові тримається високий рівень гормонів релаксину і прогестерону, які потрібні для виношування дитини, але водночас часто викликають сонливість і підвищену стомлюваність. Також гормональні зміни в організмі стимулюють ріст волосся, навіть у тих місцях, де раніше їх не було в такій кількості. Але не варто лякатися, після пологів це мине.
Збільшеній матці та плаценті потрібно більше крові, тому в цей період серце працює на 40–50% інтенсивніше. Також у зв'язку зі збільшенням обсягу крові та підвищенням рівня гормонів на 10 тижні вагітності виділення стають більш рясними. Білі (так називають звичайні фізіологічні виділення) в нормі прозорі, молочно-білі або трохи жовтуваті, слизові та майже без запаху.
Важливо!
Якщо у виділень з'явився специфічний запах або змінився колір, якщо вони супроводжуються свербінням або дискомфортом в області піхви, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
Токсикоз на цьому етапі все ще турбує, але вже не так гостро. До 12 тижня нудота зазвичай вщухає зовсім. Що стосується сексу на 10 тижні вагітності, то варто бути обережними, але відмовлятися від інтимного життя зовсім не потрібно. Адже секс — це приємний спосіб емоційного розвантаження і зміцнення близькості майбутніх батьків. А щоб не нашкодити малюкові, використовуйте бар'єрну контрацепцію і тимчасово відмовтеся від надмірної активності або ризикованих експериментів.
На що звернути увагу на 10 тижні вагітності
Перший триместр — найважливіший і разом з тим напружений період вагітності. Протягом перших 8–10 тижнів плід є найбільш тендітним. Будь-які зовнішні чинники — стреси, хвороби, неправильно підібрані медичні препарати, безсоння, проблеми з харчуванням — можуть позначитися на формуванні життєво важливих органів і систем та стати причиною незворотних наслідків.
На 10 тижні вагітності небезпек стає трохи менше. Кризовий період майже минув, оскільки основні органи сформувалися і зміцніла плацента, що захищає малюка від шкідливих для нього речовин. Але це не означає, що можна повністю розслабитися і нехтувати рекомендаціями лікаря.
На 10 акушерському тижні вагітності потрібно так само уважно стежити за своїм самопочуттям, щоб не пропустити тривожні симптоми, які можуть свідчити про небезпечні для здоров'я стани.
- Біль внизу живота. Багато мам в цей період відчувають дискомфорт, викликаний розтягуванням круглих зв'язок, — і це нормально. Але якщо під час вагітності на 10 тижні болить живіт постійно, якщо біль сильний, різкий, супроводжується підвищенням температури або ознобом, потрібно негайно звернутися до лікаря за допомогою.
- Сильний головний біль. Перші тижні вагітності досить часто супроводжуються періодичними головними болями, слабкістю і запамороченнями. Це знижує якість життя, але не несе небезпеки для мами та дитини. Але якщо голова болить безперервно, напади дуже сильні, аж до нудоти, втрати орієнтації та потемніння в очах, варто якомога швидше запланувати візит до лікаря. Такі симптоми можуть свідчити про підвищення кров'яного тиску, що вимагає правильного лікування і нагляду фахівця.
- Сильна нудота. Токсикоз на 10-му тижні вагітності — це абсолютно нормальне явище. Але якщо нудота і блювання посилюються й не припиняються протягом дня, можливо, це ознаки гіперемезису — важкої форми токсикозу. Допомогти позбутися такого синдрому зможе тільки фахівець.
- Свербіння і дискомфорт під час сечовипускання. Часті позиви до туалету — звичайне явище під час вагітності. Але будьте уважні: якщо сечовипускання супроводжується свербінням, печінням чи болем, потрібно проконсультуватися з лікарем і переконатися, що це не ознаки інфекції сечостатевої системи.
- Кров'янисті виділення. Кров на білизні — один із найбільш тривожних симптомів під час вагітності. Тому якщо виділення набули рожевого, темно-червоного, коричневого, а тим більше яскраво-червоного відтінку, негайно зверніться до лікаря.
Як подбати про себе під час вагітності
1. Вагітність 10 тижнів: збалансоване харчування
Для росту і правильного розвитку малюку необхідна достатня кількість поживних речовин, вітамінів і мінералів. Тому протягом всієї вагітності важливо їсти здорову та різноманітну їжу: нежирне м'ясо, рибу, молочні продукти, овочі, фрукти, цільнозерновий хліб.
Крім того, на 10-му тижні вагітності зверніть особливу увагу на сир, кисломолочні продукти, молоко та іншу їжу, багату кальцієм. Саме в цей період у плода активно зміцнюються кістки та формуються зачатки зубів, тому будь-яка їжа з високим вмістом кальцію дуже важлива.
Важливо!
Якщо ви не можете їсти певні продукти, попросіть свого лікаря підібрати вам вітаміни для вагітних. Але ні в якому разі не займайтеся самолікуванням — надлишок деяких речовин може бути не менш шкідливим, ніж дефіцит.
Також під час вагітності бажано уникати шкідливої їжі та напоїв. Насамперед це:
- Алкоголь, солодкі газовані напої.
- Жирна, смажена і копчена їжа.
- Цукор і солодощі у великій кількості.
- Риба і морепродукти з високим вмістом ртуті (деякі види тунця, марлін, королівська скумбрія, кахельник тощо).
- Занадто солоні або пряні страви.
- Страви з сирого м'яса і сирої риби.
- М'які сири з пліснявою.
- В'ялені та сушені м'ясо і риба, які не проходили теплову обробку.
Також важливо обмежити вживання кави до 2 чашок на день, тоді це не зашкодить здоров'ю малюка. І не забувайте пити більше чистої води.
2. Здоровий сон і відпочинок
До кінця першого триместру майбутня мама продовжує відчувати сонливість і втому. Тому важливо налагодити режим для повноцінного відпочинку і достатньої кількості сну. Це допоможе відновлювати сили та позитивно вплине на розвиток малюка.
3. Зручна білизна
Груди ростуть, і щоб уникнути дискомфорту і розтяжок, потрібно замінити звичну білизну на більш комфортні моделі бюстгальтерів з натуральної тканини з широкими лямками та зручними чашками без внутрішніх швів.
Через збільшене навантаження, у жінок під час виношування дитини нерідко виникає варикозне розширення вен. Щоб уникнути серйозних порушень на пізніх етапах, вже на терміні вагітності в 10 тижнів подбайте про свої судини. Більше ходіть, не схрещуйте ноги під час сидіння і проконсультуйтеся з флебологом щодо носіння компресійної білизни для профілактики варикозу.
Що обговорити з лікарем на 10 тижні вагітності
1. Аналізи та УЗД
Якщо ви з початку вагітності ще не були у лікаря, то саме час звернутися в жіночу консультацію. Тим більше наближаються терміни першого планового скринінгу. Лікар зможе перевірити всі аспекти вагітності в 10 тижнів і дати направлення на необхідні в цей період обстеження:
- загальний аналіз крові та сечі;
- аналіз на визначення групи крові та резус-фактора;
- аналіз крові на наявність інфекцій і різних захворювань;
- визначення рівня глюкози в крові;
- мазок на флору і цитологію.
За наявності скарг або показань на 10 акушерському тижні вагітності лікар може призначити додаткові обстеження, наприклад, аналіз крові на визначення рівня гормону ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини). Він допомагає зрозуміти, чи нормально розвивається вагітність, і виключити загрози її переривання.
На 10 тижні вагітності УЗД роблять рідко. Зазвичай цю процедуру проводять під час першого скринінгу — на 12 тижні. Але якщо є показання, лікар може провести ультразвукову діагностику, щоб роздивитися плід і переконатися, що все добре.
2. Фізична активність
Вагітність на 10 тижні — чудовий період, коли животик ще не заважає рухатися, тому можна (і навіть потрібно!) займатися спортом і підтримувати тіло в тонусі. Якщо до зачаття дитини ви регулярно займалися фітнесом, йогою, бігали або ходили в басейн, не варто відмовлятися від тренувань. Але обов'язково попередьте свого тренера про вагітність і проконсультуйтеся з гінекологом щодо вибраних вправ.
Читайте також: Спорт під час вагітності
Якщо раніше ви мало рухалися і тіло не звикло до фізичних навантажень — експериментувати на 10 акушерському тижні вагітності не варто. Починайте з малого — більше ходіть пішки, гуляйте на свіжому повітрі, робіть легку розминку або спеціальну йогу для вагітних. Якщо у вас є протипоказання або ви не знаєте, які саме вправи вам підходять — обов'язково обговоріть це зі своїм лікарем.
Матеріал затверджений лікарем Оксаною Негрич.