Тім’ячко в новонароджених – це ділянка на голівці малюка, що утворюється в місці з'єднання кісток черепа.

Щомісяця педіатр перевіряє розмір тім’ячка і робить висновки про розвиток малюка.

Як виглядає тім’ячко в новонароджених

Виглядає тім'ячко в дитини, як м'яка перетинка, покрита пушком. Вона може пульсувати, і це нормально. У деяких країнах через це її називають «фонтанчиком».

Тім’ячко дає змогу голівці дитини підлаштовуватися під форму родових шляхів, полегшуючи процес пологів. Тому при народженні голова крихітки має яйцеподібну форму з трохи витягнутою вгору верхньою частиною. Не варто лякатися – це звичне явище. Під час пологів череп трохи стискається завдяки м'якій хрящовій тканині.

Цікаво!

Поки тім’ячко не закрилося, через нього можна проводити ультразвукове дослідження головного мозку. Пізніше це вже зробити неможливо.

Після народження малюка тім’ячко дає змогу мозку рости, забезпечуючи необхідний простір. Окрім того, тім'ячко служить амортизатором у разі падіння дитини і бере участь у процесах терморегуляції.

Коли заростає тім’ячко в дітей

Існують два тім’ячка – велике та маленьке. Велике має форму ромба і розташоване на тім’яній частині голови. Саме його мають на увазі, коли говорять про розміри та стан.

Розмір великого тім’я у новонароджених – приблизно 2×2 см. З віком його розміри зменшуються, у 3-4 місяці воно вже приблизно 1×1 см.

Читайте також: Розвиток дитини в 3 місяці

У рік-півтора велике тім'ячко закривається.

Маленьке тім’ячко закривається набагато раніше – у три місяці його вже не видно.

Важливо!

Деякі батьки бояться травмувати велике тім'ячко. Не переживайте, це місце тільки здається таким вразливим. Ні проткнути, ні травмувати його при звичайних маніпуляціях з малюком не можна – сполучна тканина хоч і м'яка, але дуже міцна. Тому не обходьте цю зону під час миття голови або розчісування.

Читайте також: Гігієна дитини

Пізнє та раннє закриття тім’ячка

Іноді закриття тім’ячка відбувається раніше або, навпаки, пізніше встановлених термінів. Причин на те кілька.

Пізнє заростання тім’ячка може свідчити про нестачу кальцію або фосфору в організмі дитини, бути ознакою патології щитоподібної залози або деяких захворювань. Серед них:

  • Рахіт. Одна з найчастіших причин пізнього закриття тім’ячка у новонароджених. Найбільше схильні недоношені діти й малюки з нестачею вітаміну D і кальцію в організмі

Читайте також: Виходжування недоношених дітей в лікарні

  • Гіпотиреоз. При скороченні кількості гормонів щитоподібної залози процес заростання тім'ячка сповільнюється
  • Синдром Дауна. У діток з таким синдромом тім’ячко великих розмірів

Раннє закриття тім’ячка може бути пов'язане з надлишком кальцію в організмі, якщо, наприклад, під час вагітності мама налягала на молочні продукти. Занадто швидке закриття може бути також проявом серйозних аномалій розвитку головного мозку або нервової системи, сигналізувати про такі захворювання, як мікроцефалія та краніостеноз.

Сьогодні все частіше діти народжуються із закритим тім'ячком. Водночас фахівці не рекомендують переводити таких малюків на безкальцієву дієту.

Запале та виступаюче тім’ячко

Іноді батьки переживають не за розміри, а за стан тім’ячка. Воно може бути запалим або, навпаки, випирати.

Запале тім’ячко свідчить про нестачу рідини в організмі дитини, зневоднення. Це може бути пов'язане з підвищенням температури, проносом або блювотою. У такому випадку необхідно давати дитині більше води й звернутися до лікаря для виявлення причини.

Виступаюче тім’ячко може бути симптомом високого внутрішньочерепного тиску на фоні певного захворювання: пухлини, енцефаліту, менінгіту, внутрішньочерепної кровотечі. У цьому випадку звернення до лікаря обов'язкове.

Викликати швидку допомогу потрібно, якщо виступаюче тім'ячко супроводжується такими симптомами:

  • Підвищення температури
  • Травма голови внаслідок падіння
  • Судоми, епілептичний припадок
  • Блювота
  • Сонливість
  • Втрата свідомості

Важливо!

Не варто самостійно робити висновки на підставі лише стандартних термінів закриття тім’ячка в новонароджених або його зовнішнього вигляду. Розібратися в ситуації може тільки лікар, з урахуванням усіх наявних симптомів.

Інші статті:

Безпека малюка

Розвиток дитини в місяць

Приєднуйтеся до Клубу

  Приєднуйтеся до Клубу

Ми знаємо, що бути мамою - це не тільки безмежне щастя, а ще й велика відповідальність. Ми допоможемо вам!

Логотип поштової розсилки

Поштова розсилка

Учасники клубу отримують на пошту інформацію про розвиток дитини на всіх етапах.

Логотип безкоштовного тестування

Безкоштовне тестування

Учасники клубу можуть безкоштовно спробувати харчування від Nestle®.

Логотип поради та статті

Поради та статті

Поради від експертів для покращення фізичного стану.