Скільки має важити дитина?
Майже всі батьки новонароджених малюків надають велике значення їхній вазі.
Майже всі батьки новонароджених малюків надають велике значення їхній вазі. Це правильно. Доросла людина може бути худою або товстою, це залежить від генетичних чинників, конституції та способу життя. Але крихітна людина мусить мати нормальну здорову вагу, яка б відповідала конкретному вікові малюка. Тому батьки бажають знати, скільки має важити дитина й чи відповідає ця норма вазі їхнього малюка.
Пюре у зручній упаковці
Чому вага малюка така важлива?
Відхилення ваги від норми в новонародженої дитини може свідчити про серйозні проблеми. Поки скелет малюка остаточно не розвинений, а його кістки крихкі, надлишок маси тіла, як і дефіцит, позначається на правильному розвитку фізичної будови, а також на формуванні психічних аспектів. Ось чому так важливо відстежувати показники ваги малюка, особливо в перші місяці життя, і вживати заходів у разі їхнього відхилення від норми. Звісно, мама не має заглиблюватись у деталі підрахунку й нормативи, адже перший рік після народження малюк перебуває під уважним наглядом педіатра, який регулярно зважує дитину та заміряє її зріст. Якщо є відхилення, лікар, звичайно, сповістить батьків, але уважні й відповідальні матусі хочуть самі контролювати ситуацію і знати чинні норми, не покладаючись у всьому на дитячого лікаря.
Скільки має важити дитина: розрахунок з таблицею
Навіть сьогодні, попри застарілість цього способу, деякі педіатри користуються таблицею, яка допомагає встановити, чи відповідає нормі вага крихітки. Таблиця складається з трьох колонок, у яких зазначено:
- вік новонародженого;
- масу, яку малюк має набирати кожного місяця;
- загальну цифру (суму) набраної маси за минулі місяці.
Педіатр зважує новонародженого, уточнює вік і вираховує норму, користуючись готовим розв’язком. Лікарі акцентують на недоборі ваги, а не на її надлишку. Тобто мамам скоріш зауважать, що малюк не набрав належних 160 грамів, ніж наголосять на надлишкових 200.
Молоді батьки можуть сприйняти зауваження педіатра надто болісно, але хвилюватися не варто. Звісно, треба прислуховуватися до рекомендацій лікаря, однак неістотні відхилення від таблиці не страшні. Усі дітки індивідуальні й не можуть мати однакову вагу до останнього грама.
Скільки має важити дитина однорічного віку?
Дітки, які досягли одного року, мають свої нормативи правильної ваги. Злегка застаріла, але проста й досі актуальна схема підраховування така: цифру прожитих років множимо на два, потім до одержаного числа додаємо 10. Отже, нормальною вагою для малюка буде вважатися 12 кг. Коли малюк стане старшим ще на одне півріччя, тоді до схеми додаємо ще 1. Наприклад, якщо дитині 3 роки й 6 місяців, його нормальна вага становить 17 кг.
Центильний спосіб визначення нормальних показників малюка
Ще один спосіб вирахувати й оцінити вагу та зріст дитини в певному віці полягає в застосуванні центильної шкали й таблиці. Цей метод відрізняється такими показниками:
- зріст малюка оцінюють, відштовхуючись від віку;
- норму ваги визначають на основі параметрів зросту;
- за загальними показниками роблять висновок про розвиток конкретної дитини.
Зважаючи на одержаний результат, педіатр може призначити комплекс заходів з коригування показників. Наприклад, вправи та фізичні заняття, спеціальні дієти, вживання вітамінів. Користуватися такою методикою, щоб дізнатися, чи перебуває дитина в групі ризику, батьки можуть і самостійно.
Уявити собі картину оцінювання просто: 100 дітей однакового віку вишикувалися один за одним у шеренгу від найнижчого до найвищого, усі вони мають різну масу тіла. Нормальною здоровою вагою вважають вагу тих діток, які стоять у проміжку між 25-ю і 75-ю дитиною. Малюки, що стоять із 76-го до 90-го і з 24-го до 10-го місця, мають надлишок або дефіцит ваги II ступеня, так само як і діти, що займають позиції з 91-ї до 97-ї та з 9-ї до 3-ї. Інші вишикувані в шерензі мають серйозні проблеми маси тіла III ступеня.
Знайти таблицю, щоб визначити, скільки має важити дитина, та оцінити, чи відповідає її вага нормі, можна як у клініці в кабінеті педіатра, так і в Інтернеті. Не варто хвилюватися в разі невеликих відхилень від норми, кожна дитина індивідуальна, а досвідчений педіатр завжди виявить ризики, причину невідповідності й дасть рекомендації щодо коригувальних заходів.